Şehir Efsaneleri.....

SAPININ AYARLARI FEVKALADEDİR, UZUN SÜREDİR KULLANMADIĞIMDAN SAP AYARLARI GEVŞEK BIRAKILMIŞTIR.
Az önce bir ilanda okudum.Birisi bana açıklasın gevşek sap ayarı ne demek :D
http://www.sahibinden.com/ilan/alis...kullanilmis-ihtiyactan-satilik-28295191/detay İLANIN LİNKİ

Bende "Çalmadım lakin saldım çayıra mevlam kayıra yaptım" gibi bir etki bırakmadı değil. Gerçi "tel kopuk olduğu için sapa yük binmesin ve sap ta oynamasın" gibi iyi bir niyetle yapılmış bir hareket te olabilir.

Hocam telin birisi kopunca saptaki yükün azalması beklenmez mi?Ya da tüm telleri sökse sap ferahlasa mesela?TrusS rod ayarını bozmaya ne gerek var :D

Tel kopunca sapa binen yükte az çok dengesizlik yaşanır. Adam da muhtemelen bundan yola çıkarak akordu salıp truss rodu gevşetti stabil kalsın diye. Kimseden gitarı koruma, stabil tutma konusunda luthier derecesinde bilgili olmasını bekleyemeyiz. Doğru bir hareket değil tabii ki. O sap uzun süre öyle kaldıysa ve vasat bir üretimse yeni sahibine dert yaşatacaktır büyük ihtimalle. Sadece şu başlığa espri konusu olan durumları dahi incelediğimizde pek te A Sınıfı bir ülke olmadığımız ortada, bu yüzden beklentileri yüksek tutmamak lazım bence :)

Haklısınız da pire için yorgan yakmak gibi geldi bana o açıdan çok önemsedim bu hareketi.Bir de millet olarak bilsek de bilmesek de müdahale ederiz herşeye.Birisine yol sorarız bilmiyorum demeyi gururuna yediremez yanlış yere gönderir, Kaza olur herkes doktor kesilir, tel kopar truss road gevşetir.İşte böyleyiz biz yapacak bir şey yok :D

Haklısınız da pire için yorgan yakmak gibi geldi bana o açıdan çok önemsedim bu hareketi.Bir de millet olarak bilsek de bilmesek de müdahale ederiz herşeye.Birisine yol sorarız bilmiyorum demeyi gururuna yediremez yanlış yere gönderir, Kaza olur herkes doktor kesilir, tel kopar truss road gevşetir.İşte böyleyiz biz yapacak bir şey yok :D

Atasözlerini ve deyimleri severim. Mesela; "Beterin de beteri vardır" gibi. Ama bu sözlerden de ders almıyoruz nedense. Korkarım zamanla pire için yorgan değil ev yakar hale de geleceğiz :D

- fender meksika stratın usa lardan iyi olduğu (kat kat bide :D)
- rg550-570 lerin efsane hatta jemlerden bile iyi olduğu :D
- ilanlardaki gördüğüm en mükemmel ve ince sap yalanı ( arkadaş o kadar iyiyse niye satıyosun )
- gitar eski tonu oturmuş.bu nedir aga :D

başlıktaki çoğu şey aslında yerine göre doğru sayılabilecek şeyler,ancak bunları yazanlar genelde, herkesin illa kabul etmek zorunda olduğu değişmez kutsal kaidelermiş gibi cümleler kurduğu için şehir efsanesi olmaktan kurtulamıyorlar.
Hemen üstteki mesajdan örnek vereyim

- fender meksika stratın usa lardan iyi olduğu (kat kat bide :D) olabilir
- rg550-570 lerin efsane hatta jemlerden bile iyi olduğu :D olabilir
- ilanlardaki gördüğüm en mükemmel ve ince sap yalanı ( arkadaş o kadar iyiyse niye satıyosun ) bu da olabilir
- gitar eski tonu oturmuş.bu nedir aga :D gitarların tonu durduğu yerde kurumayla değil ancak çalınmayla daha iyiye doğru gider,doğrudur.

