Boss Gt-8

Re: Midi

ESER13 demiş ki:
ESER13 demiş ki:
Merhaba gt8 in midi fonksiyonları neler?Midi çalabiliyor mu?Mesela midi olarak kaydettiğimiz bir soluyu gt8 e aktararak bunu gitar kullanmadan gt8 yardımıyla çalabilir miyiz? :D

Hala ayrıntılı bir cevap alamadım Birbirimize destek olalım lütfen.

hayır çalamazsın çünkü gt 8 bir sinyal işleyicisidir, sinyal üreteci (yani synthesizer) değildir.

kelle demiş ki:
priz topraklı olabilir. Ama oturduğun bina topraklı olmayabilir. Noise gate i sona dayadiginda kesilmesi gerek o sesin. eğer öyle kesilmiyor ise bir sorun da olabilir. dibox güzel bir filtreme işlemi yapar. guzel bir dibox çok makul.

Dibox un girülüyü azaltması diye birşey sözkonusu değil aksine ikinci bir ekipman olarak arttırır.

dibox kablodan kaynaklanan birtakım gürültüleri ve çok çok olmasa da dip gürültüsünün önüne geçer şu an bu mantıkta çalışıyor bende.kablomun 20 metre olduğunu düşünürsek parazit marazit ne varsa alıp götürüyor diyebilirim.asıl amaclarından biri de bu değil mi zaten Amatör ev ortamında eskiden di800 kullanıyorumdum ki şimdi ultrag kullanıyorum. alma sebeplerimden biri de bu. direk noisegate=dibox manasında düşünülmesine sebep olduysak affola.

edit: bundan 3 yıl önce 2 kere herzamanki gibi dibox ile kayit yapmıştım. onlar nedense dip gürültülüydü ve dibox ı çıkardıgımda ses düzeliyordu. ilginç tabi.

heartcore demiş ki:
ESER13 demiş ki:
ESER13 demiş ki:
Merhaba gt8 in midi fonksiyonları neler?Midi çalabiliyor mu?Mesela midi olarak kaydettiğimiz bir soluyu gt8 e aktararak bunu gitar kullanmadan gt8 yardımıyla çalabilir miyiz? :D

hayır çalamazsın çünkü gt 8 bir sinyal işleyicisidir, sinyal üreteci (yani synthesizer) değildir.
Peki ozaman gt8 deki midi özellikleri ne işe yarıyor.Sistem düğmesine bastığımızda syx ve midi seçenekleri çıkıyor.Syx i anladıkta midi ne oluyor peki?

ESER13 demiş ki:
heartcore demiş ki:
ESER13 demiş ki:
ESER13 demiş ki:

Peki ozaman gt8 deki midi özellikleri ne işe yarıyor.Sistem düğmesine bastığımızda syx ve midi seçenekleri çıkıyor.Syx i anladıkta midi ne oluyor peki?

midi enstrümanların birbiriyle iletişim kurması için kullanılır, CC ve PC mesajları yollar. mesela PC yani patch change mesajları yollayarak gt-8 dışında bir processörüde gt-8 ile kontrol edebilirsin.

slm millet ben bu exp pedal hakıında bişey sorucam size... wah için kullanırken biliyosunuz ucuna bir miktar bastırınca devreye giriyo wah ama bu çok hassas yani pedalı aşşa yukarı kullanırken biraz fazla kaçırdığım zaman wah kapanıyo ve ses pedalı özelliği alıyo bu açıp kapama düğmesinin bi hassaslık ayarı felan varmı yoksa ben ayağımamı hakim olcam biraz :LOL: ;)

mbalaban demiş ki:
slm millet ben bu exp pedal hakıında bişey sorucam size... wah için kullanırken biliyosunuz ucuna bir miktar bastırınca devreye giriyo wah ama bu çok hassas yani pedalı aşşa yukarı kullanırken biraz fazla kaçırdığım zaman wah kapanıyo ve ses pedalı özelliği alıyo bu açıp kapama düğmesinin bi hassaslık ayarı felan varmı yoksa ben ayağımamı hakim olcam biraz :LOL: ;)

GT8'İ kapat arkasından sonra tekrar açarken bi elin manuel ve ctl/exp tuşlarına basılı durumda dursun ekranda ilk başta pedaldan min isticek yani ayağınla pedalın en düşük noktasını belirliceksin sonra max ta da tam tersini yapıcaksın sonra karşına gelen sayısal değerde de 1 e doğru yumuşak 10 a doğru sertleştirmek için bir rakam gir ben hassas olsun istiorum 3 te tutuyorum sen 4-5-6 arasında seçer bakarsın işte.

