Pedallar & Prosesörler Hakkında (genel)

Abi o zaman pedal sabit kalcak orda :D Taban halıfleks, bu işin cırt cırtla oluru yok mudur? Çıkarılabilir olması kolaylık sağlar çünkü. :)

POD X3 LİVE satıyorum arkadaşlar
(Bu alet bildiğiniz gibi yaklasık 2 ay önce çıktı ve türkiyeye gelmedi henüz... Ben Amerikadan getirttim)
Alet hiç kullanılmadı.

Aleti POD XT live fiyatına satıyorum...sadece 950$ a...
aletle ilgili:

* x3 adı GITAR+VOKAL+ BAS prosesoru olmasından geliyor..Ayni anda hem
gitari hemde mikrofonu baglayabilirsin ve ikisine farkli efektler
verebilirsin

* pod xt lerin neredeyse 2 katı ampli ve efekt var , 200 preset

* Xt lerde kasa plastikti, bu x3 te çelik butonlar var ve süper saglam.

* Direk usb2.0 bağlantısı ile süper kalitede direk ses kartı
özelliğiyle kayıt yapılabiliyor.

Aletin ayrıntıları için: www.line6.com a girebilirsiniz

İlgilenenler için:

orkunbasaran@gmail.com

msn için: orkunbasaran@hotmail.com

tel: 0533 437 18 53

arkadaşlar ben yavaştan analog pedal işine girdim ilk olarak boss md-2 distortion pedalı aldım bundan sonra hangi pedalı almam gerektiği hakkında ise bir fikrim yok yardımcı olabilirmisiniz?

Bu tamamen senin ihtiyacının ne olduğuyla alakalı. Neler çalmak istiyorsun? Nasıl tonlar almak istiyorsun? Eğer başka drive pedalına ihtiyacın yoksa efekt pedallarına yönelirsin.
Mesela wah, delay, reverb, phaser, chorus gibi efektler en bilinenlerdendir. Bunların arasından ihtiyacına göre seçim yapabilirsin. Tabii illa olmalı diye de bir kaide yok.

aegnor92 demiş ki:
arkadaşlar ben yavaştan analog pedal işine girdim ilk olarak boss md-2 distortion pedalı aldım bundan sonra hangi pedalı almam gerektiği hakkında ise bir fikrim yok yardımcı olabilirmisiniz?
En temel analog pedalları şunlardır buradan eksik olanları tamamla

Compressor - WahWah - Overdrive - Distortion - Delay - Reverb

_DreamofStyks_ demiş ki:
aegnor92 demiş ki:

Compresssor o kadar gerekli mi ki?

Overdrive-Delay-Distortion-Wah ise yine göreceli şeyler.Tamamla derken kastettiğin nedir?

aegnor92 demiş ki:

İhtiyacını çalarken kendin zamanla belirlersin bence.Delay'ın eksikliğini hissediyorsan (ya da chorus) onu alırsın.Wah seviyorsan onu alırsın.İşin süsü bunlar.Çaldığın tarza göre..

Reverb şart ama bence.Amfinde yoksa hele.

Eldrun demiş ki:
_DreamofStyks_ demiş ki:
aegnor92 demiş ki:

Compresssor o kadar gerekli mi ki?

Overdrive-Delay-Distortion-Wah ise yine göreceli şeyler.Tamamla derken kastettiğin nedir?

aegnor92 demiş ki:

İhtiyacını çalarken kendin zamanla belirlersin bence.Delay'ın eksikliğini hissediyorsan (ya da chorus) onu alırsın.Wah seviyorsan onu alırsın.İşin süsü bunlar.Çaldığın tarza göre..

Reverb şart ama bence.Amfinde yoksa hele.

