Pedallar & Prosesörler Hakkında (genel)

Eğer gitara çok yeni başladıysan bence boşver pedalı. Pedal almak yerine yada onla uğraşmak yerine bence otur parmak egzersizleri yap derim ben anfin çok yeni başlayan birini idare eder kesinlikle.
Setupın olmazsa olmaz elemanlarına gelince kesinlikle ne çaldığına bağlı. Blues çalan birine sadece bir tubescreamer yada overdrive yeterken alternative çalan biri chorus tremolo gibi pedallara yönelebilir. Ekipmanınlada alakalıdır olmazsa olmazlar. Mesela gürültü varsa noise filter şarttır sonuçta. Ama genel olarak bir overdrive/distortion pedalı ilk alınır kalanlar gerek o anki ekipmanına gerekse tarzına göre şekillenir. Eğer biraz daha açık yazarsan ne çalmak istediğini yada gitarını daha rahat yardımcı olabilirim.
2. soruya gelince processorlerin ben rp80 e 1 yıl tahamül etmek zorunda kalınca ne denli gereksiz ve dijital birşey olduğuna karar verdim. Bana çok dediler analog topla diye ben kolaya kaçtım ama sattım şimdi analog toplucam işallah bilgi almaya çalışıyorum. gt-8 diğer processorlere göre çok daha iyi bir yerde sonuçta kullananlar baya bir memnun. Ancak bana çok ters geliyor bilmiyorum kendimi dj gbi hissediyorum processorle :D vamp2 içinde iyi şeyler duydum ancak kesinlikle analog derim. Hiç gerek yok processore falan dünyanın parasını verip gereksiz birsürü şey de satın almış oluyorsun bence. Ve altında ki 3 yada 4 tane analog pedal insana inan processorden çok daha fazla güven veriyor. Neyse eminim farklı fikirde arkadaşlar vardır ancak benim bu konuda düşüncem bu ANALOG :D

xhornetx alakadar olduğun için teşekkür ederim. Çalmak istediğim tür Satriani, Vai, Andy Timmons vb. çok sert olmayan (sertten kastım death metal vb.) genelde melodik ancak gerektiğinde sağlam distorsion alabileceğim bir setup (arada bir megadeth veya metallica çalmak isteyebilirim. Hatta kesin isterim. :D ) Parmak egzersizlerini hala yapıyorum. Klasikten, elektroya geçtiğim için klavye farkından ve elbette penadan ötürü zorlanıyorum.İnşallah açığı en kısa sürede kapatırım. Pedallara gelince anfinin efektleri distorsion dahil epey bir süre idare eder gibi wah pedalı almak istiyorum misal dunlop zakk wylde signature ın tonları gerçekten hoş. Ama bu işe wah tan mı başlamalıyım veya şu şekilde sormak daha doğru yukarıda saydığım adamların tarzında çalmak için nasıl bir setup gerekli (elbette aynı tonları hiçbir şekilde yakalayamayacağımı biliyorum). Processorün dijital ses vermesi konusunu şu yüzden sordum. Pekçok amatör ve profesyonelin processor kullandığı malum, anaog pedallar 100-250 $ arası buna ortalama 150 dolar diyecek olursak 10 adet pedal dizmek 1500$ tutuyor ki bu epey hatırı sayılır bir rakam. 600$ a bu işi halletmek varken 1500$ verecek kadar kulak tırmalayıcı bir ses mi veriyor bu aletler.

