Boss Gt-8

benim gt8 in wah pedalı ile ilgili bir sorunum var.normal olarak wahı çalıştırabiliyorum ama exp pedalı kullanarak açamıyorum.pedalın sonuna sertçe basıyorum fakat wah açılmıyor.acaba hangi ayarı yapmalıyım

elektrowave demiş ki:
benim gt8 in wah pedalı ile ilgili bir sorunum var.normal olarak wahı çalıştırabiliyorum ama exp pedalı kullanarak açamıyorum.pedalın sonuna sertçe basıyorum fakat wah açılmıyor.acaba hangi ayarı yapmalıyım
dostum yapacağın şey hangi tonda wah kullanmak istiyorsan o tonu aç ve asigian var orda clt_exp tuşu var oraya bas ve exp pedalına wah tonunu ata kaydet hepsi bu....

elektrowave demiş ki:

Normalde Wah'ı açtığın anda kendisi EXP'ye ataması lazım ancak EXP pedalın ayarları ile oynarsan bu atamayı manuel olarak yapmalısın buda murat_72'nin dediği yerden oluyor.

Re: acil

rockstar13 demiş ki:
2 gün sonra konserimiz var. GT8 ile ilk defa bir konsere çıkıcam. Çıkacağımız barda amfi yok. Mecburen GT8 i direk mixer'e giricem.
Şimdi GT8 ile konsere çıkmış arkadaşlardan tüm tavsiyelerini bekliyorum.
Nelere dikkat etmem gerekiyor? Teşekkür ederim
Output'a yüklenmemen gerekiyor onun dışında Mixer'in senin için olan bölümünü Flat yani 0 değer yapmasını iste.Çünki evde duyduğun sestede muhtemelen extra bir EQ kullanmıyosundur.

Ama bunlar istediğin sesi net ve yüksek seste sesin patlamaması için yapabilceklerinin %25'i.
Sana tavsiyem kesinlikle ama kesinlikle Behringer Ultra-G edin bir şekilde 4x12 kabin simülasyonunuda aç GND LIFT'i de aç boss gt8'den mixere girerken araya bunu bağlıyorsun ve işte istediğin sesin kalan %75'i.

ebonitcocuk demiş ki:
ben gt8de tonlarimi yazarken kulaklik kullaniyorum.fakat anfiye takinca sesler degisiyo.ben kulakliktaki sesi amfiden nasil alabilirim.yeni amfi alirsam nasil bi amfi almam gerekli.sanirim amfinin mid-tre-bass ayarlari olmamasi gerekiyo.sadece ustunde input ve volume dugmesi olmasi gerekiyo.vede guclu bi amfi olmasini istiyorum.boyle bi amfi varmidir.adi nedir.yardimci olursaniz sevinirim.

Kulaklık sistemiyle çalışan bir amfi istiyorsun fakat yanıldığını söyleyeceğim sana çünki senin tonların duyacağın gerçek sesi amfiden çıkan sestir, kulaklıktan çıkan ses değil.

Alıcağın iyi bir amfinin üzerinde tabi iyi olmasını istiyorsan kesinlikle birden fazla ayar olacaktır ama bunları "0" değerine getirmektense düğme olmayan bir amfi istemek çok saçma geliyor.Ayrıca her EQ aslında aynı işlevi yapmıyor mesala ben tizi Gt8'den değil amfiden veriyorum mid frekansları ise Gt8'den bunları deneye yanıla veyada kullanarak öğrenmezsen hep işin kolay yanına kaçmaya çalışan biri olarak kalırsın ve bu şekilde alışmanı istemem açıkçası.

Güçlü bir amfi dediğinde benim aklıma gelen ilk 3 markası Carven, Peavey , Line 6 bu markaların amfileri tabi belirli modellerden sonra gayet güçlü amfilerdir ama marshallda alsan arasındaki fark seni üzmeyecek veya da sevindirmeyecektir çünki sen zaten işin çoğunu processorden yapıyo olacaksın amfi ise senin amacın için araç olucak.

