Sahte Gitarlar

http://sahibinden.com/170549436 buradaki gitar gerçek mi acaba seri numarasını arattırdım ama sonuç yok

Seri numarası sorgulamasını sadece şirketle yazışarak yapabilirsin. Diğer siteler bu konuda güvenilir değiller. Hatta Çin çakmalarında artık gerçek seri numaraları kullanılıyor. Sadece seri numarasına bakarak hareket etmek riskli bu yüzden.

Strat uzmanı değilim ama gitar bana sorunsuz göründü. Bildiğim kadarı ile de Çinliler sadece Amerkan modellerin sahtesini üretiyorlar.

Yahu internetteki seri numarası arattırma olayı hikaye. Çoğu site wikipedia gibi, ürün sahipleri kendi girebiliyor. Yok öyle bir bilgilendirme sitesi. Bunca insan yoksa neden uğraşsın Fendere, Gibsona mail atarak. İnanmayın şu saçma sapan sitelere. Kaldı ki sahte bile olsa bir çoğunun seri numarası klonlanıyor, yani ola ki arattınız bir yazı çıktı. Yazı doğru olsa bile gitar sahte olabilir.

Seri numarası sorgulamasını sadece şirketle yazışarak yapabilirsin. Diğer siteler bu konuda güvenilir değiller. Hatta Çin çakmalarında artık gerçek seri numaraları kullanılıyor. Sadece seri numarasına bakarak hareket etmek riskli bu yüzden.

Strat uzmanı değilim ama gitar bana sorunsuz göründü. Bildiğim kadarı ile de Çinliler sadece Amerkan modellerin sahtesini üretiyorlar.
teşekkürler hocam bilgilendirmeniz için :)

http://sahibinden.com/170549436 buradaki gitar gerçek mi acaba seri numarasını arattırdım ama sonuç yok
Sanırım 6-7 aydan fazladır bu gitar sahibindene girip çıkıyor.(resimlerden hatırlıyorum) Bir ara bende düşünüyordum Meksika Strat, sonrasında kısmet oldu Amerikan Standart aldım. Neyse ilk önceleri 1200TL'ler civarında fiyatlarda idi diye hatırlıyorum, sonra piyasa durgun olduğundan ve satılamadığından olsa gerek yavaş yavaş bu fiyata kadar gerilemiş. Bence de gitarda bir sorun görünmüyor. Gayet temiz bir Meksika Strat, zaten çizik vuruk olan kısımınıda göstermeye çalışmış.

Sanırım 6-7 aydan fazladır bu gitar sahibindene girip çıkıyor.(resimlerden hatırlıyorum) Bir ara bende düşünüyordum Meksika Strat, sonrasında kısmet oldu Amerikan Standart aldım. Neyse ilk önceleri 1200TL'ler civarında fiyatlarda idi diye hatırlıyorum, sonra piyasa durgun olduğundan ve satılamadığından olsa gerek yavaş yavaş bu fiyata kadar gerilemiş. Bence de gitarda bir sorun görünmüyor. Gayet temiz bir Meksika Strat, zaten çizik vuruk olan kısımınıda göstermeye çalışmış.
bakalım hocam mesaj attım gitarı satan arkadaşa,bir arkadaş alacağım demiş bugün,satılmaz ise ben alacağım :)

Son düzenleme:
Vay be LP 100 un bile sahtesi var
Üstadım o les Paul ama gıbson degil.
Les Paul bır model adıdır dünyada bırcogumuzun göremediği birçok gıtR fırması les paul ismini kullanır .
Tam açacak olursam bu gıtar les Paul bır gıtar. Les paul ismide dünyada standart olmuş gövde ısmınden alıyor nasıldı bır strat bır tele ıse Buda les Paul kasa.
Ama gıbson degıl epiphone.
Epiphone ler ıyı gıtarlardır. Kullanmışlıgım oldu.
Deneyıp alabilirsin bu gıtar sahte falan değil.