Belli ki arkadaşımız pek pedal-efekt zinciri-marka model gibi konularda bilgili değil.Bende arkadaşa analog pedalları en çok kullanılan temel başlıklara ayırarak genel bir yönlendirme yaptım.Tamamla derkende bildiğimiz tamamlamaktan bahsediyorum, gidip delay pedalı sorup beğendiği bi delay pedalını almak gibi ..

ya bende marshall 30 dfx amfi var ..rp -250 alarak duman grunge blues tarzı tonları elde edebilirmiyim bide onerileriniz nelerdir?

tabi ki alabilirsin, hazır presetlerinde yoksa kendin yazarsın tonu, eğer bu konuda tecrübeliysen en fazla 10 dk nı alır bu işlem, zaten dumanın öyle ahım şahım bir tonu yok, birebir aynısı olması imkansız tabi ki ama baya yaklaşırsın.

eyw hocam peki bu fender telecaster ların kendine has bir tonu varya onu ibanez+marshall 30dfx+rp-250 uclusunde elde edebilirmiyim?

eğer elde edebilseydin piyasada ibanez x ve fender tele gibi iki farkı model olmazdı di mi? Her gitarın tonu kendine hastır ama efektler, eq ve tuşe ile yaklaşabilirsin, mg30 un cleanleri güzeldir, rp250 ile güzel bir clean tonu yazıp tele tonlarına benzetebilirsin.

Dream Theater'ın master of puppets'ında şarkının ilk solosunda petrucci'nin tonu cok farklı geliyo ve hosuma gitti... Burada nasıl bir ton kullanıyor? 2 ses duyuyorum oktav pedalı diye düşündüm ama emin olamıyorum... Daha önce adam akıllı oktav pedalı kullanmadım çünkü :)

boss ns-2 yi eğer sende ve return girişlerinden kullanmayıp, sadece diğer pedallar gibi dizilime katmak istersek ne olur? ne yapmak gerekir? teşekkürler

agmed demiş ki:
boss ns-2 yi eğer sende ve return girişlerinden kullanmayıp, sadece diğer pedallar gibi dizilime katmak istersek ne olur? ne yapmak gerekir? teşekkürler

Analog zincirin çıkışını amfiye girmeden önce Noise Gate'in girişine girip, Noise Gate'in çıkışınıda amfinin girişine girersin herhangi bir farkı yok yani normal pedallardan.

Bu şekilde yaptığında (amaç dip kürültüsünü kesmek olduğundan) dip gürültüsünü kesme işlemi sadece Noise Gate'in girişine bağlı olan zincirlerdeki pedallara yapılacak olduğundan amfinin pre-amp/power-amp katından (varsa eğer) sinayel karışan gürültüyü kesemezsin.

agmed demiş ki:
teşekkürler yardımın için, amfim ENGL, pre-amp/power-amp katından karışan ne gibi gürültü olabilir?

Gitar sinyaline "gain" verdiğimizde sadece teller ve manyetikler arasında oluşan tel seslerine değil aynı zamanda, "Pre-amp" katına kadar giden gürültüyede "Gain" vermiş oluruz böylece gürültü daha duyulur bir hale gelmiş olur.Compressorlerin çok dip gürültüsü yapıyor denmelerinin nedeni budur aletin sorunsalı değil yani, çünki alet en dipteki sesi yükseltir en yüksek seside alçaltır.Böylece en dipte yükselttiği sinyalin içinde dip gürültüsü karışmışsa buda yukarı çıkar.

Dip gürültüsü neden olur sorusu başlıca bi konu zaten ama ben amfi veya diğer nedenlerden oluşan birkaçını sıralayabilirim.Öncelikle kabloların en düşük Planet Waves olmalı isimsiz bir kablonun aldığı dip gürültüsü ile Planet Waves'in arasında neredeyse %75 gibi ciddi bir fark var.Bunun dışında kullandığın pedallar True Bypass değilse bazen bu yapabilir True Bypass olması dip gürültüsü ile alakalı değil ama dediğim gibi bazen yapabilir, tüm gitar ekipmanının elektrik kaynaklarına yakın olması, monitör veya TV gibi cihazlara yakın olması, eviniz zemin kattaysa eğer yerden gelen bir dip gürültüsü olması, genel olarak eve gelen elektriğin yükselik alçalması ve manyetiklerin.

Zincirin en güçlü noktası en zayıf halkasıdır.

Geri