Pedallar & Prosesörler Hakkında (genel)

aradlithuen demiş ki:
Ben bi konu hakında danışmak istedim size.
noise gate ve compressor pedalının, pedal dizilimdeki yeri nedir?

"Doğru" dizilim diye birşey olmamakla beraber:

http://www.harmony-central.com/articles/tips/guitar_effects_guide/

http://www.bosscorp.co.jp/products/en/brochures/3791_BOSS_Guide_72.pdf

http://www.geofex.com/effxfaq/fxorder.htm

Ayrıca temel efektler ne işe yarar ve sen kendin bunlardan nasıl faydalanırsın konusunu iyice hazmetmeden compressor ve eq kullanmanı tavsiye etmem, zor filan olduğundan değil ama öncelik olarak düşünürsen bu biraz araba kullanıp vites geçirmeyi bilmeden acaba arabama direksiyondan vites taktırsam mı demeye benziyor çünkü her iki pedal için de eğer ne yaptığını bilmiyorsan tonunu daha da kötüleştirmekten başka birşey yapamazsın :D Noise gate ayrı birşey, gerçekten ihtiyaç varsa kullan yoksa onu da boşver bence.

DigiTech Death Metal Distortion pedalı nasıl bilirsiniz?

İsterseniz Şuradan bir dinleyin; cevapları bekliyorum :D

(biraz yüklenmesini bekleyin başta belki hemen açılmayabilir. 1mb olması lazım zaten.)

wma200 demiş ki:
Merhabalar
Site gerçekten canavar gibi keşke öncelerden görebilseydim burayı....
Herneyse benim bir sorum var:Whammy bir wah pedalımıdır?öyleyse diğerleri ile arasında ne gibi farklar vardır...

Bende bir whammy var,bass gitar için almıştım ancak bugüne kadar hep oktav indirme ve kaldırmada kullandım kendisini.Kafamdaki soru şu elektro gitarda bildiğimiz wah görevini görüyormu?

maalesef hayır
wah ve whammy farklı pedallardır whammy sadece oktav arttırır yada indirir

solitude71 demiş ki:
xhornetxx demiş ki:
Eğer gitara çok yeni başladıysan bence boşver pedalı. Pedal almak yerine yada onla uğraşmak yerine bence otur parmak egzersizleri yap derim ben anfin çok yeni başlayan birini idare eder kesinlikle.

Valla mal gibi egzersiz yapmak soğutur insanı, benim gitara ilk başlayıp sonra tiksinip bırakmam ve tam 15 sene sonra tekrar elime almamın sebebi klasik gitarla hiçbiryere varmayan bilinçsiz basit egzersiz çalışmaları yapmamdır. İkinci sefer direkt gidip amfiydi pedaldı elektroydu aldım ve şevkle çalıyorum şimdi 2.5 senedir. Sonuçta bu merete sardıysan zevk de vermeli, hem egzersiz yap hem de aç pedal prosesör ne varsa tıngırdat kendince.
tabi canım bende klasik gitara 1 hafta tahamül edebldm mesela. Sonra aldım bi washburn kendime geldm abi haklısın aslında ama bak düşün sonuçta o egzersizler de olmadan parmaklarda çalışmıyo be. Bide arkadaşın durum daha farklı bence zaten gitarı var bol efektli anfisi de var... yeni başlayan biri için daha ne olsun yeter bence. Gerçi yeni alınan ekipmanlarda insanı daha çok gaza getirmiyo değil :D

arkadaşlar bende gt2 var bu alet wahlamıyor :D
biraz daha açıklamak gerekirse od3 le aldığım o dolgun wahı yada od3le boost ettiğim zaman aldığım wahı gt2 den tekbaşına alamıyorum
aletin mid ayarı yok ben bundan kaynaklandığını düşünüyorum
yada bana öle geliyor
bu konuda bilgisi yorumu olan varmıdır acep?

arkadaslar elimde zoom 505 v2 var 505 2 yani off nese bu aletle uygun bi ton yakalamaya ncalısıyorum bana yardımcı olursanız sevinirim gitara da yeni b aşladım zaten neyse uygun bi distortion tonu arıyorum ancak ayarlayamadım bana yardımcı olursanız sevenirim

bearofthedark demiş ki:
arkadaslar elimde zoom 505 v2 var 505 2 yani off nese bu aletle uygun bi ton yakalamaya ncalısıyorum bana yardımcı olursanız sevinirim gitara da yeni b aşladım zaten neyse uygun bi distortion tonu arıyorum ancak ayarlayamadım bana yardımcı olursanız sevenirim

zoom505'in kendi hafızasında bulunan A1 ve A3 tonları fena değildi diye hatırlıyorum.daha iyisini yapmak da sana kalmış.kimse senin nasıl bir ton istediğini bilemez.deneme yanılma yöntemiyle kurcala işte.uğraşmak gerek
(ilk önce efektlerin vs. ne işe yaradını araştırırsan işin daha kolay olur)

