Sahte Gitarlar

Bu başlıkta elemanın bir tanesi çıkacak bu benim başlığı yapıştıracak.Aynen alttaki gibi
http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-muzik-muzik-aletleri-esp-kh-3-replika-114632252/detay/
Bu da ses kaydı.https://soundcloud.com/kadir-ahin-3/metal-kay-t-esp-kh-3-copy
--Daha sonra arkadaşlar bu gitar sahte ha ona göre davranın diyecek.
Oradan birisi çıkacak'' Adam zaten yazmış ya slk diyecek '' olay bitecek.
Gerçekten bu mu yani.Bu değil işte
Oradan birisi çıkacak ''Lan baksana sapıda aynı devenin şeyin benziyor bak bak '' diyecek
Bir diyer kişi daha çıkacak.
''Baksana olm bak sahteyi bile tutturamamışlar baksana Gibsun yazmışlar hah hah lan ne kadar komik gülmekten karnıma ağrılar girdi'' Falan filan
Peki amaç sizin söylediğiniz gibi sahte gitarların farklı isimlerde yayınlansa tamam dediniz.Alın size Gibsun.O gitarı ne diye sahte gitar başlığına yapıştırdınız.Sakın beni yanlış anlamayın(Sownroth)Bunu size değil bu başlığın pisliğini çıkarak arkadaşlara söylüyorum.
Bu başlığın amaca arkadaşlar bu linkteki gitar sahte.-Ben bunun farkına vardım.-Kimsenin canı yanmasın olması lazım.

"...korunan bir isim, gövde şekli, renk v.s. (son ikisinden emin değilim) var ve siz bunları kullanıyorsanız, sahte mal üretiyorsunuz demektir."

Sevgili Sownroth - Teşekkürler öncelikle. Bir ekleme yapmak isterim, marka dışında en belirgin patent tartışmalarından biri gitarın gövdesi üzerine, gövde şekli üzerine. Ama Fender gibi markaların dahi gövdelerinin bile artık jenerik olduğu ve kullanılabilir olduğunu konusunda tarışmalar var, hatta mahkeme kararları var. (http://ttabvue.uspto.gov/ttabvue/v?pno=91161403&pty=OPP&eno=246)

Markayı kendi üretim gitarınız üzerinde kullanmadığınız sürece, patentli bir şekli, logoyu kullanmadığınız sürece, korunan bir öğeyi kullanmadığınız sürece, no-name olarak aynı gitarı kendi ev ortamınızda yine üretebilirsiniz. Yani patent kurallarına uyup replika üretmek de mümkün, buna varın siz sahte deyin ben değil diyeyim. Gibson'u Gibsun diye pazarlamaktan ve bunun yasal olduğundan ise hiç bahsetmedim. Gibson'un isim hakkını koruyan Gibsun patent davasını mümkünse kazansın.

