Asosyallik

Bir çok soru var asosyalliklen ilgili;yani pc bağımlılığı insanı asosyal yapar mı ,metal dinlemekle asosyalliğin bir bağlantısı var mı ,insanları sevmiyorsam asosyal mi oluyorum...?
Benim tek bildiğim insanları sevmiyorum ,pc ile uzun vakit geçiriyorum ve metal müzik dinliyorum.hehehe sanırım asosyalim!

Başlık nasılsa taşınacak ama ben yine de birkaç söz edeyim dedim.

SAÇMA!

Asosyallik denen şey, alt seviye katatonik duruma benzer. İnsanları "tanımak, bilmek" gibi kavramlara bile uzak olmaya benzer; tanıyacak kadar vakit geçirmezsin ki!

Çünkü PC ve metal müzik de ne kadar çok insanı bir araya getirir, bir düşün. Üstelik de pek çok değişik çevrelerden, değişik uğraşlara sahip insanları.

İnsan denen kavram da genel anlamda zaten iğrençtir. "Birey"ler daha düzgündür.

Sosyallik, her gün o bar senin, şu sokak benim diye yirmi kişilik gruplar halinde gezmekle falan alakalı bir şey değildir. Ayrıca bu başlık da sanki "bilim ve felsefe" alt forumuna ait?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Kount demiş ki:

SAÇMA!

Asosyallik denen şey, alt seviye katatonik duruma benzer. İnsanları "tanımak, bilmek" gibi kavramlara bile uzak olmaya benzer; tanıyacak kadar vakit geçirmezsin ki!

Çünkü PC ve metal müzik de ne kadar çok insanı bir araya getirir, bir düşün. Üstelik de pek çok değişik çevrelerden, değişik uğraşlara sahip insanları.

Sosyallik, her gün o bar senin, şu sokak benim diye yirmi kişilik gruplar halinde gezmekle falan alakalı bir şey değildir. Ayrıca bu başlık da sanki "bilim ve felsefe" alt forumuna ait?
başlığı açmamın asıl nedeni asosyalliği herhangi bir konuyla bağdaştırmak değildi tabikide.çoğu sitelerde asosyallik konusunun çok konuşulan konuşardan biri olduğunu farkettim ve burda da kendini asosyal olarak gören insanların kendilerini ifade etmelerini amaçladım.ayrıca asosyallik tahmin ettiğiniz gibi kendini sadece insanlardan kaçmakla göstermez.bu sadece unsurlardan biri belki de en önemlisidir fakat asosyallik tanımı içinde bundan çok daha fazlası olduğunu düşünüyorum.

go_hell başlığı açma sebebini bir türlü yazmadığının farkında mısın?

Neresinden başlayıp neresinden gidelim mesela.

Asosyallik şudur budur efendim gibi bir siteden copy paste yapıp tanımını mı öğreneceğiz? Ben de kendimi bazen asosyal görüyorum ama bunu nasıl ifade edeceğimi bilmiyorum. Edebilecek biri varsa asosyallikten kurtulmak için başarılı bir atmıştır zaten. Yani bir bakıma sorunun farkında olup bunu ifade edebiliyorsa kişi asosyal değildir herhalde.

asosyallik hastalık gibi bişedir,geçicidir..çevresinden,ailesinden,vesairesinden sebep bişelerden nefret etmiştir.insanın içgüdüsel olarak savunma mekanizması sessiz kalmaktır,bir nevi kendini dış dünyaya kapatarak savunma yapar.ancak başkalarının yardımıyla yada kendi içinde cesaretini toplayark tekrar açılabilir asosyallikten çıkar..eğer bulundugun durumdan mutluysan asosyal değilsindir.arkadaşın dediği gibi sosyal olmak o bar senin bu bar benim gezmek değildir.hayvan beslemek,müzik dinlemek,tek başına sinemaya gitmek,denize karşı bi yerde oturup saatlerce düşünmekte sosyalliktir.insan yalnız kalınca kendini iyi hisseder çoğu zaman,tek yüzleşebildiği,kendisine en açık konusan kişi bireyin yine kendisidir.bu yuzden arada bir yanlız kalmak gerekir...metal müzik dinlemek,pc ye bağlı kalmak kesinlikle asosyallik değildir fakat sağlığa ve zamana zararlıdır :) yapabileceğin onca güzel şey varken bütün hayatını bunlara adamak iş değildir.bende yıllardır metal dinlerim,işim gereğide oldugu için pc zaten 15 yıldır hayatımda ama asla asosyal oldugumu düşünmedim :)

yalnızlık piskolojiktir,öpülünce geçer ;)

Ben ADSL geldiğinden beri doğru düzgün dışarı çıkmazdım,bu Cumartesi iyice açıldım.TV bile seyretmezdim,varsa,yoksa bilgisayar...Ama hangi film,nerede,en popüler şarkılar,mekanlar vs vs hala güncelim.Yani şunu söylemek istiyorum,sürekli evde oturmak asosyallik değildir.Böyle sabit fikirler var da belirteyim dedim bunu da...

