Thomann'dan Alışveriş

Zamanında paypal de varken gidip elimizle alırdık bu kargoları, iş nerelere gelmiş.
Maalesef yurtdışından bir şey almak akıl karı değil artık.

Şimdi tekrar bir hesap yaptım. Gitara verdiğim paranın %46' fazlasını vergi olarak vermişim.

Yani Thomann'dan gitar alacak arkadaşlar; Gitara ödedikleri paranın yarısını da kenarda tutsun. Ona göre hesap yapsınlar.

Son düzenleme:
Maalesef yurtdışından bir şey almak akıl karı değil artık.

Şimdi tekrar bir hesap yaptım. Gitara verdiğim paranın %46' fazlasını vergi olarak vermişim.
Benim bakış açım farklı. Thomann’dan alayım 1 hafta içinde kapımda elimde olsun 2 katını yutkunmadan öderim. 3 günde elimde olsun 2.5 katını veririm. Yani verginin… 46 değil 150% olsun ama 3 günde bende.

2 haylayf , 1 halley aldım acaba vergi alırlar mı? Tşk.

Nurnberg kırsalında, Burgebrach kasabasından selamlar.

06B0B2EE-D9AE-46A7-8773-BE34DE12A857.jpeg

B59181C9-1CAC-4715-A3FE-6828671110F9.jpeg

Merhaba,
Ben de bugün itibariyle thomann'dan almış olduğum gitarı gümrükten çektim.

Gitar + navlun(kargo) : 306,47 euro
Sigorta emsal bedeli (%3) : 10 euro (bu tutar ödenen bir bedel değildir sadece vergiler hesaplanırken emsal olarak eklenen tutardır.)

A.TR Belgem bulunmamaktadır. Farkettiğim forumda bilgi karışıklığı olmuş. A.TR Belgesi bulunan bir gitar için üründe ilave gümrük vergisi %10 ödeniyor. Gümrük vergisi ödenmiyor fakat GV için oran (gitar için) %20 değil %3.7
Ayrıca A.TR belgesine sahipse ürün A.TR belgesi olmayan ürüne göre ek olarak Ek Mali Yükümlülük (EMY) ödemesi gerekiyor. Ek Mali yükümlülük alınmasında amaç vergi kayıbının önlenmesi. EMY oranı da %3.2 (Yanlışım varsa düzeltsin diğer ithalat yapan arkadaş.) Dolayısıyla A.TR belgesi olmaması aman aman bir fark yaratmıyor. Tabiki düzenletmek hakkınız.

Gelelim benim vergilendirme detaylarıma

Beyanname İşlemleri için Ankara Gar Gümrük Müdürlüğünden ekinde nüfus cüzdanı fotokobisi olan bir dilekçe ile BİLGE Sistemi şifre talebinde bulunu şifremi aldım(ücretsiz:) ) Ve beyanı kendi kullanıcı adım ve şifremle doldurup (gümrük müşaviri danışmanlığıyla) beyannameyi tescil ettirip sonra ödemeyi gerçekleştirip ürünü teslim aldım. Belirteyim beyanı eğer müşavire vekalet vermeden kendi şifreniz ile doldurursanız tüm sorumluluk size ait oluyor.

16.12.2022 tarihi beyanname tescil anı döviz kuru (euro : 19.834)

Kaynak Kullanım Destekleme Fonu-KKDF (%6) : 380TL
Damga Vergisi (Maktu) : 176,70TL
Gümrük Vergisi (GV %3.7) : 232,25TL
İlave Gümrük Vergisi (İGV %10) : 627,69TL
Katma Değer Vergisi (KDV %18) : 1420,84TL
Vergiler Toplamı : 2837.48TL

PTT Gümrüğe Sunma Ücreti+Damga Vergisi : 17TL

**KDV hariç diğer vergiler ürün+navlun+sigorta üzerinden ayrı ayrı hesaplanıyor. KDV ise tüm vergiler dahil edildikten sonra hesaplanıyor.

Ek bilgi:
2022/ 9 sayılı Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığı Hk. genelgenin 2.Detaylı Beyan bölümünde bir nüans var. igili bölümü ekliyorum aramayınız.

