Asosyallik

Daishuman demiş ki:
Bence genel olarak özgüven eksikliğiyle alakalı bir durumdur asosyallik..Bir kişiye ya da topluluğa karşı pasif kalma aslında o kişide bulunan özgüven eksikliğidir.
Bu da daha çok konuşmasının vereceği sonuçları tahmin edemeyen ya da etmekten korkan insanların başına gelir.Örneğin bir kıza çıkma teklif etmeyi düşünüyorsunuz fakat bu teklifi ettiğinizde reddedilme ve artık bu olayın sonsuza kadar bilineceği korkusu oluşur.Diğer insanlar için çok normal olan bu durum sizde daha çok saplantı haline gelebilir.Yani kız umursamıyor olabilir fakat kişi bunu çok büyük başarızsızlık olarak görür.Dolayısıyla diğer kızlara karşıda bir önyargı oluşur aynı şey yine başıma gelir diye....Bu tarz konuşma iletişim kurma güçlüğü çeken insanlar doğal olarak hayatının geri kalanında da içinde hep yanlış yapma korkusu taşıyacaktır.Bu eksikliğide daha farklı alanlara bağlanarak gidermeye çalışacaktır(mesela zamanının çoğunu pc başında geçirmek devamlı aynı mekana takılmak gibi) Bu tarz insanları dinlemeye çalıştığınızda ne kadar konuşmaya hevesli olduğunu farkedeceksiniz.
Asosyallik bu özgüven eksikliğine bağlıdır fakat şu da varki her zaman bu insanları dinlemek isteyen kişiler çıkmayacaktır..Bu da asosyalliğin daha ağır sonuçlar vermesine neden olur..Çünkü insanlar bir şekilde konuşacağı aşk yaşayacağı hayatı paylaşacağı hemcinslerine ihtiyaç duyar

kesinlikle katılıyorum :) %100 özgüvenle ilintilidir bu durum...örnek de cuk diye yerine oturmuş derim konu babında...psikolojiyle birebir ilişkili konu...
bu konuyu açmam gerek ama kafamı toparlamam gerek bugün zor bu...dağıtmışım akşam :eek:
eyvallah msja dair...

hayır!!!yüzde yüz özgüvene bağlamak çok saçma.insanların ne kadar 2 yüzlü ve çıkarcı olduklarını,bu dünyada aslında sadece arkadaşlarınızın olduğunu ve gerçek dostu bulabilenlerin çok az sayıda olmasını farketmekle de alakalı bir durumdur.insanları tasvir ederken cehaleti koymayı unutmuşum.o da var ne yazık ki.konuşçak paylaşçak fazla bir şey bulamıyorsunuz aslında.demek istediğimi anlayabilmek için aslında çoook düşünmeniz ve daha önemlisi zor durumlarda insanları gözlemleme gücünüzle ilgili birşey.

Asosyalite kesinlikle psikolojik bir rahatsızlık ve insanın uzun süre evinde oturması ya da pc başında oturmasıyla hiçbir ilgisi yok.Bu durum toplum içine girince ortaya çıkar ve kişi kendini soyutlanmış hisseder.Herkesten farklı olduğunu ve dikkatleri üzerine çektiğini düşünür.

asosyallik kendini ifade edememedir bana kalırsa.düşüncelerini karşıdaki bireye anlatamamndır.yoksa doşarı çıkıp gezmek dolaşmak falan olduğunu düşünmüyorum.

ve ben kendimden örnek vereyim ; bu forumlara katılmadan önce kendimi o kadar asosyal görüyordum ki.düşünüyorum acaba düşüncelerimle dalga geçerler mi falan diye bu yüzden konuşmaya çekiniyordum.ama aştım sanırım bu durumu kendi içimde kim ne derse desin doğru olduktan sonra ve de mantıklı kim ne diyebilir ki?! özgüvenimi kaybetmiştim resmen..

öyle işte..burada bize tartışma ve düşüncelerimizi paylaşma imkanı verenlere teşekkür ederim :)

nihan_naln demiş ki:
asosyallik kendini ifade edememedir bana kalırsa.düşüncelerini karşıdaki bireye anlatamamndır.yoksa doşarı çıkıp gezmek dolaşmak falan olduğunu düşünmüyorum.

ve ben kendimden örnek vereyim ; bu forumlara katılmadan önce kendimi o kadar asosyal görüyordum ki.düşünüyorum acaba düşüncelerimle dalga geçerler mi falan diye bu yüzden konuşmaya çekiniyordum.ama aştım sanırım bu durumu kendi içimde kim ne derse desin doğru olduktan sonra ve de mantıklı kim ne diyebilir ki?! özgüvenimi kaybetmiştim resmen..

