Pedallar & Prosesörler Hakkında (genel)

matushella: o dediğin olayı yapan çok ciddi prosesörler var ama analog olarak halletmen imkansıza yakın. ps-5 işini görmeyecektir, onu da söyleyeyim. işi sinyalle oynayarak halledersen bu sefer başka türlü sorunlarla kaşılaşacaksın; ton kaybı, aşırı tizlerde cıstlama, aşırı baslarda bogurdama..vs.

kapo kullanabilirsin, 2 gitar taşıyabilirsin. ikide bir mi-re akordu arasında gidip gelmek entonasyon sorunları doğurur. aslında en iyisi tek bir akortu belleyip onunla çalmak sanırım :D.

ghostknight demiş ki:
matushella: o dediğin olayı yapan çok ciddi prosesörler var ama analog olarak halletmen imkansıza yakın. ps-5 işini görmeyecektir, onu da söyleyeyim. işi sinyalle oynayarak halledersen bu sefer başka türlü sorunlarla kaşılaşacaksın; ton kaybı, aşırı tizlerde cıstlama, aşırı baslarda bogurdama..vs.

kapo kullanabilirsin, 2 gitar taşıyabilirsin. ikide bir mi-re akordu arasında gidip gelmek entonasyon sorunları doğurur. aslında en iyisi tek bir akortu belleyip onunla çalmak sanırım :D.
prosesörlerin yaptığı orjinalle alakası olmuyor. çözüm sadece 2 gitar.

Yaa arkaşlar elimde 4 parça analog setup var(zw-45 wah/sansamp gt2 dist./mxr comp./elek.harmonix chorus) gayette memnunum esasında ancak geçenlerde grup arkadaşıma gt8 aldık fena bi alete de benzemiyo bide xt live diye bi processor önerdiler sizce analog setup a devm etmelimiyim etmeliysem bu pedalların yanına ne alabilirim??yahut gt8 veya xt live tarzı bi processor almam mı daha mantıklı olur fikir ve önerilerinizi bekliyorum şimdiden teşekkür ederim...
:)

Arkadaslar bnim elimde zoom 707 II ve metal zone 2 var

1. ikisini arka arkaya baglasam mt2 ile zoomun drive eksigini kapatabilir miyim? zoomu sadece delay reverb ve fx icin kullanmak istiyorum sesteki digitallik minimuma inmis olur mu ?

2. mt2 nin yanına daha yumusak bir overdrive pedalı almayı dusunuyorum genis olcekli ton ayarı olan gerektiginde mt2 yi boost edebilecek alternatifle iyi gecinebilecek en iyi pedal hangisidir sizce?
Aklımda ds-1,sd-1, tube screamer ts9 var?? bi de mxr

diğer başlığa da sormuştumda gözden kaçtı galiba bir de buraya sorayım.
arkadaşlar line6 pod2.0 da wah efekti var mı? FBV (express veya floorboard) pedal taktığımda wah efekti alabilirmiyim?

yutup123458 demiş ki:
Arkadaşlar Planet Waves in bu ürünlerini, ya da bu tarz muadil ürünleri kullanan varmı aramızda. + - yönleri neler bu aparatların.

http://store.daddario.com/category/146562/14"_to_14"_Straight
http://store.daddario.com/category/146564/14"_to_14"_Offset

En genel kullanimi pedal aralarinda kullanmak icin. Jaklarin arasina kablo konmamis ki, sinyal kaybi minimumda olsun diye. Bunun yani sira belki yanyana kullanilmasi gereken baska turlu aygitlar icin de kullanilabilir pekala.
İlki "in" ve "out"lari birbirine tam denk gelen pedallar icin. Veya denk gelmese bile sen denk getirip bi pedali yukarda bi pedali asagida kullanabilirsin. İkincisi ise delikleri tam denk gelmeyen pedallar icin kullanima uygun.
Artisi var eksisi yok gibi bi sey. Bana gore tek dezavantaji pedallarin birbirine cok yakin durmasi. Ben biraz daha savruk kullandigim icin aralarinda biraz mesafe isterim ama bu tamamen "benlik" bir durum. O yuzden eksi yonu olmayabilir diger kullanicilar icin.