Les paul nedir biliyorum zaten benim de zamanında epiphone special 2 ve lp100 üm oldu. Standard da denemişliğim var hoş aletti standard. Hatta şu an da başka bir markanın les paul kasa gitarını kullanıyorum ( bizimki de les paul takıntısı ne yaparsın) O mesajda zaten lp100 desem herkes anlayacak epi olduğunu diye belirtmedim markayı. Üstümdeki arkadaş sahte diyince gitara ona şaşırdım bende bu kadar ucuz girarın da sahtesi mi olur diye. Ama sahtedir diye bir yargıda bulunmadım tabiki artık neredeyse her modele kısa süreli farklı tasarımlar yapıyorlar alışılanın dışında o yüzden tutup da kolay kolay sahte demem bir gitara bu başlık altında. Ama cümlemin sonunda "var" değil de "varmış" desem kendimi daha iyi ifade edebilirdim sanırım. Sonra da sahte olmadığı ortaya çıktı sanırım gitarın

Arkadaşlar, gitarpedal'daki sahte gitar radarında gezerken bir şahsın "telefon numarası yazmıyor gitar sahte" yorumu üzerine daha yeni yaşadığım bir olayı burada da paylaşmak zorunda hissettim kendimi ki o şahıs gibi "telefon yazmıyor sahte olabilir" diye düşünen arkadaşlar varsa neden yazılmadığına örnek olabileceğini anlatmak istedim.

Bende ilanlarıma artık telefon numarası yazmıyorum. Eğer ki ciddi alıcıysa, iş son noktaya gelmişse özelden mesaj atıyorum. Bunu neden yapıyorum peki? Başıma öyle bir olay geldi ki, artık ilanlarıma numaramı koymayacağım. 250 liraya sattığım zoom g2nu var. Bağlamacı bir "insan" aradı, 200 liraya yaparsam ve kargolarsam (Kargo parası da benden olacakmış) alacakmış. Böyle birşeyin namümkün olduğunu kendilerine izah ettim. Telefonumdaki CIA programıyla hangi şehirden aradığını görebiliyordum. Güneydoğuda bir il. Daha sonra bir kaç kere daha aradı. Ben yine üslup bozmadan olmayacağını söyleyip kapattım. Daha sonra bir baktım sürekli telefonum aranıyor, CIA programı sayesinde sürekli aynı o bağlamacı "insan"ın ili. Açıyorum sesimi duyan kapatıyor. Sonunda birine "kapatma yeter artık" dedim. "Nerden aldın numarayı" dediğimde, "erkekler tuvaleti" diyince şok oldum. Hemen aklıma o ilden görüştüğüm bağlamacı "insan" geldi aklıma. Onu aradım, mahkemeye vereceğimi söyledim, hangi ilde olduğunu da söyleyince yüzüme kapattı. Sonrasında bir daha ulaşamadım. Büyük ihtimal hattı kırdı attı. Daha sonra "erkekler tuvaleti" diyen abazan "arkadaşı" aradım, numarayı oradan silmesini söyledim. Tabi "banane bilader" gibi cevap aldım, e bende anlayacağı dilden konuşup "şu şu ilden arıyorsun, adın şu falan, o zaman yarın savcılığa başvuracağım beni rahatsız ediyorsun" diyince "sağolsun" gidip sildi ordan numaramı.

Eğer ki içinizde cidden "telefon numarası yazmıyor, gitar sahtedir diye" gibi düşüncelere sahip arkadaşlar varsa bir daha düşünsünler, böylesine bir şeyin olabileceği ihtimali aklınızın bir köşesinde olsun. Son olarak da, ne zaman ilanımı bir bağlamacı arkadaş arasa "200 lira vereyim yolla işte" gibi tutum sergiledi ya da yukarıda anlattığım olay oldu işte. Yahu zaten sıfırı 420-450 arası bir şey. 250 gayet makulken ve sahibinden gibi sitelerde de benden ucuz satanını görmemişken ne ısrar edersin arkadaş. Israrı geçtim numaramı erkekler tuvaletine yazmak ne ulan ahlak dışı "insan". Tırnak içi belirttiğim "insan"lar yerine istediğinizi yerleştiriniz.

İyi günler , iyi forumlar.
Can.

Geri