Amerika'dan aldıgım digitech GNX4umu dalgınlıkla transformator olmadan prize taktım ışık yanıp sondu sonra da calısmadı haliyle. Acaba alet mi bozulmuştur yoksa sadece adaptor mu yanmıştır. Ankara'da gosterebilecegim bi yer var mı? Tesekkurler :(

Megadeth79 demiş ki:
Amerika'dan aldıgım digitech GNX4umu dalgınlıkla transformator olmadan prize taktım ışık yanıp sondu sonra da calısmadı haliyle. Acaba alet mi bozulmuştur yoksa sadece adaptor mu yanmıştır. Ankara'da gosterebilecegim bi yer var mı? Tesekkurler :(

110V luk aleti 220V a taktıysan büyük ihtimalle yanmıştır biryerleri. En kısa zamanda anlayan birisine göstermeni tavsiye ederim. Burdan kimsenin kesin bir yorum yapabileceğini zannetmiyorum.

korg ax 1500g yerine analog almayı düşünüyorum. bana lazım olan clean,over drive,distortion, delay ve wah pedalları. amfi almadım henüz eğer alırsam bana bir setup önerebilirmisiniz dediklerimden? en iyi verimi nasıl bir setup tan alabilirim?

MIMH demiş ki:
korg ax 1500g yerine analog almayı düşünüyorum. bana lazım olan clean,over drive,distortion, delay ve wah pedalları. amfi almadım henüz eğer alırsam bana bir setup önerebilirmisiniz dediklerimden? en iyi verimi nasıl bir setup tan alabilirim?

clean: clean için gitarın kendi clean tonlarını kullanabilirsin ama beğenmezsende chorus ekolayzır pedalı yada akustik simulatör den herhangi biriyle destekleyebilirsin

overdrive: od3 kullanıyorum gayette memnunum ts9 falanda alabilirsin

distortion: bu konuda yorum yapamam tamamiyle zevk meselesidir imkanın varsa deneyerek al ben şu anda gt2 kullanıyorum gayette memnunum

delay: digitech digidelay yada boss dd3 işini görecektir

wah: wah olarakta ibanez wd7 yi tavsiye edebilirim crybabynin kalitesi tartışılmaz tabi ama hiç kullanmadığım için onun hakkında sağlıklı yorum yapamam

yanlız pedalların performansları alacağın amfiye göre değişecektir
bide analoğa geçtiğin zaman paraya kıyıp en kaliteli ara jackları almanı öneririm..
tabi bide dip gürültüsü olabilir boss ns2 yede ihtiyacın olabilir
tabi bunlar için bi çoklu adptör ve casede alman lazım
diye gidiyo bu iş sonu yok yani

kolay gelsin :D

Arkadaşlar digitech-df7 kullanan var mı aranızda.Sitesinde demoları oldukça hoş geldi bana. Bende digitech rp80 prosesör var. Sahnede prosesör değilde pedalla çalmak istiyorum. Digitech df-7 de acaba metal için iyi tonlar elde edebilir miyim? Genelde trash tarzında çalıyorum.

AmorphiS demiş ki:
Arkadaşlar digitech-df7 kullanan var mı aranızda.Sitesinde demoları oldukça hoş geldi bana. Bende digitech rp80 prosesör var. Sahnede prosesör değilde pedalla çalmak istiyorum. Digitech df-7 de acaba metal için iyi tonlar elde edebilir miyim? Genelde trash tarzında çalıyorum.

df7 kullanan bir arkadaşım var. 7 tane ana ton seçeneği var pedalın. Bu tonlar çeşitli drive/distortion pedallarının çeşitli anfi modellemeleri ile birleştirilmiş hali. Pedalda 2 çıkış var. Bir tanesi normal amfi outputu diğeri ise line out, yani mixer'a girmek için. İstediğin tarzda tonları alabilirsin bu pedaldan, gayet dolgun sesleri var. Bass / mid frekansları da gayet etkili. Fakat bana sorarsan, "modelleme" denilen yerde kaç. Ben normal bir distortion yanına da normal bi overdrive pedalı almayı tercih ediyorum. "Modelleme" mutlaka farketmediğimiz bir yapaylık katıyor işin içine.

saol @kenna aslında o pedaldaki bir ton çok hoşuma gitmişti. Sanırım boss metal zone. Diğerleri hakkında çok fazla bir fikrim yok ama fiyat olarak da hesaplı gibi gelmişti. Yani 220 ytl gibi bir fiyatı vardı. Boss metal zone ise 160 milyon civarıydı. Bahsettiğin modelleme olayı kafamı kurcaladı...

Geri