Çalgı Yapım Bölümü Yardım Lütfen !

İyi günler;
Öncelikle söylemem gerekir ; teknik olarak fazla bilgim yok ; nota bilgim yok
Bu bölüme girebilmek için neler yapmam gerekiyor ve girebileceğim üniversiteler neler
Yardımlarınız için çok teşekkürler şimdiden .

Uğur Can Semiz

Selam sana nature morte üstadı! :D

Luthier bir babanın oğlu ve konservatuvar kompozisyon bölümüne 1. girip üniversite beşincisi çıkmış biri olarak bilgimi, tecrübelerimi paylaşmaya çalışayım.

Çalgı yapımı sonuçta bir zanaattır ve eğitimi de -tüm zanaatlarda hatta sanatlarda olduğu gibi- usta-çırak ilişkisi yoluyla gerçekleşir (yemişim akademiyi :D). Bu yüzden sırayla şunları yapmanı öneririm:

1) Girmek istediğin üniversitenin öğrenci işlerinden bölümle ve sınavla ilgili gerekli enformasyonu al.

2) Aldığın bilgileri kafanda güzelce bir değerlendir, gerekirse çevrenden destek al. Örneğin: Kulak sınavı yapılacaksa; bir hocadan ya da konservatuvar öğrencisinden kulağına bakmasını iste.
- Kulak sınavının içeriğini zaten öğrenci işlerinden öğrenmiş olacaksın; bu enformasyonu sana yardımcı olacak kişiye aktar ki o da ona göre değerlendirsin.​
- Kulağın zayıf çıkarsa endişelenme: Fiziksel /anatomik bir takım eksiklikler ve/veya anomaliler olmadığı sürece, en zayıf kulak bile eğitilebilir. Sadece doğru kişi ile çalışman ve gerekli azmi göstermen lazım. Sınava kadar epey bir zamanın da var.​

3) "Bu işe neden kalkıştım? Neden çalgı yapım bölümüne girmek istiyorum?" gibi sorular sorarak kendini biraz sorgula -hatta otur, bir kompozisyon yaz (ciddiyim). Kendine karşı tabii ki dürüst ol ama eğer askerliği ertelemek vb. bir nedenden dolayı o bölümü düşünüyorsan, bunu başkalarının bilmesine gerek yok, değil mi? :) Onu kendine sakla, dışarıya ne göstermek istiyorsan onu göster. Bunları yapınca, sınavdaki olası mülakatta daha bir kendinden emin durursun (ayrıca 4. maddeyle de uyumlu).

4) Girmek istediğin üniversitenin çalgı yapım hocalarını bul; ne kadar istekli olduğunu belli et, çalışmaların varsa göster, bölüme girmek istediğini söyle, neler yapman gerektiğini sor, önerilerini al. Hocalar seni geri çevirmeyecektir. Hele "kulağım iyiymiş, sınavda sorun yaşamazmışım," veya "kulağım biraz zayıfmış ama zamanım var; sınava kadar toparlayacağım inşallah," gibi konuşarak hazırlıklı olduğunu / boş olmadığını gösterirsen ne ala. Bütün hocalar, istekli/azimli öğrencileri sever. Şahsen öğrencinin çok 'yetenekli' olmasındansa çok istekli/azimli olmasını 20 kere tercih ederim.

Kararlı olursan ve kafanı kullanırsan bir sıkıntı yaşayacağını sanmıyorum. Yalnız acele etmende yarar var. Şimdiden hayırlı olsun...

Konu açılalı 5 yıl geçmiş ama hâlâ internette yeteri kadar bilgi yok. Şimdiye kadar birkaç kişi ile görüştüm. Yine de bilgi almam gereken konular var. Bölüm hakkında bilgisi olan birileri yok mu?
Birkaç aylık sınava yönelik çalışmayla kazanılabilir mi? Mezunların durumu nedir, atölyelerde çalışmak nasıldır, bu bölümden öğretmen olmak zor mudur? Bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olsun.

Konu açılalı 5 yıl geçmiş ama hâlâ internette yeteri kadar bilgi yok. Şimdiye kadar birkaç kişi ile görüştüm. Yine de bilgi almam gereken konular var. Bölüm hakkında bilgisi olan birileri yok mu?
Birkaç aylık sınava yönelik çalışmayla kazanılabilir mi? Mezunların durumu nedir, atölyelerde çalışmak nasıldır, bu bölümden öğretmen olmak zor mudur? Bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olsun.

Ben bölümde öğrenciyim.
1 yıl solfej/dikte/duyum, 2-3 ay da alan sınavına çalıştıktan sonra kazandım.
Mezunlar kendi atölyelerini açıyor benim gördüğüm kadarıyla, atölyelerde çalışmak nasıldır pek bilemiyorum, sadece gidip Erdem Abi'nin (Koca) yanında takıldım birkaç kez, onun dışında okulun atölyesindesiniz zaten.
Formasyon alıp ilköğretim-ortaöğretimde müzik öğretmeni olabiliyorsunuz.
Yükseköğretimde öğretim görevlisi olabilmek için yüksek lisans gerekiyor tabi.

Ben bölümde öğrenciyim.
1 yıl solfej/dikte/duyum, 2-3 ay da alan sınavına çalıştıktan sonra kazandım.
Mezunlar kendi atölyelerini açıyor benim gördüğüm kadarıyla, atölyelerde çalışmak nasıldır pek bilemiyorum, sadece gidip Erdem Abi'nin (Koca) yanında takıldım birkaç kez, onun dışında okulun atölyesindesiniz zaten.
Formasyon alıp ilköğretim-ortaöğretimde müzik öğretmeni olabiliyorsunuz.
Yükseköğretimde öğretim görevlisi olabilmek için yüksek lisans gerekiyor tabi.

Teşekkürler. Bölümü istiyorum fakat herhangi bir eğitim almadım henüz. İş koşulları hakkında fazla bilgim olmadığı için karar veremiyorum. Birkaç yıldır mezuna kalıyorum ben. Yüksek hedefler derken baktım tam benlik bölüm :) ama ne girebileceğimden eminim ne de mezuniyet sonrası ne olacağından.

Geri