Akor basımı hakkında

• Konuyu açan Biryalnizpiyanist
  • Başlangıç tarihi
B

Biryalnizpiyanist

Arkadaşlar! Herkese merhaba..

Ben piano calıyorum. Uzun süredir klasik müzik egitimi alıyor ve yalnızca klasik müzik calıyorum..
Fakat biraz klasikten cıktım bu sene. Bir orkestraya girdim ve klavye calıyorum. 30a yakın eserin akorlarını basıyoruz..
Fakat benim akor basmada büyük problemlerim var...
(.....) akorunu bas dediklerinde ne basacagımı bilmiorum. Örnegin; la major, si bemol minor vb. bas dediklerinde ne basacagımı bilmiyorum.
2. problemim ise akorlar üzerinde oynayamıyorum. Örnegin; la minor basıyorum "la do mi" bu üçünü basıyorum ve bekliyorum "dannnnnnnnnnnnnnnnn" die uzuyor yani.

Forumlarda birkaç konuyu okudum ve bana yardım edebileceginizi düşündüm.

İki şey istiorum...

1- Bana hangi işarette hangi notaları basacagımı yazarmısınız? Örnegin;

La majör : La do# mi
La minör : La do mi

şeklinde..

2- Akorlar üzerinde oynamamı saglayacak önerileriniz varmı? La-do-mi basıp tutmak istemiorum..

İstenirse caldıgım türk eserleri de yazarım.. Yardımlarınız için şimdiden tşk ler...

sorunum şu...

Sembolü gördügümde ne basacagımı bilmiyorum!!

Mesela; bana birisi "re minör" bas dediginde ne basacagımı bilmiyorum. Hangi majör ve hangi minör, hangi degiştiricileri alır bilmiyorum!! Bilen birisinin bana bunları yazmasını rica ediyorum.. Şunun gibi:

DO majör: Do mi sol
DO minör: Do mi# sol
RE majör: ??....
RE minör: ??.....

şeklinde degiştirici işaretleri ile birlikte yazarsa cok sevinirim....

majör ve minr akorlar 1,3,5 . seslerden oluşur
majörler 1 - majör 3 - 5
minörler 1 - minör 3 - 5 olur

minör 3 lü majör 3 lüden yarım ses daha geridir

re majör için mesela re yi 1.ses kabul edip re-mi-fa-sol-la si-do-re diye giderken 3 ve 5. sesleri alacaksın re fa la olur yalnız re majör de fa # olur çünkü 2 tam ses gideceksin minör için 1.5 ses olan naturel fa

bu formülden kendin kurarsan daha faydalı olur

bu arada klasik müzik eğitimi aldığın yerin adını adresini verirsen iyi olur kimseyi yollamayalım oraya töbe töbe

Aynı mantıkla çıkartabilirsin? Biraz saksıyı çalıştır :)
Do major nedir? Do mi sol
Do minör nedir? Do mi bemol sol

Do majorda notalar arası uzaklıklar neler? Do mi arası 4 yarım ses(4 tuş) mi sol arası ise 3 yarım ses(3 tuş)

E ne oldu? majorun formülünü buldun. Şimdi sana birisi fa major dedi diyelim. Alırsın fa yı, 4 tuş ileri gider basarsın, bir de 3 tuş ileri gider basarsın. NE eder? Fa La do... Aynı şeyi minör için de uygularsan bulursun neler olduklarını. Biraz kulağına güven yıllarca eğitim almışsın madem. Bu arada bu akorları sürekli do mi sol diye basmak değildir klavya çalmanın esprisi tahmin edebileceğin gibi. Bu da çok çalışmayla dinlemeyle parça çıkartmayla vs. olacak şeyler. Sen majorlerini ve minörlerini dediğim yolla çıkart, arkasını getirirsin belki. Kolay gelsin.

pyramind demiş ki:
Aynı mantıkla çıkartabilirsin? Biraz saksıyı çalıştır :)
Do major nedir? Do mi sol
Do minör nedir? Do mi bemol sol

Do majorda notalar arası uzaklıklar neler? Do mi arası 4 yarım ses(4 tuş) mi sol arası ise 3 yarım ses(3 tuş)

E ne oldu? majorun formülünü buldun. Şimdi sana birisi fa major dedi diyelim. Alırsın fa yı, 4 tuş ileri gider basarsın, bir de 3 tuş ileri gider basarsın. NE eder? Fa La do... Aynı şeyi minör için de uygularsan bulursun neler olduklarını. Biraz kulağına güven yıllarca eğitim almışsın madem. Bu arada bu akorları sürekli do mi sol diye basmak değildir klavya çalmanın esprisi tahmin edebileceğin gibi. Bu da çok çalışmayla dinlemeyle parça çıkartmayla vs. olacak şeyler. Sen majorlerini ve minörlerini dediğim yolla çıkart, arkasını getirirsin belki. Kolay gelsin.
harbi çok saol.. Dedigin gibi düşününce hepsi cıktı ortaya.. cok tşkler...

Bi de sorum olacak... klavye üzerinde akorlarla oynayabilmem için bana önerin varmı??

Bu konuda ders almam zor.. Kendi calısmalarımla ve sizlerin yardımları ve önerileriyle basarmam gerekiyor!

Bişey sorcam:
Mesela fa minörden sonra si majör calacagım. Fm den B ye geçerken Fm akorundan sonra hemen B akorunu basmak yerine başka bir geçiş yapmak istiyorum..İkisi arasına süsleme gibi bişeyler yapabilirmiyim? Yapabilirsem ne gibi olabilir?

Bi de:

Mesela C basmam gerekiyor. Do-mi-sol basmaktan baska alternatifim yok mu?

Dediğim gibi malesef bunlar tek başına tek tek anlatılabilecek şeyler değil. Yani nasıl bütün akorları tek tek yazmak yerine bir mantık üzerinden hepsini bir çıkartabiliyorsak bahsettiğin şeyleri de yapabilmek için bilinmesi ve çalışılması gereken şeyler var. Fm den B ye geçeceksin ama parçanın tonu ne mesela... O akorların oradaki fonksiyonu ne. Yani sana şöyle geç desem her parçada olmaz. Mesaj yoluyla anlatmanın pek mümkünatının olmadığını anlatmaya çalışıyorum. Ders alamam diyorsan en büyük yardımcın kendinsin. Aç sevdiğin grupları klavyelerini dinle çıkarmaya çalışn neyi neden yaptıklarını çözmeye çalış. Kulak ve el aşinalığın olsun.

Ama dediğim gibi bir hocanın 6 ayda sana öğrtebilceği şeyi yıllar içinde yapmaya çalışıp vakit kaybetmiş olursun.

Kolay gelsin.

örnek re minör(re fa la ) den sonra la minör(la do mi) basacaksın diyelim

remi nörü re fa la olarak basıp la minörü do mi la olarak (yada tersi) basabilirsin
bu parçaya göre değişir tabii kulağa hoş geldikten sonra önemli değil
her ölçü başında akoru basıp bir sonraki akora kadar tutup diğerini basmak yerine de parçaya göre ve kullandığın sound'a göre (piano , hammond ,synth vs) akorun sesleri arasında ritme göre arpej gibi dolaşabilir yada akoru değişik vuruşlarla basıp bırakabilirsin
ya böyle anlatmakla olmuyo harbiden inşallah anlatabilmişimdir

Geri