En Çok Etkilendiğiniz Kitap ve Yorumlarınız....

orhan pamuk'un bütün kitaplarını okuyun herkes sıkıcı bulur romanlarını ama ben asla sıkıcı bulmam...
-gizli yüz
-beyaz kale
-istanbul hatıralar ve şehir
-kar
-öteki renkler seçme yazılar ve beyaz bir hikaye
-benim adım kırmızı
-cevdet bey ve oğulları
-kara kitap
-yeni hayat
-sessiz ev

ayşe kulin'in bütün kitaplarını öneririm(bu yazar insanlara kitap okumayı sevdiriyor(kanımca))...
-köprü
-içimde kızıl bir gül gibi
-gece sesleri
-Kardelenler: Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları
-Nefes Nefese
-Babama
-Sevdalinka
-Güneşe Dön Yüzünü
-Füreya
-Adı: Aylin
-Foto Sabah Resimleri
-Bir Gün
-Bir Varmış Bir Yokmuş
-Geniş Zamanlar
-Bir Tatlı Huzur Fotoğraflarla Münir Nureddin Selçuk'un Yaşam Öyküsü

soner yalçın kitapları:
-efendi:beyaz Türklerin büyük sırrı
-efendi 2:beyaz müslümanların büyük sırrı

can tan
-piraye

ipek çalışlar
-latife hanım

not:tavsiye ettiğim kitapların hepsini terddüt etmeden alıp okuyabilirsiniz...

sevdiğim kitaplar

Beni en çok etkileyen roman "Yüz Yıllık Yalnızlık" - Gabriel Garcia Marquez, yazar tüm bir yaşamı, anılar, üzüntüler, mutluluklar, akrabalar, dostlar ve olayları bir sürü ilginç, sürükleyici anlatım tekniği ile anlatıyor. Okumayanlar mutlaka okumalılar.

Sinema severler ve türk sinema tarihine meraklı olanlar için Lütfi Akad'ın "Işıkla Karanlık Arasında" adlı anı kitabını tavsiye ediyorum. Beni çok etkiledi.

Polisiye-gerilim severlere ise bir inceleme kitabını önereceğim. Fikret Topallı'nın ithaki yayınlarından çıkan "Seri Katiller" adlı araştırması. Yazar 13 seri katilin ilginç ve ürkütücü yaşam öykülerini son derece sürükleyici bir biçimde anlatmış.

"Yüzyıllık Yalnızlık'ı yazmaya başladığımda, çocukluğumda beni etkilemiş olan her şeyi edebiyat aracılığıyla aktarabileceğim bir yol bulmak istiyordum. Çok kasvetli kocaman bir evde, toprak yiyen bir kız kardeş, geleceği sezen bir büyükanne ve mutlulukla çılgınlık arasında ayrım gözetmeyen, adları bir örnek bir yığın hısım akraba arasında geçen çocukluk günlerimi sanatsal bir dille ardımda bırakmaktı amacım. Yüzyıllık Yalnızlık'ı iki yıldan daha kısa bir sürede yazdım. Ama yazı makinemin başına oturmadan önce bu kitap hakkında düşünmek on beş, on altı yılımı aldı. Büyükannem, en acımasız şeyleri, kılını bile kıpırdatmadan, sanki yalnızca gördüğü şeylermiş gibi anlatırdı bana. Anlattığı öyküleri bu kadar değerli kılan şeyin, onun duygusuz tavrı ve imgelerindeki zenginlik olduğunu kavradım. Yüzyıllık Yalnızlık'ı büyükannemin işte bu yöntemini kullanarak yazdım. Bu romanı büyük bir dikkat ve keyifle okuyan, hiç şaşırmayan sıradan insanlar tanıdım. Şaşırmadılar, çünkü ben onlara hayatlarında yeni olan bir şey anlatmamıştım. Kitaplarımda gerçekliğe dayanmayan tek cümle bulamazsınız." - Gabriel Garcia Marquez

Yüzyıllık yalnızlık kesinlikle okunması gereken, muhteşem bir kitap. Yazarın Şili'de gizlice kitabını da öneririm. Pinochet cuntasının ardından ülkenin sürüklendiği yokuşu çok iyi anlatan bir film. Şili'deki durumu gördüğünüzde kafanızda 12 Eylül'ü canlandırabilirsiniz. Mantalitelerinde ve amaçlarında pek bir fark yok ne de olsa. Şiddetle tavsiye ederim.

dünya nimeti (markens gröde)
-knut hamsun-

kitabı okumaya başladığımda nefret etmiştim, heralde biraz daha okuyup köşeye atarım demiştim ama sonradan mucizevi bişeyler oldu, sanki modern bir destan okuyomuşum gibi hissetmeye başladım okuduğum sayfaları tekrar geri çevirip bir kez daha okudum, o kadar çok sevdim ki anlatamam, nerdeyse klasiklerin tamamını okuyan biri olarak bu 1920 yılı nobel ödüllü romanı okuduğum en güzel şey olarak yorumlayabilirim...