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-muzik-muzik-aletleri-esp-kh-3-replika-114632252/detay/
Bu da ses kaydı.https://soundcloud.com/kadir-ahin-3/metal-kay-t-esp-kh-3-copy
Bu gitar evet benim gitarım.Tabiri yerinde ise alelade yorumlar yapılmış.Benim kimseyi dolandırmak veya kandırmak gibi bir amacım yok.Öyle bir amacım olsa idi gider gibson replika sı alırdım.Bilmiyorum ama içinizde ses ten anlayan arkadaşlar vardır.Bu kayıtta ki sesi diyer lespaullarla karşılaştırın ve bir fiyat biçin.Ben bu fiyatı özellikle koydum ki gerçekten isteyen birisine gitsin diye.Ve kesinlikle memnuniyetsizlik olmasın diye.Ben gitarı epiphone standarlar ile karşılaştırdım.Onlardan kat kat daha parlak ve tok bir sese sahip.Bunların hepsinden geçtik.Bu sahte /replica gitarlara çok çok karşı çikan arkadaşların karşı çıkmasının sebebi belkide hayallerinde o gitarlar vardı ve kopyası çıkınca bir nebze hayal kırıklığına uğradılar.Hatırlarsanız epiphone ların ilk çıkış sebebi gibson kopyası olmak idi.Tabi bunu bir çok kişi bilmez.O zaman epiphone da almayın o da sahte gitar?O zaman tüm epiphone gitarları kopyalayın,buraya yapıştırın siz bi espri yapı karınızdaki bi espri yapsın bitsin.Şimdi bir kaç kişi çıkar olurmu o gibson un alt ürünü der.:).Ben ilk defa bir sahte gitar aldım o da bu gitar.Aldığım için de hiç pişman değilim.Bu gitarın orjinalini de denedim ve sadece orada kırk hammet in imazası var diye 7.000.00 tl verilecek bir gitar değil dedim.Gibson un o 4.500.00 - 5.000.00 liralık standartları esp kh3 ten kat kat daha iyi.Ayrıca bu forumda neyin iyi neyi kötü olduğunu bilecek çok az sayıda insan var.Bir gitarın fiyatı oooooo 10.000.00 dolar o o süperdir.Diyen adam çok.Şunu bilmelisiniz ki her pahalı gitar iyi değildir.Ben bu Esp Kh 3 replikası gitarı 500 tlye satışa koydum.Basit bir 20 dk da oluşturduğum ses örneğinide ekledim.Teklifte bulunan herkese de ses örneğini gönderiyorum.Gitar bu istersen alırsın istersen almazsın.Seni mutlu edecekse al.
Evet piyasada bu gitarları kullanıp dolandırıcılık yapmak isteyen çok kişi var. Bu sahte gitarlar başlığının açılma sebebi de bu.Dolandırıcılık yapmak isteyen kişiler bu gitarları kullanıyorsa bu gitarların suçu ne? madem o Gibson customları hak edecek kadar çalıyorsunuz neyin sahte neyin orjinal olduğunu ayırt etmeniz lazım.''Benim param var kardeşim sana ne istediğimi hak ederim istediğimi etmem'' diyen arkadaşlarda çıkacaktır mutlaka.Sana da yüzüne sen süpersin abi derler ,arkandan keriz derler işte.Bu biraz ağır bir tabir oldu fakat hayat bu!!Dolandırıcılar da olacak gerçektekten iyi niyetli insanlarda olacak.Dolandırıcılık ta bu replica gitarlar da kullanılmayabilir sayın dolandırıcı arkadaşlara duyrulur.Gidin bi rockson gitar alın, boyasını felan kazıyın, işte relic yapmak için kazıdım aslında orjinaldir felan deyin.Orjinalinden uygun fiyata satmamın sebebi de boyasının kazınması felan deyin.Dolandırılmak isteyen adam o şekilde de dolandırılabilir.Sonra benim bu replica esp yi satarken adım dolandırıcıya çıkıyor.Ben de şu an bi 89 model kafa logosu kazınmış amerikan gibson lespaul var şimdi onu da ilana koysam birileri kopyalayıp buralara yapıştırır.Sahte bu gitar ha sakın almayın der.:)Oysa bi pislikten anladığı yoktur o elemanın.:) Hem olay şu bu kopya gitarlar chına de dükkanlarda çok kolay satılıyor.Fiyatları da belli.Öyle üç bin beş bin dolar felan da değil.Dükkanlarda çok kolay fatura kesilerek salan ürünler.peki Gibson şirketi bu olayın neden önüne geçmiyor.Hiç düşündünüz mü?
---Ne düşeneceğim bee benim param var.....
Alın yorumu size bırakıyorum.Bu yazdıklarıma karşılık '' hala boş konuşuyorsun'' diyen arkadaşlar çıkacak.E sen konuş o zaman peki senin tezin ne?

