Dip Gürültü Meselesi!

Merhabalar. Eminim bu konu şimdiye değin onlarca defa sorulmuştur, fakat ben bir türlü ikna olmuş değilim bulabildiğim cevaplara..

Durumumu özetleyeyim..Elektro gitar çalarken, elimi gitarın herangi bir metal kısmına (veya bilgisayarın kasasına) değdirdiğimde sıfırlanan, kaldırdığımda da hafif bir şekilde devam eden bir dip gürültü sorunum var. Odamdaki prizin faz-nötr-toprak arasındaki değerleri avometre ile ölçtüm, değerleri resimde görebilirsiniz..Fakat Nötr-Toprak arası olan ~4V lik değer, evimin antresinde bulunan prizde neredeyse 0 V çıktı, diğer değerler ise 220-222 civarında oldu. Velhasıl, o prizden odaya çektiğim uzatma işi çözer diye düşündüm, fakat çözmedi
evillol.gif
Gitarın içindeki bağlantılarım tamamen doğru, hatta ekstradan alüminyum folyo ile izole yaptım iç kaviteleri.. Gitarla ilgili bir sorun yok, zira arkadaşımın stüdyosunda gerçek bir amfiye bağladığım vakit, stüdyonun doğru topraklamasından süregelse gerek, hiçbir dip gürültü sıkıntım olmuyor..Bu olayın kaynağı nedir, ne yapabilriim?

http://ressim.net/b/out.php/i5490813_17022012448-jpg
http://ressim.net/b/out.php/i5490812_17022012447-jpg
http://ressim.net/b/out.php/i5490814_17022012449-jpg

aynı sorun bendede var ama sadece akustik gitarımda oluyor.jackın amfinin yada ses kartının metal kısmına dokunuyorum gürültü kesiliyor.gitarın hem xlr hem line çıkışından farklı kablolarla denedim gürültü devam ediyor.aynı kabloları mikrofonumda (sm57) ve elektro gitarımda denedim dip gürültüsü yok.

Dostum gitarın manyetikleri single mı humbacker mı? Birde analog setup mı kullanıyorsun fazla kablolar olunca birde kalitesiz olunca haliyle vızıldamalar olabiliyor. Bu sorunları heryerde yaşamıyorsan o yerin topraklaması elektrik tesisatı , kullandığın setup tan kaynaklanan nedenlerden dolayıdır bence. Gitardan olacağını pek zannetmiyorum.

Kullandığın amfi gitar ( single or hum ? ) setup pedal sırası yazarsan sorunu dahada açmış olursun ;)

Kullandığın bi efekt olsun drive falan yok mu ? Yani bu dip gürültüsünü ses kartındayken pc den mi alıyosun ? yoksa pcden programla mı çalıyorsun ? Guitar Rig gibi mesela ?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Kullandığın bi efekt olsun drive falan yok mu ? Yani bu dip gürültüsünü ses kartındayken pc den mi alıyosun ? yoksa pcden programla mı çalıyorsun ? Guitar Rig gibi mesela ?

Aynen öyle, arada hiçbir harici cihaz yok, direk ses kartına giriş..Guitar Rig gibi programlar kullanıyorum evet, fakat bu programlar bünyesinde distortion açık olsun olmasın her daim oluyor bu yani..

dostum aynı sorunu bende yaşadım . Bir zamanlar Guitar Rig 4 kullandım dip gürültüsü vardı bendede hatta guitar rig control boardumun olmasına rağmen. Bence büyük bir meselenin olduğunu sanmıyorum . Programlarda bulunan noise gate tarzı şeyleride kullanmaya çalış . ;) O dip sorununu bende anlamadım bende muzdariptim bilen arkadaşlar yardımcı olurlar inş. :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
dostum aynı sorunu bende yaşadım . Bir zamanlar Guitar Rig 4 kullandım dip gürültüsü vardı bendede hatta guitar rig control boardumun olmasına rağmen. Bence büyük bir meselenin olduğunu sanmıyorum . Programlarda bulunan noise gate tarzı şeyleride kullanmaya çalış . ;) O dip sorununu bende anlamadım bende muzdariptim bilen arkadaşlar yardımcı olurlar inş. :)

Noise Gate vazgeçilmez olarak var zaten, ama amacım mutlak 0 dip gürültüsüne sahip olmak. İmkansız değil biliyorum, arkadaşın o stüdyosunda bile oluyor benim evimde mi olmayacak :D Kaldı ki binamız yeni

Yahu eli çekince ötmeyen gitar yok ki. o sorunu gidermenin imkanı yok malesef. Fakat, topraklamanın kalitesi ile ilişkili olarak elimizi metal aksamdan çektiğimizde huşu bulan dip gürültüsü az da gelebilir, çok ta gelebilir. Gitarla v.s. alakalı bir sorun değil. Geçen gün forumda bilmiyorum kimdi ama bir usta sanırım o işin çözümünü bulsam trilyoner olmuştum tarzında bir şey yazmıştı. Durum bundan ibaret :)

Yahu eli çekince ötmeyen gitar yok ki. o sorunu gidermenin imkanı yok malesef. Fakat, topraklamanın kalitesi ile ilişkili olarak elimizi metal aksamdan çektiğimizde huşu bulan dip gürültüsü az da gelebilir, çok ta gelebilir. Gitarla v.s. alakalı bir sorun değil. Geçen gün forumda bilmiyorum kimdi ama bir usta sanırım o işin çözümünü bulsam trilyoner olmuştum tarzında bir şey yazmıştı. Durum bundan ibaret :)

Aslında öyle, bir çok yerde de okudum bunu, fakat dediğim gibi, birden fazla stüdyoda denediğimde olmayıp evimde olunca canım sıkılıyor ister istemez :D

çok garip gelecek ama akvaryumun motorunu çalıştırınca amfiden dip ses geliyor , tellere vurunca kesiliyor. motoru kapatıyorum tertemiz. öyle de karakteri olan bir şerefsizdir dip gürültüsü :) yani aynı hat üzerinde buzdolabı , çok elektrik çeken alet v.s. varsa bu bile etkileyebiliyor. bilgisayar kaynaklı bir sorun da olabilir.

Evin topraklaması yetersizse asla o sorun çözülmez. Evin elektrik girişlerinde toprak girişi var mı bak. Prizlerde de topraklamalı olmalı. Ayrıca gitarın yakınında elektrikle çalışan ürünler de humlamaya etki yapar. Özellikle elektrik kablolarını gitar vb. kablolardan uzakta tut.

Gitarının topraklamasını kontrol et: manyetikler veya potlardan metal aksama kablo lehimlenmiş olmalı, topraklama yapar gitara...

Evin topraklaması yetersizse asla o sorun çözülmez. Evin elektrik girişlerinde toprak girişi var mı bak. Prizlerde de topraklamalı olmalı. Ayrıca gitarın yakınında elektrikle çalışan ürünler de humlamaya etki yapar. Özellikle elektrik kablolarını gitar vb. kablolardan uzakta tut.

Gitarının topraklamasını kontrol et: manyetikler veya potlardan metal aksama kablo lehimlenmiş olmalı, topraklama yapar gitara...

tamam da onlar tamam. dert olsa stüdyoda ellerimi çektiğimde dip olurdu. evin groundunda dert. dibox ground lift hadisesi çözer mi olayı? yoksa eve ground mu çektiriceğiz? bir üstteki arkadaş kablo filan der, george L kablolar, marshall jcm200 dsl401, gitar japone squire ve faded gibson sg. :unsure:

Geri