Ama yok ben illa kulaklık gibi çalışmasını amfinin kabini hariç hiçbir işlevinin devreye girmemesini istiyorum diyorsan o zaman amfilerin genelinin arkasında ki INSERT bölümünde bir Return girişi vardır buraya girersen böylece amfinin pre-amp katını devredışı bırakmış olacaksın.

elektrowave demiş ki:
Mesajının altında sana cevap yazılan önerileri yaptıysan ve yinede olmuyorsa Boss GT8'i açarken ASSIGN bölümünde ki CTL/EXP tuşuna basılı tut karşına EXP pedalının clibration yani exp pedalına ne kadar sert basman gerektiğini belirtçeğin menü çıkacak burdaki ayarlarıda yapmayı unutma.

utkuzz demiş ki:
ESER13 demiş ki:
Merhaba benim iki sorum daha olucak ctl pedalına birden fazla tonu nasıl atayabilirim?Örneğin chorus ve delayın ikisini birden ctle pedalına nasıl atayabilirim?Diğer sorum ise ctl pedalı kapalıyken açık olan bi tonun parametrelerini ctl pedalı ile nasıl yükseltebilirim.Örnein ctl kapalı iken açık olan chorus un depth paremetresi 50 iken bunu ctl ye basarak 100 e nasıl yükseltebilirim?Teşekkürler.

Dostum şu yolu denersen gt8 in assign(atama) işlemini kavrarsın:

ctl pedalına birden fazla parametre/effect atamak için:

1) Kullanacağın patchdeyken "assign" başlığı altındaki "VARIABLE" tuşuna basıyosun ve karşında -eğer önceden bir görev atanmadıysa- "Quick Assign1" Yani Türkçe ="Hızlı atama" yazısı YANIP SÖNER...Bu önceden bir atama işleminin yapılmadığını gösterir...

2)ASSIGN/VARIABLE tuşuna tekrar basarsan eğer, bu yazının ("Quick ASSIGN1") yanıp sönmesi kesilir ve SÜREKLİ YANAR...Bu senin "atama işlemi 1" i yapabileceğin bölümdür.

3)Daha sonra "PARAMETER" tuşlarıyla birer birer sağa basarak ayarlarını yapabilirsin.

4)Bu işlem iki ana bölümden oluşur
Birincisi= Target (hedef) =BU BÖLÜMDE DEÐİŞTİRMEK İSTEÐİN PARAMETREYİ "PATCH/VALUE" tuşuyla bulacaksın..
İkincisi= Source(Kaynak)=BU BÖLÜMDE İSE PARAMETREYİ NE İLE DEÐİŞTİREÐİNİ AYARLARSIN (Ctl pedal, expression pedal ,sub ctl gibi)

ben bunu chorus efektinin depth parametresi için örnekleyebilirim:

1) Kullanacağım patchdeyken ASSIGN/VARIABLE tuşuna bir kere basıyorum ve yazı yanıp sönüyor ... Aktifleştirmek için ASSIGN/VARIABLE tuşuna tekrar bastım

2)PARAMETER tuşlarından sağa bir kere bastım ve karşıma "ASSIGN1 Target ....:" çıktı....
PATCH/VALUE sonsuz döner butonu sağa doğru çevirerek ekranda "CE:Depth" yazısının belirmesini sağladım (bayağ bi çevirmek gerekiyor)

Bu Chorus Effect'in Depth parametrseini hedef aldığımı yani değiştireceğimi gösterir...

3)Sağ PARAMETER a bir kez daha bastım ve "Min:....." yazısı çıktı Bunu DÖNER BUTONLA 50 yapıyorum (BU SENİN PARAMETREDE İSTEDİÐN MİN. DEÐERDİR SADECE SEN 50 İSTEDİN DİYE 50 YAPTIM ...FARKLI ATAMALARDA FARKLI DEÐERLER KULLANABİLİRSİN)

4)SAÐ PARAMETER a BİR KEZ daha bastım ve "Max:..." yazısı çıktı BUNU DÖNER Tuşla 100 YAPIYORUM (SENİN İSTEDİÐN DEÐER)

5)SAÐ PARAMETER a bir kez daha bastım bu sefer ASSIGN YAZISININ YANINDA "SOURCE(KAYNAK)" yazısı belirdi...

DÖNER BUTONLA "CTL PEDAL" ı buluyorum...BU HEDEF PARAMETREYİ CTL PEDAL KAYNAÐIYLA DEÐİŞTİRECEÐİM ANLAMINA GELİR...

bu işlemi bitirmen için PARAMETER tuşuyla 3-4 defa sağa basarak çıkman gerekicek ...(BUNDAN SONRAKİ AYARLAR PARAMETRENİN DEÐİŞME HIZIYLA İLGİLİ.... AYRINTILI BİLGİYİ GRAFİKLERLE BİRLİKTE KULLANMA KILAVUZUNDA BULABİLİRSİN)

daha sonra write tuşuna basıp istediğin yere kaydedebilirsin

Umarım anlatabildim... :)
Teşekkür ederim.

gt8 i miksere girerken şimdiye kadar bir sorunum olmadı. Eğer ton yaptığın yere midler biraz fazlaysa, sen ona göre ton yaparsan diğer yerde midler eksik gelebilir ya da tersi durumlar.

