Sahte Gitarlar

En azından adam yazmış replica diye, benim anlamadığım sahibinden.com replica ürün satışına neden izin veriyor. Gitarın grafik güzelmiş daha uygun olsa fiyatı alıp duvara asmalık bir gitar :D http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-muzik-muzik-aletleri-gibson-jim-beam-les-paul-standart-replica-75477200/detay
Ayrıca forumun başlığı Sahte esp gitarlar değilde Sahte ( Replika ) Gitarlar olsa sanırım daha genel olur :)

Namuslu adam başka oluyor, kendini belli ediyor. Fiyatı da diğerlerine nispeten mantıklı.

Başlık bence de değişmeli. İş ESP'yi aştı, aşması da iyi oldu.

abi adam zaten gitar replika demiş =) japon rr1i italyan heykel traşın başyapıtı olarak gösteren ilanlar haricinde, gitarın replika oldugunu belirten satıcılar icin link verirken fiyatının abartı oldugunu belirtelim bence, ayrıca bi arkadaş "sahibinden niye replika satımına izin veriyor" demiş, garip bi yorum olmuş. niye satılmasın ki? atıyorum bende replika var 200tlye vericem, sahibinden de yasak diye satamıcakmıyım gitarımı? böylede düşünmek lazım. bu topic bence 2ye ayrılıyor; 1 replika gitarı orjinal malmış gibi fahiş bi fiyatla satmaya calışıp dolandırmaya calışanlar, 2 replika gitarı belirtip gereğinden fazla değer bicen satıcılar, ha bunlar dolandırıcılar kadar kötü değildir bence cünkü replika oldugunu adam belirtmiş, sonucta hic bir fikri yada bilgi-tecrübesi olmayan alıcılar biraz araştırıp değerinin fazla oldugu fikrini benimseyebilir ve ona göre alışverişini yapabilir. ama dolandırıcılar yüzünden sahte gitarları orjinal sanılıp alınması farklı bir olay. neyse falan filan faydalı bir topic olmuş.

abi adam zaten gitar replika demiş =) japon rr1i italyan heykel traşın başyapıtı olarak gösteren ilanlar haricinde, gitarın replika oldugunu belirten satıcılar icin link verirken fiyatının abartı oldugunu belirtelim bence, ayrıca bi arkadaş "sahibinden niye replika satımına izin veriyor" demiş, garip bi yorum olmuş. niye satılmasın ki? atıyorum bende replika var 200tlye vericem, sahibinden de yasak diye satamıcakmıyım gitarımı? böylede düşünmek lazım. bu topic bence 2ye ayrılıyor; 1 replika gitarı orjinal malmış gibi fahiş bi fiyatla satmaya calışıp dolandırmaya calışanlar, 2 replika gitarı belirtip gereğinden fazla değer bicen satıcılar, ha bunlar dolandırıcılar kadar kötü değildir bence cünkü replika oldugunu adam belirtmiş, sonucta hic bir fikri yada bilgi-tecrübesi olmayan alıcılar biraz araştırıp değerinin fazla oldugu fikrini benimseyebilir ve ona göre alışverişini yapabilir. ama dolandırıcılar yüzünden sahte gitarları orjinal sanılıp alınması farklı bir olay. neyse falan filan faydalı bir topic olmuş.

Replika gitar üretmek bariz bir suçtur, geçtiğimiz günlerde polis ülke çapında eşzamanlı baskınla nasıl sahte nike vb. ünlü markaların ayakkabılarını üreten çeteyi yakaladıysa, bu da aynı şey işte. Bir gitarın aynısını üretirsin, bir derece anlaşılır, ki bazı modeller de patent ile koruma altında... Hadi aynısını ürettin üzerine neden bir de markanın logosunu basıyorsun? %100 dolandırıcılık amacıyla yapılmış bir eylem. Mesele replika gitarı kişinin ne şekilde sattığı değil, mesele çıbanın başı Çinliler... Tamamen yasadışı. Almayın, aldırmayın, bu kadar basit.

ya abi ben suc değil demedim ki, herşeyin replikası var şu dünyada bende gidin alında demedim, sende replika almış olabilirsin bende aynı şekilde bunu alıp satadabilirsin anormal deil yani. bu durum nike konvers adidas gibson microsoft iphone jailbreak falan filan hepsini kapsıyor. at gözlüğüyle bakmamak gerek her insanın su dünyada bu durumlara uydugunu düşünmüyorum. bence sende en niayetinde bi mp3 indirmiş bi orj olmayan windows kullanmış veya farklı farklı şeyler yapmışsındır. eve suc haklısın ama bazen ego tatminidr bi arkadaş demiş ya yüzüne haykırsada sahte gibson oldugunu, o gidip 400tlye kızlara hava atıyodur. bunu sende yapabilirdin bi başkasıda yada bende. bence "benim gitarım replika değer düşük orjinalinin birebir kopyası ama kalitesi cakma, alırken bunu bilin" diyorsa benim gözümde dolandırıcıdan farklıdır. sen böyle düşünmeyebilirsin

ben o insan dolandırıcıdır demedim zaten, sizin görüşünüze göre replika gitarların satın alınması normal, bana göre değil. Replika gitar alarak baştan hata yapmamak gerekiyor. gerçi insanımızın gücü yetmiyor orijinalini almaya, anlıyorum ancak yine de bu bir mazeret olamaz, paranın yettiğini alacaksın. Belki de artık bir Türk gitar markasına ihtiyaç vardır, şöyle carvin tarzı, ucuz custom shop...

ya tabikide alınmamamlı ben almadım hic almamda, ama yani bazen insanlar egosuna yeniliyor. benim gönlümde ister bi esp kh-2 vintage yada esp exxplorer custom yada gibson les paul ama olmuyor

Bunun bir nedeni de insanımızın gitardan anlamaması, marka takıntısı olması, bilmediği duymadığı her markayı kötülemesi, küçük bir beyne sahip olması, okumaması, araştırmaması, kendi gibi olanlardan duyduğu her şeyi koşulsuz doğru olarak kabul etmesi, özenti ve yeteneksiz olması. Genelleme mi? Evet çoğunluk böyle, ya Caparison'a kötü diyen adam gördüm, Caparison alacağıma LTD alırım diyeni gördüm, katil oluyordum, beni zor tuttular.

