Sanat politik bir araç mıdır?...

Yaw böyle bir söz vardı birden aklıma geldi "sanat politik bir araçtır" diye. Ama kim söylemiş onu hatırlayamadım. Neyse benim merak ettiğimde sanatı biz ne olarak görüyoruz. Sanatın toplumun her kesimine hitap etmek gibi bir derdi var mı? Yoksa hedef kitle mi vardır? Burjuvazinin elinin altındaki sanat kendi çıkarları için kullanılmıyor mu?.... Bu böyle uzar gider. Bu dağru mudur? Sanat politik bir araç mı?

Sanat politik bir araç değildir hatta gerçek sanat, politik amaçların çok üzerindedir bana kalırsa...

İşi en yüzeysel tarafıyla alırsak sözlerle siyasi görüş yansıtan müzikler her verde politik özelliklerinin altını çizerler söylerler... politik oldukları doğrudur belki ama bir çoğunun "sanat" olup olmadığını ciddi olarak tartışabilirim. Ya da sadece politik amaç güdülerek ortaya konulan sanatsal faaliyetin içeriği tartışılabilir...

Ama genel olarak sanatın, kişiye kendisini keşfetmesi, politik, siyasi vb. sınıflandırmaları hatta zamanı hiçe sayarak insanlar arasında köprü oluşturabilmesi imkanını sunması nedeniyle politik bir yanı da vardır bence...

sanatı politik açıdan kullanırsan tabiiki bir araçtır bu gün herkesin de bildiği megadeth grubu bunu çok iyi kullanır hatta bir ara öyle fan topladıki bu konuda (körfez savaşı olayı)
''peace sells '' barış satılık albümü ile
sözlerine bi göz atın isterseniz
''sen ne demek istiyorsun amerikanın başkanı olamam derken''
dave mustaine

bahsedilen şey SANAT...varolmanın ender gerçeklerinden...yaratmakta tanrıyla yarışmak...sanırım politik bir araç olmasından daha büyük bir saygısızlık olmaz.belki de sistemin gerektirdikleri bunlar,sanatı ticarete,politikaya,abuk çıkarlara alet etmek...ama sanatı bunlardan korumak lazım,yozlaştırmamak için...

Sanat politik, dinsel, cinsel her türlü temayı işleyebilir ve savunabilir hatta bir araçta olabilir, çünkü sınırları ve kalıpları yoktur. Politik bir araç olması doğrumudur, neden olmasın çünkü sanat bir anlatım biçimi hemde en etkilisi...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
aiolos demiş ki:
bahsedilen şey SANAT...varolmanın ender gerçeklerinden...yaratmakta tanrıyla yarışmak...sanırım politik bir araç olmasından daha büyük bir saygısızlık olmaz.belki de sistemin gerektirdikleri bunlar,sanatı ticarete,politikaya,abuk çıkarlara alet etmek...ama sanatı bunlardan korumak lazım,yozlaştırmamak için...

Sana katılıyorum ama politaya bulaşmalı sanat. Ama toplumcu bir politika işlemeli diye düşünüyorum. Yoksa hizmet ettiği şey yine sistem olur. Sistemin çarkını döndürür...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Sanother demiş ki:
Sanat politik, dinsel, cinsel her türlü temayı işleyebilir ve savunabilir hatta bir araçta olabilir, çünkü sınırları ve kalıpları yoktur. Politik bir araç olması doğrumudur, neden olmasın çünkü sanat bir anlatım biçimi hemde en etkilisi...

abi kızacaksınız ama sanada katılıyorum :D . Ama dinsel olmasından yana kesinlikle değilim. Çünkü din insanları uyutmak için kullanılan afyondur. Yine sisteme hizmet etmiş olur...

bkz: Joan Baez
bkz: Liberation Orchestra
bkz: Verdi'nin operaları
bkz: Troubadour gelenekleri
...

Her ne kadar verdiğim örnekler sadece sanatın müzik kısmı hakkında da olsa yine de politika-müzik iç içeliği çok uzun zamandır varolmuş, kanımca varolacaktır da...

Metal müzikte bazı grupların politik eleştiriler yapıyor olmaları, sanatın politik bir amaç olduğununun göstergesi değildir bence.

