Rojhan Beken

Rojhan Beken, ilk solo "kürtçe rock" albümü "lawo (oğul)"yu piyasaya çıkardı. Üstelik memleket sorunui yapılmadan Kürtçe klibi bazı kanallarda gösteriliyor. Ben albümü dinledim kürt dilini kullanmada oldukça eksiklikleri var. Ama buna rağmen olduça iyi parçaları var albümde. Ayrıca duyduğuma göre uzun zaman Haluk Levent'le çalışmış. Haluk Levent'de "Jana Dilê Min (Yüreğimin Acısı)" bestesiyle albüme destek vermiş.
Albümdeki parçalar;

1. Xweşikê (Güzel)
2. Jana Dilê Min (Yüreğimin Acısı)
3. Welatê Min (Vatanım)
4. Xanimê (Hanıme)
5. Te Ji Min Heznekir (Beni Sevmedin)
6. Lawo (Oğul)
7. Ax Lê Kınê (Ah Le Kısa) (-Kız)
8. Şêrina Min (Şirinim)
9. Ez Ji Te Hezdikim (Seni Seviyorum)
10. Dera Sorê (Sore'nin Kilisesi)
11. Stranên Xwe Bêje (Şarkılarını Söyle)
12. Kulilka Sor (Kırmızı Çiçek)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Aslında Küçükçekmece'de bir ilköğretimokulunda "Türkçe" öğretmeni olduğunu biliyorum. Ama bunun yanısıra Haluk Levent ile çalışmış bir "müzisyen"dir öncelerinde. Şimdi kendini müziğine adamış...

( :twisted: )

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Valla revolta 8 yıldır oradaymış. Gerçek adı Alaattin Beken. Hangi okulda olduğunu bilmiyorum. Bu arada abi linklerin neden çalışmadığını bende anlamadım gitti. Dosyaları adam akıllı upload ettiğimden eminim. Linklerde doğru, noktasına kadar. Neyse abi ben yahoo messenger kuruyorum. Oradan atarım sana :D .

kürtçeden tek kelime anlamam ama tesadüfen klibini izledim.güzel okuyo.haluk levent müzik için zorlamış onu.başkalarının kürtçe albüm yapması için beklemiş ama yapan olmayınca en sonunda kendisi yapmış.haluk'a mülteci parçası vermiş.şarkı güzel.kürtçeye karşı olsamda yinede iyi ya

evet değerli arkadaş bende birkaç parçasını dinledim ve gerçektende kürt müziğine ayrı bir renk katmışlar bunun yanında bence kürtçe yi de iyi kullanmaktalar fakat haliyle kendi için pock müziği az yapan ve kaba bir dil kürtçe bundan dolayı böle görünmekte

sonra diğer arkadaşlara bu grubu mutlaka bir kere dinlemelerini isterim

bir ropörtajinda okumustum:klibimi Kürtçe oldugu için sansür koyuyorlar,hani yasaklar kalkmisti,diyordu.hakli,henüz bu meseleyi çözemedik kalbimizde.sitelerde Rojhan Beken ismi altinda Kürtlere yapilan küfürleri ve hakaretleri gördükçe de kardeslik hikayelerini artik yutmuyorum.Kimse sevmeye zorlamasin ama hakkaret hakki da olmasin. Kürtlere ve kültürlerine uyglanmaya devam eden sansürlere son verilmesi hepimizin hayrina olur.Toplumumdan utanmayacagim günler de olacak elbette..

janajan demiş ki:
bir ropörtajinda okumustum:klibimi Kürtçe oldugu için sansür koyuyorlar,hani yasaklar kalkmisti,diyordu.hakli,henüz bu meseleyi çözemedik kalbimizde.sitelerde Rojhan Beken ismi altinda Kürtlere yapilan küfürleri ve hakaretleri gördükçe de kardeslik hikayelerini artik yutmuyorum.Kimse sevmeye zorlamasin ama hakkaret hakki da olmasin. Kürtlere ve kültürlerine uyglanmaya devam eden sansürlere son verilmesi hepimizin hayrina olur.Toplumumdan utanmayacagim günler de olacak elbette..