Sayın Cadilla.Fender,

Elinizdeki gitarın kalitesi çok iyi olabilir ancak bu gitarınızın "sahte" (üzerindeki logo sahibi firma tarafından üretilmediği için) olduğu gerçeğini değiştirmiyor...Bu başlığın en temel amacı, "Sahte olan ürünleri gerçekmiş gibi satmaya çalışan dolandırıcılardan insanları korumak"...Bu kapsamda siz ve sizin gibi ürünlerinin sahte olduğunu kabül eden ve bunu özellikle belirten saygılı satıcılar bulunmakta ancak şunu da takdir etmeniz gerekir ki bunun aksine, sizden bu ürünleri satın alarak ve bunları gerçekmiş gibi satmaya kalkacak insanlar da bulunmakta...Bu nedenle sahte olan ürünlerin piyasaya dağılması sakıncalıdır ve bu başlıkta, bu konunun aksi bir tutumun sergilenmesi uygun olmamaktadır diye düşünüyorum...

Sayın raccoon dan alıntı yapıyorum,
Turkrock Alım-Satım forumunda, taklit (imitasyon, fake, çakma, replica...) ürünlerin satışına ilan açıklamasında açık bir şekilde belirtilse dahi izin verilmez. Bunun nedeni bu tür aletlerin piyasada dolaşmasını bir nebze olsun azaltmak ve aletler el değiştirirken tecrübesiz arkadaşlara haylini kurdukları ürünlerin orjinal diye taklitlerinin satışının önüne geçmektir.

Not:
Oradan birisi çıkacak'' Adam zaten yazmış ya xxx diyecek '' olay bitecek.
kullandığımız ifadelerimizde saygımıza dikkat edelim lütfen...

Sevgiler ve saygılar...

İki lafı bir araya getirip düzgün cümle kuramayan adam burada ne anlatıyor bize anlamış değilim.

Sahte=çakma=replika=vs. vs.

Oldu mu? Bu forumda da sahte gitar satmak yasak. Duyurunu başka forumlardan yaparsın !

Ek olarak, cadillac.fender durumuma birşey yazdıysam ve sende bundan rahatsız olduysan özel mesaj atarak söylersin. Kaldı ki istediğim konuya, istediğim kadar yorum yaparım.
"Sanki sana 200 liraya verecek" nedir?
Saçma sapan konuşmanın anlamı yok.

Sayın Cadilla.Fender,

Elinizdeki gitarın kalitesi çok iyi olabilir ancak bu gitarınızın "sahte" (üzerindeki logo sahibi firma tarafından üretilmediği için) olduğu gerçeğini değiştirmiyor...Bu başlığın en temel amacı, "Sahte olan ürünleri gerçekmiş gibi satmaya çalışan dolandırıcılardan insanları korumak"...Bu kapsamda siz ve sizin gibi ürünlerinin sahte olduğunu kabül eden ve bunu özellikle belirten saygılı satıcılar bulunmakta ancak şunu da takdir etmeniz gerekir ki bunun aksine, sizden bu ürünleri satın alarak ve bunları gerçekmiş gibi satmaya kalkacak insanlar da bulunmakta...Bu nedenle sahte olan ürünlerin piyasaya dağılması sakıncalıdır ve bu başlıkta, bu konunun aksi bir tutumun sergilenmesi uygun olmamaktadır diye düşünüyorum...

Sayın raccoon dan alıntı yapıyorum,
Turkrock Alım-Satım forumunda, taklit (imitasyon, fake, çakma, replica...) ürünlerin satışına ilan açıklamasında açık bir şekilde belirtilse dahi izin verilmez. Bunun nedeni bu tür aletlerin piyasada dolaşmasını bir nebze olsun azaltmak ve aletler el değiştirirken tecrübesiz arkadaşlara haylini kurdukları ürünlerin orjinal diye taklitlerinin satışının önüne geçmektir.

Not:
kullandığımız ifadelerimizde saygımıza dikkat edelim lütfen...

