Thomann'dan Alışveriş

Merhaba sevgili müzisyen arkadaşlar . Eşim turist olarak gittiği Amerika' da Sweetwater müzik dükkanından 1700 dolar değerinde gitarı elden satın alacak . Tax (vergi) ödeyecek mi . Tr ' ye girişte bir sorun yaşar mı ? Hem hayallerime kavuşma açısından heyecanlı hem de bu yasal durumlardan dolayı tedirginim . Bir yol gösterir misiniz ? Şimdiden destekleriniz için teşekkür ederim .

yukarıda ki linkte her şey yazıyor.

Ancak Amerika'da tax free olayı öyle basit bir iş değil. Çok defa alış verişim oldu benim. Sebebi ne mi ? Amerika 50 eyaletten oluşan bir birleşik devlettir. Her eyaletin kendi vergilendirme sistemi var. Alış verişin yapılacağı eyalete göre her şey değişiyor. Ama en can alıcı konu ise tax free işlemleri için gidip sen kendin uğraşıyorsun.

Ben ilk defa gidip alış veriş yaptığımda denedim. Lanet olsun dedim ve bir daha hiç girmedim bu işlere.

Başarılar.

Teşekkürler @GreyMisha . Gitarın vergisi yaklaşık 150 dolar kadar. Müzik dükkanına bu vergiyi de artı olarak ödediğinde elindeki fatura ile havaalanında mı ilgili departmandan talep edecek . Bu durumda orada yeni olduğu anlaşılacaktır zaten ? Tax parasını nakit olarak mı verecekler ?

Teşekkürler @GreyMisha . Gitarın vergisi yaklaşık 150 dolar kadar. Müzik dükkanına bu vergiyi de artı olarak ödediğinde elindeki fatura ile havaalanında mı ilgili departmandan talep edecek . Bu durumda orada yeni olduğu anlaşılacaktır zaten ? Tax parasını nakit olarak mı verecekler ?
ABD havalimanında yapacak bunu, Türkiye değil eğer tabi tax refund imkanı var ise. Ben 9 sene önce Chicago'dan aldığımda tax free / refund yoktu diye hatırlıyorum.

Anladım dostum @ozibozi 👊 En kötü ihtimalle tax vergisi ile gitar 1850 dolara gelmiş olur . Vergi iadesini alamasak da da Tr' ye sokarız o halde .

Bir de Fender' in official kendi sitesinden online olarak gitar satın alırken tax 0 dolar çıkıyor . Ama wildwood, sweetwater. guitarcenter online siteleri tax'ı dahil ediyor . Bu konu hakkında bilgisi olan var mıdır ?

Cevaplar için minnettarım . Tekrar teşekkürler.

Ben sana ABD hakkında detay vereyim de sonrasında ne yaparsan yap. Çünkü konuyu anlamak istemediğin ortada. ABD'de öyle al git pasaport v.s durumu yok. Bunu kafana iyice yaz.

Alaska
Delaware
Montana
New Hampshire
Oregon bu eyaletlerde vergi alınmaz. Ama belediyeler vergi tahsil edebilir. Satıcı ürün için değil ama belediyeler için vergi alır. Bunun geri iadesi YOK. Bu eyaletlerden alış veriş yaparsan vergi ödemeden alış veriş yapma imkanın var.

Bu 5 eyalet dışında vergi mevcut. Özetle verginin %0 olduğu bir eyaletten alışveriş yapılmıyorsa tax free çok zor ABD'de, kaldı ki mağazanın TAX FREE satış yapma yetkisinin de bulunması gerekiyor.

Tax free alabilmen içinde havaalanı v.s.den önce satıcıdan belge düzenlemesini istiyorsun belge ile birlikte o eyaletin verdi daire başkanlığına gidiyorsun. Vergi dairesi yazıyı onaylıyor sonra havaalanında tax free bürosuna gidip paranı geri alıyorsun.

Hangi ülkenin vatandaşı olduğunda da ABD'de biraz öne çıkıyor işlemlerde. Haberin olsun. İşi yokuşa süren çok oluyor. Sırf " Bak bu ülkenin vatandaşına nasıl vergi kökledim " demek için. Eğlenceleri bu

Merhaba,
Ben de bugün itibariyle thomann'dan almış olduğum gitarı gümrükten çektim.

