Pedallar & Prosesörler Hakkında (genel)

eminim daha önce de birçok kez sorulmuştur ve tekrar uğraştırdığım herkesten özür dilerim..
sizce 300-350 ytl bütçeyle hangi processor en iyidir? yardımınızı bekliyorum.. sololarda canlılık benim için çok önemli,yani çeşitli distortion tonları..

Merhaba.
Compressoru Dist pedaldan önce mi sonra mı kullanıyorsunuz neyi önerirsiniz?

distten önce girince çok iyi sustain veriyor ama peak yapıyor çok fazla.
Sonra girince de sustain alamıyorum istediğim gibi...

keshMEkesh demiş ki:
eminim daha önce de birçok kez sorulmuştur ve tekrar uğraştırdığım herkesten özür dilerim..
sizce 300-350 ytl bütçeyle hangi processor en iyidir? yardımınızı bekliyorum.. sololarda canlılık benim için çok önemli,yani çeşitli distortion tonları..

Digitech GNX serisi bu bütçeyle alınabilinecek en iyi processor olur sana tabi ikinci el bulman lazım,bu fiyata göre diğer processorlerden daha sert pre-amp,distortion tonları yakalarsın tabi biraz da aleti kullanmayı iyi bilmen lazım,çeşitlilik bakımından da yeteri kadar seni tatmin ediceğine inanıyorum.Daha fazla para çıkabilirim diyorsan PodXT live veya BossGT8 almanı tavsiye ederim fakat bu parayla en iyisi söylediğim gibi GNX serisi olacaktır digitechin sitesinden 1000'i aşan ton patchlerini de indirmen sana kolaylık olacaktır tabi bunun için bilgisayarla processor arasındaki iletişimi sağlayacak bir MIDI kablosu-dönüştürücüsü alman lazım.
Aklına takılan başka bir soru varsa elimden geldiğinde yanıtlamaya çalışacağım.

manyetik_porecesi demiş ki:
Kurban ağırlığındaki distortion tonları için boss mt-2 mi yoksa md-2 mi?

Boss'un md2 diye bir modeli olduğunu zannetmiyorum şu anda üretimde!
Sanırım sen Turbo Distortion demek istedin..Şimdi ilk başta kurban soundu elde etmek için sadece tek bir pedal yetmez o yüzden sahip olduğun setup'u yazarsan ben ve diğer arkadaşlar daha doğru bir yönlendirmede bulanabilecekler,bunların dışında Metal Zone oldukça sert bir analog pedal olmasına karşın dezavantaj olarak canlılık bakımından boğuk kaldığı söylenilen bir alettir söylediğin diğer aletinde tam adını yazarsan kıyaslamayı daha rahat yapabilir ama eğer diğer alet turbo distortion ise senin bir seçim yapman gerekiyor "Canlılık mı Sertlik mi ?" diye.

Deathcallsdeath demiş ki:
Merhaba.
Compressoru Dist pedaldan önce mi sonra mı kullanıyorsunuz neyi önerirsiniz?

distten önce girince çok iyi sustain veriyor ama peak yapıyor çok fazla.
Sonra girince de sustain alamıyorum istediğim gibi...

%90 distortion'dan önce kullanılır ki doğrusuda budur diye biliyorum,peak eğer fazla gainden dolayı oluyorsa Level'i kısmanı,tiz olarak geliyorsa Tone kısmını ve son olarakta birde Attack kısmını kısarak teker teker öneriyorum.Attackı çok açarsan ses nerdeyse delay yapıyormuş gibi bile gözükebilir.

cavernosum demiş ki:
DreamofStyks demiş ki:
Boss'un md2 diye bir modeli olduğunu zannetmiyorum şu anda üretimde!Sanırım sen Turbo Distortion demek istedin

http://www.bossus.com/index.asp?pg=1&tmp=113

Evet arkadaş doğru söylemiş var ama nedense board demolarının içinde yok belki discontunied olabilir bilgisi olan varsa duymak isterim ama yine md ve mt karşılaştırması benim söylediğim gibi olur büyük ihtimalle.

