Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love

Yapim:1964
Yönetmen:Stanley Kubrick
Oyuncular:peter Sellers,George C. Scott, Sterling Hayden
Konu:psikopat bir general ulkede kimsenin haberi olmadan adamlarina bir nukleer savasi baslatacak Rusya`ya karsi atak emri verir ve ondan sonra diger generaller ise "War Room"da basbakan ile bunu durdurmak icin yol ariyorlar....

Stanley babamizin super siyah(kara ne deniliyosa iste turkcede)komedisi. Hala film boyunca calinan o super melodi aklimdadir. Peter Sellers ise 3 rol oynamanin altindan cok iyi kalkmis ve George Scott ise agzini actigi an tipi bile gulduruyor insani. Film 1964 yapimi olmasina ragmen siyah beyaz ve onun nedenini bilmiyorum ben tam. Yani o zamanlar siyah beyaz coktan kalkmisti ama eski teknik kullanilmis iste. Cok guzel yazilmis ve karakterlerin hepsi bir sekilde insani gulduruyor kesin. Cok guzel yazilmis Stanley tarafindan....

Benim izledigim en iyi 10 film arasinda 8. siradadir bu film :) "Gentlemen! You can't fight in here: this is the War Room! "cumlesi ise beni ilk izledigimde koparmisti :)

Dipnot:Filmin ismi basliga sigmiyor o yuzden tam ismini simdi yaziyorum
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb...

süper filmdir,peter sellers hele bitirmiştir olayı 3 karakterle
aslında kubrick 4 karakter istemiş ondan,4. karakteri oynamamak için bacağı kırık numarası yapmış peter sellers,
bunu da 'Karşınızda Peter Sellers'dan öğrenmiştik:)

"Beyler! burada kavga edemezsiniz, burası savaş odası!" repliğiyle insanların akıllarına yerleşen güzel bir filmidir Kubrick üstadımızın. Kara komedi olarak yerini almıştır ancak gülsek mi düşünsek mi diye bir durup düşünürken güleriz gülerken düşünürüz diyerek işin içinden çıkılabilir. Aynı anda hem savaş hem komedi hem de bilim kurgu filmi olması ayrı bir özelliğidir.
FIlmden ilginç bir ayrıntı; savaş odasında pastaları görmüşsünüzdür. Bir anlam veremeyenler için pasta hadisesinin açıklaması şudur; Kubrick önce bir pasta savaşı ile son bulsun istiyor film ama daha sonradan da Kennedy'nin o sıralarda suikaste kurban gitmesi tesadüfi olarak aynı zamana denk geldiği için biraz ağır kaçacağından çekinip vazgeçiliyor. Pasta savaşı olacağına şarkı söylensin diyor Peter Sellers ;)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Futurist ben izleyeli 4-5 yil oldu filmi ve George Scott`in ciktigi her sahnede baya bir guldugumu hatirliyorum. En cok hatirladim cumlesi ise "Söz veriyorum baskanim savas ciksin en fazla 10-20 milyon adam kaybederiz"lafiydi. Ben o lafi duyunca tvnin önunde arkadasla neye ugradigimizi sasirmistik. Daha sonra Coca-cola firmasina savas cikmassa hesap verecegin kesin lafi da ayri bir superdi. Dr. Strangelove`in surekli "Mein fuhrer" diye firlamasi ise absurt noktalara tasindigini gösteriyordu...

Kubrick'in en saglam filmi bence... Acayip eglenmistim filmi izlerken de... Pewter Sellers butun oyunculuk yeteneklerini sergiler bu filmde... 3-4 rolu vardi galiba...
Son sahnesi de sinema tarihine gecmis bir sahnedir ve gunumuzle de gayet uyumlu mesajlart icerir... :)
Kubrick'in eline saglik bir kere daha...

futurist herşeyi yazmış gene bize birşey bırakmamış. :) Gerçekten harikulade bir filmdi. Peter Sellers'ın üç karakteriyle de ayrı yardığı, "kara komedi" dedikleri şeyin vücut bulmuş formuydu bu film.

Didaktizmi bokunu çıkarmadan seyirciye iletebilmek fevkalade ustalık gerektiren bir iştir. Ve Kubrick bu işi beceriyor. "Hem güldürüyor hem düşündürüyor!" gibi tiksinti verici bir klişeyi aşmış adam. Filmi izlerken gerçekten güldürüyor, üzerine düşündükten sonra bir takım mesajlar çıkartabiliyorsunuz kendi zeka seviyenizle orantılı olarak. Bu yönüyle, Türkiye'de hem güldürüp hem de düşündürdüğünü iddia eden yeteneksiz ibişlerden kendini ayırıyor. Büyük adammış Kubrick. Helal olsun.