Sevgiler ve saygılar...
Tamam söylediklerinize katılıyorum.Eyvallah.Fakat forum da öyle insanlar var ki.Kendilerine şamata yapacak konu arıyorlar ve bunları benim veya başkasının gitarları üzerinden yapıyorlar.Madem diyer kurallarda olduğu gibi gereksiz yorum yapanlar ceza alsın. Türk rock bunu göze alabilir mi? Güncelleme olayından bir sürü insan bu siteden uzaklaştırıldı.Ve oldukça fazla üye kaybetti.Benim eski tanıdığım bir sürü insan vardı.Şu an en fazla 4 kişi kalmış.Madem öyle abi bu da yapılsın gereksiz yorum yapanlar ceza alsın 3 cezada uzaklaştırılsın. Açıkçası kimin olsa zoruna gider birilerinin ilanı ile dalga geçmesi.Güzel güzel izah edersin madem o kadar biliyorsun.'' Abi bu gitar sahte bak bunun vidaları biraz yukarıda.Logo da tam olmamış felan.''Yani bunlar çoğaltılabilir.Bunu sırf kendim için söylemiyorum.Başkaları için de söylüyorum.Örneğin siz bir replica gitar ilanı açsanız aynısını sizin için de yapacaklar.Bunu siz benden daha iyi tahmin ediyorsunuzdur.O 'Her koyun kendi bacağından asılır.'' Diyen ata kim ise artık o benim atam değil.Yok öyle bir atam benim.Bilmem anlatabildim mi? Sözüm size karşı değil kesinlikle yanlış anlamayın.
Kopyalayın yapıştırın bu gitarı şurası buzuk de geç.
Yok ben el yazısı ile yazsam daha güzel yazardım falan saçma sapan esprilerle tatmin olmaya çalışan Arkadaşlara kızıyorum ben.
Ben sahte gitarların burada sergilenmesinden kesinlikle rahatsız değilim. Birgün belki de ben değilde başka bir kardeşim burada yani''sahte gitar'' başlığında belki o gitarın sahte olduğu yazacak ve kardeşim dolandırılmaktan kurtulacak.

İki lafı bir araya getirip düzgün cümle kuramayan adam burada ne anlatıyor bize anlamış değilim.

Sahte=çakma=replika=vs. vs.

Oldu mu? Bu forumda da sahte gitar satmak yasak. Duyurunu başka forumlardan yaparsın !

Ek olarak, cadillac.fender durumuma birşey yazdıysam ve sende bundan rahatsız olduysan özel mesaj atarak söylersin. Kaldı ki istediğim konuya, istediğim kadar yorum yaparım.
"Sanki sana 200 liraya verecek" nedir?
Saçma sapan konuşmanın anlamı yok.
Madem o kadar özel olduğunu düşünüyordunuz.Sizde bana yazabilirdiniz 500 lira sate/replica/copya bir gitar için fazla diyebilirdiniz.Ama siz ne yaptınız araştırmadan soruşturmadan ağzı olan konuşur hesabı, '' yok bullet 600 lira yok sahte gitar 500 lira'' gibi yorum yaptınız.
Yasak olduğunu bana siz değil yönetici söyledi ki ben de ilanı kaldırdım.Hemde özür dileyerek;Sahte gitar satışının forumda yasak olduğunu bilmiyordum vs diyerek,gerekli özrümü dileyerek ilanı sildim ben.Ben burada sizin yaptığınız ayıbı yüzünüze vurmak için yazıyorum şu an!! umarım farkındasınızdır.

Yazıp yazıp siliyorum.
Neyse bişey demiycem bu sefer. Benim yüzüme vurulacak bir ayıbım yok. Her ay senin gibi 3-5 tane çıkıyor zaten "bu forumun çok eski üyesiyim" vs. diyerekten.
"Ağzı olan konuşur" kısmınıda birşey demiycem. Sen kendi terbiyesizliğinin farkında değilsin, hala etrafa sataşıyorsun.

Hocam keşke elinizdeki malı bu kadar korumasaydınız da bu tartışmalar olmasaydı.