öyle işte..burada bize tartışma ve düşüncelerimizi paylaşma imkanı verenlere teşekkür ederim :)
rica ederim rica ederim de kendini ifade edememek bence asosyallikten çok kapasite ile ilgili bir şey diye düşünüyorum.ben 2 sene önce asosyalliğin sınırlarındaykende kendimi ifade edebiliyor düşüncelerimi anlatabiliyordum.

bence asosyallik çevreyle bağlantının kesilmesi olayıdır. bazen kişinin kendi tercihiyken zmn zmn mecbur kalınan bi durumdur ama hiç bi şekilde mutluluk vermez kimseye.

karşı cinsten utanmak, toplum içine girmekten utanmak, kapalı bir kutu gibi olduğu için karşı cinsten ilgi görememek, her zaman olmasa da insanlarla konuşmaktan kaçmak...vs asosyallik ise ben de asosyalim herhalde...

sevmiyorum insanları aslında çok seviyorum ama işte herkes aynı herkes kend için yaşıyor. dışarı çıkarken bile tek başıma çıkmayı tercih ediyorum kafamı dinliyorum.
metalle asosyalliğin ne alakası var anlamış değilim bence bu saçma.sadece genel olarak metal,rock dinleyenler soğuk olduğu için(gözlemlerime göre) öyle düşünülüyor olabilir.
pc nin asosyalleştirmesine biraz katılıyorum. o yokken dışarı çıkmayı tercih ederken şimdi onunla vakit geçirmeyi tercih ediyoruz

İnternet bir süre sonra dışarı hayatı etkilediğinden, daha zevkli geldiğinden belki de kişiye dışarıya çıkmama isteği verir. İnsanlarla irtibatı keser. Başıma geldi biliyorum bu asosyalliktir bence. Dış dünyayla yani real hatala ilişkinin kesilmesi, zevk aldığın şeyleri artık yapmamak (sinema, gezmek diğer aktiviteler) ..

asosyal değilim ancak gürültü kalabalık vs.. rahatsız oluyorum.. çok kalabalıksa dışarısı evde kalmayı yada sakin bir yerlerde bulunmayı tercih ediyorum..konser sinema gibi etkinliklerde katlanıyoruz tabi ama genel de sukunet tercihimdir

kalabalığın asosyallikle bir alakası olduğunu düşünmüyorum.asosyal bir yaşam düşünemiyorum kendi açımdan ama kalabalıktan(tanınmadık insan yığını biçimde bir kalabalıktan daha doğrusu) nefret ederim hatta depresyon zamanlarında fobi haline bile dönüşebiliyo.yani ilgisiz şeyler.

Küçük bir şehirdeyseniz geceleri her zaman asosyaller için.Ne insanlar var, ne kokuları var.Biraz rüzgar var,ağaçlar var bir kaç da uyanık serçe var.Eminim ki yapmadığınız birşey değildir yinede tavsiye olunur.

Yönetici Uyarısı: Mesaj içeriği anlaşılmayı güçleştirecek ölçüde yazım ve anlatım hatalarına sahip olduğundan yönetim tarafından silinmiştir. Kasıtlı olarak Türkçe'yi yanlış kullanmaya devam etmeniz durumunda siteden atılacaksınız. Lütfen Forum Kurallarını okuyunuz.

Gutemensch demiş ki:
Küçük bir şehirdeyseniz geceleri her zaman asosyaller için.Ne insanlar var, ne kokuları var.Biraz rüzgar var,ağaçlar var bir kaç da uyanık serçe var.Eminim ki yapmadığınız birşey değildir yinede tavsiye olunur.
sende aşırı romantik asosyal semptomlara rastladım.en kısa sürede psikolojik yardım almanı tavsiye ederim :LOL:
şu içe dönüklük asosyallik değildir olayı da komik.asosyalliğin tanımında ki ilk 2 kelime oluyorlar da ondan değindim :)

sessizim, sakinim, yalnızım, arkadaşsızım, kızlara artık boyun eğmeyeceğim, yalnız gezerim, dolaşırım, kimse bana karışamaz, istediğime aşık olurum, istediğimden de nefret ederim...

az konuşurum, hakeden insan ise benim arkadaşım olur, haketmeyenlerin benim yanımda işi yok, olamaz, ben onlara değil, onlar bana ayak uydurmalılar...

işte bu benim, ben bu olmalıyım...

Geri