Ben bi konu hakında danışmak istedim size.
noise gate ve compressor pedalının, pedal dizilimdeki yeri nedir? noise gate i compressorden önce wah pedaldan sonra takmayı denedim ve ardından da eq ve drive pedalını taktım ama beni tam olarak memnun etmedi. eq pedalının yeri hakkında da bazı şüphelerim var. drive pedalından önce takan da gördüm sonra takan da. hangisi daha kaliteli ses elde etmemi sağlar acaba?

bir de noise gate pedalındaki send return olayı hakkında da bana bilgi verirseniz çok sevinirim.
yardımlarınız için teşekkürler...

aradlithuen demiş ki:
Ben bi konu hakında danışmak istedim size.
noise gate ve compressor pedalının, pedal dizilimdeki yeri nedir? noise gate i compressorden önce wah pedaldan sonra takmayı denedim ve ardından da eq ve drive pedalını taktım ama beni tam olarak memnun etmedi. eq pedalının yeri hakkında da bazı şüphelerim var. drive pedalından önce takan da gördüm sonra takan da. hangisi daha kaliteli ses elde etmemi sağlar acaba?

bir de noise gate pedalındaki send return olayı hakkında da bana bilgi verirseniz çok sevinirim.
yardımlarınız için teşekkürler...

ben şöyle kullanıyorum memnunum(önerilen şekil de böyle) :

noise gate send > wah - comp - drive -eq > noise gate return
noise gate input > gitar
noise gate output > delay > amfi

arkadaşlar şu anda hiç pedalım yok...sert metal tonu istiyorum sustain olsun istiyorum, arada ritm ve arpej kullanıcam vah istemiyorum..sizce analogmu alayım yoksa digitalmi.. eğer analog alırsam kaç pedal işimi görür.. hangilerini almalıyım ?

ebsrepic demiş ki:
arkadaşlar şu anda hiç pedalım yok...sert metal tonu istiyorum sustain olsun istiyorum, arada ritm ve arpej kullanıcam vah istemiyorum..sizce analogmu alayım yoksa digitalmi.. eğer analog alırsam kaç pedal işimi görür.. hangilerini almalıyım ?

Dijital al, analogla uğraşma...

thepky demiş ki:
xhornetx alakadar olduğun için teşekkür ederim. Çalmak istediğim tür Satriani, Vai, Andy Timmons vb. çok sert olmayan (sertten kastım death metal vb.) genelde melodik ancak gerektiğinde sağlam distorsion alabileceğim bir setup (arada bir megadeth veya metallica çalmak isteyebilirim. Hatta kesin isterim. :D ) Parmak egzersizlerini hala yapıyorum. Klasikten, elektroya geçtiğim için klavye farkından ve elbette penadan ötürü zorlanıyorum.İnşallah açığı en kısa sürede kapatırım. Pedallara gelince anfinin efektleri distorsion dahil epey bir süre idare eder gibi wah pedalı almak istiyorum misal dunlop zakk wylde signature ın tonları gerçekten hoş. Ama bu işe wah tan mı başlamalıyım veya şu şekilde sormak daha doğru yukarıda saydığım adamların tarzında çalmak için nasıl bir setup gerekli (elbette aynı tonları hiçbir şekilde yakalayamayacağımı biliyorum). Processorün dijital ses vermesi konusunu şu yüzden sordum. Pekçok amatör ve profesyonelin processor kullandığı malum, anaog pedallar 100-250 $ arası buna ortalama 150 dolar diyecek olursak 10 adet pedal dizmek 1500$ tutuyor ki bu epey hatırı sayılır bir rakam. 600$ a bu işi halletmek varken 1500$ verecek kadar kulak tırmalayıcı bir ses mi veriyor bu aletler.
Hmm şimdi istediğin kişilerin tonlarına benzetmek istersen mesela satriani için şu linke bak 2000 yılındaki setup ı http://guitargeek.com/rigview/293/
bunun gibi netden araştırabilirsin mesela drive pedalı olarak ds-1 kullanmış wah olarak ta digitech whammy.sen de böyle bişeyler yapabilirsin bence önce distortion pedallarına bak istediğin tarza hitap eden ds-1 falan olabilir tam ortalarda çünkü en aşırı sert nede yumuşak. Ancak mesela bende od-3 ü çok severm sert bi overdrive falan arıyorsan. Öyle seviyorsan bitane drive pedalın olur bitane boosterın olur takılırsın yada 2 tane drive alcaksın bir ds-1 bir metalcore falan gibi. ds-1 hani satriani için metalcore da işte megadeth falan için. yani neblym satrianinin tonu yakalamak senn de bunu kavradığın gibi tabiki ds-1 den ibaret değil ama en azından tarzlar yakın... bak açarsın ds1 i gaini 10 üzerinden 6 yaparsın anfindende varsa reverb verirsin azcık öyle bişeyler olabilir. Wah bence od/dist pedalından sonra gelmesi gereken bişey ve bence dunlop crybaby falan gibi bi pedal olmalı :D (şahsen benim o olucak). Analog setup la processore gelincede 10 tane analog pedalı gereksiz be abi taş çatlasın 5 derim ben. Od/2.bir drive/wah/chorus/sustainer falan gibi. Bak Joe'ya nekadar basit ama işlevli pedalleri var :D

