Compressor Pedalları Hakkında

Merhabalar arkadaşlar bu başlığı açmamdaki sebep hem tecrübelerinizi dinlemek hemde bilgi paylaşımını sağlamak.

Compressor nedir ne değildir zaten çoğu arkadaş biliyor. Düşük freakansları yükseltip Fazla frekansları düşürerek, sesdeki sıkıştırma (compression) 'ı sağlayan pedallardır çok kabaca... Ancak düşük frekansdaki sesleri yükseltirken dip gürültüsünü de belli bir miktar arttırması sıkıntılı durumlarından biri...

Benim merak ettiğim özellikle sahne alan arkadaşların bu pedalı nasıl kullanmayı sevdiği, etkin bir şekilde nerelerde kullandığını ekipmanlarıyla belirterek paylaşmaları. Gerçekten herkesin ihtiyacı olan bir pedal mı? değil mi? bir tartışalım öğrenelim öğretelim istedim... Hatta cover yapan arkadaşlar nasıl bir tonda şarkıların neresinde hangi ekipmanlarla kullandığını belirtirlerse, bilmeyen ya da benim gibi kullanışlılığını merak eden arkadaşlara da çok yardımcı olacağını düşünüyorum.

Teşekkürler.

Öncelikle herkese lazım değil, şahsen çok istedim kullanmayı ama hiç bi yere oturtamadım yaptığım müzikte. Daha çok popçu işi sanırsam bu kompresörler, Strat ritmleri için on numara destek.

Aynen, strat sound için güzel. Bu arada, eğer tuşeniz düzgün değilse tonu toparlıyor, düzgünse tonu yiyor, öyle bir + - 'si var bence.

benim için çok da farz olan bir alet değildir. ama yerinde olsam ikinci el bir tane alıp denerdim. beğenmezsem satardım. çünkü şöyle gerekli ya da böyle gereksiz denilebilecek bir alet değil. kendi açımdan tek artısını arpejlerde görüyorum. compla yapılan arpejler çok daha vurgulu tane tane oluyor. ama humbuckerlı gitarlarda kaos yaratıyor bana göre , singlelarda daha başarılı.

dip gürültüsünden kurtulmak mümkün değil özellikle drive ve distortion ile birlikte kullanılınca..
mümkünü açıklayabilecek var ise seve seve okurum :)

Gitar calmanin yaninda comp kullanmayi da bilmek lazim.Gitar calmayi bilmiyorsaniz zaten tuseniz yoktur.Comp kullanmayi bilmezseniz de soylenenler bir yere kadar dogrudur.Fakat ben inanmiyorum ki comp karsiti insanlarin hepsi essiz tuselere sahip insanlar.Kendi tusenizi kusursuz ve harika buluyorsaniz eger zaten comp pedalina ihtiyaciniz yoktur.Compu tusenize gore kullanmayi ogrenirseniz o zaman gercekten ne oldugunu gorursunuz bu isin.Bu bir acizlik degildir.Zira comp kullanmasaniz bile o gitar sinyaliniz masada compa giriyor.Pedal formu icin de ayni sey gecerli.Tuseden yiyor diyenler mesela David Gilmour'un neden comp kullandigini kendilerine aciklamaya calissinlar bence.Sonra gidip comp alabilirler diye dusunuyorum.Tercih etmemek ise apayri bir durum eksileri var ozellikle single coil manyetik iceren gitarlarda bkz.dip gurultusu ve tona karakter katmasi gibi.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Gitar calmanin yaninda comp kullanmayi da bilmek lazim.Gitar calmayi bilmiyorsaniz zaten tuseniz yoktur.Comp kullanmayi bilmezseniz de soylenenler bir yere kadar dogrudur.Fakat ben inanmiyorum ki comp karsiti insanlarin hepsi essiz tuselere sahip insanlar.Kendi tusenizi kusursuz ve harika buluyorsaniz eger zaten comp pedalina ihtiyaciniz yoktur.Compu tusenize gore kullanmayi ogrenirseniz o zaman gercekten ne oldugunu gorursunuz bu isin.Bu bir acizlik degildir.Zira comp kullanmasaniz bile o gitar sinyaliniz masada compa giriyor.Pedal formu icin de ayni sey gecerli.Tuseden yiyor diyenler mesela David Gilmour'un neden comp kullandigini kendilerine aciklamaya calissinlar bence.Sonra gidip comp alabilirler diye dusunuyorum.Tercih etmemek ise apayri bir durum eksileri var ozellikle single coil manyetik iceren gitarlarda bkz.dip gurultusu ve tona karakter katmasi gibi.

bu güzel açıklamalar için teşekkürler...