Bu olsa olsa metal müziğin genlerinde olan eleştirisellik ve başkaldırı ile yanlış gördüğü şeyi işaret etme olguları yüzünden oluşan bir durumdur.

Ve hiçte fena olmuyor doğrusu ;) :)

Aslında politik araçla - toplumsal tepkiyi karıştırıyoruz galiba, Joan Baez, Bob Marley veya günümüzdeki bazı metal gruplarının(hepsi değil) söylemleri veya Picasso'nun Guernica'sı genelde toplumsal bir tepki politik bir araç değil, politik araç ve sanat kavramına daha önce başka bir başlıkta verdiğim(hangisi olduğunu hatırlamıyorum şimdi) örneği verebilirim mesela nazi sineması, hitlerin emriyle çekilen ve hareketlerini haklı göstermeye çalışan belgesel-filmler.
sistemayvayiyemis; sanatın konusunun dinsel olması sayesinde birçok başyapıt kazandık, bir Pieta, Son Akşam Yemeği veya mimari yapılarda katedraller, kiliseler, camiler vb. Din afyondur değildir kişisel bir tartışma konusudur ama dinin sanat üzerindeki etkisi(ki bir dönem sanatın tek konusuydu) sanat için kötü olamaz asla...

Bu arada Guernica ile ilgili ilginç bir anı;
Picasso resim üzerindeki son rotuşları yaparken bir nazi subayı tabloyu merak edip görmek ister. Resmi gördükten sonra küçümseyici bir edayla
- Bunu siz mi yaptiniz? diye sorar.
Picasso ise nazi komutanına dönüp
-Hayır efendim, siz yaptınız, diye yanıt verir...

sanother bu tartışılır bir konu yani sanatın dinsel açıdan kullanılması. Ama iyi bir açığımı yakaladın:D.Belirtmemişim ama ben müzik konusunda kastetmiştim. Eğer genel bir bakarsak dinin ne amaçla günümüzde kullanıldığı bellidir. İstismar edilmekte çıkarlar çerçevesinde kullanılmakta. İnsanları kendi merkezine toplama hevesi içerisinde...

tabiiki bir sürü düşünce var ve hepiniz bi açıdan haklısınız ama yine diyorum gerçekten politikal açıdan yönlendirmeler ve eleştiriler santla yapılabilir
rock müzikte zaten toplumun uyanış içerisine girmesini hedeflemektedir :!:
ama sadece müzikle sınırlandırmayalım mesela karikatür :p
salih memecan ne kadar özel şeyler düşünüp eleştirilerini tatlı dille yapıp yönlendiriyor insanları ve sanatını 4/4 lük yapıyor değilmi??
politikal eleştiri karikatür yarışmasınada 4 tane eser bırakmıştır kendisi gazetede verildi başarısı :!:

politikal açıdan yönlendirmeler ve eleştiriler sanatla yapılabilir
: bence o zaman sanat, sanat olmaktan çıkar, politik araç olur.

rock müzikte zaten toplumun uyanış içerisine girmesini hedeflemektedir
...çok süpheliyim bu konuda... mesela aklıma ilk gelen Iron Maiden, Judas Priest, Deep Purple, Whitesnake ve daha sayılabilecek en büyük kabul edilen grupların amacı toplumun uyanışı mıdır sizce? Bence, ki benim de müzik yaparken tek düşündüğüm şey, sevdiğim şeyi güzel yapabilmektir. Motley Crue, Poison gibi grupların toplumun uyanışı için çalışması fikrine bayıldım bu arada:D :D :D 80lerde guitar player'ın arka sayfasında "these musicians declared war against alcohol abuse" gibi büyük puntolu bir yazının altında bilinen en sert uyuşturucuları kullandığı ayyuka çıkmış grup elemanlarının resimlerini görmüştüm, bu ona benzedi :D :D..ya da abartayım biraz, mesela Manowar ya da Cannibal Corpse toplumsal uyanışa katkıda bulunma için mi rock yapmaktadır?