[/quote]
Hmm şimdi istediğin kişilerin tonlarına benzetmek istersen mesela satriani için şu linke bak 2000 yılındaki setup ı http://guitargeek.com/rigview/293/
bunun gibi netden araştırabilirsin mesela drive pedalı olarak ds-1 kullanmış wah olarak ta digitech whammy.sen de böyle bişeyler yapabilirsin bence önce distortion pedallarına bak istediğin tarza hitap eden ds-1 falan olabilir tam ortalarda çünkü en aşırı sert nede yumuşak. Ancak mesela bende od-3 ü çok severm sert bi overdrive falan arıyorsan. Öyle seviyorsan bitane drive pedalın olur bitane boosterın olur takılırsın yada 2 tane drive alcaksın bir ds-1 bir metalcore falan gibi. ds-1 hani satriani için metalcore da işte megadeth falan için. yani neblym satrianinin tonu yakalamak senn de bunu kavradığın gibi tabiki ds-1 den ibaret değil ama en azından tarzlar yakın... bak açarsın ds1 i gaini 10 üzerinden 6 yaparsın anfindende varsa reverb verirsin azcık öyle bişeyler olabilir. Wah bence od/dist pedalından sonra gelmesi gereken bişey ve bence dunlop crybaby falan gibi bi pedal olmalı :D (şahsen benim o olucak). Analog setup la processore gelincede 10 tane analog pedalı gereksiz be abi taş çatlasın 5 derim ben. Od/2.bir drive/wah/chorus/sustainer falan gibi. Bak Joe'ya nekadar basit ama işlevli pedalleri var :D[/quote]
Aslında haklısın gitarı evde çalacak biri için 10 pedal fazla ama eğer G3 leri seyrettiysen -ki kesin seyretmişsindir. Joe 'nun sahnede katır yüküyle taşınacak kadar çok pedal kullandığını görmüşsündür. E görüncede muhakkak için gitmiştir. crybaby çok yaygın kullanılan bir pedal ama tonu sanki istediğimden biraz daha yumuşak gibi. Bana şöyle pedala bastımmıydı cayır cayır ötecek bir alet lazım. Bu arada sitenin forumunda crybaby devre şeması buldum. Bakalım malzemeleri bulursam kendim yapmayı deneyeceğim. Sonucu gerçekten merak ediyorum.

Selam arkadaşlar.
Ben grubumla thrash&heavy metal çalıyorum.Line6 amfim var ama konserlere onu götüremiyorum.Bu yüzden analog setup düzme kararı aldım.
Şimdiden pedalboardımı bile hazırladım.İş pedal seçimine geldi.

Boss mt2 var elimde bide df2 diye bi pedal.Galiba df2 artık üretilmiyor yani pek bilginiz olmayabilir ancak hoş tonları var.Galiba konserlerde mt2 yi kullanırım.
Onun dışında cs3 almayı düşünüyorum.Sizce iyi bir seçim mi yada gerekli mi?
Delay olarak dd3 alırım diyordum ama sesi çok dijital geldi.İbanez de7 alsam diye düşünmeye başladım.
Ve bir ekolayzır gerekliymiş boss ge7 nasıl sizce.Mxr tavsiye ettiler bana.Kullanan bilen varmı aleti.
Çok ileride chours ve fantezi olsun diye çok farklı şeyler almayı düşünüyorum.