Adam replika olduğunu belirtmemişti ayrıca :) klavyede abanoz yazıyordu ben senin gitarın replika diye mesaj atmıştım oda evet ama iyi bir replika bu dedi :D benim gözümde bu adamda kötü niyetlidir.

Zaten malını satan hiçbir kimse benim yoğurdum ekşi demez. Tam tersine elinden çıkartmak için elinden geleni yapar. Bu yüzden bu satıcıların yorumlarını okuyup kaale almak en büyük hatadır.

Ayrıca replika üretiminin suç olduğu gibi satımıda suçtur.. Örneğin uyuşturu üretimi nasıl suçsa satımıda suçtur. Sonuçta ne olursa olsun bir markanın taklidi yapılarak kazanç elde edilmeye çalışılıyor. Yani ürünleri iyiyse neden Gibson etiketini yapıştırıyorlar.. Neden Fender yapıştırıyorlar anlamış değilim. Koysunlar kendi isimlerini istedikleri gibi satsınlar.

Adam Esp Explorer diye replika gitarı 1500 liraya itelemeye çalışıyor. Gerçek ederi ne kadardır peki, 200 bilemedin 300 lira. Ayrıca bunu satış açıklamasında değil başlıkta belirtmesi gerekli. Oraya kocaman "ESP custom" yazdıktan sonra iş "dolandırıcılığa" giriyor.

Gibson replikaları genelde internet alışveriş sitelerinde millete kakılıyor. Bu aynı, internetten ucuza iphone sipariş edip, size çin malı iphone çakması bir telefon gönderilmesi gibi bir şey.

Bu konunun üzerine gidilmesi gerekli. Eğer denildiği gibi büyük müzik mağazaları da millete replika çakıyorsa iş çok ciddi.

Şu da benim hatırladığım bir, replikayı orijinal gibi çakma vakası. "1499 liralık gibson les paul studio sadece 399 lira" ben buna gülerim :) http://urun.tumfirsatlar.com/firsat...-beyaz-elektronik-gitar-1499-tl-yerine-399-tl

Millet bunu afiyetle yemişti. Belki siz de hatırlarsınız "fırsatürünü.com" vakasını. O sıralar daha piyasaya çıkmamış iphone 4s satıyorlardı. Millete "bunlar dolandırıcı" denildiğinde, "hayır biz ucuza alacağız, karışmayın" gibi tepkiler verdiler. Allahtan Ekşi Sözlük başta olmak üzere sosyal medyanın çabalarıyla site patladı ve millete geri ödeme yapıldı. O gün bu gün, siteleri halen tadilatta :) Umarım hiçbir zaman tadilattan çıkamazlar http://www.firsaturunu.com

Adam replika olduğunu belirtmemişti ayrıca :) klavyede abanoz yazıyordu ben senin gitarın replika diye mesaj atmıştım oda evet ama iyi bir replika bu dedi :D benim gözümde bu adamda kötü niyetlidir.

"Çok az kullanılmış sıfırdan farksızdır. Sadece ufak bir eziklik var 3-4mm. Onun dışında herhangi bir çizik yada hasar yoktur.
İnlayler dear skull inlaydir ve sedeftir. İhtiyaçtan dolayı satılıktır. Gitar replica dır." yazmış seninle olan diyalogundan sonradır belki, bilemem ben yazılı halini gördüm. evet kötü niyet replikayı kakalamak bende aksini iddaa etmedim zaten, bide sırf senin gösterdiğin ilan değil, bu topicte replika oldugunu belirten bikac ilan daha var onlar icinde belirtilmeli dedim kötü bişe demedim zaten :D tüm söylediklerim ters anlaşıldı :D asfgşlasjdgasd

http://www.sahibinden.com/ilan/alis...-paul-studio-alphin-white-acil-75492767/detay buna ne diyorsunuz sahte midir sizce,sıfırının yarı fiyatından düşüğe satıyor?
Linkteki gitar logosundan çanına dek pek sahte gibi durmuyor açıkçası.. Headstock ölçüleri tam ve doğru gözüküyor. Perdeler de keza öyle. Ancak özellikle Studio modelleri standart LP modellerinden zaten daha düşük özelliklerde olduğu için bunların replikasını gerçeğinden ayırmak gitarı elinize alana kadar pek mümkün değil.. Yine de ben olsam kulakçıkların ve özellikle üst eşik civarının (ve mümkünse potların) büyük ve net fotolarını isterdim satıcıdan..

Ayrıca (kendi görüşüm) 1500 TL o gitar için hiç de düşük bir fiyat değil, sıfır fiyatı ile karşılaştırıldığında evet, bariz fark var ama bence değerini vermiş satıcı. Marka yüzünden biraz pahalıya satılıyor burada Studio modelleri.. Eğer replika değilse sanırım acil bir satış olduğu için fiyatı diğerlerine göre düşük tutmuş; başlıkta da yazmış zaten, gerçekten paraya ihtiyaç olabilir.

Ankara'da mısınız bilmiyorum ancak nacizane görüşümü yazayım: herşeye rağmen yine de denemeden almanızı tavsiye etmem..

Geri