Cennetin Krallığı

film hakkında bir kaç eleştirim olucak tabi tarihsel acıdan uzun bir süredir milliyet tarih biriktiriyorum gecen haftaki sayıda oldukca detaylı bir inceleme yapmışlar...

dergideki yanlışlıklar...

asıl kahraman Balian değil Selahaddin Eyyubi'idi
demirci Balian ile Şövalye Balian aynı kişi değil sadece bir birbirlerine isim olarak benziyen iki kişidir asıl Şövalye Balian Hittin Savaşından kaçan bir şövalye imiş
film de Selahattin Eyyubinin ordusundan 200.000 gibi bir rakamla bahsedilmiş bu rakamın nerdeyse 4/1 kadar bir ordusu mevcutmuş...
Hittin savaşı hiç gösterilmemekle beraber yola cıkan haçlılar susuzluktan ve açlıktan heba düşmüş de öle yenilmişler gibi değilmi (hatırlatma Gelibolu)

başka bir hata ise şehir korumasında sanki Haçlılar üstünlük kazanmış da zoraki bir barış imazanmış gibi gösterilmiş oysaki Eyyubi kuvvetleri sahil şeridini ele geçirdiği için Kudüs e hiç bir şekilde yardım gelmemiştir...
I. haçlı seferinde Kudüs e giren haçlılar yaşlı çocuk demeden kılıçtan geçirirken Selahaddin Eyyubi ise hepsini güvenli bir şekilde şehri terkettirmiştir...

daha aklıma gelmeyen bir çok yanlış var

ha film güzel savaş sahneleri falan ama göz göre göre de yanlış yapılmazki hayatında kılıç kullanmamış bir demirci birden kahraman oluyo sizcede garip değilmi...

tarih sever bir insan olduğum için çarptırılmalara tammülüm yok benim eleştirlerim tamamen tarihsel açıdan film güzel...

öle bir islam ordusu görünce insan gaza geliyo birde bugun yazlık sinemada izlicez...

crescent83 demiş ki:
1 haçlı savaşımıydı filmdekii bunu bi türlü çözemedik arkadaşlarla

II. Haçlı seferiydi zaten film in sonunda Arslan Yürekli Richar yola çıkıyodu oda III. Haçlı seferi idi

bütün olay birde zaten haçlılar Kudüs te yaşıyan herkezi kılıçtan geçirmişerdi

Tarihi anlatan senaryolarda hiç bir zaman gerçekliği birebir aramamalıdır insan. Sanki bir senaryoyu izliyormuş gibi bakmalıdır perdeye. Belgesel nitelikli olmadığı sürece tarihi tüm çıplaklığıyla vermez filmler.

İşte bu yüzden Alexander the Great olsun, Kingdom of Heaven olsun, Troia olsun, King Arthur olsun vs. bu yapımları belgesel gibi görmeyelim. - ki yakın bir tarihte karşı karşıya geldiğimiz Gallipoli belgeselinden sonra bu konuyu hiç konuşmayalım bile-

anarchist demiş ki:
Tarihi anlatan senaryolarda hiç bir zaman gerçekliği birebir aramamalıdır insan. Sanki bir senaryoyu izliyormuş gibi bakmalıdır perdeye. Belgesel nitelikli olmadığı sürece tarihi tüm çıplaklığıyla vermez filmler.-

benim zaten film in senaryosu olsun oyuncular olsun hiç bir lafım yok yukarıda da yazdım herkez film i tarihi neredeyse 1 e 1 yansıttığı müslümanları barbar olarak göstermediğini ve tarihsel acıdan gerçekleri yansıttığı konusunda hemfikir oldukları için böle bir yazıyı örnek gösterdim altına yazmıştım film güzel benim eleştirim tamamen tarihsel açıdan diye...

ama vietnam bozgununu bile kahramanlık destanına dönüştüren holivud bu

1Place4MyHead demiş ki:
Konusu iyi ama baglantilariyla, isigiyla, aç1lariyla olsun kötü bi filmdi.. Becerememisler bence.. Yarisinda çikmaya kalktik, merak ettik, çikmadik.. Bi kaç kisi çikti ama..

Oldukça merak ettim hangi kamera açısı olmamıştı. Görsel bir şölen olarak adlandırıyorum. Yüzüklerin efendisinden sonraki en görkemli savaş saheneleri Cennet Krallığı'ndaydı. Ya eleştirmen gözüyle bakamıyorsun yada çok fazla iyi eleştiri alınca bende kötüleyim bari diyosun. VCD formatında izlemişte olabilirsin tavsiyem divx olarak kaliteli şekilde izle bakalım ışık efekleri ve sürükleyicik var mı yok mu? Gerçekçilik seviyesinde daha yakını yok şuana kadar yapılmış bir tarihi filmde. Senaryoda çarpıtmalar kesinlikle var ama bu bir belgesel değil. Sinemada izlediğini söylüyorsun ve ışık ve kamera açısı yüzünden beyenmediğini söylemişsin insanın inanası gelmiyor. Bugüne kadar 30'un üzerinde ortaçağ savaş filmi izledim bu kadar iyisi yoktu.

orlando varken hi bi film kötü olur mu yaa!!! sırf onun için bile izlenmeliydi ki şahsen ben öyle yapmıştım

alp_khan'a fazlasıyla katılıyorum gerçekten dediği gibi ortaçağ filmlerinin görsel efektler bakımından bence titaniği olmaya aday bir film cennetin krallığı...Filmi sinemada izlerken hoşuma gitmeyen tek şey ilk devrenin biraz sıkıcı olması ve bana sanki birazcık uzatılmış gibi geldi burdaki olaylar daha kısa kestirilip seyirciyi fazla sıkmadan anlatılabilirdi ...Neyse sinemaya verdiğim paranın karşılığını bu film kesinlikle bana verdi :D :D

filmin tam ortasında ışıkların kesilmesine,arkamdaki liseden kaçmış genç çiftlerin bitakım şeylerden(!) dolayı ayaklarının koluğuma değmesine rağmen süper bi filmdi..filme girerken sadece arkadaşlarım istediği için girdim ama sonunda çok iyi bi şekilde ayrıldım..izlenmesi gereken filmlerden..selahaddin i oynayan adam çok iyiydi bu arada.. :D
dbjd forever

Geri