Tüp Sorunu

old style kusura bakma gümrük macerasını sonra anlatırım şimdi zamanım yok.zira başka bi problem var.arkadaşalar bugün yazıcıoğlundan 40 milyona converter aldım.pek gözüm tutmadı ama mecburen aldım.evde denerken ada mp1 ın fişini buna takmak için biraz zorlandım neyse girdiktan sonra aleti açtım ama aletin açılması baya bi uzun sürdü,sonrakinde daha kısa sonra daha uzun sürdü,hadi bunu bırak alet bazen kendilğinden açılıp kapanıyor en fazla 15 dakka dayanabiliyor.bu 15 dakkalık süre zarfında presetlere baktığımda dist tonlarda acayip cılızlık var nerdeyse hepsi az overdrive olmuş clean tonlar gibi baya moralim bozuldu.ya convereter da sorun var yada tüplerden birinde yada devrelerde ki o sorun beni aşar,hiçbişey yapamam herhalde.gitardan aletin inputuna arkadaki outpulardan da gitar anfisine girdim(her iki outputu da denedim aynı)hadi converter ı değiştiririm ama bu dist olayını ansıl halledecem.aletin içini açıp tüpü çıkarıp yeniden taktım,devrelere de baktım ama gözüme bi sorun takılmadı napıcam ben babalar şimdi.

canoe demiş ki:
old style kusura bakma gümrük macerasını sonra anlatırım şimdi zamanım yok.zira başka bi problem var.arkadaşalar bugün yazıcıoğlundan 40 milyona converter aldım.pek gözüm tutmadı ama mecburen aldım.evde denerken ada mp1 ın fişini buna takmak için biraz zorlandım neyse girdiktan sonra aleti açtım ama aletin açılması baya bi uzun sürdü,sonrakinde daha kısa sonra daha uzun sürdü,hadi bunu bırak alet bazen kendilğinden açılıp kapanıyor en fazla 15 dakka dayanabiliyor.bu 15 dakkalık süre zarfında presetlere baktığımda dist tonlarda acayip cılızlık var nerdeyse hepsi az overdrive olmuş clean tonlar gibi baya moralim bozuldu.ya convereter da sorun var yada tüplerden birinde yada devrelerde ki o sorun beni aşar,hiçbişey yapamam herhalde.gitardan aletin inputuna arkadaki outpulardan da gitar anfisine girdim(her iki outputu da denedim aynı)hadi converter ı değiştiririm ama bu dist olayını ansıl halledecem.aletin içini açıp tüpü çıkarıp yeniden taktım,devrelere de baktım ama gözüme bi sorun takılmadı napıcam ben babalar şimdi.
Sorun lambalarda olsa sanırım alet büyük ihtimalle çalışmayacaktır.Drive sorunu presetlerde kullanılan voicing ile ilgili olabilir.Tube clean modundaysa drive'ı sonuna kadar açarsan bahsettiğin hadise olur.Voicing tube dist. de olursa,hi-gain sağlarsın.Zannımca presetler'i editlerken voicing'e dikkat etmen gerekiyor.Cleanlerde Solid State (S.S.) kullanırsan daha temiz bir ton alırsın.Zaten 3 tane mod var S.S./Tube Clean/Tube Dist.
bunlara dikkat edip tekrar kurcala çalışıyorsa muhtemelen bir sorunu olmaması gerek ve büyük ihtimal voicing seçiminde problemin var.

abi anladım dediini ama bu ama alet devamlı açılıp kapanıyo sence bu neden bide bazı presetlerde hiç ses gelmiyo.hani her preset için ya clean yada dist ışığı yanıuyo ya bazısında hiç yanmıyo.abi bide alet açıkken düğme ışıkları yanık mı oluyo normalde açılırken 8 falan yazıyo mu sende?

Açılıp kapanmasının neden kaynaklandığı konusunda bir fikrim yok fakat,bazı patchlerden ses gelmemesi sorunu şöyle açıklayabilirim.İlk başlarda benimde kavrayamadığım bir durumdu, ses gelmeyen preset'i aç ve od1/od2/master gain'in hepsinin sıfır olduğunu görürsün bunları yükseltince ses gelir.Ses gelmeme sorununun çözümü budur.Açılırken benimkindede 8 yazıyo..bendekinin versionu 2.01 yani dumping yapılabiliyor.1.xx lerde bildiğim kadarıyla patchleri elle giriyorsun.

hacı saol,açılıp kapanma sorunu kendiliğinden halloldu zaten ben de anlamadım.yalnız drive lı tonlarda sustain li tonlar (lead ton) elde edemedim ne yapmam lazım.biraz anlatırsan sevinirim.yani benim kendi anfim bile solo için daha uygun şuan.

