Pedallar & Prosesörler Hakkında (genel)

gogostar demiş ki:
Sanırım kompresör kullanmayı bilmiyorsun... Peki setup'a bağlama amacın nedir? Kaldır at...

hehehehe çok haklısn aslında kadim dostum sololarda işime yarıo gürültüyü yok etmeye çalışmaktan deli gbi tuşe geliştrdim :D solo atarken böle band yaparken tap yaparken bide benim tabirimle can çekiştrirken sustaine brazda olsa katkısını hissediorum aslında iyi bişe gbime gelio ama kullanmasını bilmiorum çözemedim daha doorusu :oops: bide clean tonlarda kullanmak istiorum lakin yapamıorum bak gene moralim sinirlendi :(

fatich demiş ki:
gogostar demiş ki:
Sanırım kompresör kullanmayı bilmiyorsun... Peki setup'a bağlama amacın nedir? Kaldır at...

hehehehe çok haklısn aslında kadim dostum sololarda işime yarıo gürültüyü yok etmeye çalışmaktan deli gbi tuşe geliştrdim :D solo atarken böle band yaparken tap yaparken bide benim tabirimle can çekiştrirken sustaine brazda olsa katkısını hissediorum aslında iyi bişe gbime gelio ama kullanmasını bilmiorum çözemedim daha doorusu :oops: bide clean tonlarda kullanmak istiorum lakin yapamıorum bak gene moralim sinirlendi :(

Buralarda kompresör kullanımıyla ilgili detaylı bir başlık vardı... Arama yaparsan bulabilirsin...

Teorik olarak drive'la birlikte compressor kullanılmaz, neden? Çünkü dipses yapar.

Eğer sustain'e ihtiyacın varsa ölçüyü çok iyi ayarlaman lazım. Mümkünse compressor/sustainer pedallarından ziyade "sustainer" pedalları kullanman lazım.

Drive'lı bir seste kompresör kullanmak istiyorsan en azından drive'ın ciddi dipses yapmaması lazım.

Dipses'i engellemek için tuşe geliştirdiysen sustain'i artırmak için de birşeyler yapabilirsin?

Ciddi bir sustain sorunun varsa gitarı değiştir. Sesi suni oalrak uzatmanın bir anlamı yok, kaldı ki sen teoriye aykrı bir kullanım uyguluyorsun...

Aslında kompresör pedalları bana hep manasız geliyor. Sonuçta sesi belirli sınırlar içerisine hapsetmek güzel birşey mi? Ya da sustain in doğal akışını bozmak? Doğallığı bozuyor bence comp/sustainer pedallar.

kenna demiş ki:
Aslında kompresör pedalları bana hep manasız geliyor. Sonuçta sesi belirli sınırlar içerisine hapsetmek güzel birşey mi? Ya da sustain in doğal akışını bozmak? Doğallığı bozuyor bence comp/sustainer pedallar.

Haklı tarafın var ama kullanmayı bilenler harikalar yaratabiliyorlar...

Sonuçta sınırlardan ziyade ne duyduğunuz önemli...

Profesyonel stüdyo kayıtlarında ne kadar işe yaradıklarını görebiliriz...

kenna demiş ki:
gogostar demiş ki:

O konuda haklısın, ben sadece pek zevk almadım o ayrı mesele. Belki tecrübe+bilgi eksikliğindendir.

Ben de zevk almadım, o yüzden kullanmıyorum. Açıkçası şimdiki tonumdan şikayetim yok...

Tecrübe ve bilgi eksikliği olacağını sanmıyorum. Sonuçta pedallar elinizdeyse, zamanınız varsa oturup kombinasyonları denersiniz. İllaki iyi yada kötü tonları ayırırsınız...

Ben çok fazla pedal kullanma taraftarı değilim... Board'umdaki pedalların çoğusu bypass'tadır. 3 pedalı aynı anda kullandığım nadirdir...

İki haftadır pedalboard'um kayıp... Gitarı direk amfiye giriyorum, en güzel böyle oluyor...

Zaten çalınan şey her ne ise parçanın bir bölümündeki ekstra efekt gerektiren (modülasyon, delay vb) yerler dışında belki clean de bir chorus açık olur, ya da overdrive/distortion pedallarından biri açık olur. Tercihe ve ihtiyaca bağlı belki bir eq ve rahatsız eden bir gürültü varsa yeterli miktarda sonuna kadar köklenmemiş bir noise gate. En fazla 3 eder bence de. Analoglara devam edeceğim ben; kablo, adaptör vsvs sorunları çekmeye razıyım :D

hımmmzz çok sağolun arkadaşlar öğrenmiş oldum bişiyler aramayı yapıyımm bakıyım hani bi şekilde kullanabilmek istiyorum kendi amfim olmadıı için stüdyolarda zaten yeteri kadar para bayılıorum o yüzden otrp ince ince uuraşıp bulma imkanımda olmuo napalım bi araştriim forumda olmadı alıcısı olursa satar gtarda bitakım modifikasyonlara gdebilirm (zaten yapıcam çok şeytani planlarım var :D )

gogostar demiş ki:
kenna demiş ki:

Haklı tarafın var ama kullanmayı bilenler harikalar yaratabiliyorlar...