önermek istediğim kitabın adı 'Tanrılar Okulu'...yazarı Stefano Elio D'Anna...yeni çıkan bir kitap değil ki elimdeki 8.baskısı ama okumanızı kesinlikle tavsiye edebileceğim bir kitap...
kitabın kapağından bir alıntı kitap hakkında küçük bir fikriniz olmasını sağlar sanırım;size öğretilen ve anlatılan dünyanın anlatıldığı gibi olduğunu söyleyenler sadece anlatanlardır.korkmanız ,çekinmeniz,endişe etmeniz gerektiği söylenen herşey bu betimlemenin pençesindeki insanların fikirleridir.oysa bunlar olumsuz duygulardır ve hiçbiri dünyaya geldiği haliyle insanın mayasında olan hisler değildir.insan korkusuz doğar ,korku zorla öğretilir...
hayatınızda önünüze çıkan herkesin özel bir görev ile karşınıza geldiğine emin olun.ve ona varlığı için teşekkür edin...
gerçek düş,artı zamandır...inanmak için görmeyi beklemeyin,inanın ki görebilin..
dünyadaki en büyük ekonomi gerçek mutluluktur,iyi bir ekonomist olun,düşleyin,düşleyin,düşleyin...düş varolan gerçek şeydir...

dostoyevski suç ve ceza gerçekten etkilemiştir suç ve ceza kavramı çerçevesinde bir gencin yaşadıklarını dostoyevski çok iyi ele almış bu kitapta çok sevmiştim

aziz nesin böyle gelmiş böyle gitmez kitabı çok güzel. çok mantıklı akıllıca yazılmış.aynı zamanda can yücelde okurum. en güzel kitaplarından biride yükselen bir deniz ve yüzyılın aşkları.......

ayşe kulin'in bütün kitaplarını öneririm(bu yazar insanlara kitap okumayı sevdiriyor(kanımca))...
bende katılıyorum sana kardeş ayşe kulinle başladım ilk kitap okumaya diyebilirm. daha doğrusu sevmeye başlamıştım.hatta gece sesleri die bir kitabı vardı sanırım yanlışım varsa düzelt. şimdi daha çok siyasi içerikli kitap okuduğum için yanlış hatırlıoyo olabilirim.

Aslında çoktur etkilendiğim kitap; ama orta sondayken okuldan zorunlu tutularak okuduğum bir kitap vardı:Buket Uzuner-Kumral Ada Mavi Tuna... Üstüne okuduğum ve aralarında gerçekten sevdiklerimin de bulunduğu onca kitaptan hiçbiri nedense onun kadar etkileyememiştir beni. :roll: :) İyi ki zorunluymuş 8)

fulya_m_o_r demiş ki:
Aslında çoktur etkilendiğim kitap; ama orta sondayken okuldan zorunlu tutularak okuduğum bir kitap vardı:Buket Uzuner-Kumral Ada Mavi Tuna... Üstüne okuduğum ve aralarında gerçekten sevdiklerimin de bulunduğu onca kitaptan hiçbiri nedense onun kadar etkileyememiştir beni. :roll: :) İyi ki zorunluymuş 8)
buket uzuner'in kitapları gerçekten güzel. kumral ada mavi tuna, iki yeşil susamuru, gelibolu... en son istanbullular çıktı onu da okuyacağım yakın zamanda.
iki yeşil susamuru özellikle sonunda çok şaşırtıyordu. gelibolu ya ise tereddütlü başlamıştım adından dolayı (şu kadar şehit verdik kan döktük, şöyle kahramanız, böyle astık böyle kestik muhabbetlerini sevmem de). ama iyi ki başlamışım. harika bir kitaptı. buket uzuner in bütün kitaplarını tereddütsüz okuyabilirsiniz, güçlü bir kalemi var

ben hep psikoloji kitaplarını sevmişimdir en son hitlerin patokopsikolofini okumustum gerçekten ianılmaz bilgiler var atrıca kafkanın kitaplarını okumadan ölmemek hatta ölüm döşeğindeken bile okumak gerektiğine inanıyorum(cok da anlamlı olur)bi de tabiki dünya klasikleri...ama benim son sözüm kafkanın kitaplarıdır...

benim varlığımın sebebi olan üç büyük kitap:
tutunamayanlar - oğuz atay
dorian gray'in portresi - oscar wilde
dönüşüm - kafka (aslında uzun hikaye demeli)

bu listede şibumi de yer alıyordu fakat milliyetler hakkında önyargılı görüşler sebebiyle onu çıkarttım. ama şibumi de mükemmel bir eser.

bir de benim gibi "bilim" yönü sağlam olan kurguları seviyorsanız asimov serilerini öneririm.

son olarak yeni bitirdiğim adam fawer in olasılıksız isimli romanı çok çok güzel. eğer şans nedir?, geleceği bilebilir miyiz? epilepsi hatta kuantum fiziği ile ilgileniyorsanız kesinlikle sıkıcı olmayan bu romanı öneririm. böyle romanlar pek sık yazılmıyor.

bu arada haksızlık olmasın elif şafak'ın arafı, orhan pamuk'un kara kitabı, boris vian'ın günlerin köpüğü, dostoyevski külliyatı da beni çok etkilemiştir. daha da vardır aslında hepsi birbirinden güzel olan bir sürü kitap.

dün orkun uçar la burak turanın yazdığı zifir i bitirdim.çok güzel bi kitaptı tavsiye ederim.
cinler-şeytan-isyankar melekler-insanlar savaşıyo..çok aksiyonlu bi kitap sürekli gidio aynı heyecanla

Geri