MetuCam ile Teknokent'i görüyorum daha ne olsun :D Bir insan maçları da internetten izleyecek kadar bağımlı olur mu ya bilgisayara ?! :D

ben açıkçası bu başlıktan çok hoşnutum çünkü kendimi açıkça asosyal görüyor ve bunu rahatlıla söyleyebiliyorum. evet bazıları asosyalliğin kabul edilmesiyle aslında asosyallikten kurtulmanın en büyük adımı atılmış sayılır derler fakat ben bunu senelerdir kabul etmeme hatta arkadaşlarımın benimle bu konuda dalga geçmelerine eşlik edicek kadar kabullenmeme rağman gün geçtikçe daha da asosyal olmaya devam ediyorum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
futurist demiş ki:
go_hell başlığı açma sebebini bir türlü yazmadığının farkında mısın?

Neresinden başlayıp neresinden gidelim mesela.

Asosyallik şudur budur efendim gibi bir siteden copy paste yapıp tanımını mı öğreneceğiz? Ben de kendimi bazen asosyal görüyorum ama bunu nasıl ifade edeceğimi bilmiyorum. Edebilecek biri varsa asosyallikten kurtulmak için başarılı bir atmıştır zaten. Yani bir bakıma sorunun farkında olup bunu ifade edebiliyorsa kişi asosyal değildir herhalde.
soruna tek cümleyle(başlığı açma amacım ışığında);
''yüreğinin götürdüğü yere git'.''
mesela ben asosyalim.burda asosyalliğimin nasıl başladığını yazmaya çalışıcam ,böylece asosyalliğim üstüne düşünmüş olucam ve belkide self-terapi(heyyy bu kelime lütfen literatüre geçsin ben buldum :LOL: )yapabileceğim kendime.
evet şu an itibariyle en eski belirtileri ailemle birlikte misafirliğe gitmemek için babamla kavga etmemle başladı gibi.insanların özelliklede büyüklerin yanına gitmekten aşırı derece çekiniyorudum.sanki bütün herkes bana bakıyo gibi hissediyordum.özellikle de odadaki insanlarla ilk hoşgeldiniz muhabbeti beni aşırı geriyordu.kullandığım bütün geçmiş aman eklerini şimdiki zamanda da kullanmam yanlış olmaz :LOL:

işin garibi bende asosyal olmama rağmen insanları buna inandıramamam.yani beni yeni tanıyanlarla asosyal olduğum konusu açılınca insanlar ''sen mi?'' diye tepki veriyolar ama daha sonra beni anlıyorlar.
geçenlerde dersteyiz.bilgisayarda çalışan arkadaşlar var fakültede aynı zamanda sınıfımızda.hoca bir laf arasında bilgisayarda çalışanlar için genelde asosyal tipler olduğunu söyledi ve tabi sınıf kahkahalara boğuldu.sonra hocaya da anlattık durumu ve hoca elemana asosyal misin diye sorunca hocam ben sınıfın en sosyal çocuğuyum dedi.aslında hoca haklıyıdıda çünkü dğer elamanlardan biliyorum harbiden orda çalışan tipler genelde asosyaller :LOL:

Asosyallik ve sosyallik arasında çok ince bir çizgi vardır aslında.İnsan ne tamamen asosyaldir ne de tamamen sosyal..
Sosyal olmak deyimi genelde gezmek,tozmak,ortam yapmak vs.gibi algılanabiliyor.Fakat aslında bu kavram biraz daha geniş bir alanı kapsamaktadır.Hayatın kimi dönemlerinde insan daha önceki faaliyetlerine ilgisiz kalabilir,kabuğuna çekilmek isteyebilir fakat bu durum kalıcı olduğunda psikolojik bir problem halini alır.
Asosyalliğin önemli bir nedeni de kişinin çok hızlı yaşamış ve hayatını kısırlaştımaya ihtiyaç duymuş olması olabilir.
Fakat böyle durumlarda evde kös kös oturmaktansa birey internet yolu ile ya da gazete dergi,kitap,tv,radyo yolu ile kendisini güncelde tutabilir ve bu düşüşü engelleyebilir.Fakat buradaki en vah dedirtecek sorun,aynı dünyayı paylaştığı "insan"denen varlıktan uzaklaşmaya başlamasıdır.
Sanırım ben de mixed-social bir insan oluyorum.Ama boş kaldığımda mutlaka birşeyler bulurum kendime.Mesela 1 ay hiç sinemaya gitmiyorum.Kimi dostlarımdan uzak tutuyorum kendimi.Ama şuan yine başladım hızlı yaşamaya,öğrenmeye..Ruh durumuna göre değişen bir kavramdır diyor sözümü bitiriyorum.Yaşasın antisosyaller,seviyorum onları!