Elime bir yerlerden çakma gitar geçse ve burada aşağılanarak paylaşsa ben ne yaparım diye empati kurarsam,

Ne yapardım;

- Öncelikle gülerdim hatta sizin ""Oradan birisi çıkacak ''Lan baksana sapıda aynı devenin şeyin benziyor bak bak '' diyecek"" kişinin mesajını beğenirdim:)
-sonra gerçekten çirkin bir gitar olduğunu kabul ederdim (çirkin görünüş için kullanılan bir sıfattır.) Gerçekten tartışmasız çirkin bir gitarınız var orjinali gördüğümüz bildiğimiz için.
-Son olarak özür dileyerek satışını yasak olduğunu bilmiyordum lakin çirkin sahte ama en azından sesi beni tatmin ediyor ve içimdeki kh3 isteğini bastırıyor der kapatırdım konuyu.

Agresif bir şekilde elinizdeki gitarı savunmaya başlarsanız kimse sizin dediklerinizi ciddiye almaz emin olun. Yakında da üstü çizikler kervanına katılırsınız.

Yazıp yazıp siliyorum.
Neyse bişey demiycem bu sefer. Benim yüzüme vurulacak bir ayıbım yok. Her ay senin gibi 3-5 tane çıkıyor zaten "bu forumun çok eski üyesiyim" vs. diyerekten.
"Ağzı olan konuşur" kısmınıda birşey demiycem. Sen kendi terbiyesizliğinin farkında değilsin, hala etrafa sataşıyorsun.
Öncelikle Benim size karşı kusurum oldu ise değil oldu.Özür dilerim.Sözlerim de evet biraz kırıcı idi kabul ediyorum fakat benim durumumda kim olsa aynı şeyi yapardı diye düşünüyorum.
''Ağzı olan konuşuyor'' kısmını genel olarak söyledim.Sitedeki yorumları okuyunca çok boş adamın olduğunu siz de göreceksiniz.Araştırma yapmadan,bir dayanağı olmadan yorum yapan bir sürü insan var.Tekrar tüm Türk rock tan özür diliyorum.
Geyik yapacaksanız uygun başlıklar mevcut.Gidin orada yapın geyiğinizi.Burada birileri ile dalga geçmek hiç hoş bir durum değil.

Hocam keşke elinizdeki malı bu kadar korumasaydınız da bu tartışmalar olmasaydı.

Elime bir yerlerden çakma gitar geçse ve burada aşağılanarak paylaşsa ben ne yaparım diye empati kurarsam,

Ne yapardım;

- Öncelikle gülerdim hatta sizin ""Oradan birisi çıkacak ''Lan baksana sapıda aynı devenin şeyin benziyor bak bak '' diyecek"" kişinin mesajını beğenirdim:)
-sonra gerçekten çirkin bir gitar olduğunu kabul ederdim (çirkin görünüş için kullanılan bir sıfattır.) Gerçekten tartışmasız çirkin bir gitarınız var orjinali gördüğümüz bildiğimiz için.
-Son olarak özür dileyerek satışını yasak olduğunu bilmiyordum lakin çirkin sahte ama en azından sesi beni tatmin ediyor ve içimdeki kh3 isteğini bastırıyor der kapatırdım konuyu.

Agresif bir şekilde elinizdeki gitarı savunmaya başlarsanız kimse sizin dediklerinizi ciddiye almaz emin olun. Yakında da üstü çizikler kervanına katılırsınız.
Wallahi 6 yıldır Sitede dolaşırken o üzeri çizikler kervanına 2010 da katıldım.Sonra sürekli yaklaşık yılda 2 kez olmak üzere o kervana katılıyorum.Bu sitenin en iyi dönemi dr barlo ile olan dönemi idi.Gerçekten birileri bildikleri birseyleri paylaşıyor.Sürekli bilgi alışverişi.İnsanların hepsi iyi niyetli kimsenin kimse hakkında kötü veya alaycı düşündüğünü görmedim.İnsanlar birbirlerine gitar bile hediye edebiliyorlardı.Ama şu günkü duruma gel.Ortada işte.