Cunku misal sen tellere mutelu sekilde vuruyorsun cigicigicigi sesler cikiyor, onlarin audio formu yani transient shape'i ile normal gitar calarkenki olusan audio grafik farkli olur. Bu da sesler arasinda ciddi desibel farklilik dengesizlikleri olusturur. Bunlari toparlamak icin compression'dan gecirirsin. Alt frekanslar ile ust frekanslar arasi ucurumu kapatirsin.

Yoksa misal vokal dusun, kadin normal bicimde vokal yaparken, fisildayarak konusmaya baslarsa, orada sen sesi acmak zorunda kalirsin duyabilmek icin. Ama compression uygulanmissa aradaki dB farki kapatilmis ve hepsi ayni kazanc oraniyla yukseltilmis oldugu icin, belli yerlerde sesi acip kismana gerek kalmaz.

Bu islemin tam tersi icin ise Expander kullanirsin. Alt frekanslarda istemedigin seyleri dogalligi bozmadan yani GATE gibi bir threshold(Esik) belirleyip tamamen yok etmeden, oranlayarak yani bir kismini gecirerek dip gurultuyu belli bir orana kadar dip gurultuyu alirsin. Alamadigin yerlerde ise mecburen Noise Gate kullanman gerekir.

Compressor ile ayni mantikta is yapan ama alt transient shape'lerde calisan Dynamic Processor'un ismi Expander.

Compressor Turkiye'deki kabuluyle 20:1, yurtdisinda ise 10:1 sikistirma oranin ustune cikiyorsa Limiter'a donusur. Sonsuza kadar gider bu oran. Farkli tipleri var ama Brickwall Limiter'i ele alirsak ; Bunun da alt transient shape'lerde ayni gorevi ustlenen Dynamic Processor'u Noise Gate'tir.

Yani sizin yaptiginiz bir parcada HOW MUCH LOUD ==> Compressor/Limiter , HOW MUCH SILENT ===> Expander/Noise Gate ile belirlenir.

Bu mantiktan yola cikarsak eger, Compressor cok kuvvetli uygularsaniz o zaman tonu bozarsiniz. Compressor ile kucuk ince ve etkili mudahaleler yapmak gerekir. Cunku Attack ve Release'de Attack kisminin sesin en siddetli yerini yani peak vurduracak yerini en ust transient formunu yakalayip tam oradan basmasi lazim. Release islemi de degisir ne yaptiginiza bagli olarak. Compressor'u kafaniza gore uygularsaniz compression uygulamis olmazsiniz, hata olur ve isler daha da bozulur.

Şuanki kullanımdan dolayı acil compresor almam gerekiyor.. Fakat 2 pedal arasında kaldım. Arada pek fiyat farkı yok. İkiside usa da 250-270 dolar arasında..

1- Carl Martin Compressor/Limiter

http://static.musiciansfriend.com/de...lar_153115.jpg

2- TC Electronic Nova Dynamics

http://www.dv247.com/assets/news/dv2...vaDynamics.jpg

Tc electronic nova Dynamic ; aynı zamanda noise gate özelliğide taşıyor..

2 pedal kıyaslandığında Eksisi- Artısı hakkında bilgisi olan varmıdır acaba ??

Ikisini de alma transparan degiller bence.Rothwell Love Squeeze ve Empress Compressor pedallarina bak.Kesinlikle fiyat araliginda ve bahsettiklerinden cok daha transparan ve cok daha basarili cihazlar.

keeley comp bende çok duyuyorum. ben vazgeçtim comp. sevdasından. tele zaten gürültülü gitar. tuşeme de güveniyorum.
Gerek yok yani...
Bak mesela bu yanlis dusunce.Hani ben de comp hastasi degilim de drive actigind ses zaten compress bir hale geliyor.Clean kullanirken comp acarsan misal cok faydasini gorursun hele ki tele varsa.Drive+comp dip gurultusunden baska birsey olmuyor ama bence o konuda katiliyorum hele ki teleyle stratla...

Geri