Pedallar & Prosesörler Hakkında (genel)

caglarlp demiş ki:
selam jim dunlop crybaby 95Q ile 535Q arasında ses farkı warmı acaba...yani kesin wardır ama çok fazla warmıdır acaba..bide 95Q nun swich i olmadıı için bazıları bi müddet sonra pedalın bypass sırasında biraz duraksadıını sölediler ne kadara doorudur acaba ..şimdiden cewaplarınız için saolun

95q bildiğin wah iken 535 q'da çeşitli modlar, booster özelliği falan var. sesten ziyade özellikler farklı ve 535q'da daha çeşitli.
o tip bir duraksama sorunu sadece bozuk veya uygunsuz adaptörde ya da bitmeye yüz tutmuş pillerde olur.
türkçe olmayan harfler kullanmamaya özen göster ;)

KaRaBaSH demiş ki:
caglarlp demiş ki:
selam jim dunlop crybaby 95Q ile 535Q arasında ses farkı warmı acaba...yani kesin wardır ama çok fazla warmıdır acaba..bide 95Q nun swich i olmadıı için bazıları bi müddet sonra pedalın bypass sırasında biraz duraksadıını sölediler ne kadara doorudur acaba ..şimdiden cewaplarınız için saolun

95q bildiğin wah iken 535 q'da çeşitli modlar, booster özelliği falan var. sesten ziyade özellikler farklı ve 535q'da daha çeşitli.
o tip bir duraksama sorunu sadece bozuk veya uygunsuz adaptörde ya da bitmeye yüz tutmuş pillerde olur.
türkçe olmayan harfler kullanmamaya özen göster ;)

hocam yani 95Q nun gcb95 bi farkı yokmu ton bakımından ... ben böle ii ciyaklayan bi wah arıorm vede gcb95 te bulamadım... 95Q nun gcb95 ten tek farkı switch inin olmamasımı yani????

Bildiğim kadarıyla gcb95 ve 95Q arasındaki tek fark switch. Ancak 535Q ile gcb95(95Q) arasında baya bir fark var. 535Q ile gcb95 ten aldığın sesi alabilirsin ve üstündeki ayarlarla wah ın rangeini değiştirerek ve boost ederek çok daha fazlasını elde edersin.

KorayE demiş ki:
"en iyi distortion pedalı hangisi sizce?

- Boss Metal Zone

- Digitech Death Metal"

demiş Metmetallica

Bence ikisi de değil :!: :!: :!:

Ayrıca "en iyi"nin tanımı çok tartışmalı olabilir...

Mesa Boogie V-twin 12AX7 tüpleri ile çok güzel tonlar veriyordu.
Marshall Guv'nor, Boss Super Overdrive, Rat Distortion tercihlerine saygı duyduğum gitaristlerin kullandığı pedallar. :D

arkaşlar ben bu death metal i dinledim ama sesleri çok boğuk yani temiz ses alamıyosun.. ve The Weapon" almaya karar verdim artist seri den. . sizin yorumlarınız ne .. alayım mı ? yardım ederseniz sevinirim

lacrimasband demiş ki:
arkadaşlar Digitech the weapon siz ce nasıl bir pedal?
ben digitech pedalları oldum olası sevmedim. yapay tonları var bence. ayrıca şu forumda gördüm ki, metal distortion olarak piyasada var olan pedallar büyük bir hevesle alınıp daha sonradan memnuniyetsizlik doğuruyor. bence daha farklı pedallara veya daha sert bir ton için daha farklı pedal kombinasyonları (iyi bir distortion pedalı -big muff, proco, rocktron- ve compressor/ekolayzır) kullanımına bakmalısın.

caglarlp demiş ki:

original dunlop cry baby (gcb95) : bu wah pedalı orjinal vintage cry baby wah sesi vermektedir. switchlidir. herhangi bi ayar parametresi yoktur. avrupa fiyatı ==70 $ dır.

dunlop cry baby 95q : bu pedalda orjinal vintage cry baby wah sesi vermektedir. özelliği volume boost ve q ayar parametrelerinin bulunmasıdır. q ayar parametresi ile mevcut olan tek wah sesinin derinliğini ayarlayabiliyosun. yani bu pedal çok wahlıyo diyosan kısabilir veya daha çok bi wah sesi alabilirsin. switch sizdir. yaylıdır. avrupa fiyatı==109 $ dır.

dunlop cry baby 535Q : bu pedal 6 adet wah tonu içermektedir. +16dB volume boost ve q ayar parametresi vardır. swith lidir. 95Q pedalındaki özellikler ve + olarak 6 adet wah sesi içermektedir. ayrıca yüksek seste soundta oluşan çatlamaları(distorsiyonları) filitre eder. avrupa fiyatı == 120 $ dır.