Gitar + navlun(kargo) : 306,47 euro
Sigorta emsal bedeli (%3) : 10 euro (bu tutar ödenen bir bedel değildir sadece vergiler hesaplanırken emsal olarak eklenen tutardır.)

A.TR Belgem bulunmamaktadır. Farkettiğim forumda bilgi karışıklığı olmuş. A.TR Belgesi bulunan bir gitar için üründe ilave gümrük vergisi %10 ödeniyor. Gümrük vergisi ödenmiyor fakat GV için oran (gitar için) %20 değil %3.7
Ayrıca A.TR belgesine sahipse ürün A.TR belgesi olmayan ürüne göre ek olarak Ek Mali Yükümlülük (EMY) ödemesi gerekiyor. Ek Mali yükümlülük alınmasında amaç vergi kayıbının önlenmesi. EMY oranı da %3.2 (Yanlışım varsa düzeltsin diğer ithalat yapan arkadaş.) Dolayısıyla A.TR belgesi olmaması aman aman bir fark yaratmıyor. Tabiki düzenletmek hakkınız.

Gelelim benim vergilendirme detaylarıma

Beyanname İşlemleri için Ankara Gar Gümrük Müdürlüğünden ekinde nüfus cüzdanı fotokobisi olan bir dilekçe ile BİLGE Sistemi şifre talebinde bulunu şifremi aldım(ücretsiz:) ) Ve beyanı kendi kullanıcı adım ve şifremle doldurup (gümrük müşaviri danışmanlığıyla) beyannameyi tescil ettirip sonra ödemeyi gerçekleştirip ürünü teslim aldım. Belirteyim beyanı eğer müşavire vekalet vermeden kendi şifreniz ile doldurursanız tüm sorumluluk size ait oluyor.

16.12.2022 tarihi beyanname tescil anı döviz kuru (euro : 19.834)

Kaynak Kullanım Destekleme Fonu-KKDF (%6) : 380TL
Damga Vergisi (Maktu) : 176,70TL
Gümrük Vergisi (GV %3.7) : 232,25TL
İlave Gümrük Vergisi (İGV %10) : 627,69TL
Katma Değer Vergisi (KDV %18) : 1420,84TL
Vergiler Toplamı : 2837.48TL

PTT Gümrüğe Sunma Ücreti+Damga Vergisi : 17TL

**KDV hariç diğer vergiler ürün+navlun+sigorta üzerinden ayrı ayrı hesaplanıyor. KDV ise tüm vergiler dahil edildikten sonra hesaplanıyor.

Ek bilgi:
2022/ 9 sayılı Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığı Hk. genelgenin 2.Detaylı Beyan bölümünde bir nüans var. igili bölümü ekliyorum aramayınız.

" 2.1. Kararın 126 ncı maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde yer alan posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla bir gerçek kişiye gelen, değeri 150 Avro’yu aşan ancak 1500 Avro’yu aşmayan, ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen eşyanın serbest dolaşıma giriş beyanı normal usulde detaylı beyan ile yapılır.

2.2. Eşyanın operatör tarafından beyanında BİLGE Sisteminde Detaylı Beyan modülünden “BS20” kodu seçilir.

2.3. BİLGE sisteminde “BS20” kodu ile tescil edilecek gümrük beyannamesinde, operatör tarafından basitleştirilmiş gümrük beyannamesi programında kullanılmakta olan mevcut kullanıcı kodu ve şifre kullanılır.

2.4. Operatörden, Yükümlü Takip ve Kayıt Sistemine (YKTS) kayıt olma koşulu aranmaz.

2.5. Eşyanın serbest dolaşıma giriş beyanında Kararın 112 nci maddesi uygulanmaz; gümrük ve dış ticaret mevzuatının genel hükümleri uyarınca vergileri ödenerek ve diğer yükümlülükler yerine getirilerek işlem yapılır. "

Burada genelge, '150-1500 euro arasında gümrüğe posta yolu ile gelen ticari miktar ve mahiyette olmayan bir ürünün beyanını Hızlı Kargo Firmasına ait operatör kendi şifresi ile detaylı beyan doldurabilir' diyor. Peki neden ben ve diğer arkadaş bu şekilde halledemedi işlemlerini... Şöyleki aslında öncelikle ben bu yoldan gitmek istedim fakat malesef PTT nin şu an için yalnızca yetkili operatörünün İstanbulda olduğunu öğrendim. İstanbulda bulunan arkadaşlar PTT ile görüşerek en azından müşavire vekalet vermeden beyan işini PTT vasıtasıyla halledebilirler. Fakat unutulmasın PTT bu işlem için müşavirlik ücreti talep edecektir. (bknz. soru3 T.C. Ticaret Bakanlığı )