DreamofStyks demiş ki:
mbalaban demiş ki:

GT8'İ kapat arkasından sonra tekrar açarken bi elin manuel ve ctl/exp tuşlarına basılı durumda dursun ekranda ilk başta pedaldan min isticek yani ayağınla pedalın en düşük noktasını belirliceksin sonra max ta da tam tersini yapıcaksın sonra karşına gelen sayısal değerde de 1 e doğru yumuşak 10 a doğru sertleştirmek için bir rakam gir ben hassas olsun istiorum 3 te tutuyorum sen 4-5-6 arasında seçer bakarsın işte.

eyw çok saol....

Re: YAMA

ESER13 demiş ki:
Birazda gt8 de kendi yaptığımız yamaları paylaşalım
Bu tonları Fender Stratocaster gitar,Boss GT8 ve Fender Princeton Amfi ekipmanları ile yaptım.Baya iyi sonuç verdi.Bakalım siz beyenecek misiniz?

http://rapidshare.com/files/8726889/ESER.rar.html

Abi baktım senin tonlara.Dediğim gibi senin ekipmanın benimkinden çok farklı.Fender amfi gitar falan güzel ama bana uymadı. Bu arada lambalı amfilerde tonlar çok fark ediyor. Amfi dende drive verince bazen harika sonuçlar veriyor bunun bir örneği olan bi distortion tonunu atıcam buraya ama rapid share'e nasıl atıcam bilmiyorum üye olmalımıyım nasıl üye olucam anlamadım. Upload yapıyorum user name soruyo ama nereden kayıt olucam bulamadım anlatırsanız sevinirim.

Bu arada eser13 tonlarınla ilgili birşey sorucam. Sanırım senin gitarın zaten fender olduğundan kendine özgü tiz bir sesi var. Yazmış olduğun overdrive distortion tonlarında parametrelerin çoğu tiz ses üretircesine yapılmış gibi geldi. Sesini duymak isterdim doğrusu. Bu arada 2 kanalı birden kullanarak ton yazdınmı hiç bak bunu bi dene.Farklı amfi modelleri ile 2 kanallı tonlarda daha doyurucu sound alabilirsin. Ama bu arada distortion tonun lambalı bir amfide bir kaç küçük ayarla iş yapar gibime geldi. Ama buradaki delay değerlerinde ritimden çok solo atmak için gibi sanırım sende solo atmak için yaptın neyse...Abi dediğim gibi senin amfide fenderdi galiba sesini bi duymak isterdim o ekipmanla.

Manyetiklerinin single olması bazı sorunlar yarattımı bu tonlarda özellikle overdrive da baya bi tiz ses aldığını tahmin ediyorum.Dip grültüsü falan yapmıyormu bu overdrive.Bende yapmadı şahsen ama bende zaten humbucker manyetik var.

spree demiş ki:
ESER13 demiş ki:
Bu tonları Fender Stratocaster gitar,Boss GT8 ve Fender Princeton Amfi ekipmanları ile yaptım.Baya iyi sonuç verdi.Bakalım siz beyenecek misiniz?

Abi baktım senin tonlara.Dediğim gibi senin ekipmanın benimkinden çok farklı.Fender amfi gitar falan güzel ama bana uymadı. Bu arada lambalı amfilerde tonlar çok fark ediyor. Amfi dende drive verince bazen harika sonuçlar veriyor bunun bir örneği olan bi distortion tonunu atıcam buraya ama rapid share'e nasıl atıcam bilmiyorum üye olmalımıyım nasıl üye olucam anlamadım. Upload yapıyorum user name soruyo ama nereden kayıt olucam bulamadım anlatırsanız sevinirim.

Bu arada eser13 tonlarınla ilgili birşey sorucam. Sanırım senin gitarın zaten fender olduğundan kendine özgü tiz bir sesi var. Yazmış olduğun overdrive distortion tonlarında parametrelerin çoğu tiz ses üretircesine yapılmış gibi geldi. Sesini duymak isterdim doğrusu. Bu arada 2 kanalı birden kullanarak ton yazdınmı hiç bak bunu bi dene.Farklı amfi modelleri ile 2 kanallı tonlarda daha doyurucu sound alabilirsin. Ama bu arada distortion tonun lambalı bir amfide bir kaç küçük ayarla iş yapar gibime geldi. Ama buradaki delay değerlerinde ritimden çok solo atmak için gibi sanırım sende solo atmak için yaptın neyse...Abi dediğim gibi senin amfide fenderdi galiba sesini bi duymak isterdim o ekipmanla.