Benim tüm setup tamam delay olsun, chorus olsun, comp. olsun istediklerim var ama sadece overdrive'dan distortion'a geçiş yapıyorum. Zaten bu yüzden kurban soundu demedim kurban ağırlığındaki distortion dedim. Eğer mt-2 boğukluk gibi sorunlar çıkarıyorsa md-2 alacağım. Bu model mega distortion adı altında geçiyor ve hala üretiliyor. Teşekkürler. Boss bcb-60 pedalboard sahibi olanınız var mı? İç düzenini çok pedal almak için modifiye etmek mümkün mü?

keshMEkesh demiş ki:

Digitech GNX serisi bu bütçeyle alınabilinecek en iyi processor olur sana tabi ikinci el bulman lazım,bu fiyata göre diğer processorlerden daha sert pre-amp,distortion tonları yakalarsın tabi biraz da aleti kullanmayı iyi bilmen lazım,çeşitlilik bakımından da yeteri kadar seni tatmin ediceğine inanıyorum.Daha fazla para çıkabilirim diyorsan PodXT live veya BossGT8 almanı tavsiye ederim fakat bu parayla en iyisi söylediğim gibi GNX serisi olacaktır digitechin sitesinden 1000'i aşan ton patchlerini de indirmen sana kolaylık olacaktır tabi bunun için bilgisayarla processor arasındaki iletişimi sağlayacak bir MIDI kablosu-dönüştürücüsü alman lazım.

ya doğru da digitech rp80 kullanmıştım daha önceleri ama onun tonlarını hiç sevmemiştim yani digitech tonları fazla digital bence..
zoom gfx 5 nasıldır? bir de bütçeyi çok mu aşar? bir arkadaşın önerisi bu da...

eyer bol driverlı ton kullanılacksa digitech gnx serisi bence iyi bir fikir değil ama efect bakımından çok iyi yanına sansamp gt2 tarzı bir pedal alırsan bence çok güzel olur ama ikisi birlikte uyum sağlar mı orasını bilemem

arkadaşlar 63 sayfayı tık demeden okudum saat gecenin(sabahın) beşi oldu.ancak halen karar veremedim nasıl bir konfigürasyon kurcağıma.
istediğim yapmacık olmayan tonlar ve param 500 milyon.
Boss Me-50 almayı düşünüyorum.Ancak amfim yok.
Me-50 hakkında açıkçası pek karın doyuran bi yoruma rastlamadım.Bu aleti kullanmış birisi varsa ayrıntılı olarak şusu iyidir busu kötüdür şeklinde kendince bi değerendirme yapabilir mi?
Yada Morley Classic + GFX-1 mi yapsam diye düşünüyorum ama eski bir 707II kullanıcısı olarak zoomdan kokuyorum bi parça.
Fikirleriniz nelerdir?

Analog setup kurmaya karar verdim 3-4 saattir araştırıyorum ama tam karar veremedim..yardım ederseniz sevinirm..şimdi ben heavy,death metal tarzı müzik yapıyorum ve ayrıyetten pantera gitar tonuna yakın bir ton yakalamak istiyorum..bu düzeyde bir setup nasıl kurabilirim ? (şuan 750-800ytl param var) şöyle bir liste çıkardım bu listeden öncelik sırasına göre hangilerini almam gerek veya başka almam gereken bişi var mı? teşekkürler..

-BOSS DS-1 Distortion
-Boss OD-3 OverDrive
-BOSS cs-3 Compressor
-BOSS ce-5 Chorus Ensemble

-BOSS DD-3 Digital Delay
-Boss BF-3 Flanger
-Boss GE-7 Equalizer

-Tech 21 SansAmp GT2 Tube Amp Emulator

-Crybaby WAH GCB 95

keshMEkesh demiş ki:
keshMEkesh demiş ki:

ya doğru da digitech rp80 kullanmıştım daha önceleri ama onun tonlarını hiç sevmemiştim yani digitech tonları fazla digital bence..
zoom gfx 5 nasıldır? bir de bütçeyi çok mu aşar? bir arkadaşın önerisi bu da...