Sonuçta sınırlardan ziyade ne duyduğunuz önemli...

od3 ü çok çok az bi gaine ayarladıktan sonra cs3 ü devreye sokup solo atmak çok tad verici oluyo denemenizi tavsiye ederim :D

sansasyon demiş ki:
gorkyeah demiş ki:
sansasyon demiş ki:
ch1 le ce5 arasında ne fark var??
sağolun..

bu konu hakkında bir başlık vardı..ben kısaca özetliyim sana;

ce-5, ch-1e göre daha fazla derinlik ve chorus etkisi sağlıyor.yani frekans aralığı daha geniş ve cleanlerde daha çok tercih ediliyor..
ch-1de ise farklı olarak eq ayarı var ve bu tonun keskinliğini ayarlamak anlamına geliyor.bu sayede distortionlu ritim tonlarda da hoş tonlar elde edilebiliyor..

en önemli farklarından biri isei,
ch-1 > analog
ce-5 > digital

sonuç olarak parlak, keskin ton ve daha çok ton seçeneği isteyenler CE-5 almalı. CH-1 in ise pek ton seçeneği yoktur,tek tip bi chorustur ama o tek ton da pek bir sıcaktır..

benim bildiğim kadarıyla böyle..

sonunda şu iki pedal arasındaki farkı bilen biri çıktığı için.....
bilen demeyimde hem bilip hem burdaki soruları kaale alan biri çıktığı için gayet mutluyum...
ikamet ettiğim yer sebebiyle her ikisinide yanyana koyup deneyebileceğim bi mağaza olmadığı için burda sormuştum
açıklama için çok sağol bende clean ton için düşünüyodum... ce5 e yönelsem iyi olucak sanırım.. :)
eyvallah

ne demek efenim ben teşekkür ederim :)

bişeyi çok merak ediyorum

gitarda cannibal corpse gibi kalın ses alabilmem için ne kullanmam lazım processor mu pedal mı hangisi daha iyi veya başka sölemek istedikleriniz vs ler

şimdiden teşekkürler...

HolyDemon demiş ki:
bişeyi çok merak ediyorum

gitarda cannibal corpse gibi kalın ses alabilmem için ne kullanmam lazım processor mu pedal mı hangisi daha iyi veya başka sölemek istedikleriniz vs ler

şimdiden teşekkürler...
akordunu kalınlaştırman lazım pedalla processorle olucak bişey değil o.onların o kadar dolgun ses vermesi genelde "1 step down" şeklinde akord etmeleri. yani DGCFAD gibi şekillerde.bu şekilde akord edersen istediğin kalın sesi alırsın.

Arkadaşlar Pod Xt-Live kullanıyorum ve harmoniser effect`inin eksikliğini çok fazla hissediyorum bu açığı kapatabilmek için bir multieffect prosesörü düşünüyorum aklımda şu anda korg PX4D var daha deneme fırsatı bulamadım. Sizce nasıl bir alet ve önerebileceğiniz aşağı yukarı bu fiyat aralıklarında başka bir pedal var mı?

Arkadaşlar od pedalı alıcaktım arkadaşımda ts-7 vardı denedim ve sesi çok dijital gibi geldi hiç beğenmedim. MExika tele'm var. od3 ve sd1 arasında kaldım ts-7 i pek beğenmedim belki anfi kötü diyedir ama. Sizlerden ricam sd-1 veya od-3 pedalı olan biri varsa 10 sn lik falan bir kayıt yapıp yollayabilirmi tonunu anlamak açısından internette var tabiki ama kullanılan diğer ekipmanlar son derece kaliteli kestiremiyorum tonunu tam olarak yani tüplü anfiye bağlanan bir sd-1 tabiki mükemmel bir ton verir değilmi?Ben böyle daha ortalama bir setup la kullanıcam 20 wattlık bir anfi mexika telecaster ve sd-1 yada od3 gibi. Ama düşündümde çok şey istiyorum gibi geldi... :roll:

xhornetxx demiş ki:
Arkadaşlar od pedalı alıcaktım arkadaşımda ts-7 vardı denedim ve sesi çok dijital gibi geldi hiç beğenmedim. MExika tele'm var. od3 ve sd1 arasında kaldım ts-7 i pek beğenmedim belki anfi kötü diyedir ama. Sizlerden ricam sd-1 veya od-3 pedalı olan biri varsa 10 sn lik falan bir kayıt yapıp yollayabilirmi tonunu anlamak açısından internette var tabiki ama kullanılan diğer ekipmanlar son derece kaliteli kestiremiyorum tonunu tam olarak yani tüplü anfiye bağlanan bir sd-1 tabiki mükemmel bir ton verir değilmi?Ben böyle daha ortalama bir setup la kullanıcam 20 wattlık bir anfi mexika telecaster ve sd-1 yada od3 gibi. Ama düşündümde çok şey istiyorum gibi geldi... :roll:

Kayıt imkanım yok ama diyebilirim ki od3 ün sesi boss sitesindeki kayıtlara çok çok yakın. Marshall mg30dfx, ya da 15 watt rc sound anfiyle, ikisisyle de denedim. Gitarım highway one stratocaster. Gerçekten çok yakın bir ses alabiliyorum. Düşün artık lambalı amfide neler neler yapılır.

teşekkür ederim kenna. od-3 tamam ozaman internetteki kayıtlara güvenicem. Peki SD-1 i olupta kayıt imkanı olan arkadaş vaarmı? (od3 ün sert kaçıcağına karar verdim)

Arkadaşlar ben gitara yeni başladım yavaş yavaş (bütçem elverdiğince) pedal işine girmeyi düşünüyorum. Setup 'ın olmazsa olmaz elemanları nelerdir. Pedalları hangi sırayla dizmeliyim (satın almalıyım daha doğru olacak sanırım). Amfim cube 30 üzerinde bazı efektler mevcut olayın tam olarak farkında olmadığımdan şimdilik idare ediyor. Bir şey daha sormak istiyorum. Processorlar abartıldığı kadar dijital ses veriyor mu? mesela gt-8. Pek çok efekti bir arada bulabilecekken neden insanlar analog pedala yöneliyor. Şimdiden teşekkürler.

Geri