Bir de bu filmi Full Metal Jacket'la birlikte izleyin. Ertesi gün uyanın ve savaş filmi adı altında yapılan We Were Soldiers, Pearl Harbor'ı bir anımsayın. Evet, mesajı alacaksınız. Garanti veriyorum. :)

Bu filmde atlanmaması gereken bir oyunculuk da George C. Scott'a aittir ki kendisi ilk kez Oscar reddeden kişidir. Bu tip gösterileri "2 saatlik et gösterisi" biçiminde tanımlar. Filmdeki SSCB elçisi de evlere şenliktir. :)

Uçakta geçen bir replik koparır. Copy-paste teknolojisi ile huzurlarınıza sunuyorum:

Survival kit contents check. In them you'll find: one forty-five caliber automatic; two boxes of ammunition; four days' concentrated emergency rations; one drug issue containing antibiotics, morphine, vitamin pills, pep pills, sleeping pills, tranquilizer pills; one miniature combination Russian phrase book and Bible; one hundred dollars in rubles; one hundred dollars in gold; nine packs of chewing gum; one issue of prophylactics; three lipsticks; three pair of nylon stockings. Shoot, a fella' could have a pretty good weekend in Vegas with all that stuff. :D :LOL:

Jawbreaker demis ki:
Uçakta geçen bir replik koparır. Copy-paste teknolojisi ile huzurlarınıza sunuyorum:

Survival kit contents check. In them you'll find: one forty-five caliber automatic; two boxes of ammunition; four days' concentrated emergency rations; one drug issue containing antibiotics, morphine, vitamin pills, pep pills, sleeping pills, tranquilizer pills; one miniature combination Russian phrase book and Bible; one hundred dollars in rubles; one hundred dollars in gold; nine packs of chewing gum; one issue of prophylactics; three lipsticks; three pair of nylon stockings. Shoot, a fella' could have a pretty good weekend in Vegas with all that stuff.

bu replik sirasinda pilotun Alabama aksani da ayri bir hava katar tum ortama :D

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Hehe unlu Major T.J. King Kong`dur karakterin adi :D O adamin son sahneside benim cok hosuma gitti....

Bir sey sorcam bir bilgisi olan var mi bilmiyorum. Bu film 1964 yapimi olmasina ragmen siyah beyaz ve o zamanlarda renkli filmler coktan cikmisti. Bu filmin neden siyah beyaz oldugu hakkinda bilgisi olan var mi?

CedriX demiş ki:
Hehe unlu Major T.J. King Kong`dur karakterin adi :D O adamin son sahneside benim cok hosuma gitti....

Bir sey sorcam bir bilgisi olan var mi bilmiyorum. Bu film 1964 yapimi olmasina ragmen siyah beyaz ve o zamanlarda renkli filmler coktan cikmisti. Bu filmin neden siyah beyaz oldugu hakkinda bilgisi olan var mi?

Cedrix aslında konu tamamen siyah beyaz çekilmek istenmesinden kaynaklanıyor. 1955- 1956'lı yıllar yavaş yavaş Kubrick'in Kara Filme yaklaştığı yıllardır ki bu yıllarda çektiği filmlerde kara film etkileri bariz görülür. Bazı yönetmenler gerek siyah ve beyazın estetiğini sevdiğinden gerekse filme eskitilmiş havası vermek istediğinden böyle yapabiliyorlar.
Bir diğer örnek; Kubrick'in en sevdiği filmlerden Eraserhead (David Lynch-1977). Hatta hatta 1980 yapımı Lynch yapımı Elephant Man filmi Eraserhead'den daha sonra çekilmiş olmasına rağmen genelde Elephant Man daha eski bir filmmiş gibi algılanır çekim teknikleri nedeniyle.

keyifle izlediğim bir başyapıt. nükleer çağ"ın başlangıcında amerika ve sscb arasındaki gerilime, mizahi bir yaklaşım getiren Stanley Kubrick'in en beğendiğim filmlerinden biri...

İzlediğim en iyi komedi filmlerinden birisi. İnsanı karnı ağrıyana kadar güldürmüyor, zaten öyle bir amacı da yok. Benim izlediğim Kubrick filmleri arasında en sevdiğim 2 filmden biri Eyes Wide Shut'la beraber.
Kovboy şapkalı adamın uçaktan füzeyle beraber atladığı sahne efsanedir :D

Bu gece tekrar yaptım...haliyle dört bi yanı savaş ve nidalarıyla sarılı bir memleket evladıysan yönetmene tekrar hayran oluyorsun.

Savaşı konu alıp;işi sonunda doğru-yanlış değerlendirmesine getirip taraf yaratan politik amaçlı karelemece'lerden olmadığını anladıkça bu hayranlık katlanıyor.

Savaşın anlamsızlığını,dolayısıyla sebeplerin anlamsızlığını;bu anlamsızlığı anlatabilecek kadar mizah diliyle başarmak ve en sade haliyle "savaş" olgusunu;zaman ve mekan gözetmeksizin,temelindeki hezeyanı izleyicinin gözüne sokmak,filmin izleyici adına ve amacı adına başarısıdır.

Filmin siyah-beyaz oluşu,insanoğlunun arkasında durduğu değerlerin keskinliğini mükemmel tamamlıyor.

Yalnız izledikçe,yan etkileri de görülebiliyor...

Filmin siyah-beyaz oluşu ile ilgili fikirlere bir yön verebilecek bir bilgi.. : Bu spekülatif kara-film örneği sinema tarihinde ilk renkli kara-film örneğinden önce çekilmiştir.
Robert Phillip Kolker'in başucu kaynağı niteliğindeki eseri "Yalnızlık Sineması" eserindeki bilgiye göre, "Eğer Touch of Evil son aiyah-beyaz filmnoir ise Welles'ten ve 1940'ların dışavurumculuğundan uzaklaşıp yerine değişken, yer değiştiren ve kararsız bir bakış açısı koyan The Long Goodbye (Robert Altman) da ilk renkli filmnoir'dır."sf.438

Bu bilgiye dayanarak 1963 yapımı olan Dr. Strangelove'dan 10 sene sonra ilk defa bir kara-film in renkli çekildiğini görüyoruz.

Geri