taklit gitar satmak suçmuş gibi söylüyor bazıları, bu başlık altına gerçek olmayıp gerçekmiş gibi satılan sahte gitarlar koyulmalı, neden replika diye satılan gitarın linkini koyarsın tuaf gerçekden

taklit gitar satma suçmuş gibi söylüyorsunuz saçma gerçekden bu başlık altına gerçek olmayıp gerçekmiş gibi satılan sahte gitarları koyarsın ne diye zaten replika diye satılan gitarın linkini koyarsın tuaf gerçekden
Öncelikle daha düzgün bir cümle kursaydınız, derdinizi daha net anlardık. Herneyse. Anladığım kadarını cevaplayım.
Şimdi bakın, biz bu forumdan bahsediyoruz değil mi?
Peki bu forumun kurallarında ne yazıyor. "Sahte-replika gitar satmak yasaktır" yazıyor.
Peki yasak olan birşeyi yapmak nedir? Suçtur. Öyle değil mi?
Çıkarsınız sahibinden.com'da alırsınız satarsanız orası kimseyi bağlamaz.
Ama bu forumda yasak! Hatta suç! :)

Öncelikle daha düzgün bir cümle kursaydınız, derdinizi daha net anlardık. Herneyse. Anladığım kadarını cevaplayım.
Şimdi bakın, biz bu forumdan bahsediyoruz değil mi?
Peki bu forumun kurallarında ne yazıyor. "Sahte-replika gitar satmak yasaktır" yazıyor.
Peki yasak olan birşeyi yapmak nedir? Suçtur. Öyle değil mi?
Çıkarsınız sahibinden.com'da alırsınız satarsanız orası kimseyi bağlamaz.
Ama bu forumda yasak! Hatta suç! :)
kusura bakmayın düzelttim, tamam haklısınız ama benim söylemeye çalıştığım o değil, sahibinden veya benzeri sitelerde satılan replika diye yazan gitarın linkini buraya koyuyolar saçma olan bu.

kusura bakmayın düzelttim, tamam haklısınız ama benim söylemeye çalıştığım o değil, sahibinden veya benzeri sitelerde satılan replika diye yazan gitarın linkini buraya koyuyolar saçma olan bu.
Bakın burda 41 sayfa olmuş. Ve konu her seferinde aynı yere geliyor. Replika, sahte değildir. Satılabilir vs. konusu.
Kişiden kişiye değişir bu durum orasına birşey demem. Ama tartışmak manasız, herkes fikrini söyledi bu konuda.
Bana göre replika, çakma, sahte heps, aynı şey. O yüzden bu başlıkta paylaşabilirim. Ama size replika sahte demek değildir, paylaşmazsınız. :)

Bakın burda 41 sayfa olmuş. Ve konu her seferinde aynı yere geliyor. Replika, sahte değildir. Satılabilir vs. konusu.
Kişiden kişiye değişir bu durum orasına birşey demem. Ama tartışmak manasız, herkes fikrini söyledi bu konuda.
Bana göre replika, çakma, sahte heps, aynı şey. O yüzden bu başlıkta paylaşabilirim. Ama size replika sahte demek değildir, paylaşmazsınız. :)
problem aslında sürekli birinin gelip bu konuda manasız tartışma çıkarmasından birininde ona gelip cevap vermesinden cıkıyor, replika sahte imitasyon hepsi aynı şey, tek söylemeye çalıtığım şey, konu gerçekmiş gibi satılmaya çalışılan sahte gitarları belirleyip insanları uyarma ve o linkleri paylaşma konusu, replika diye belirtilmiş fiyatıda ona göre olan gitarları da paylaşma konusu değil

Replika ile sahteyi ayıramıyor sanırım arkadaşlar. Somut olarak örneklemek lazım sanırım.