Dip not: Bu açıklamayı burayı okuyup bilenip sabırsızca sipariş vermek isteyen olabilir düşüncesiyle yazıyorum. Muayene memurundan edinilen bilgidir... Gitar yanında case olsa farklı bir belge gerekiyor. Açıklayacak kadar bilgi sahibi değilim. Gitar aldım yanına case ekleyim demeyin.En azından araştırın. Aynı durum amfi için de geçerliymi
Maalesef yurtdışından bir şey almak akıl karı değil artık.

Şimdi tekrar bir hesap yaptım. Gitara verdiğim paranın %46' fazlasını vergi olarak vermişim.

Yani Thomann'dan gitar alacak arkadaşlar; Gitara ödedikleri paranın yarısını da kenarda tutsun. Ona göre hesap yapsınlar.
Bi tanıdık olması lazım illa Ülkeye girip çıkan. Kargoyla geldi mi bir sürü sıkıntı oluyor. Elde getirince sallaya sallaya geçiyormuşsun gümrükten ne güzel. Sırf akrabayla beleşe getirecem diye 3 aydır bekliyorum 😅

Ben sana ABD hakkında detay vereyim de sonrasında ne yaparsan yap. Çünkü konuyu anlamak istemediğin ortada. ABD'de öyle al git pasaport v.s durumu yok. Bunu kafana iyice yaz.

Alaska
Delaware
Montana
New Hampshire
Oregon bu eyaletlerde vergi alınmaz. Ama belediyeler vergi tahsil edebilir. Satıcı ürün için değil ama belediyeler için vergi alır. Bunun geri iadesi YOK. Bu eyaletlerden alış veriş yaparsan vergi ödemeden alış veriş yapma imkanın var.

Bu 5 eyalet dışında vergi mevcut. Özetle verginin %0 olduğu bir eyaletten alışveriş yapılmıyorsa tax free çok zor ABD'de, kaldı ki mağazanın TAX FREE satış yapma yetkisinin de bulunması gerekiyor.

Tax free alabilmen içinde havaalanı v.s.den önce satıcıdan belge düzenlemesini istiyorsun belge ile birlikte o eyaletin verdi daire başkanlığına gidiyorsun. Vergi dairesi yazıyı onaylıyor sonra havaalanında tax free bürosuna gidip paranı geri alıyorsun.

Hangi ülkenin vatandaşı olduğunda da ABD'de biraz öne çıkıyor işlemlerde. Haberin olsun. İşi yokuşa süren çok oluyor. Sırf " Bak bu ülkenin vatandaşına nasıl vergi kökledim " demek için. Eğlenceleri bu

@TürkRockçı, üslubun hoş değil . Lütfedip edip bir şeyler yazmışsın ama ilk cümlenden sonrasını okuma gereği duymadım .