Bazı gitar amfileri, clean tonda bile yeteri kadar flat olmayabilir. Orta ve Üst kalite amfilerde sıkıntı çekmedim ama dandik amfilerde ton alamayınca direk miksere girdim genelde... Klavye için amfi ile denemedim.

Eğer eq ya da başka bir ayarında problem yoksa istersen canlı performansını kayıt bile alabilirsin. Yani önce ton yaptığın yerin flat olmasına dikkat et. Eğer yaptığın ana ton doğru olursa, diğer yerlerde ayar yapma zorunda kalmayacaksın. Eğer tekrar ayar yapmak zorunda kalıyorsan ve diğer yerlerde PA sistemlerinde büyük problemler yoksa, muhtemelen senin kendi yapığın tonda hata vardır.

Nereye gore ayar yaptıgınızın pek bi onemi yok aslinda. Gt-8 in global EQ nı kullanarak cabinler arasındaki farkları kolayca asabilirsiniz. Output Select tusuna basıp Parameter tusuyla sag tarafa kaydıgınızda karşınıza Global EQ cıkacaktır. Burdan tum patchlarınızı etkiliyen tiz, bas ve mid ayarlarınızla oynayabileceginiz mini bir EQ cıkacatır. Bununla kabinler arasındaki farkları kolayca aşabilirsiniz..

selam! ben GT-8 almayı düşünüyorum ve genellikle evde kullanacağım. GT-8'i 15W Marshall amfiyle kullanmayı düşünüyorum (G15R-CD). Böyle birşey deneyen var mı, ses yeterince iyi olur mu? Evde kullanacağım için bir de 50W, 100W amfi almanın anlamı yok diye düşünüyorum, nasıl olsa sesi açamayacağım...Ne dersiniz GT-8 ile 15W amfi iyi ton verir mi? Mükemmel ton çıkmasa bile, şu anda bende Zoom606 var herhalde ondan kat kat iyi olur öyle değil mi?

Tabiki cok daha iyi ses alırsın :) evde 100 watt amfi falan tabi çok mantıklı değil ama mesela ben 60 watt kullanıyorum.Dediğin gibi sesi çok açamıyorum doğal olarak fakat yinede 60 watt 2x30 bir amfinin yarattığı ambians çok daha farklı oluyor 15 wattlık bir amfiden ses seviyeleri aynı olsa bile..Bu 15 watt yetmez demek değil elbette :) o da yeterli olacaktır ve oldukça tatmin edici tonlar alacaksın emin ol ama yinede maddi durumun müsaitse en azından bir 50 watt öneririm.Ayrıca elindeki marshall'ı satıp güzel bir kabin de yaptırabilirsin gt8'in yanına :)

arkadaşlar bütün sayfaları bir güzel kurcalamama rağmen şu olayın cevabını bulamadım..

Benim sorum şu, dist'te iken clean'e geçme olayını exp pedal ile yapabilir miyim? örneğin, exp pedal basılı haldeyken dist alındığını, geri çekildiğinde de clean alındığını düşünün..yapılabiliyorsa bunun yolu nedir? umarım anlatabilmişimdir.

Mutlulukla...

Deaf demiş ki:
arkadaşlar bütün sayfaları bir güzel kurcalamama rağmen şu olayın cevabını bulamadım..

Benim sorum şu, dist'te iken clean'e geçme olayını exp pedal ile yapabilir miyim? örneğin, exp pedal basılı haldeyken dist alındığını, geri çekildiğinde de clean alındığını düşünün..yapılabiliyorsa bunun yolu nedir? umarım anlatabilmişimdir.

Mutlulukla...

Yazmak istediğin tona gel ASSIGN bölümünden VARIABLE tuşuna bas,şimdi buna bastığında ASSIGN 1 yazısı eğer yanıp sönüyorsa bu demektir ki , EXP SW ve CTL PEDAL özellikleri dışında bir özellik daha eklenmiş demektir bu şekilde 7 ek kontrol yaratabilirsin.İlk özelliği aktif hale getirmek için bir kere daha aynı tuşa basarsan yanıp sönmesi durur,normal dururkende basarsanız yanıp sönmesi başlar buda demektirki yanıp sönerken=OFF sönmezken=ON'dur.