" 2.1. Kararın 126 ncı maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde yer alan posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla bir gerçek kişiye gelen, değeri 150 Avro’yu aşan ancak 1500 Avro’yu aşmayan, ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen eşyanın serbest dolaşıma giriş beyanı normal usulde detaylı beyan ile yapılır.

2.2. Eşyanın operatör tarafından beyanında BİLGE Sisteminde Detaylı Beyan modülünden “BS20” kodu seçilir.

2.3. BİLGE sisteminde “BS20” kodu ile tescil edilecek gümrük beyannamesinde, operatör tarafından basitleştirilmiş gümrük beyannamesi programında kullanılmakta olan mevcut kullanıcı kodu ve şifre kullanılır.

2.4. Operatörden, Yükümlü Takip ve Kayıt Sistemine (YKTS) kayıt olma koşulu aranmaz.

2.5. Eşyanın serbest dolaşıma giriş beyanında Kararın 112 nci maddesi uygulanmaz; gümrük ve dış ticaret mevzuatının genel hükümleri uyarınca vergileri ödenerek ve diğer yükümlülükler yerine getirilerek işlem yapılır. "

Burada genelge, '150-1500 euro arasında gümrüğe posta yolu ile gelen ticari miktar ve mahiyette olmayan bir ürünün beyanını Hızlı Kargo Firmasına ait operatör kendi şifresi ile detaylı beyan doldurabilir' diyor. Peki neden ben ve diğer arkadaş bu şekilde halledemedi işlemlerini... Şöyleki aslında öncelikle ben bu yoldan gitmek istedim fakat malesef PTT nin şu an için yalnızca yetkili operatörünün İstanbulda olduğunu öğrendim. İstanbulda bulunan arkadaşlar PTT ile görüşerek en azından müşavire vekalet vermeden beyan işini PTT vasıtasıyla halledebilirler. Fakat unutulmasın PTT bu işlem için müşavirlik ücreti talep edecektir. (bknz. soru3 T.C. Ticaret Bakanlığı )

Dip not: Bu açıklamayı burayı okuyup bilenip sabırsızca sipariş vermek isteyen olabilir düşüncesiyle yazıyorum. Muayene memurundan edinilen bilgidir... Gitar yanında case olsa farklı bir belge gerekiyor. Açıklayacak kadar bilgi sahibi değilim. Gitar aldım yanına case ekleyim demeyin.En azından araştırın. Aynı durum amfi için de geçerliymiş.

KKDF ödememek için, sipariş ödemesinin kartlı ödeme ile değil swift vb. ile yurtdışına para transferi yapılması gerekiyor.. siparişimi bu şekilde oluşturmayı düşünmüştüm fakat swift için 25euro civarı bir banka masrafı oluyor. Western union daha pahali... Benim siparişimin %6 si daha makul bir tutar olduğundan tercihimi devlete vergi olarak kkdf ödemekten yana kullandım. 😁

Beyanname İşlemleri için Ankara Gar Gümrük Müdürlüğünden ekinde nüfus cüzdanı fotokobisi olan bir dilekçe ile BİLGE Sistemi şifre talebinde bulunu şifremi aldım(ücretsiz:) ) Ve beyanı kendi kullanıcı adım ve şifremle doldurup (gümrük müşaviri danışmanlığıyla) beyannameyi tescil ettirip sonra ödemeyi gerçekleştirip ürünü teslim aldım. Belirteyim beyanı eğer müşavire vekalet vermeden kendi şifreniz ile doldurursanız tüm sorumluluk size ait oluyor.

**KDV hariç diğer vergiler ürün+navlun+sigorta üzerinden ayrı ayrı hesaplanıyor. KDV ise tüm vergiler dahil edildikten sonra hesaplanıyor.

Ek bilgi:
2022/ 9 sayılı Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığı Hk. genelgenin 2.Detaylı Beyan bölümünde bir nüans var. igili bölümü ekliyorum aramayınız.

" 2.1. Kararın 126 ncı maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde yer alan posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla bir gerçek kişiye gelen, değeri 150 Avro’yu aşan ancak 1500 Avro’yu aşmayan, ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen eşyanın serbest dolaşıma giriş beyanı normal usulde detaylı beyan ile yapılır.