Merhaba arkadaslar,
Yakın zamanda thomann'dan apollo solo ses kartı siparisi vermistim. Siparis olusturmadan önce buradaki sayfalarca yazılan her seyi okudum. En sonunda bazen bazı seylerin gümrük memurunun inisiyatifine kaldığını farkettim ve karsıma cıkacak gümrük bedelini göze alarak siparis verdim. Zira ürün orada 7000 TL civarında satılıyorken burada 16.000 civarına satılıyordu ve ikinci el almak istediğimde hicbir satıcıdan dönüs alamamıstım. Tanıdığım gümrük müsaviri de vardı. %30 vergi dahi ödesem buradan hem daha ucuza almıs oluyordum hem de 3 sene garantili bir cihazım olmus oluyordu. En sonunda hadi bakalım sansımıza nasıl bir prosedür cıkacak diyip siparis verdim.
Siparisim 2 hafta icinde gümrüğe geldi. Sunu da belirteyim subenin heryerine 150 euro ve üzeri siparisler icin gümrük müsaviri gerekmektedir diye yazı asmıslar.
Ürün icin bizi cağırdılar, odaya girdik ve kutu acıldı. Akabinde gümrük tarafından damgalanmıs ve üzerinde 1510 TL yazan bir kağıt gösterildi. Yalnız adam cok umutsuz ve cok suratsız sekilde müsavir tutup beyanname yazılması gerektiğinden, kargoyu alamayacağımdan vs bahsetti. O muameleden sonra adama biraz sinir oldum ve beni yönlendirmesini rica ettim. Konuya vakıf değilim dedim. Kendi anlasmaı müsavirlik firmaları olduğunu, onlarla görüsebileceğimi söyledi. Anlasmalı oldukları Unsped Gümrük Müsavirliği firmasına tüm belgeleri mail attım. Oradan dönüs beklerken 2 müsavirlik firmasıyla daha görüsüyordum. Unsped ilk basta 1230 TL müsavirlik ücreti olduğunu diğer hesaplamaların da yapılacağını söyledi. Sadece yetki belgesiyle islem yapabildikleri icin diğer müsavirlerle vekalet vs uğrasmak istemedim, bu tarafa yöneldim. Sonra tabii diğer müsavirlerden de hesaplamalar geldi ve genelinde fiyatlar ortalama 4-5 bin bandındaydı. (vergiler icin 1,5-2 arası, müsavirlik bedelleri 1,5 civarı ve iste vekalet vs toplam değerler)
2-3 saat sonra unsped'den bana tareks'e girmesi gerektiğini ve tareksten olumsuz cıkabilme ihtimalinin olduğunu bildiren bir mail geldi. Hesaplamalar toplam 6-7 bin civarı ve yaklasık vergi olarak 4000 TL yazılmıstı. Ben maile bakakaldıktan 17 dakika sonra aramayı akıl ettim. En basta biz upsle calısıyoruz diyip suratıma telefon kapatıldı, sonra arnavutköye yönlendirildi en son da ptt ile gelen kargolarla ilgilenen biriyle görüsebildim. Size konusmayı aynen aktarıyorum.
+merhaba, bana yaklasık vergi bedeli 4000 denmis ama iceriği nedir? hesaplamaları öğrenebilir miyim? size ilettiğim gümrük kağıdında 1510 yazıyordu? ileriki siparislerimde de referans olması acısından hesaplamaları ben de öğrenmek isterim.
-orada 1510 yazıyo olması bir sey ifade etmiyo, sizin ürün bedeliniz neydi?
+366 euro.
-tamam 4000 iste.
+ürünün tarekse gireceğini belirtmissiniz bunun gerekcesi nedir en nihayetinde ses kartı? bilmediğimden soruyorum.
-biz karar vermiyoruz buna girmesi gerekiyorsa giriyor.
+anlıyorum ama söylediğiniz bedeller 6-7 bin lira civarında ve ürünün bana maliyeti zaten o kadar? su an karsılayabileceğim bir meblağ değil bu üzgünüm.
-ee ne yapacaksınız iadeye mi vereceksiniz ?
Bu kadının benimle konustuğu alaycı üsluptan sonra biraz sinirlerim bozuldu. Bunları yasayınca gümrük memurunun suratsızlığına ve umutsuzluğuna aniden hak verdim. Ürünü cok büyük heveslerle bekliyordum hatta yapmakta olduğum kaydı durdurdum ve bu ürünle devam etmek icin kayıtlı gitarları bile silmistim :) Bu durumlarla karsılasınca hevesim kactı ve yurticinden ikinci el ya da benzer fiyat bantlarında baska bir modele bakmaya karar verdim. Tanıdık gümrük müsaviri de biraz canımızı sıkınca ürünü iade etmeye karar verdim. Ptt'ye mail attım teslim almayacağımı söyledim.
Özetle, bazı müsavirlerden 4, bazılarından 5 bazılarından 7 bin liralar bandında fiyatlar geldi. Herkes kafasına göre at kosturuyor gibi. Bu sürecleri paylasmak istedim belki birilerine referans olur diye. Ne ödediğimi neden ödediğimi bile anlamadığım, anlatılmak istenmeyen durumlarla karsılasabiliyoruz. Gercekten cok elzem ve burada olmayan bir ürün değilse hic mantıklı görünmüyor. Umarım böyle aksiliklerle kimse hicbir zaman karsılasmaz. Hala sinirlerim bozuk :)

Konusmaları ve belgeleri de asağı ekliyorum.