Pre+cab.sim>amp şeklinde girip od1-2 yi 5.0 ın üzerinde değerlere ayarlarsan hi-gain elde edersin.Pre yi bi loop içinde kullanıyorsan sinyalini zayıflatıyor olabilir.Nasıl kullandığını daha açık yazarsan yardımcı olmaya çalışırım..

abi ben şimdilik cab.sim kullanmadım.sadece preamp kullandım.aletin ham sesi ile bişey elde etmeye çalıştım.tamam ton kötü olsa bile en azından sustain daha fazla olmalı bence.od1-2 yi dediin gibi 5 ten yüksek değerlere aldım master gain de öyle yine de olmadı,bugün cab.sim le deniyeyim inşallah daha ii olur.gitardan pre nin inputuna oradan pre nin outputundan anfiye bağladım.(abi ayrıca iki output var,sağdaki veya soldaki farkediyor mu?

Drive tonlar için direk kullanmamalısın kullansanda bu seni tatmin etmez, cab.sim ile kullan diye epey dikte ettim ama pek faydalı olmamış..O preamp'ı direk bağlayabileceğin tek şey çok kaliteli bir poweramp>4x12/2x12 cab. olur.Poweramp ve cab.ler gelen sinyalin bir kısmını ısıya çevirip bir filtrasyon görevi gördükleri için,o direk gitar amplisine girdiğindeki cazır cuzur fuzz gibi ton gelmez.kaldıki bahsettiğim şekilde dahi cab.sim. kullanan çok adam var.sağdaki soldaki çıkışlar aynıdır farketmez tercihen parantez içinde (mono) yazan olması gerek yanlış hatırlamıyorsam ama ikiside farketmeyecektir.kısacası yoksa derhal cab.sim. edin öyle kullan,varsada niye denemeden bu forumu bu kadar kirletiyoruz.Dene öyle yaz.....çok hazırcıyız... :evil:

Selam ürünün hayırlı olsun. Benimde zamanında almayı düşünüp test ettiğim bir ürün ama ben marshall jmp1'i tercih ettim. Sana bir konuda yardımcı olmaya çalışayım. Bu cihazlar preamfi olarak tanımlanır ve doğla olarak çıkışları hem çok ham hemde çok zayıftır. Genelde simule edilmiş bir çıkışada sahip olmasına rağmen bu çıkış bile herhangi bir kabini besleyemez. Bunedenle muhakkak tüplü bir poweramfi almak zorundasın, bunlarda sadece marshall ve mesaboogie dir ve 1000 $ çok üstündeler. Böyle bir şansın yoksa performanslarında mixere bir direct boxla veya direkt simulasyonlu çıkışınla girip mixer kanalınıda flat yaparsan iyi sonuçlar elde edebilirsin. Ama benim tavsiyem tüplü bir power amfi olur. Daha düşük bir bütçen varsada transformatörlü poweramfilerde alabilirsin. Ben onlardanda kullandım, çok iyi sonuç veriyorlar 4 ohmda 400watt gibi ama tek dezeavantajı ağır olmaları, bu konuda sana yardımcı olabilirim. İyi bir hifiamfi işini görür. Ayrıca tüpler konusundada çok dert etme. Cihazın tüpleri sadece preamfi olarak kullandığı için (drive da kullanmaz, drive için valve (marshall) mantığını kullanır) takılı değilken bile cihazın çalışır. Ayrıca en az 1-2 sene rahatlıkla tüplerini kullanabilirsin.

yücel haklısın kusura bakma dediklerini çok ii hatırlıyorum beni cab.sim konusunda uyardın ama ben bunun sustain olayını etkiliyeceğini düşünmemiştim ama işin mantığı bulloween inde dedii gibi zayıf çıkıştan kaynaklanıyo olsa gerek.arkadaşlarla arada bir stüdyoya giriyorum aleti oraya götürüp direk marshall kafaya bağlıyabilirim o zaman herhalde poweramp olayını halletmiş olurum.ayrıca lambalı poweramplar gerçekten çok pahalı transistörlü alabilirim ancak.bulloween bu konuda yardımcı olursan sevinirim.performans ve fiyat olayını biraz daha açabilirmisin.