Manyetiklerinin single olması bazı sorunlar yarattımı bu tonlarda özellikle overdrive da baya bi tiz ses aldığını tahmin ediyorum.Dip grültüsü falan yapmıyormu bu overdrive.Bende yapmadı şahsen ama bende zaten humbucker manyetik var.

Selam en azından tonlarımı denediğin için teşekkür ederim.Zaman zaman farklı yorumlar alıyorum. Geçenlerde bu tonları gtcentral isimli gt8 formunada koydum.Forumdaki admin o kadar beyendiki,bu tonları buradan alıp kendi siteme koymama izin ver dedi.Sana sınırsız kredi veririm dedi.Sanırım onunlada benzer ekipmanları kullanıyoruz.Kullanılan ekipmana göre yazılan tonların kalitesi değişiyor.Bunda hem fikirim.Bunun için tonları koyduğum zaman ekipmanlarımıda yazdım.Tiz olayına gelince Fender amfilerin ve gitarların karakteristlik özelliğinden olsa tizleri biraz fazla oluyor.Amfi ve mixer ayarlamalarınıda buna göre yapmak gerekiyor.Bu yüzden tonu yazarken amfinin tizlerini normalden daha az seviyeye getirdim.GT8 i kullanmadan gitarı sadece amfiye bağlasam bile trable ı 3 yapsam yeteri kadar tiz alabiliyorum.Tonları yazarkende amfinin potrları volume2,trable3,bass3 şeklinde idi.Genellikle rock,blues tarzlarına göre tonlar yapmaya çalıştım.Çok sert tonları sevmiyorum.Ayrıca single manyetikli Fender kullandığım için gitarım gain,compressor,distortion gibi parametrelere çok duyarlı en ufak fazladan yapılan bir ayarda aşırı dip gürültüsü yapıyor.Sanırım single manyetikli fender kullananların makus talihi bu :) bu yüzden yazdığım distortion tonları fazla sert değil.Diğer tonlar da ise amfinin tizini azaltırsan iyi bir sonuç alabileceğine inanıyorum.Yanlız tonları denerken umarım ctl pedalınıda kullanmışsındır.Çünkü solo ve ritim olayını ctl pedalına atadığım görevlerle ayarladım.Bu arada rapide eklenti yapabilmen için üye olman şart değil.Hoşçakalın

ESER13 demiş ki:
spree demiş ki:
ESER13 demiş ki:

Selam en azından tonlarımı denediğin için teşekkür ederim.Zaman zaman farklı yorumlar alıyorum. Geçenlerde bu tonları gtcentral isimli gt8 formunada koydum.Forumdaki admin o kadar beyendiki,bu tonları buradan alıp kendi siteme koymama izin ver dedi.Sana sınırsız kredi veririm dedi.Sanırım onunlada benzer ekipmanları kullanıyoruz.Kullanılan ekipmana göre yazılan tonların kalitesi değişiyor.Bunda hem fikirim.Bunun için tonları koyduğum zaman ekipmanlarımıda yazdım.Tiz olayına gelince Fender amfilerin ve gitarların karakteristlik özelliğinden olsa tizleri biraz fazla oluyor.Amfi ve mixer ayarlamalarınıda buna göre yapmak gerekiyor.Bu yüzden tonu yazarken amfinin tizlerini normalden daha az seviyeye getirdim.GT8 i kullanmadan gitarı sadece amfiye bağlasam bile trable ı 3 yapsam yeteri kadar tiz alabiliyorum.Tonları yazarkende amfinin potrları volume2,trable3,bass3 şeklinde idi.Genellikle rock,blues tarzlarına göre tonlar yapmaya çalıştım.Çok sert tonları sevmiyorum.Ayrıca single manyetikli Fender kullandığım için gitarım gain,compressor,distortion gibi parametrelere çok duyarlı en ufak fazladan yapılan bir ayarda aşırı dip gürültüsü yapıyor.Sanırım single manyetikli fender kullananların makus talihi bu :) bu yüzden yazdığım distortion tonları fazla sert değil.Diğer tonlar da ise amfinin tizini azaltırsan iyi bir sonuç alabileceğine inanıyorum.Yanlız tonları denerken umarım ctl pedalınıda kullanmışsındır.Çünkü solo ve ritim olayını ctl pedalına atadığım görevlerle ayarladım.Bu arada rapide eklenti yapabilmen için üye olman şart değil.Hoşçakalın

Evet haklısın dist tonların sert değil ama amfiden gain vererek sertleştirdim aslında sonuç iyiydi baya.

hocam marshall avt150h amfi var boss gt-8 ile kullanmayı planlıyorum daha önce hiç denemedim bi amfi ile mixerden girdim..yapmam gereken konuusnda bilgi verirseniz sevinirim girişler nasıl olucak..

outcry demiş ki:
hocam marshall avt150h amfi var boss gt-8 ile kullanmayı planlıyorum daha önce hiç denemedim bi amfi ile mixerden girdim..yapmam gereken konuusnda bilgi verirseniz sevinirim girişler nasıl olucak..
Şimdi bu daha çok nasıl olucak değilde hangisi senin duymak istediğin tonlara yakın olucaksa öle olur aslında ben hepsini denedim nerdeyse bende de MG50DFX var.