Diğer sanatlar için de çoğunlukla geçerli olmak üzere, müziğin, sözleri dışında politik bir tarafı olamaz.... olduğunu düşündüğümüz şey ise yalnız bizim atıflarımızdır :D :D :D

Müziğin kendisinin politik olmamasına belki en iyi örnek, birbirine tamamen zıt politik görüşleri şarkılarında işleyen hatta yukarıda da bazılarının adı geçen grupların hepsinin rock/metal başlığında toplanmasıdır.

Öyleyse (rock ya da herhangi bir) müziğin siyasal söylemi ya da politik tavrından nasıl bahsedebiliriz? :D :D :D

ilgiçsin dostum saydığın grupların amacı biraz farklı bee yaa :!:
America içindeki gelişen gündem serserilik ve aşk konusunda çalışmaları vardır bu büyük isimlerin bayılırım motley'e white snake'E
ama başta belirtilmiş dimi bazı gruplar megadeth, metallica,anthrax vs
parçalarındada mevcut politik içerikli sert atışmalar
en basitinden ''one'' metallica başyapıtı
tüm klibi izledinmi??????
çocuk babasına demokrasi nedir diye soruyor yaa babasının verdiği o boğazda düğümlenme yapan cevabı :!:
yada çocuğun devamlı bir fayton içinde seyahati :!: ufak göndermeler var orda
megadet'in barış satılık parçası nasıl sence grammy almıştı :?:
fikrini savuna bilirsin burası açık bir ortam sanada katılıyorum tabi
bir sürü şamatacı eğlendirici rock grubu var 80's ler zaten içerik olarak öyleydi bon jovi falan ;)
olay 90's larda başladı daha yoğun bir biçimde

America içindeki gelişen gündem serserilik ve aşk konusunda çalışmaları vardır bu büyük isimlerin bayılırım motley'e white snake'E
ama başta belirtilmiş dimi bazı gruplar Megadeth, metallica,anthrax vs
parçalarındada mevcut politik içerikli sert atışmalar
en basitinden ''one'' metallica başyapıtı
tüm klibi izledinmi??????
çocuk babasına demokrasi nedir diye soruyor yaa babasının verdiği o boğazda düğümlenme yapan cevabı
yada çocuğun devamlı bir fayton içinde seyahati ufak göndermeler var orda
megadet'in barış satılık parçası nasıl sence grammy almıştı

Bunları biliyorum, ama burada varolduğu söylediğin politik görüşler yalnızca şarkı sözleri, klip görüntüleri vb. ile ilişkili... müzik, notalar, ritmik özellikler vb. ile değil :!: :!: :!: Bunun dışında, müzik diliyle ilgili yazdığımı başta belirtmiştim :!:

Mesela Megadeth'in herhangi bir parçasının üzerine ırkçı sözler yazarsan ne olacak? tarz mı değişecek? ki zaten söylemeye çalıştığım şey, aynı müziksel özellikleri kullanıp tam zıt şeyleri anlatan gruplar da var :!:

Daha ilginci sadece rock-metalde değil, istisnasız her tür müzikte var :D

Çünkü politik tavrı olan müzik değil, o müziği icra eden kişiler :D :D :D

eee herhalde arkadaş :!: adam bi gün kalkıyo bi şeye sinirleniyo o na parça besteliyo öbürgün kalkıyor kafası atıyor onada bir parça yazıyor zaten hepsine veremeyiz bu tür bir örnek
değişir konular ama politik parçalar yapılıp göndermeler yapılıyor ve insanları bayaada etkiliyor değilmi????

Bu arada Peace sells'in ya da Metallica'nın herhangi bir parçasının Grammy almasını halka ulaşan önemli politik mesajlarına bağlıyorsan Amerika'nın politik yaşamını ya da Grammy ödüllerinin nasıl, kimlere verildiğini bir daha göz önüne almanı öneririm :LOL: :LOL: :LOL:

zaten hepsine veremeyiz bu tür bir örnek
değişir konular ama politik parçalar yapılıp göndermeler yapılıyor ve insanları bayaada etkiliyor değilmi????

Kesinlikle katılıyorum :D :D :D

Ama bunun müzikle ilişkili bir tarafı yok, yalnız :!: sözel :!: mesajı taşıyor insanlara...

Aynı müzikle herhangi başka bir şeyi de anlatabilirsin....

İşte bu nedenle müziğin politik tavrından bahsetmek yanlış oluyor:D :D :D

Geri