K_r_m demiş ki:
En genel kullanimi pedal aralarinda kullanmak icin. Jaklarin arasina kablo konmamis ki, sinyal kaybi minimumda olsun diye. Bunun yani sira belki yanyana kullanilmasi gereken baska turlu aygitlar icin de kullanilabilir pekala.
İlki "in" ve "out"lari birbirine tam denk gelen pedallar icin. Veya denk gelmese bile sen denk getirip bi pedali yukarda bi pedali asagida kullanabilirsin. İkincisi ise delikleri tam denk gelmeyen pedallar icin kullanima uygun.
Artisi var eksisi yok gibi bi sey. Bana gore tek dezavantaji pedallarin birbirine cok yakin durmasi. Ben biraz daha savruk kullandigim icin aralarinda biraz mesafe isterim ama bu tamamen "benlik" bir durum. O yuzden eksi yonu olmayabilir diger kullanicilar icin.

Öncelikle teşekkür ederim. Benim ise hem çaldığım ortam gereği, fazla yer kaplamamak adına pedallarımın birbirine yakın olması gerekiyor hem de ben zaten derli toplu kullanmayı seviyorum pedalları. Bu aparatlar sayesinde yerden maksimum derecede tasarruf etmiş olucam, oldukça işime gelen bir durum bu.
Uçlarının altın olması ve p.waves garantili olmasınıda bir nevi referans olarak görüyorum. Peki bu jackların ara jacklardan herhangi bir üstünlüğü yada geri kalır yönü varmı acaba. Sonuçta kablo olmaması bence bir avantaj. Ama acaba yanlış düşünüyormuyum diye bir kuşku da yok değil hani.

yutup123458 demiş ki:
K_r_m demiş ki:

Öncelikle teşekkür ederim. Benim ise hem çaldığım ortam gereği, fazla yer kaplamamak adına pedallarımın birbirine yakın olması gerekiyor hem de ben zaten derli toplu kullanmayı seviyorum pedalları. Bu aparatlar sayesinde yerden maksimum derecede tasarruf etmiş olucam, oldukça işime gelen bir durum bu.
Uçlarının altın olması ve p.waves garantili olmasınıda bir nevi referans olarak görüyorum. Peki bu jackların ara jacklardan herhangi bir üstünlüğü yada geri kalır yönü varmı acaba. Sonuçta kablo olmaması bence bir avantaj. Ama acaba yanlış düşünüyormuyum diye bir kuşku da yok değil hani.
Ara jaklardan avantaji kablo olmamasi. Dusun ki 7 pedal yan yana kullaniyorsun. her bir jack 10 cm olsa 70 cm kaybin var. 5 cm olsa 35 cm kaybin var. Bu planetlerde ise arada kablo olmadigi icin kayip, minimum duzeyde. Genel isleyis ve prensibin ara kablolardan hicbir farki yok.
Yardimci olabildiysem ne mutlu :)

özellikle arka arkaya gelen boss pedalların varsa hem şık hemde kullanışlı duruyor.ama arada ehx gibi pedalların varsa kullanılamıyor.bazı pedallar arasında abartı ölçü farkı var.

prosesörler ve analog pedallar arasında fark olduğu söyleniyor. işte prosesörler tuşe yi azaltıyormuş , dinamikleri öldürüyormuş deniyor. Bunları yaparken acaba bazı hataları da kapatıyor veya azaltıyor mu ?.. Prosesörde çok rahat çaldığım bir şarkıyı, gitarı direkt olarak amfiye bağlayınca istediğim gibi çalamıyorum ( marshall amfi 30 watt) Elim takılıyor gibi geliyor rahat hareket etmiyor. Bir de yüksek volumde çalma sorunum var. Ses yükseldikçe kötü çalıyorum. Ama prosesör bağlayınca daha iyi çalıyorum.