Jackson RR gitar ve Emg manyetik kullanıyorum.İşte böyle kardeşlerim.Acaba bu setup istediğim müzik için uygun olur mu?Ayrıca sorun yaşamamam için başka neler kullanmalıyım?
Thrash yapan ve analog sistem kullanan arkadaşlar kendi sistemlerinde ne kullanıyorlar acaba?

Mesela mt2 cs3 de7 ge7 aldım.Bunları nasıl sıralamalıyım?

mt2 güzel bir pedal.bende kullanıyorum ve her ne kadar son zamanlar da ehx metal muff ile değiştirmeyi planlasamda cok severim.sololarda biraz beceriksiz bir alet ama iyi bir eq ile yada bir booster amaclı overdrive pedalı ile solo amaclıda kullanılabilir.

cs3 piyasada boss un en nefret edilen pedalı sanırım.%80 kullanan kişiler beğenmemekte bu aleti.bunun yerine adam gibi bir mxr dynacomp/supercomp yada carl martim comprasor alabilirsin.biraz daha pahalıya cıkar ama en azından memnun kalırsın.

dd3 konusunda bir deneyimim yok ama dd6 yı çok beğenmişliğim vardır ve dd serisini kullanan herkes genel olarak memnun kalırım.ama delay ler hakkında cok az fikrim var.ondan susuyorum burda :)

boss ge7 güzel bir eq pedalı.yani yeterli gelen var gelmeyen var.bi iki kere kullanmışlığım var.ama mxr10 band ın ge7 den bir pabuç üstün olduğunu söylemeliyim.yani nedeni nasılı olarak daha geniş bir ses aralığı var diyebilirim.ge7 mi yoksa mxr10 band mı desen mxr derim.ama 6 band olanını pek bilmiyorum.

bende jackson rr gitar kullanıyorum ve üzerinde yüksek çıkışta bir manyetik var.ve trash çalıyorum :) cs3 dışında bir sorun göremedim istediğin sistemde.

mt2 güzel bir pedal.bende kullanıyorum ve her ne kadar son zamanlar da ehx metal muff ile değiştirmeyi planlasamda cok severim.sololarda biraz beceriksiz bir alet ama iyi bir eq ile yada bir booster amaclı overdrive pedalı ile solo amaclıda kullanılabilir.

cs3 piyasada boss un en nefret edilen pedalı sanırım.%80 kullanan kişiler beğenmemekte bu aleti.bunun yerine adam gibi bir mxr dynacomp/supercomp yada carl martim comprasor alabilirsin.biraz daha pahalıya cıkar ama en azından memnun kalırsın.

dd3 konusunda bir deneyimim yok ama dd6 yı çok beğenmişliğim vardır ve dd serisini kullanan herkes genel olarak memnun kalırım.ama delay ler hakkında cok az fikrim var.ondan susuyorum burda :)

boss ge7 güzel bir eq pedalı.yani yeterli gelen var gelmeyen var.bi iki kere kullanmışlığım var.ama mxr10 band ın ge7 den bir pabuç üstün olduğunu söylemeliyim.yani nedeni nasılı olarak daha geniş bir ses aralığı var diyebilirim.ge7 mi yoksa mxr10 band mı desen mxr derim.ama 6 band olanını pek bilmiyorum.

bende jackson rr gitar kullanıyorum ve üzerinde yüksek çıkışta bir manyetik var.ve trash çalıyorum :) cs3 dışında bir sorun göremedim istediğin sistemde.