2.2. Eşyanın operatör tarafından beyanında BİLGE Sisteminde Detaylı Beyan modülünden “BS20” kodu seçilir.

2.3. BİLGE sisteminde “BS20” kodu ile tescil edilecek gümrük beyannamesinde, operatör tarafından basitleştirilmiş gümrük beyannamesi programında kullanılmakta olan mevcut kullanıcı kodu ve şifre kullanılır.

2.4. Operatörden, Yükümlü Takip ve Kayıt Sistemine (YKTS) kayıt olma koşulu aranmaz.

2.5. Eşyanın serbest dolaşıma giriş beyanında Kararın 112 nci maddesi uygulanmaz; gümrük ve dış ticaret mevzuatının genel hükümleri uyarınca vergileri ödenerek ve diğer yükümlülükler yerine getirilerek işlem yapılır. "

Burada genelge, '150-1500 euro arasında gümrüğe posta yolu ile gelen ticari miktar ve mahiyette olmayan bir ürünün beyanını Hızlı Kargo Firmasına ait operatör kendi şifresi ile detaylı beyan doldurabilir' diyor. Peki neden ben ve diğer arkadaş bu şekilde halledemedi işlemlerini... Şöyleki aslında öncelikle ben bu yoldan gitmek istedim fakat malesef PTT nin şu an için yalnızca yetkili operatörünün İstanbulda olduğunu öğrendim. İstanbulda bulunan arkadaşlar PTT ile görüşerek en azından müşavire vekalet vermeden beyan işini PTT vasıtasıyla halledebilirler. Fakat unutulmasın PTT bu işlem için müşavirlik ücreti talep edecektir. (bknz. soru3 T.C. Ticaret Bakanlığı )

Dip not: Bu açıklamayı burayı okuyup bilenip sabırsızca sipariş vermek isteyen olabilir düşüncesiyle yazıyorum. Muayene memurundan edinilen bilgidir... Gitar yanında case olsa farklı bir belge gerekiyor. Açıklayacak kadar bilgi sahibi değilim. Gitar aldım yanına case ekleyim demeyin.En azından araştırın. Aynı durum amfi için de geçerliymiş.
Anladığım kadarıyla gümrük müşavirliği yalnızca beyanname doldurma ve vergi ödeme işlemlerinde gerekiyor. Beyanname doldurmada da esas malın GTIP numarası, geldiği ülke, menşe ülke, fiyat, kargo gibi bilgilerin eksiksiz ve doğru doldurulması sonra da oluşacak tahakkuku göre bankada vergilerin yatırılması. Bunu başarabilirsiniz müşavire ihtiyacınız yok. Doğru mu anlamışım?

Benim bakış açım farklı. Thomann’dan alayım 1 hafta içinde kapımda elimde olsun 2 katını yutkunmadan öderim. 3 günde elimde olsun 2.5 katını veririm. Yani verginin… 46 değil 150% olsun ama 3 günde bende.
Sipariş verirken sitede 9-13 gün teslimat süresi gördükten sonra amfinin sadece Alman gümrüğünde 10-11 gün beklemesi can sıkıyor haliyle. Amfi kaybolur mu, düşürülüp, tekmelenip, üzerine raf devrilip pert olur mu, yılbaşı yoğunluğu iyice arttığında gelmesi yılan hikayesine döner mi gibi sorular falan

Son düzenleme:
Sipariş verirken sitede 9-13 gün teslimat süresi gördükten sonra amfinin sadece Alman gümrüğünde 10-11 gün beklemesi can sıkıyor haliyle. Amfi kaybolur mu, düşürülüp, tekmelenip, üzerine raf devrilip pert olur mu, yılbaşı yoğunluğu iyice arttığında gelmesi yılan hikayesine döner mi gibi sorular falan
ALMAN gümrüğünde… Alman çöplüğünde bile olmaz böyle şeyler… ortadoğu değil orası.

Merhaba,
Ben de bugün itibariyle thomann'dan almış olduğum gitarı gümrükten çektim.

Gitar + navlun(kargo) : 306,47 euro
Sigorta emsal bedeli (%3) : 10 euro (bu tutar ödenen bir bedel değildir sadece vergiler hesaplanırken emsal olarak eklenen tutardır.)