ornapsen demiş ki:
prosesörler ve analog pedallar arasında fark olduğu söyleniyor. işte prosesörler tuşe yi azaltıyormuş , dinamikleri öldürüyormuş deniyor. Bunları yaparken acaba bazı hataları da kapatıyor veya azaltıyor mu ?.. Prosesörde çok rahat çaldığım bir şarkıyı, gitarı direkt olarak amfiye bağlayınca istediğim gibi çalamıyorum ( marshall amfi 30 watt) Elim takılıyor gibi geliyor rahat hareket etmiyor. Bir de yüksek volumde çalma sorunum var. Ses yükseldikçe kötü çalıyorum. Ama prosesör bağlayınca daha iyi çalıyorum.
Bu tamamen seninle ilgili psikolojik bişey. :)
Evet Prosessörle analoglar arasında fark var. Bu fark kimine göre iyi kimine göre kötü
Kimi ise direk olarak amfinin overdrive veya efektlerini kullanır.
Bunlar tamamen zevk meselesi.
Rahat çalma meselesi ise tamamen psikolojik :D Çünkü prosessörün overdrive'ı amfininkine göre daha tatmin edicidir. daha güzeldir. sende amfinin overdrive kanalı ile caldıgın zaman kotu caldıgını sanıyorsundur. oysa sadece ses farklıdır.

yani bunlar kişiye göre değişecek şeyler zevk aldıgını iyi caldıgını düşündüğün şeyii yap.
Ses yükselince kötü çalma sorununla ilgili bişey diyemicem ama oda psikolojik :D

arnatuile demiş ki:
ornapsen demiş ki:
Evet Prosessörle analoglar arasında fark var. Bu fark kimine göre iyi kimine göre kötü
Rahat çalma meselesi ise tamamen psikolojik :D Çünkü prosessörün overdrive'ı amfininkine göre daha tatmin edicidir. daha güzeldir. sende amfinin overdrive kanalı ile caldıgın zaman kotu caldıgını sanıyorsundur. oysa sadece ses farklıdır.

yani bunlar kişiye göre değişecek şeyler zevk aldıgını iyi caldıgını düşündüğün şeyii yap.
Ses yükselince kötü çalma sorununla ilgili bişey diyemicem ama oda psikolojik :D

Aslinda tam olarak psikolojik degil.
Teknik olarak bahsettigin dogru. Sustain yetersiz kaliyordur direk amfiye girince. Dogal olarak calarken cikan ses azaliyor ve hatalar daha fazla goze batiyor. Bu iyi bir sey aslinda. Ne kadar clean tonda hatasiz calmaya calisilirsa distortion kanalinda otomatikman guzellikler kendini gosterir.
Veya diger bi sekilde soyleyecek olursam; distortion kanalinda veya prosesorden distortionlu bir sesle solo atan birini dinleyin, izleyin. Orta karar bir sey caliyorsa bile guzel gelecektir kulaginiza. Cunku hem sustain hem de kompres edilen ses clean kanaldaki sese gore daha fazla. Bu sayede en ufak basışlar bile tane tane duyulabilmekte. Ama ayni caldigini clean kanalda bire bir calmasini isterseniz (iyi bir gitarist degilse) kotu bir sesle karsilasirsiniz, calamaz. Devamli "pırt"lar, tane tane duyulmaz.

Ses yukselmesi olayinda ise, ses ne kadar artarsa hatalari duymak da o kadar belirginlesir. Dolayisiyla sesi actigin zaman hatalarin daha fazla on plana cikar. Bu yuzden yuksek sesle calmak temiz calmayi gerektirir.

Psikolojik olmayan, teknik olan kismi bundan ibaret. Ben de bu sekilde yazayim dedim :)

K_r_m demiş ki:
arnatuile demiş ki:
ornapsen demiş ki:

Aslinda tam olarak psikolojik degil.
Teknik olarak bahsettigin dogru. Sustain yetersiz kaliyordur direk amfiye girince. Dogal olarak calarken cikan ses azaliyor ve hatalar daha fazla goze batiyor. Bu iyi bir sey aslinda. Ne kadar clean tonda hatasiz calmaya calisilirsa distortion kanalinda otomatikman guzellikler kendini gosterir.
Veya diger bi sekilde soyleyecek olursam; distortion kanalinda veya prosesorden distortionlu bir sesle solo atan birini dinleyin, izleyin. Orta karar bir sey caliyorsa bile guzel gelecektir kulaginiza. Cunku hem sustain hem de kompres edilen ses clean kanaldaki sese gore daha fazla. Bu sayede en ufak basışlar bile tane tane duyulabilmekte. Ama ayni caldigini clean kanalda bire bir calmasini isterseniz (iyi bir gitarist degilse) kotu bir sesle karsilasirsiniz, calamaz. Devamli "pırt"lar, tane tane duyulmaz.