@thepky
Mesajın gözüme gözüme ilişti. Crybaby ile ilgili olarak eğer iyice wah efektinin etkili olduğu tarzda birşey istiyorsan dunlop crybaby gcb95F öneririm. Arkadaşım almıştı uzun uzun denedim çaldım. Wah'ı açtığında fasselin etkisini anlıyorsun. Baya fark ettiriyor. Ama ben hala morley bad horsie taraftarıyım o ayrı 8)

selamlar benim daha doğrusu kardeşimin şöyle bir problemi var.

digitech rp200 kullanıyor , bazı mekanlarda - özellikle elektrik donanımının kötü olduğu yerlerde pedal sapıtıyor. geçen programda mağdur olduk bu yüzden. alette bir sorun yok orası kesin.
benim sorum bu elektrikten kaynaklanan sorunu çözmenin bir yolu var mıdır ? adaptör fln değiştirsek bir faydası olur mu ya da ekstra bir adaptördür fiştir ne biliim öyle bişiler....

Dime Distortion, boss mt2, ampli tube

Merhaba arkadaslar bir kac seneden sonra proccessor kullanmayi birakip daha profesyonel bir setupa gecmeyi kafama koydum ve proccessorumu sattim. Simdi de yukarda bahsettigim aletlerden bir tanesini alacagim.

Tarz olarak thrash metal agirlikli bir grubumuz var ve sizlere de bir danisayim dedim. Analog olarak mt 2 daha cok tavsiye ediliyor sanki fakat ben dime distortionin tonlarini daha sert ve daha kemik buldum.(tabi ek pedallari da ekleyecegim alirsam zaman icerisinde).Diger bir secenek de amplitube yazilimi.Baya metediliyor kendisi, bir kac ses ornegine de baktim hic fena degil.Ekipmanimda yazilimla uygun, machintosh ibook g4 laptop kullanmaktayim. Ve artik bu hamlemi tamamen gelecege adim olarak yapmak isedigim icin bir de sizlere danisayim dedim.
Ne diyorsunuz , kullanan arkadaslarin yorumlari nelerdir her bir alet icin ogrenmek istedim. Tesekkurler...

Merhabalar
Site gerçekten canavar gibi keşke öncelerden görebilseydim burayı....
Herneyse benim bir sorum var:Whammy bir wah pedalımıdır?öyleyse diğerleri ile arasında ne gibi farklar vardır...

Bende bir whammy var,bass gitar için almıştım ancak bugüne kadar hep oktav indirme ve kaldırmada kullandım kendisini.Kafamdaki soru şu elektro gitarda bildiğimiz wah görevini görüyormu?

Perfectionist demiş ki:
@thepky
Mesajın gözüme gözüme ilişti. Crybaby ile ilgili olarak eğer iyice wah efektinin etkili olduğu tarzda birşey istiyorsan dunlop crybaby gcb95F öneririm. Arkadaşım almıştı uzun uzun denedim çaldım. Wah'ı açtığında fasselin etkisini anlıyorsun. Baya fark ettiriyor. Ama ben hala morley bad horsie taraftarıyım o ayrı 8)
Aslını istersen ben de Dunlop Zakk Wylde Wah pedalın tonunu çok canlı ve başdöndürücü buluyorum. Ancak sende biliyorsun bu aletler biraz pahalı ve almadan önce muhakkak birilerinin fikri alınmalı (elbette nihai olarak kendim deneyeceğim)

xhornetxx demiş ki:
Eğer gitara çok yeni başladıysan bence boşver pedalı. Pedal almak yerine yada onla uğraşmak yerine bence otur parmak egzersizleri yap derim ben anfin çok yeni başlayan birini idare eder kesinlikle.

Valla mal gibi egzersiz yapmak soğutur insanı, benim gitara ilk başlayıp sonra tiksinip bırakmam ve tam 15 sene sonra tekrar elime almamın sebebi klasik gitarla hiçbiryere varmayan bilinçsiz basit egzersiz çalışmaları yapmamdır. İkinci sefer direkt gidip amfiydi pedaldı elektroydu aldım ve şevkle çalıyorum şimdi 2.5 senedir. Sonuçta bu merete sardıysan zevk de vermeli, hem egzersiz yap hem de aç pedal prosesör ne varsa tıngırdat kendince.

Geri