başlıktaki çoğu şey aslında yerine göre doğru sayılabilecek şeyler,ancak bunları yazanlar genelde, herkesin illa kabul etmek zorunda olduğu değişmez kutsal kaidelermiş gibi cümleler kurduğu için şehir efsanesi olmaktan kurtulamıyorlar.
Hemen üstteki mesajdan örnek vereyim

- fender meksika stratın usa lardan iyi olduğu (kat kat bide :D) olabilir
- rg550-570 lerin efsane hatta jemlerden bile iyi olduğu :D olabilir
- ilanlardaki gördüğüm en mükemmel ve ince sap yalanı ( arkadaş o kadar iyiyse niye satıyosun ) bu da olabilir
- gitar eski tonu oturmuş.bu nedir aga :D gitarların tonu durduğu yerde kurumayla değil ancak çalınmayla daha iyiye doğru gider,doğrudur.

haklısın istisnalar mutlaka vardır.ama her ilanda da aynı şeyler yazılmaz ki kardeşim :D tamam kimse ayranım ekşi demez de madem meksika stratın usa dan iyi niye satıyosun kardeş diye sormazlar mı :D

Şehir efsanesi olması doğru/yanlış olduğu anlamına gelmiyor. Kaldı ki, şu başlıkta yazdığım şeylerin yarısı gerçekten doğrudur(mesela geçen sayfadaki Squier olayı), yarısı külliyen yalandır(İbanez harika bir gitardır); ancak gitarın tonunun çalınmayla daha iyiye gitmesi konusunda bilimsel bir bilgiye sahip değilim, kimse de değil. Şehir efsanesi yapan kısmı da bu zaten.

Şehir efsanesinin ne olduğunu gerçekten bilmiyorsunuz,şehir efsanesi diyorsanız bir şey için bu yanlış olduğu anlamına gelir,bu küçümseme içeren bir deyimdir.

Abi gitara klasik gitarla başlamak şartmış,
Yok oğlum öyle bir şey şehir efsanesi o.

Efsane demek kesin yanlış demek değildir, doğruluğu tartışılır, halk arasında paylaşılan hikaye demektir kabaca. Kesin yalan olduğu anlamını içermez. Ama hala o gitarın çalındıkça iyiye gitmesinde pek bir gerçeklik payı olduğunu kanıtlayacak bilimsel verileri bekliyorum.

Benden o konuda bir talepte bulunmamıştınız bende yazmadım,en basitinden spruce (ladin) ağacının maksimum performansına seneler içinde çalınarak ulaştığı akustik ve klasik gitardan biraz anlayan herkesin bildiği gayet basit bir şey,sedir ise çok daha kısa sürede doyum noktasına ulaşır.Gitarın ağacının titremeye zorlanması ile alakalı bir durum bu.

Efsane kelimesi ile şehir efsanesi deyiminin arasında büyük fark var,şehir efsanesi gerçeklik payı olmayan şeyler için kullanılır.

Gitardan biraz anlayan herkesin bildiği gayet basit şeyler diyip geçmek bu başlıkta biraz talihsiz olmamış mı? 13 sayfadır bu tür yalan yanlış bilgilerle dalga geçmiyor muyuz?

Şehir efsanesinin normal efsanelerden farkı daha güncel olmalarıdır, gerçeklik payları konusunda bir ayrım yoktur.

Onları gitardan biraz anlayan değil hiç anlamayan hatta yanlış bilgileri ile sıfır değil eksi durumdaki kişiler uyduruyor.
Efsane nedir şehir efsanesi nedir mevzusunu uzatmayacağım.
Ancak herhangi bir akustik gitar yapımcısına mail gönderip ladin ve sedir mevzusunu sorun yeter.

Geri