Bateri tabi okumak...

arkadaslar aranızda bateri calan biri varsa bana nasıl tab okuyacamı ve nerelerden tab indire bilceyimi söyler mi!?!? cok tesekkurleR!!...[/i]

evet baya bi zor okumak..

ama $unu söyleyeyim.. bateride tab okumak yerine nota okumayı denemelisin.. bunu öğreten siteler olduğunu biliyorum daha önce.. google'dan bir aratmanı tavisye ederim..

kulaktan çıkartmakta olabilir ama daha önce iyi bir davulcu tarafından yazılmış notalarla çalışmak tabikii daha yararına olacaktır..

www.breaksticks.com - Rock, jazz ve latin figürleri adım adım anlatıyor. PDF foprmatında. Hem nota okumayı öğrenmek için hem çalışmak için güzel.

Davul tabı okumayı hiç öğrenmeye çalışmadım. Normal nota öğren. Kulaktan çıkar, notaya dök (kendince - tüm ayrıntıları yazmaya kalkma). Nota bilmek ve nota okuyarak çalabilmek her zaman avantajdır. Mesela müziği görsel olarak canladırmanı sağlar ki bi davucu için ekstra önemli.

vs vs vs

Bateri tablarında tabların en altinda SD , CYM , FD , T1 , T2.. gibi terimler oluyor bunlar snare , cymbal , floor vb.

Bunların taba dökülmüş halleri ise 5-6 satır halinde aynı anda ve hangi zamanda hangi enstrumana vuracagini gosteren yuvarlaklar ile gosteriliyor.

Davulda cok fazla nota calindigindan ve bu notalarin zamanlari, tuseleri vs, devamli degistiginden bu tablari ne dogru duzgun okumak mumkun ne de dogru duzgun yazmak mumkun. Onun icin ogrensen bile, tablardan okuyup calacagin ya da ogrenecegin sey her zaman dogru olmaz. Bu diger enstrumanlarda da boyle ama davulda tutturma oranlari cok dusuyor.

Bence tab okumaya çok çalışma, ki çok da önemli değildir bence. Gitarda nota değil de tab okumak büyük kolaylık sağlayabilir ama davulda notaya göre çalmak o kadar da zor değil.
Davul diğer enstrumanlar gibi belli notalardan oluşmadığından(la, do ,si vb.) Her parçaya bir sembolik nota verlir. Doğru zamanda o parçaya vurusunuz. Bence Öncelikle nota okumayı öğrenin, tab okumak çeşitli sorunlar yaratabilir. Tabın yazıldığı karakterde okumazsanız (times new romwn vb.) --- ve ** lar kayabilir ve bu da tabın hiçbir işe yaramamasına neden olur...
kolay gelsin....

yaw baterı tabı okumayı bılıyomda bende nerden ındırıcegımı bılmıom
nerden indircez bilen warmı yauw

Billie_Joe demiş ki:
bu gitar degilki tablarını salla okunucak gibi durmyuor bence .En iyisi kulaktan cıkar gelişnemde asırı faydası olur
ya bana şu lafı demeyin ya..
Siz prof sünüz..Sizin mükemmel bir müzik kulağınız var tabi..Tamam bateri belkide Gitarda Olmaz ,lafım sana değil kardeş..

Başka bir konuda ben yine dedim şu adamın şu tabı varmı..
Diyorki cvpta Kulaktan çıkar...
Ya dalgamı geçiyorsun.. He yani kulaktan tüm notaları aynen bulup kendim cıkarıcam ha dinleyerek? Bunu yapabilen varsa Önünde eğilicem..
Lütfen atıp sallamayalım..Hadi Kulaktan satriani forgottenı cıkar?

Neyse..Sinir old. bir konu..

slm

ben bi gitarist olarak bırak tab okumayı tab yazıyorum GP de okumak hiçde zor değil iskeletora kesinlikle katılıyorum üşengeçlik var davulcularda ;)

hadi bee tab okumakta bi sey yok
ustelık te bateri de cok ayrıntı wuruslar olur onları kulak la ayırd edemezsin

Geri