A.TR Belgem bulunmamaktadır. Farkettiğim forumda bilgi karışıklığı olmuş. A.TR Belgesi bulunan bir gitar için üründe ilave gümrük vergisi %10 ödeniyor. Gümrük vergisi ödenmiyor fakat GV için oran (gitar için) %20 değil %3.7
Ayrıca A.TR belgesine sahipse ürün A.TR belgesi olmayan ürüne göre ek olarak Ek Mali Yükümlülük (EMY) ödemesi gerekiyor. Ek Mali yükümlülük alınmasında amaç vergi kayıbının önlenmesi. EMY oranı da %3.2 (Yanlışım varsa düzeltsin diğer ithalat yapan arkadaş.) Dolayısıyla A.TR belgesi olmaması aman aman bir fark yaratmıyor. Tabiki düzenletmek hakkınız.

Gelelim benim vergilendirme detaylarıma

Ek bilgi:

Öncelikle hayırlı olsun çok sevindim :)

Şimdi şöyle, A.TR olayı. Biz menşeiini ALMANYA olarak girdiğimiz için, Almanyadan gelen ürünlerde %20 Gümrük vergisi var diye okumuştum bir yerde. A.TR'nin o gibi bir faydası oldu diye düşünüyorum. Siz de mal bedelinin %47sini devlete ödemişsiniz. Mevzuat değiştiği için açıkçası riske atmak istemedim A.TR almayıp.

Anladığım kadarıyla gümrük müşavirliği yalnızca beyanname doldurma ve vergi ödeme işlemlerinde gerekiyor. Beyanname doldurmada da esas malın GTIP numarası, geldiği ülke, menşe ülke, fiyat, kargo gibi bilgilerin eksiksiz ve doğru doldurulması sonra da oluşacak tahakkuku göre bankada vergilerin yatırılması. Bunu başarabilirsiniz müşavire ihtiyacınız yok. Doğru mu anlamışım?
Verilen bilgiler sadece gitar için geçerli diğer ürünleri 2 tecrübeye bakarak sipariş veren farklı durumlarla karsilasabilir.
Buradan edindiğiniz bilgi ile bana göre Gitarlar için ödeyeceğiniz vergiyi hesaplayabilirsiniz. Fakat BİLGE sistemini kullanarak beyanı doğru bir şekilde doldurmak tahmin edilenden daha karışık ve zor.
Bilge için yeterli klavuz, bilgi bulamadım. Dolayısıyla Bilge sisteminin karışıklığı nedeniyle İstanbul dışında yaşayanlar için 2 seçenek var.(İstanbul'da PTT operatörü bulunmakta..yukarıda açıkladım.)

İlk seçenek şifrenizi ilde bulunan gümrük idaresinden oluşturduktan sonra sizin kullanıcı adı ve şifrenizle doldurma islemi için bilen birisinden yardım almak.Bu şekilde yardim alınması resmi bir vekil olarak işlem yapılmadığından tanıdık varsa ücret istenmeyebilir. müşavir tanidik yoksa ücret değişkenlik gösterecektir ama en azindan vekalet ücreti verilmemiş olunuyor. müşavir olmayan ama bilge ile beyan doldurmayı bilen tanıdığınız var ise de daha önce beyani doldurulabilirsiniz.Beyan gümrük idaresinde bulunan bilgisayarlar ile doldurulması gerekiyor. Evde geniş geniş internetten araştırarak doldurma şansınız da yok. bu şekilde işlem yaparsanız ödeyeceğiniz vergide eksiklik çıkmaması için vergiyi doğru hesaplayabiliyor olmaniz kontrollu ilerleyebilmek adına burada daha önem kazanıyor.

Diğer seçenek (beyan doldurma-mevzuat gibi konulara uzak kişiler için en garantili yol) noterden bir gümrük müşavirini vekil tayin etmek.Bu durumda müşavir tüm işlemleri sizin adınıza takip edecektir.Aranizda resmi bir musavirlik ilişkisi olduğundan musavir de cezalar için sizinle birlikte müteselsilen sorumlu olacak.(beyan doldurma hatası gibi durumlarda)Ayrica ürünü size teslim alıp verme noktasına kadar tüm işlemlerinizi takip edebilecektir. Bu durumda masraf benim araştırmalarıma göre noter+müşavirlik 1500-2000 TL yi bulabiliyor.