bende asosyalim :(

bizi sevin de, bizi kurtarın :(

Now and then I'm scared, when I seem to forget how sounds become words or even sentences ... No, I don't speak anymore and what could I say, since no-one is there and there is nothing to say ...I am not breathing a word, I haven't spoken for weeks and yet the mistress inside me is straining her ear.
(sopor aeternus)

hiç yaşayan var mı bilmem ama insanlardan uzaklaştırmayın kendinizi arkadaşlar... en başlarda çok tatlı huzur dolu.. ama sonrasını kelimelerle anlatamam pek..
kurtarın kendinizi!

Kount demiş ki:

SAÇMA!

Sadece sözlerine katılmakla yetiniyorum..

asosyallik bir kenara, bir de sosyalfobiklik var.insan içinde kalabalık ortamlarda yemek yiyememek,telefonla konuşamamak,konuşurken karşındakinin yüzüne bakamamak,sevgilinin veya herhangibirinin gözlerinin içine bakamamak,sıkılmak,kızarmak,bozarmak,daralmak v.s..ben bir yarı sosyalfobikmişim sevgilim öyle dedi.Bence değilim.Dışarda telefonla konuşamamak haricinde.Biraz konudışı oldu ama idare edin.

CriminaL demiş ki:
Kount demiş ki:

SAÇMA!

Sadece sözlerine katılmakla yetiniyorum..
zaten sanal bir ortamda katılmanın söz konusu olduğu başka bir unsur olduğunu sanmıyorum.yani sadece sözlerine katılmakla yetinmek tam olarak ne anlama gelebilir ki?
yukardaki asosyallik yaklaşımlarına bakınca bu kavramın kişidenn kişiye nasıl farklılık gösterdiğini görebilirsiniz.işin temelinde aslında herkezin bir nedene dayanması yatıyor.asosyalliğimize nedenler arayabiliriz ama aslında 2 ay sonra eğitim(?) ve öğrenim hayatı biticek ve gerçek hayata adım atıcak birisi için bu durum çok büyük sıkıntılara gebe.asosyal olduğumu söylemiştim daha önce ama bunun sonuçlarına katlanmak zorundayım artık.daha önce yurtdışında çalışmıştım bir kaç ay ve orda asosyalliğim tavan yapmıştı.Allah'tan işverenlerim sıcak kanlı insanlardı ve beni idare ettiler fakat dediğim gibi 2 ay sonra beni çok zor bir dönem bekliyor.işin en kötü yanı herşeyi farkında olmama rağmen bunun üstesinden gelememem.asker olmayı düşünüyorum.hiyerarşinin kesin çizgilerle çizildiği ,sosyal hayattan(korktuğum şeylerden) biraz daha uzak kalabileceğim bir ortam diye düşünüyorum.
ayrıca asosyalliği parayla bağdaştırmak çok yalnış.ülkeyle bağdaştırmaksa bence bir kaçış yolu ama ben de bir zamanlar o dönemden geçmiştim :LOL:

aNtOrOjEn demiş ki:
asosyallik bir kenara, bir de sosyalfobiklik var.insan içinde kalabalık ortamlarda yemek yiyememek,telefonla konuşamamak,konuşurken karşındakinin yüzüne bakamamak,sevgilinin veya herhangibirinin gözlerinin içine bakamamak,sıkılmak,kızarmak,bozarmak,daralmak v.s..ben bir yarı sosyalfobikmişim sevgilim öyle dedi.Bence değilim.Dışarda telefonla konuşamamak haricinde.Biraz konudışı oldu ama idare edin.
hımm...durun orda o zaman.artık asosyalim demiycem.sosyalfobiğim diyicem ;)

Kount demiş ki:

yeni aklıma geldi.pc insanları nasıl bir araya getiri?sanal birlikteliklerden bahsediceksen sana bu konuda kitap yazarım :LOL:
metal müziğe gelince metal müzikten bahsediyorsak orda sarhoş olmayan birine rastlamak çok zordur.sarhoş olunca bende sosyalleşiyorum ;)
_____________________________-
i'm just kiddin'

Geri