Dosyalar

• WhatsApp Image 2023-01-26 at 1.15.20 PM.jpeg
    WhatsApp Image 2023-01-26 at 1.15.20 PM.jpeg
    350.9 KB · Gösterim: 148
  • WhatsApp Image 2023-01-26 at 1.14.34 PM.jpeg
    WhatsApp Image 2023-01-26 at 1.14.34 PM.jpeg
    905.1 KB · Gösterim: 137
  • WhatsApp Image 2023-01-26 at 1.11.41 PM.jpeg
    WhatsApp Image 2023-01-26 at 1.11.41 PM.jpeg
    185.2 KB · Gösterim: 136
  • WhatsApp Image 2023-01-26 at 1.10.41 PM.jpeg
    WhatsApp Image 2023-01-26 at 1.10.41 PM.jpeg
    138.9 KB · Gösterim: 132
  • WhatsApp Image 2023-01-26 at 1.10.22 PM.jpeg
    WhatsApp Image 2023-01-26 at 1.10.22 PM.jpeg
    35.1 KB · Gösterim: 159
Son düzenleme:
Merhaba arkadaslar,
Yakın zamanda thomann'dan apollo solo ses kartı siparisi vermistim. Siparis olusturmadan önce buradaki sayfalarca yazılan her seyi okudum. En sonunda bazen bazı seylerin gümrük memurunun inisiyatifine kaldığını farkettim ve karsıma cıkacak gümrük bedelini göze alarak siparis verdim. Zira ürün orada 7000 TL civarında satılıyorken burada 16.000 civarına satılıyordu ve ikinci el almak istediğimde hicbir satıcıdan dönüs alamamıstım. Tanıdığım gümrük müsaviri de vardı. %30 vergi dahi ödesem buradan hem daha ucuza almıs oluyordum hem de 3 sene garantili bir cihazım olmus oluyordu. En sonunda hadi bakalım sansımıza nasıl bir prosedür cıkacak diyip siparis verdim.
Siparisim 2 hafta icinde gümrüğe geldi. Sunu da belirteyim subenin heryerine 150 euro ve üzeri siparisler icin gümrük müsaviri gerekmektedir diye yazı asmıslar.
Ürün icin bizi cağırdılar, odaya girdik ve kutu acıldı. Akabinde gümrük tarafından damgalanmıs ve üzerinde 1510 TL yazan bir kağıt gösterildi. Yalnız adam cok umutsuz ve cok suratsız sekilde müsavir tutup beyanname yazılması gerektiğinden, kargoyu alamayacağımdan vs bahsetti. O muameleden sonra adama biraz sinir oldum ve beni yönlendirmesini rica ettim. Konuya vakıf değilim dedim. Kendi anlasmaı müsavirlik firmaları olduğunu, onlarla görüsebileceğimi söyledi. Anlasmalı oldukları Unsped Gümrük Müsavirliği firmasına tüm belgeleri mail attım. Oradan dönüs beklerken 2 müsavirlik firmasıyla daha görüsüyordum. Unsped ilk basta 1230 TL müsavirlik ücreti olduğunu diğer hesaplamaların da yapılacağını söyledi. Sadece yetki belgesiyle islem yapabildikleri icin diğer müsavirlerle vekalet vs uğrasmak istemedim, bu tarafa yöneldim. Sonra tabii diğer müsavirlerden de hesaplamalar geldi ve genelinde fiyatlar ortalama 4-5 bin bandındaydı. (vergiler icin 1,5-2 arası, müsavirlik bedelleri 1,5 civarı ve iste vekalet vs toplam değerler)
2-3 saat sonra unsped'den bana tareks'e girmesi gerektiğini ve tareksten olumsuz cıkabilme ihtimalinin olduğunu bildiren bir mail geldi. Hesaplamalar toplam 6-7 bin civarı ve yaklasık vergi olarak 4000 TL yazılmıstı. Ben maile bakakaldıktan 17 dakika sonra aramayı akıl ettim. En basta biz upsle calısıyoruz diyip suratıma telefon kapatıldı, sonra arnavutköye yönlendirildi en son da ptt ile gelen kargolarla ilgilenen biriyle görüsebildim. Size konusmayı aynen aktarıyorum.
+merhaba, bana yaklasık vergi bedeli 4000 denmis ama iceriği nedir? hesaplamaları öğrenebilir miyim? size ilettiğim gümrük kağıdında 1510 yazıyordu? ileriki siparislerimde de referans olması acısından hesaplamaları ben de öğrenmek isterim.
-orada 1510 yazıyo olması bir sey ifade etmiyo, sizin ürün bedeliniz neydi?
+366 euro.
-tamam 4000 iste.
+ürünün tarekse gireceğini belirtmissiniz bunun gerekcesi nedir en nihayetinde ses kartı? bilmediğimden soruyorum.
-biz karar vermiyoruz buna girmesi gerekiyorsa giriyor.
+anlıyorum ama söylediğiniz bedeller 6-7 bin lira civarında ve ürünün bana maliyeti zaten o kadar? su an karsılayabileceğim bir meblağ değil bu üzgünüm.
-ee ne yapacaksınız iadeye mi vereceksiniz ?
Bu kadının benimle konustuğu alaycı üsluptan sonra biraz sinirlerim bozuldu. Bunları yasayınca gümrük memurunun suratsızlığına ve umutsuzluğuna aniden hak verdim. Ürünü cok büyük heveslerle bekliyordum hatta yapmakta olduğum kaydı durdurdum ve bu ürünle devam etmek icin kayıtlı gitarları bile silmistim :) Bu durumlarla karsılasınca hevesim kactı ve yurticinden ikinci el ya da benzer fiyat bantlarında baska bir modele bakmaya karar verdim. Tanıdık gümrük müsaviri de biraz canımızı sıkınca ürünü iade etmeye karar verdim. Ptt'ye mail attım teslim almayacağımı söyledim.
Özetle, bazı müsavirlerden 4, bazılarından 5 bazılarından 7 bin liralar bandında fiyatlar geldi. Herkes kafasına göre at kosturuyor gibi. Bu sürecleri paylasmak istedim belki birilerine referans olur diye. Ne ödediğimi neden ödediğimi bile anlamadığım, anlatılmak istenmeyen durumlarla karsılasabiliyoruz. Gercekten cok elzem ve burada olmayan bir ürün değilse hic mantıklı görünmüyor. Umarım böyle aksiliklerle kimse hicbir zaman karsılasmaz. Hala sinirlerim bozuk :)
Valla kötü bir tecrübe olmuş. Ama buraya gelip detaylı bilgi vermende alış veriş yapacak olan herkes için önemliydi. Bu konuda teşekkür ederim kendi adıma.