Açıkçası zoom gfx 5 kullanmadım fakat piyasada hiç "çok iyi aletmiş" dendiğini veya densede çok gündem de olduğunu duymadım tabi ki iyileri de vardır ama iyilleri hangi taban fiyatından başlıyor onu bilemicem ama şöyle söyliyim bence gir bi mağzaya veya beni ekle msne ben sana istediğin her türlü tonu dinletiyim aklında bir örnek kalmış olur tabi birde çoğu çok iyi aletin preset tonlarının berbat olduğu da malum mesala GNX gibi ilk aldığımda bu ne ya diyorken şimdi internetteki tonlarla gereğinden fazlasını yapabildiğine inanıyorum.Processor veya gitar işlerinde her ne kadar tavsiye veya yorumda alsanda kendin denemeden veya duymadan alma derim olmazsa bir yerlerden ses demolarını indir.

PeshTeMAL demiş ki:
arkadaşlar 63 sayfayı tık demeden okudum saat gecenin(sabahın) beşi oldu.ancak halen karar veremedim nasıl bir konfigürasyon kurcağıma.
Me-50 hakkında açıkçası pek karın doyuran bi yoruma rastlamadım.Bu aleti kullanmış birisi varsa ayrıntılı olarak şusu iyidir busu kötüdür şeklinde kendince bi değerendirme yapabilir mi?
Yada Morley Classic + GFX-1 mi yapsam diye düşünüyorum ama eski bir 707II kullanıcısı olarak zoomdan kokuyorum bi parça.
Fikirleriniz nelerdir?

Bence sabret biraz alım-satım bölümünde benim kafamı duvarlara vuracağım çok alet çıktı ucuz fiyatlara,yapmacık istemiyorsan kendini biraz kasıp analog bile kurabilirsin bence 500 milyon ile.Az para değil sonuçta ama tabi yok illa sıfır olucak diyosan o zaman az para olur işte.

gorkyeah demiş ki:
bir de "CE-5 Chorus Ensamble" mı yoksa "CH-1 Super Chorus" kullanmamı tavsiye edersiniz?? (CH-1 equalizer görevini de görüyor ek olarak sanırım)

Ensamble daha naturel ve soft diğeri ise duyduğum kadarıyla demolardan sesi daha çok mixliyor ayrıca ensamble'da çift çıkış var.Yaptığın müzik çok sert olacaksa super chorus hayır diyorsan diğerini al derim.

gorkyeah demiş ki:
bir de "CE-5 Chorus Ensamble" mı yoksa "CH-1 Super Chorus" kullanmamı tavsiye edersiniz?? (CH-1 equalizer görevini de görüyor ek olarak sanırım)

CE-5 kullanıyorum, gördüğüm kadarıyla daha farklı efektlere kayabilen tonlar veriyor. örneğin rate düğmesini max. yaptığında vibrato etkisi yaratıyor, hatta phase90 havasında diyebiliriz. CH-1 arkadaşımda vardı, onda gördüğüm kadarıyla daha yumuşak, sade tonlar veren bir pedal. EQ görevini görmüyor sadece chorus derinliğini sağlayan düğmesinin üzerinde EQ yazıyor.

gorkyeah, ayrıca death metal filan demişin, DOD FX86 pedal kullanmıştım, hayatımda duyduğum en canavar tona sahip, bir yerde bulursan incele derim. ikinci elde çok da ucuza satılırlar, 40-50 ytl arası.
ama heavy metal için saydıkların arasından DS-1 bence daha uygun. Ayrıca bulursan DS-1'lerin dışı siyah renkli olanından al, siyahlar Japon yapımıdır. turuncular tayvan yapımı.

DreamofStyks demiş ki:
PeshTeMAL demiş ki:
Fikirleriniz nelerdir?

Bence sabret biraz alım-satım bölümünde benim kafamı duvarlara vuracağım çok alet çıktı ucuz fiyatlara,yapmacık istemiyorsan kendini biraz kasıp analog bile kurabilirsin bence 500 milyon ile.Az para değil sonuçta ama tabi yok illa sıfır olucak diyosan o zaman az para olur işte.

Şimdi durum şu ki cebimde bi kuruş param yok.Sadece visa...
Bu durumda Me-50 hakkında fikirlerin neler?
Hatta zaten analog kurmak alternatif çalıcak olan bi adam için sanırım olayı biraz işkenceye çevirir.Haksızmıyım?

Geri