Varsayalım yanıp sönmüyor bizde bir kere daha aynı tuşa bastık ve aktif hale getirdik,daha sonra parametrelerden sağa doğru ok yönüne basarak Target kısmından hangi channelı kullanıyorsan onu seçiyorsun (A veya B) PRE: kısmının karşısınada PRE:Gain olarak ayarlıyorsun (burada tonundaki gaini yani distortion efektini seçtiğin amp modellemesinin gaininden verdiğini varsayıyoruz) daha sonra tekrar parametreden sağa basarak Min'de pedalı geriye çektiğinde gainin kaç olmasını istiyorsan (0 sesi kapatır, 1 clean sesi verir) onu Max'ta da pedalın ileride kaç olmasını istiyorsan onu ayarlarsın.Daha sonra tekrar parametreden sağa basarak Source kısmında EXP PEDALI seçiyorsun diğer ayarlarıda ellemezsen istediğin şey olmuş olur.

Deaf demiş ki:

Mutlulukla...

Bakın preamp'in gainini asign ile exp pedala falan atamanıza gerek yok. Hatırlarsanız aylar önce Gt-8 in üzerinde hazır gelen patchlerin nekadar dandik olduğundan bahsediyorduk. Geçen gün oturdum ve patchleri inceledim. O patchler bize yol göstermek için yapılmışlar. Bu özelliği barındıran hazır bir patch de fabrikasyon olarak içinde var. Bu özellik şöyle yapılıyor. Pre ampin a ve b kanallarına istediğimiz tonları yazıyoruz.Ben a'ya clean b'ye ise distortion tonu yaptım(veya solo tonu). Daha sonra asign bölümündeki ayarları yapıyoruz. Buda şu olabilir tercihen: Pre amp level A chanel pedal min iken 50 olsun. pedal max iken 0. Pre amp level B chanel pedal min iken 0 pedal max iken 60 olsun. püf noktası şu exp pedala bunu atarken exp pedalın wah özelliği varsa kaldırılmalı bunlar bizi istediğimizden uzaklaştırır ve pedala bu özelliği atadığınızda pedal hala volum pedal olduğundan pedal volum özelliği master'dan kapatılmalı. Birde atamalarda pedalın Toggle değil normal olması lazım yoksa hiç bişey tam olmaz.

Yani sonuç olarak pre amp'in gainini değil levellerini atıyoruz. Mantık şu: pedalla kanalların sesini kısıp açıyoruz ve tamda o istediğimiz süper artistik ve güçlü ses ortaya çıkıyor.Yanlız bunu yapmak için mutlaka D-Mono tipi kullanılmalı ona göre.Anlamayan varsa adım adım anlatırım daha sonra. Bu özellik bu aleti sevmem için gerekli bir özellik şahsen. Ben clean tondan sonra çok yüksek bi ses atıyorum distortion'a ve ayaklarım yerden kesiliyor.

slowhand demiş ki:
selam! ben GT-8 almayı düşünüyorum ve genellikle evde kullanacağım. GT-8'i 15W Marshall amfiyle kullanmayı düşünüyorum (G15R-CD). Böyle birşey deneyen var mı, ses yeterince iyi olur mu? Evde kullanacağım için bir de 50W, 100W amfi almanın anlamı yok diye düşünüyorum, nasıl olsa sesi açamayacağım...Ne dersiniz GT-8 ile 15W amfi iyi ton verir mi? Mükemmel ton çıkmasa bile, şu anda bende Zoom606 var herhalde ondan kat kat iyi olur öyle değil mi?
ben bossgt-8+ bilgisayar speaker'ı kullanıyorum.memnunum.
ev için bence çok rahat yeter.ilerisi için yatırım yapmak gibi bir düşüncen varsa bilemem tabii...

dreamosty.. ek olarak sadece gainle bir ayarlama yaparsan gaini azalttıkça volume de azalacaktır, yine expreesion pedala ikinci bir kontrol olarak volume ataması yapmalı ve bu kez tam ters yönde uygun dağerlerle ayar yapmalısın...;

Pedalı ittkçe volume belli değerler arasında azalacak ve gain artacak.. geri çektikçe gain azalacak volume artacak, böylelikle istediğin volume ve ton geçişlerini yapmak daha kolay olur.

Spreenin anlattığı yntem de keyifli bir yöntem, başka tarz durumlarda da çok hayati bir yöntem olabilir. Ama bunun yerini tam olarak vermez..

Geri