Bir kez daha " gümrük memurunun keyfine göre bir işleyiş oluyor " tezim biraz daha güçlendi sanki.

Ama müşavirlerinde 4.000 ile 7.000 arası ücret demeleri daha da korkunç.

Kesinlikle mecbur değilseniz girmemelisiniz bu işlere. Ha nakit imkanları yerinde olan tabiki de bunlarla uğraşmayacaktır o da ayrı.

Bu arada ürünle ilgili detayları vermem gerekirse Apollo Solo Heritage model ses kartı. Bir de fender'in earplug larından almıstım toplam kargo haric 366 Euro kargo dahil 396 euro idi siparisim. Hacim olarak 20 litrelik saklama kabı gibiydi :)
Benim bu yasadığım durumda canımı sıkan acıkcası vergi kalemi adı altında alınan bedelin herkeste aynı olması gerektiğini düsünme masumluğumdu. Cünkü mantıken vergi ve oranları bellidir. En azından herkes bana 2000 vergi dese ve kendi müsavirlik ücretlerinde farklı meblağlar talep etse daha iyimser düsünebilirdim. Su an sadece herkes tuttuğunu koparmaya calısıyo, devlet de vatandaslarını müsavirlerin inisiyatifine kurban ediyor olarak düsünüyorum.

Son düzenleme:
Bu arada kimse farkında değil ama bu yüksek çıkan bedeller karşısında aman almayayım geri göndereyim vakaları arttıkça bir noktada yabancı siteler bizi kara listeye alacak. Ne gönderseler yarısı iade geliyor, zaten TR satışı nedir ki blokla gitsin diyecekler. Oldu bu daha önce, paypal ve kredi kartı sebebiyle bir dönem amazon bile TR siparişlere kapamıştı kısa süre. Çoğu EU sitesi hala TR sipariş almaz.
Müşavirden kaçacaz derken iadeye düşürürerek kendi bacağımıza ikinci bir kurşun daha sıkıyoruz aslında :)

Selamlar,

24.01.2023 tarihinde aşağıdaki gibi bir sipariş geçtim, şuan Türkiye gümrüklerine girdi.