Şimdi ilk başta klasik olarak FX Return' kısmından girebilirsin bazı amfilerde bu kaliteli olmadığı için seste matlaşma olabiliyor ve amfin 100 Watt'ın altında ise FX Return'den girdiğin zaman pre-amp devre dışı kalmış olduğu için ses daha nasıl desem sanki daha küçük bir alandan çıkıyormuş gibi oluyor yani sanki
30 Wattlık bir amfi hissi uyandırabiliyor ama benim gördüğüm kadarıyla 100 Watt'larda bu problem hissedilmiyor.Fx Return ve ona benzer CD-in girişleri için Marshall birebir zaten bende hep o şekilde kullanıyordum.

Birde Inputtan girebilirsin tabi ki Clean kanalında ama burda dikkat etmen gereken Clean'in Gain kısmına çok yüklenmemen yani 12 ye kadar gelmezse çok daha iyi olur şöyle saatin 9-10 arası hizasında bir yerde olduğu zaman GT8'e sadece daha fazla güç katıyor ama daha çok açtığında bu sefer kattığı güç senin gerçek tonunu yoketmeye başlıyor, amfinin EQ ayarlarınıda ayarladığın zaman dikkatli bir şekilde ki genelde bunu GT8'in Global EQ'ını baz alarak yaparsan daha iyi olur o zaman FX Returnden gelen problemi halletmiş olur sesler biraz daha canlı olur ve speakerın sadece ortasından değil daha geniş daha derin bi ses elde etmiş olursun.

Ama mesala bi MG50DFX inputu ile JCM2000 inputu aynı değil ben bi kere bi stüdyoda JCM 2000 inputundan girmiştim bütün tonlar sadece tiz ve basa dönüştü ama MG50 veya 100 de böyle olmuyor aynı şekilde marshallın modeli tam hatırlamıorum ama valvaste idi sanırım iki tane 50wattlık speakerı vardı ondanda çok güzeldi tonlar geliyordu.

Birde 4 kablo methodu var ama pek tavsiye etmem gerçi en iyi ton öyle alınıyo demişler ama beni pek sarmadı belkide iyi bir kafa gerekiyodur onun için bilmiyorum ama onunda mantığı şu kullandığın ampli veya headi alıyor direk speakera vermek yerine sesi GT8'in içine sokuyor yani inputtan girdiğin ses speakera değil GT8 de ki loopta kalıyor böylece GT8in içinde bir kendi preampın ikincisi kullandığın amfi veya headin preampı oluyor ikiside açık konumda oluyor FX Chainden Loopu preampdan bi sonraya atıyorsun.Daha sonra GT8de işlenmiş bu iki preamp sesini yine kullandığın amfinin FX returnunden geri veriyor.Yanş tek olayı direk inputtan girmek yerine input bölümünü sanal bi şekilde GT8in içine sokup işliyor.

Bunun avantajı sanırım Cleanleri daha iyi çıkarmasıymış okuduğum kadarıyla ben MG50 de denedim FX Return'den girdiğimde aldığım kuvvetsizliği yine aldım pek bi değişiklik olmadı belki 100 olsa olabilirdi ama .

Böyle yani hepsini bi dene hangisi hoşuna giderse.Bu arada denerken seçtiğin tondaki speaker simülatörde 4x12 falan gibi seçeneğin yerine Speaker Type'de Orginal seçersen girdiğin farklı girişlerde amfinin verdiği tepkiyi çok daha canlı duyabilirsin.

ya beni direk 200 watt 4*12 speaker e girsem nasıl olur? bu arada speaker 200watt ingiliz yapımı bir marshall, 4 tane 50 wattlık celeston du sanırım eve gidip bakmam lazım :) bu şekilde de bişeye yaramaz mı? yani idrek mixere girmek yerine 4*12 speaker dan çıkan tok dolu sesi elde etmiş olmaz mıyım? yoksa o karakteri toklugu veren kafa kabin mi? cehaletim de utanıyorum :)

Geri