Ses yukselmesi olayinda ise, ses ne kadar artarsa hatalari duymak da o kadar belirginlesir. Dolayisiyla sesi actigin zaman hatalarin daha fazla on plana cikar. Bu yuzden yuksek sesle calmak temiz calmayi gerektirir.

Psikolojik olmayan, teknik olan kismi bundan ibaret. Ben de bu sekilde yazayim dedim :)
teşekkürler. "ayni caldigini clean kanalda bire bir calmasini isterseniz (iyi bir gitarist degilse) kotu bir sesle karsilasirsiniz, calamaz. Devamli "pırt"lar, tane tane duyulmaz." evet bende biraz böyle oluyor. :oops: Zaten dikkat ettimde prosesörde de clean sesler aslında bir amfi modellemesinin sesi. Yani tınısı sanki çok hafif gain varmış gibi uzun ama ses clean. O yüzden direk amfiye bağlıyken caldığımdan daha iyi çalıyorum. İyi çalamayınca insan rahat da çalamıyor güveni kayboluyor , buna bağlı ses yüksek olunca daha da saçmalıyorum sanırım. Psikolojik boyutu bu olabilir. :p
"Ne kadar clean tonda hatasiz calmaya calisilirsa distortion kanalinda otomatikman guzellikler kendini gosterir." bu konu üzerinde durucam.

compressor pedalı tam olarak ne işe yarar sustain arttırma haricinde . Gitarın tonunun daha tok çıkmasının mı sağlıyor. başka pedal olmadan amfi ve gitar arasına comp pedalı koyarsak seste nasıl bir değişme olur .?

arnatuile demiş ki:
ornapsen demiş ki:

amfi driveı her zaman için prosesörden iyidir.zaten prosesörlerde amfi driveını taklit eden aletlerdir.aslı varken bir şeyin modulasyonunun daha iyi olması mantıksızdır.vox ac30 simulatörü yapan bir prosesörle gerçek vox ac30 arasında dağlar kadar fark vardır.ama bu demek değildirki prosesörler kötüdür.prosesörlerin avantajlarını saymakla bitmez.ben dahil çoğu kişi analog sistem amfi kullanmasına rağmen kayıtlar ve dışardaki müzik işleri için prosesör kullanır.amfi taşımak ev ortamında yükses sesle çalamamak gibi nedenlerle amfileri performanslı kullanamıyoruz.prosesörler arkadaşlarında dediği gibi çalış hissiyatını (tuşe) önemli ölçüde köreltiyor.özellikle pod lar bu konuda çok zararlı.ayrıca prosesörler kullanılan ekipmanın özelliklerinide yansıtmıyor.misal deluxe usa strat ile squier aradaki fiyat farkını yansıtacak ölçüde ton farklılığı yaratmıyor. (deneyimle sabit) bu yüzden müzik derslerinde alıştırmaları kompressiz olarak clean kanalda çalışılması önerilir.zaten bu şekilde düzgün çalarsınız driveda çalmak daha kolay gelir.grupla çalarken karambole getirmek diye bir kavram vardır :D çalarken sıçarsınız ama davula basa sığınıp arada kaybolursunuz.prosesörde bu şekil :D amfiler hata kaldırmıyor özellikle yüksek seslerde.kim olursa olsun bu müziği uzun yıllar yapmak ve prof olmak istiyorsa eninde sonunda kaliteli amfiler gitarlar , rackler ve pedallara ihtiyaç duyar.prosesörler ya geçiş süreci için araçtır yada pratiklik olarak yan ekipmandır.tabi kötü amfinin drive kanalındansa prosesörü tercih ederim.bu söylediklerim karakteri olan amfiler için.yoksa dandirik bir amfi kullanacağıma prosesör tercih ederim daha iyi.ama müzisyenlik konusunda kendini geliştirme açısından efeksiz bir tonda çalışman daha geliştirici.ayrıca günümüz kayıt teknolojilerinde midi arabirim ile düz şekilde gitar çalıp sonradan ton üzerinde oynamak daha sık kullanılıyor.özellikle reverb ve delay kayıt esnasında pek kullanılamıyor.(senkron)bu yüzden efektsiz çalmaya alışmak lazım.ne olur ne olmaz lazım olabilir.

Geri