535 q pedalının sesi için joe satriani nin soul distortion ve is there love in space şarkılarını dinleyebilirsin.

is there love in space şarkısının ilk girişindeki efektli bi ses var. rüzgar gibi değişik bişey. onuda bu wahla yapıyo. ayrıca şarkının ortasından sonra bi doğaçlama yapıyo. orda daha iyi anlayabilirsin. tabi bu sadece bi wah sesi

arkadaslar konser esnasında direk mixere girerek iyi bir dist tonu almak istiyorum. elimde dist adına big muff ve ds-2 var. clean tonlarımda sorun yok gitarim telecaster oldugu için güzel sonuc alıyorum. tavsiye edecegeniz cozum ne olurdu? preamp yeni bir dist. pedali vs? her türlü cözüme acıgım. saolunuz şimdiden.

gogostar demiş ki:
Öncelikle Behringer Ultra-G denerdim... Tatmin etmezse amfi sim. bakardım.

gökhancım arkadaşta preamp adına hiç bir şey yok.bence öncelikle sansamp gibi preamp alsa daha olur. preamp dan sonra tonu boyutlandırmak adına ultra-g iyi olur. ve sonuç olarak iyi bi preamp+kabin = ;) (sansamp ve ultra g)

Doğru ya... Niye dikkat etmemişim anlamadım :) Düzelttiğin için teşekkür ederim...

Sansamp'lardan önce Behringer GDI21 tavsiye edeyim o zaman... GDI21 çok birşey vermezse Sansamp'lar de ondan "çok" fazlasını vermez...

selam arkadaşlar..ben ibanez(rg470)im için şöyle iyi distortion tonları alabileceğim bi processor arıyorum çok kompleks olmasın ayrıca fiyatı da makul olsun istyorum...bir kaç öneri??

bi de yurt dışından getirtmeyi umuyorum mesela almanya fiyatlarıyla usa fiyatları ne kadar fark ediyordur sizce??

Merhabalar boost pedallar hakkında birşey sormak istiyorum, ritm de solo ya geçişlerde veya sesin ön plana çıkmasını istediğim yerlerde sizce volume pedalımı yoksa boost mu kullanılmalı ve boost lar tam anlamıyla sadece bu görevi üstlenmek içinmi üretilmiştir ? teşekkürler.

Ben olsam booster kullanırdım... Sesteki sıcaklık değişimini booster sağlar... Volume pedal biraz daha vasat bir çözüm olur benim tarzıma göre ritm/solo geçişlerinde...

Boost pedallarının bir kısmı overdrive'dır. Bir kısmı sadece booster olarak üretilir. Bunlar sese hafif drive verirler... Drive az, volume çok ayarlanır :)

Bir de clean boosterlar vardır... Onlar da clean ses vererek artırır, gain desteği vermez...

Bir de aklıma gelen son tür frequency boosterlar var. Onlar da türüne göre frekansları artırırlar. Sanırım en yaygın olanları treble booster'lar...

Boost işi için bir de EQ pedalı kullanabilirsin...

phantom_e demiş ki:
selam arkadaşlar..ben ibanez(rg470)im için şöyle iyi distortion tonları alabileceğim bi processor arıyorum çok kompleks olmasın ayrıca fiyatı da makul olsun istyorum...bir kaç öneri??

bi de yurt dışından getirtmeyi umuyorum mesela almanya fiyatlarıyla usa fiyatları ne kadar fark ediyordur sizce??

Almanya'da oturuyorum. Amerikaya göre pahali burda fiyatlar. Orda 200 dolar olan sey burda 200 euro oluyor hatta biraz daha pahali. Ama ismarlaman daha rahat olabilir, bir de adaptör derdin falan olmaz.

Ayrica kanimca uygun fiyatli (150 euro asagisina uygun dersek mesela...) prosesörlerin distortion/overdrive sesleri hic tatmin edici olmuyor.

gogostar boosterlar hakkındaki açıklamaların için teşekkürler öncelikle, fakat sana birkaç birşey daha sormak istiyorum, overdrive boost ve clean boost arasında kıyas yapıcak olursak sence hangisi tercih edilmeli şöyle birşey varki extra dan sustainer kullanıyorum :) buda bildiğin gibi gain 'i arttıran birşey sence böyle bir durumda clean boost'u daha bir ön plandamı görmeliyim ?

Hmm, şimdi şuna karar vermek lazım... Sustainer ne yapıyor? Benim bildiğim kadarıyla gain'i artırmaması gerek. Gain, kazanç demek, bunu volume kazancı olarak görebiliriz kabaca. Fakat süre kazancı olmadığını göz önünde tutmalıyız...

Sustainer ise compressor gibi gaini biraz azaltıp sesin uzama süresini artırmalı...

Yani ortaa gain kazancı yok, yine de teori ve pratik oalrak senin denemen lazım...

Ben clean boosterları düşünürken x,y koordinat sistemini değil de bir daireyi düşünüyorum. Boost değeri arttıkça bir daire üzerindeki çember gibi yeralan ses grafiği merkezden uzaklaşıyor. Bu uzaklaşma sırasında uç noktalar, çevre genişlediği için birbirinden ayrılıyor... (Bu benim clean boosterlarda hissettiğim, teknik ve "gerçek" bir açıklama değil...)

Overdrive boosterlar ise normal x-y koordinat sistemindeki gibi, y koordinatını artırır...

Clean boosterlar sesi daha az değiştirirler, overdrive boosterlar ise seste az yada çok bir değişim yaratırlar... Bu konuda kendi seçimini yapman gerek... Yani ihtiyacın nedir onu belirlemen lazım...

Sustainer kullanırken biraz daha gain istiyorsan, seste de ufak bir kirlilik istiyorsan overdrive booster kullan... Tonun daha az değişmesini istiyorsan clean boster kullan...

Geri