Yasaklasınlar nereye kadar yasaklayacaklar :!:

rojhan beken

endişelenecek bişi yok her kes yerini bilsin ve saygı göstersin yeter yani bizler bu ülkede yaşıyoruz birimiz diğerinden daha fazla hak sahibi değil yasalarda böyle diyor ee sorun yok o zaman bu iştede zaten yasadışı bişi yok sakin sakiiiiin

guitarist,yanilmiyorsam YAŞAM rodtoda program yapiyorsun .Bu radyonun gönüllüsü olarak KÜRTÇEye karşı olmana üzüldüm.neden ki? o radyoda ibranice,Ermenice şarkılar bile çıkıyor.Yine de ROJHANı beğendiğini söylemen önyargılı olmadığını gösteriyor.

abi kürtçe türkçe ayrımyapılması çook yanlış bu tabuların yakılması gerekiyor ama bakıyoruz ki hala eski kafalar war rojhan iyi bir album yapmış
o tr de bir ilk bakalım devamı gelecekmi???

şimdi bu kadar iyi şeyler söyleyenlere bir de benim gibi bir çıkıntı gerek! :) yanlış anlamayın ama ilk duyduğumda kürtçeyi ve kürtleri sevmediğim için zaten önyargıyla dinlemiştim.Dinledikten sonra beğenmedim.Bence berbat.Üstüne basabasa söylüyorum BENCE.siz seversiniz,dinlersiniz beni ilgilendirmez ben sadece sevmedim.
Ayrıca eagles dediğine göre bende eski kafayım ve bu halimle gayet mutlu mesudum

kesinlikle su ana kadar en sevdigim albüm Rojhan Beken - Lawo oldu.Kürtlerin cagdas müzigi icin önemli bir caba..Ben Kürtüm ve anadilimi konusamiyorum.cunku sistem kurbaniyim.Ama Rojhan bana anadilimin ne kadar önemli oldugunu hatirlatti.iste sanatin gücü.

soothsayer demiş ki:
şimdi bu kadar iyi şeyler söyleyenlere bir de benim gibi bir çıkıntı gerek! :) yanlış anlamayın ama ilk duyduğumda kürtçeyi ve kürtleri sevmediğim için zaten önyargıyla dinlemiştim.Dinledikten sonra beğenmedim.Bence berbat.Üstüne basabasa söylüyorum BENCE.siz seversiniz,dinlersiniz beni ilgilendirmez ben sadece sevmedim.
Ayrıca eagles dediğine göre bende eski kafayım ve bu halimle gayet mutlu mesudum
arkadasım sonunda neyin ne olduğunu anladıngına sevindim yani biz seviyorsak sana "zorla sevdiremeyiss herkesin kendi görüsü kendinedir

selma demiş ki:
kesinlikle su ana kadar en sevdigim albüm Rojhan Beken - Lawo oldu.Kürtlerin cagdas müzigi icin önemli bir caba..Ben Kürtüm ve anadilimi konusamiyorum.cunku sistem kurbaniyim.Ama Rojhan bana anadilimin ne kadar önemli oldugunu hatirlatti.iste sanatin gücü.
arkadasım senin gibi bir suru arkadas şımız sistem kurbanı olmus sistem bizi bir bir yokediyor ve biz hala sistemle iç içe yaşıyoruz ister istemez ana dilimize sahip çıkmalıyız yoksa oda elden giser ben kürdüm diyemeyizz sonra bugun laz diye bir sey kalmamış karadenizli yiz< diyorlar laz dili yok edildi ama kürtçe kolay kolay yokedilecek bir dil değil ama çook asimile edilyor .....

Diğer rock sitelerinde de Rojhan Beken'in albümü tartışılıyor ve ben artık Türklerin büyük bir bölümünün ruh hastası olduğuna inanmaya başladım.Çünkü okumuşları bile dar görüşlü ve aptal.inanmak zor,niye Kürtlere düşmansınız kardeşim?bizim bir dilimiz var,niye kabul etmiyorsunuz....sizde hiç mi akıl yok ya.Valla Rojhan haberleri sayesinde anladım ki,biz asla kardeş olamayacağız.herkes kendi yoluna o zaman.

Geri