Gümrük masrafları çıktığında örnek olması için buraya paylaşacağım bende. Sonrasında da bu gitarla ilgili birkaç düşüncem var, onları da ayrı bir başlıkta açıklamayı düşünüyorum. Umarım gümrük beni çok üzmez :)

Not: Teller tamamen 150 euro sınırına yaklaşsın diye alınmıştır, vergi+nakliye eklendiğinde Türkiye fiyatına geliyor gibi yorumları bertaraf etmek için önden açıklamak istedim.

Capture.JPG

Geçende gümrükte takılan gitarı almaya gittik. Başakşehir PTT Uluslararası Kargo vs. Adımız okununca gümrük muayene bölümüne girdik.
- "Eeee sizin bu kargonuz 170 Euro, falan filan".
- "Hayır ürün bedeli 146 Euro"
- (Faturaya bakar) "Aaa evet öyleymiş"
- "Yaa bu ikinci oldu. 60 km yol geldik, 60 da dönüş. Bunu önlemenin yolu yok mu? Telefon falan"
- Ohoo nerelerden gelenler var, siz yine iyisiniz. Yok bize telefon edemezsiniz, Şunu ödeyin kargonuzu alın. Yaa dikkatimi çekti bu markayı alanlar arttı (Thomann'dan bahsediyor sanırım), O kadar iyi mi?..

Olay aynıyla vâkidir, hatta eksiği var fazlası yok. Parayı ödedik, gitarı aldık, Trafikte git gel 3,5 saati yedik. Biz çıkarken elinde evraklar olan bir vatandaş saydırıyordu "Vekalet istediniz vekalet getirdik. Bu ne rezillik bee. İki parça kargo alıcaz diye. Yazıklar olsun!
Sorun sadece alışveriş limiti veya kurallar konması değil; sorun bütün bu kısıtlamalara karşı bir de keyfi, kuralsız, özensiz uygulamalar

Yurtdışından akrabasına vs gitar getirtecek olanlara tavsiye:

Kesinlikle hardcase’li gitar getirtmeyin uçağa almıyorlar hardcase’i. Paris dönüşü bu hafta bizzat yaşadım, neyse ki akıl edip gigbag de almıştım onunla kabul ettiler. Yoksa gitar kargo bölümüne gidip haşat olacaktı.

Yurtdışından akrabasına vs gitar getirtecek olanlara tavsiye:

Kesinlikle hardcase’li gitar getirtmeyin uçağa almıyorlar hardcase’i. Paris dönüşü bu hafta bizzat yaşadım, neyse ki akıl edip gigbag de almıştım onunla kabul ettiler. Yoksa gitar kargo bölümüne gidip haşat olacaktı.
Hangi havayolları? Gitar hangi kasa? Belki çok şekilli büyük bir gitar ve hardcase ve ayrıca uçak full olduğu için de almak istememiş olabilirler. Normalde sorunsuz

Yakın bir dostum son iki üç ayda birkaç kez hardcase içinde strat kasa gitar getirdi hiçbir sorun çıkmadı. Ters birine denk geldiniz belki
Muhtemelen, ama bu riski almaya değmez bence. Kesinlikle ilave bir gigbag bulundurulmalı bu riske karşılık olarak. Bu arada gitar da Jaguar idi, strat hardcase’i boyutlarında yani. Gigbag’i bavulda saklamama rağmen öncelikle adamlara hardcase ile uçağa almak için ciddi dil döktüm. Baktım olmuyor bavuldan katlamış olduğum gigbag’i çıkarıp öyle çözdüm konuyu :)

Selamlar,

Durum güncellemesi için geldim, bahsettiğim sipariş hafta başında PTT uluslararası vs vs isimli ikitellide yer alan merkeze ulaştı. Aradığımda, gümrüğe takıldığını, gidip almam gerektiğini söylediler. Ürünlerin toplamı 146 küsür, kargo 30 küsür euro tutarı bu arada.

Bugün gittim, oraya gittiğimde dosyayı açıp, heh tamam sizin dosyada nakliye ayrı yazılmış zaten, bakmadan buraya göndermişler dediler. Ağzımdan tek kelime bile çıkmasına gerek kalmadan işlem çözüldü yani, sancaktepeden ikitelliye gittiğim ile kaldım.

