Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak

Bu filmin neden bir başlığı yok!!neyse.Yapım, İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Film, 52. San Sebastian Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü, 26. Montpellier Film Festivali’nde En İyi Film ödüllerine layık görüldü. Dar bir bütçeyle,ucuz kamera ve aletlerle yapılmış bir film.Ama tüm bu olumsuzlukların karşısında durarak Bu şahane filmi ortaya çıkaran bir AHMET ULUÇAY var...Bu film kesinlikle gerçek ve sahte sinema izleyicilerini birbirinden ayırıyor.Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak’ öykünün kahramanlarından biri olan Karpuzcu Kemal’in, ‘olmayacak şeylere umut bağlamak’ anlamında kullandığı ve kendi uydurduğu bir deyim.
Bu filim, yönetmenin, ‘kısa film çevreleri’nde çok sevilen ilk kısa filmi ‘Optik Düşler’in uzun metraj olarak tasarlanmış şekli. Olaylar, 1960’lı yıllarda, küçük bir Anadolu kasabası ve köyünde geçmekte.Kesinlikle izlenilmesi gereken bir film şiddetle tavsiye ederim bilakis!

DEEP10CORE_SS demiş ki:
Bu filmin neden bir başlığı yok!!neyse.Yapım, İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Film, 52. San Sebastian Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü, 26. Montpellier Film Festivali’nde En İyi Film ödüllerine layık görüldü. Dar bir bütçeyle,ucuz kamera ve aletlerle yapılmış bir film.Ama tüm bu olumsuzlukların karşısında durarak Bu şahane filmi ortaya çıkaran bir AHMET ULUÇAY var...Bu film kesinlikle gerçek ve sahte sinema izleyicilerini birbirinden ayırıyor.Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak’ öykünün kahramanlarından biri olan Karpuzcu Kemal’in, ‘olmayacak şeylere umut bağlamak’ anlamında kullandığı ve kendi uydurduğu bir deyim.
Bu filim, yönetmenin, ‘kısa film çevreleri’nde çok sevilen ilk kısa filmi ‘Optik Düşler’in uzun metraj olarak tasarlanmış şekli. Olaylar, 1960’lı yıllarda, küçük bir Anadolu kasabası ve köyünde geçmekte.Kesinlikle izlenilmesi gereken bir film şiddetle tavsiye ederim bilakis!

dilimde tüy bitti herkeze sölemekten hala bende izliyemedim gerçi böle filmlere ve bu filmleri ortaya çıkaranlara yazık son yıların bence en samimi film i ama gelin görün ki...Neyse bu kadar yeter kendimce...

çok istememe rağmen izliyemedim bu filmi heryerde bu kadar büyük ödül almasına rağmen kimse izlemedi dalga bile geçti sanırım vcd falanda çıkmaz gora gibi filmler varken nefret ediyorum

ben bu filmi izlemek için bursa dan kütahya ya gittim.kütahya ya gittiğimde sinema salonu hiç beklemediğim şekilde hınca hınç doluydu.film başladıktan sonra insanlardan sesler gelmeye başladı(bak bu süleyman,aaaa bizim ev)şeklinde sesler vardı.film arası verildiğinde kalabalığa doğru bir baktım ahmet uluçay ın köylüleri ve filmde oynayan bir kaç kişi de yanlarında.benim için ilginç bir anektot oldu.filmde bence türk filmleri arasında geçen yılın en izlenilmeye değer,en iyi filmiydi.

s_hifty demiş ki:
çok istememe rağmen izliyemedim bu filmi heryerde bu kadar büyük ödül almasına rağmen kimse izlemedi dalga bile geçti sanırım vcd falanda çıkmaz gora gibi filmler varken nefret ediyorum

Bende izleyemedim filmi..İzleyemediğime üzüldüğüm filmlerin başlarında geliyor ama vcd si çıkabilir belki.Mesela Tabutta Rövoşata da gösterim zamanı pek ilgi görmemişti ama vcd si çıktı.bu filmin de çıkar umarım.

film sinema gösterimlerine devam ediyor şu an bursa da setbaşı prestige sinamasında gösterimde.yani hala sinemalarda gösterimde umarım bnulunduğunuz illerede gelir.eğer büyük şehirlerdeyseniz izlemeniz daha kolay.ben bu filmi kütahya da izleyen biri olarak şunu söyleyebilirim ki türk sinema tarihine geçecek hatta bana göre geçmiş bir film.tüm zamanların en iyi 10 türk filminden biri bence.özellikle filmin doğallılğı ve sadeliği muhteşem.film izleyiciği içine alıyor ve sonuna kadarda içinde tutuyor.böyle film yapmak zordur ve pekte yoktur zaten.

ben filmi izleyebilme sansini buldum gercekten cok samimi yapilmis güzel bir film..konusma siveleri annemlerin geldikleri köyün sivesini hatirlatti bana :) ..ben cok begendim..cok sevimli yapilmis..bence ödülleri hak etmis..

valla gorayla aynı dönem olunca salonda 2 kişi vardı bizden baska bi arkadasımla birlikte gittim 4 kişilik film izlemek rahat ama üzücü...
gülümseyerek cıktıgım cok güzel bi filmdi

16. Ankara Film Festivali’nde, ‘Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak’ filmi büyük ödüle değer bulunmuş. Ahmet Uluçay’ın filmi, İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Film, 52. San Sebastian Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü, 26. Montpellier Film Festivali’nde En İyi Film ödüllerine layık görülmüş.

İzledim.. İmkanları ve imkansızlıkları düşündüm.. Güzel olmuş film..

Yönetici Uyarısı: Mesaj içeriği anlaşılmayı güçleştirecek ölçüde yazım ve anlatım hatalarına sahip olduğundan yönetim tarafından silinmiştir. Kasıtlı olarak Türkçe'yi yanlış kullanmaya devam etmeniz durumunda siteden atılacaksınız. Lütfen Forum Kurallarını okuyunuz.

s_hifty demiş ki:

Vcd si çıkmış filmin.İzledim nihayet.Sempatik ve güzel bir film.Kullanılan yerel ağızdan dolayı bazı konuşmalar anlaşılamasa da,dialoglar çok sempatik.Biri Karpuzcunun çırağı öbürü berber yardımcısı iki ufak gencin sinema kurma hayalleri ve çabalarını gülümseterek izlettiren başarılı bir film.Resim gımıldatıcısı,pardon sinemacı ikili hakkaten çok sevimliler. :)

hoba denizkizi sende benimki senden bir önceki mesaj ı okuyup gidip vcd sini alabilir yada mahallenizdeki vcd cilere gelmesini bekledikten sonra kiralayabilirsin :)

Çok kaliteli bir yapım olmasına rağmen GORA vb. benzeri medyatik filmlerle aynı döneme rastladığı için ses getirmeyen bir film.Oldukça kailteli bir oyunuculuk sergileyen amatör oyuncuları tebrik etmek gerek.Filmin senarist ve yönetmeni Ahmet Uluçay berber rolünde yer almaktadır.VCD'si piyasaya çıkmıştır..

Geri