Canoe cihazını marshalla bağlamakta çözüm olmayacağı gibi büyük ihtimalle sorunda çıkaracaktır. Çünkü sen kendi tonunu oluşturduktan sonra işlenmiş tonunu tekrar bir amfiye girerek o amfininde tonuna müdahele etmesine izin veriyorsun. İnsanlar amfiden driveı reverbü bası tizi kapattığında amfinin tamamem devreden çıktığını sanıyorlar, ama bu kesinlikle yanlış. Çünkü poweramfiler bile tonuna etki eder. Kısace evde ayarladığın ton marshalla taktığında tamamen değişir. Poweramfi konusunda fikirlerimi özetleyeyim. 1500 yuron varsa marshall 50/50 yada mesa boogie 2 50 al derim çünkü bu cihazlarda genelde 6-7 tüplü oluyor hem preamfi hem power amfi olduğu için inanılmaz tonlar alınıyor. Tüplü oldukları içinde oldukça hafif. Ama yüksek fiyatları, hassas yapıları, ısınma sorunları, yıllık tüp maliyeti ve 2x20/50/100 watt olmaları bu cihazların dezavantajı. bobinli yada transistörlü poweramplar ise oldukça ucuz. Bakımı çok kolay. Ve nerdeyse tüplüler kadar iyi ton veriyorlar. Çoğu 4 ohmda 350-400 watt verir (kaliteli ise). Eksileri ise 2 ade transistör yüzünden oldukça ağır. Sonuçta birde evindeki veya konser salonundaki akustik, kullandığın diğer cihazlar ve mixerdeki adam faktörünüde katarsak istediğin kadar hifi cihazlar kullan, son noktada çok ciddi kayıplar oluyor. Yani transistörlü bir pa işini fazlası ile görür. Bende 1300yuroya aldığım bir mesa boogie 290 ve 800ytlye aldığım fidek 2x400 pa var. İkisininde kendine has karakterleri var ve ikisindende çok memnunum. Eğer transistörlü bir pa almak istersen sana 0 veya ikinci el hasaplı birşeyler bulabilirim.

hacı çok teşekkür ederim dediklerini gayet iyi anladım şuan para biriktiritorum,transistörlü pa almayı bende düşünüyorum.alıcağım zaman sana haber veririm o zaman yardımcı olursan çok sevinirim.şimdilik yapabileceğim mp1 ı evde cab.sim le kullanmak.peki abi bu aleti ben stüdyoda şuan kullanamazmıyım?

Tabiki cihazını kullanabilirsin. Teknik olarak hiçbir problem çıkmaz. Sadece hem preamfinden hemde kafadan tekrar ton ayarlaman gerekir, birde farklı tonlar kullanıyorsan ce bir foot switch kullaınyorsan kafadada midi in/out/throu olması gerekiyorki, kanal değiştirdiğinde hem preamfin hem kafa kanal değiştirsin. Ama stüdyoda tek bir ton kullanıyorsan zaten bir problem yok. Ayrıca kayıt içinde zaten elinle istediğin kanalı seçebilirsin. Yani hiçbir sıkıntı yaşamazsın. Sadece canlı performansta zorlanırsın.

canoe demiş ki:
hacı çok teşekkür ederim dediklerini gayet iyi anladım şuan para biriktiritorum,transistörlü pa almayı bende düşünüyorum.alıcağım zaman sana haber veririm o zaman yardımcı olursan çok sevinirim.şimdilik yapabileceğim mp1 ı evde cab.sim le kullanmak.peki abi bu aleti ben stüdyoda şuan kullanamazmıyım?

Cab.sim. /Preamp/midi controller ve gitarını alıp herhangi bir pa ve guitar amfisine girip kullanabilirsin mantık olarak evdeki amfin ile ayarladığın gibi bir ton alamayabilirsin ilk etapta girdiğin amfiden gerekli ayarları yaparsan pek zorlanacağını zannetmiyorum.

stüdyoda fx return veya poweramp in girişi olan bir amfi varsa o şekilde bağlayabilirsin

ben kendi preampimi o şekilde kullandım
amfi de iyi bir şeyse gayet güzel olur

Geri