1) Replika Gitar
http://notrightinthehead.net/wp-content/uploads/2012/03/1959-les-paul-reproduction.jpg
http://www.edroman.com/parts/images/strat_kit2.jpg
http://img183.imageshack.us/img183/1475/imgp34437rk.jpg
http://www.tdpri.com/forum/attachme...e-has-no-name-yet-suggestions-welcome-002-jpg

Eğer resimdeki gibi sıfırdan yapıyorsanız veya hazır bir kit alıp sadece birleştirip boyatıcaksanız ve headstockta marka olmayacaksa. Ve kalite açısından da belli bir dönemdeki modelin özelliklerini barındırıcaksa (Örneğin 1960 modelin sap profili,ağacı, ağırlığı ve kalınlığı, elektronik bağlantısı ve manyetik seçimi gibi) o gitar bir replika olur.

2) Sahte Gitar
http://i00.i.aliimg.com/wsphoto/v0/...black-esp-font-b-handmade-b-font-electric.jpg
http://www.gibson.com/backstage/200706/images/story_counterfeit06.jpg
http://images.gibson.com/Lifestyle/...es/Lifestyle/Features/story_counterfeit05.jpg

Sahte gitar ise zaten piyasada bulunan bir modelin markası dahil bire bir kopyalanmaya çalışılmış halidir. Genelde populer modellerde şirketler kendilerine ait bir takım tasarım öğeleri kullanırlar ve bunları üretmek için özel aletleri vardır. (Örnek Gibsondaki Plek işçiliği, fret kenarında binding kaplaması, nitro cila, Jacksonlardaki sap profili, quartersawn ağaç kullanımı, özel boya seçenekleri, üst kalite floydrose, eşik vs vs.). Amaç kar elde etmek olduğundan boyasını kaldırdığınızda (Ki bu boya da en adi cinsinden) altından preslenmiş sunta vb ağaç ürünleri çıkar. Sap ölçüleri, fret işçiliği, manyetikleri, akort burguları,köprüleri eğer değiştirilmediyse dandik ötesidir.

3) Lawsuit Gitar. (Davalık Gitarlar)
Bir de şirketlerce yapılmış Replika gitarlar vardır. Kaliteli malzemeden orjinal ürüne çok yakın hatta bazen daha da iyi olarak üretilirler. Tasarım olarak orjinal ürün biçimindedir fakat markaları değişiktir bu yüzden marka patentine-tasarımına sahip olan şirketlerle davalık olmuşlar ve kaybetmişlerdir. Genelde belli coğrafi bölgeler dışında satışları ve dağıtımları yasaktır.

http://1.bp.blogspot.com/_xWjoeLNcmQo/SnfKUQBifrI/AAAAAAAADT0/x15zJkZxKEw/s400/tokai headstock.jpg
http://i846.photobucket.com/albums/ab22/shooterkc2010/78 Greco EG600P/Dec30-5.jpg
http://www.espguitars.co.jp/edwards/original/E-FV-85D_BLK.jpg

Replikaya orjinal markayı basmadığınız sürece, yani hali hazırda orjinalı daha değerli olan bir alet yerine satmadığınız sürece bir problem yok. Burda sorun herkesin de belirttiği gibi sahte,kalpazanlık ürünü olan bir malı değerinin çok üzerinde satarak haksız kazanç elde etmek.

Edwards sanırım davalı, Amerika kıtasında distrubutor bazında Edwards satışı yasak diye biliyorum. Esp'nin de bazı modelleri girebiliyor örnek vermek gerekirse Amerika'da Esp Eclipse 1 bulmanız zor (4 potanslı versiyon) bunun yerine biraz değiştirilmiş tasarımda Eclipse 2 satıyorlar.

Amerika kıtasında distrubutor bazında Edwards satışı yasak olduğunu ve bireysel sokulduğunu duymuştum ama gibson ve fender yüzünden sanıyordum.

Geri