Oradaki memur ile konuştum elbette, bakmak bu kadar mı zor, rakamları alt alta toplasa görecek, bizi niye yoruyorsunuz vs diye, oradaki bir memur, abi bizde dönem dönem orada çalışıyoruz öyle olmuyor vs diye geveledi.
Bu arada benim ile aynı dönemde Zonguldak'ta yaşayan bir arkadaşım 142 + 30 olacak şeklinde bir sipariş geçti, onunki sorunsuz kapısına kadar geldi. Bu gümrüğe takılma konusunda Arnavutköy'de çalışan memurların keyfine göre hareket ediliyor. Bu durumu Cimer'e yazmak ile yazmamak arasındayım, bi faydası olur mu hiç bilmiyorum.

Özetle,

Ürünlerin Toplamı: 146,88 eur
Nakliye Bedeli: 30 eur
Efektif kur: 20,26
Ara TL Toplam: 3583,59 TL
Gümrük Vergisi: 495 TL
Damga Vergisi: 24,20 TL

Toplam cebimden çıkan tutar: 4102,79 TL

Genel sonuçtan memnunum, tekrar bir fırsat görsem alırım muhtemelen.

Gitarı inceleme fırsatım olmadı henüz. Üşenmezsem onunda fotoğraflarını gitarını göster başlığında paylaşırım.

Umarım sizler için faydalı olmuştur.

Selamlar,

24.01.2023 tarihinde aşağıdaki gibi bir sipariş geçtim, şuan Türkiye gümrüklerine girdi.

Gümrük masrafları çıktığında örnek olması için buraya paylaşacağım bende. Sonrasında da bu gitarla ilgili birkaç düşüncem var, onları da ayrı bir başlıkta açıklamayı düşünüyorum. Umarım gümrük beni çok üzmez :)

Not: Teller tamamen 150 euro sınırına yaklaşsın diye alınmıştır, vergi+nakliye eklendiğinde Türkiye fiyatına geliyor gibi yorumları bertaraf etmek için önden açıklamak istedim.

158545 eklentisini görüntüle

Selamlar,

Durum güncellemesi için geldim, bahsettiğim sipariş hafta başında PTT uluslararası vs vs isimli ikitellide yer alan merkeze ulaştı. Aradığımda, gümrüğe takıldığını, gidip almam gerektiğini söylediler. Ürünlerin toplamı 146 küsür, kargo 30 küsür euro tutarı bu arada.

Bugün gittim, oraya gittiğimde dosyayı açıp, heh tamam sizin dosyada nakliye ayrı yazılmış zaten, bakmadan buraya göndermişler dediler. Ağzımdan tek kelime bile çıkmasına gerek kalmadan işlem çözüldü yani, sancaktepeden ikitelliye gittiğim ile kaldım.

Oradaki memur ile konuştum elbette, bakmak bu kadar mı zor, rakamları alt alta toplasa görecek, bizi niye yoruyorsunuz vs diye, oradaki bir memur, abi bizde dönem dönem orada çalışıyoruz öyle olmuyor vs diye geveledi.
Bu arada benim ile aynı dönemde Zonguldak'ta yaşayan bir arkadaşım 142 + 30 olacak şeklinde bir sipariş geçti, onunki sorunsuz kapısına kadar geldi. Bu gümrüğe takılma konusunda Arnavutköy'de çalışan memurların keyfine göre hareket ediliyor. Bu durumu Cimer'e yazmak ile yazmamak arasındayım, bi faydası olur mu hiç bilmiyorum.

Özetle,

Ürünlerin Toplamı: 146,88 eur
Nakliye Bedeli: 30 eur
Efektif kur: 20,26
Ara TL Toplam: 3583,59 TL
Gümrük Vergisi: 495 TL
Damga Vergisi: 24,20 TL

Toplam cebimden çıkan tutar: 4102,79 TL

Genel sonuçtan memnunum, tekrar bir fırsat görsem alırım muhtemelen.

Gitarı inceleme fırsatım olmadı henüz. Üşenmezsem onunda fotoğraflarını gitarını göster başlığında paylaşırım.

Umarım sizler için faydalı olmuştur.

Zonguldak gümrüğüne gelen ürün sayısı ile İstanbul gümrüklerine gelen ürün sayısı kıyaslanamayacağı için bazı şeylerin gözden kaçması olasıdır diye düşünüyorum. Ben de bir harley benton gitar almıştım ama tabi bu değişikliklerden önceydi, ocak 2022 idi.

Hayırlı olsun, güle güle kullanın ürünlerinizi.

Geri