Benim fikrim eğer getireceğiniz gitar+ vergiler 20bin TL ve üzerinde ise müşavirlik ücreti için 1.5- 2bin TL makul... Fakat benim durumumda vergiler 3000tl iken 1500-2000tl civarı bir ek maliyet anlamasiz olacaktı benim için..

Kararini herkes kendisi versin.

Ben yaptım siz de yaparsınız demiyorum.

Mevzuat kısmını anlamış olmama rağmen bilge sistemi karışık geldi ve doldurma aşamasında destek almadan yapmak istemedim. Buradan pay biçin kendinize..

Koltuk üstü bagajlara sığan case’lerde bugün;

Gibson hardcase, A321 Neo’nun baş üstü dolaplarına bu şekilde giriyor.

Thomann ile birebir alakası olmasa da Avrupa dönüşünde gitarımı içeriye almama kimse karışmadı. Benim gibi bir hardcase taşıyan daha vardı, şirket THY.

Pro tip : Olabildiğince önce sıraya girip hazır ortalık sakin ve boşken en dibe koyun. Gerçi gitarınızla bir kere o kabine girdiğinizde en kötü ekip size yardımcı olur uçak içerisinde başka bir yere alır, ya da boş koltuğa kemer ile bağlarlar.

5F277AC4-5DFB-4766-B89D-23C767499736.jpeg

Koltuk üstü bagajlara sığan case’lerde bugün;

Gibson hardcase, A321 Neo’nun baş üstü dolaplarına bu şekilde giriyor.

Pro tip : Olabildiğince önce sıraya girip hazır ortalık sakin ve boşken en dibe koyun. Gerçi gitarınızla bir kere o kabine girdiğinizde en kötü ekip size yardımcı olur uçak içerisinde başka bir yere alır, ya da boş koltuğa kemer ile bağlarlar.

157765 eklentisini görüntüle
Güzel bir detay belirtmissin ,
Ayni şekilde kendi deneyimlerimle bildigim en büyük elektro gitar case'lerinden birisi olan dikdörtgen explorer case ve dikdörtgen Jackson RR case'ler de ayni şekilde baş üstü dolaplarina sığıyor (Boeing 737 ki Türk firmaların kullandığı en dar baş üstü dolabina sahip uçaklardan birisi).
Ama extra stress yaşamamak adina uçağa girerken ilk sıralarda girmeye çalışmakta fayda var.

Bir tane de 150 EUR altı Harley Benton alasım var, muhtemelen o gitar playable out of the box değildir, tesviye gerekecektir ama merak ediyorum :D
Bende belki ileride getirtebilirim o yuzden simdiden bi arastirma yapmak istedim. (hem siz tecrubelisiniz, yanlisim varsa duzeltirsiniz) Anladigim kadariyla 150 euro alti diye ve AB ulkesinden getirttirdigimiz icin %18 vergi alinacak. Peki 150 euro alti urunler icin illa musavir gerekiyor mu bilmiyorum. Direkt memura vergisini de verebiliriz degil mi?

A.TR belgesi ile gumruk vergisi sifirlaniyor sanirsam ama ilave gumruk vergisi oduyoruz, yuzde 10 o da galiba. KKDF oduyoruz, KDV oduyoruz ve sanirsam baska PTT ye damga vs oduyoruz. Bu kadar diye anladim.

A.TR ile gumruk vergisi muafiyeti kazandik, IG.V %10, KKDF(?) ve KDV (%18) bi de PTT'ye damga vs odedik. Baska bir sey kaliyor mu? Ek olarak tabii kargo ucreti var.

Simdi 120 euro civari bir gitar getirttirsem sitede boyle hesapliyor, benim yukaridaki yazdiklarima gore yanlis bir hesaplama yapiyor. Bu arada yanlisim varsa duzeltin, hepimiz burada dogruyu ogrenmeye calisiyoruz. :)
Ekran görüntüsü 2022-12-18 111257.jpg

Geri