Charvel / Jackson Başlığı

Jackson DXMG ler hakkında bilgisi olan var mı?İyimidir, klavyesi incemidir, yurt dışında alma imkanı olan biri için verilcek paraya değer mi?Sanırım Emg HZ manyetikleri bulunuo üstünde..

Dxmg yurtdışında alıcaksan değer o paraya ama burdan alırsan çok pahalı değmez verdiğin paraya. (yurtdışı 400$ mı ne burda 800 euro falan) Klavyesi dk2 ye göre biraz kalın , ben dkmg kullanıyorum klavyesi bana oldukça rahat geliyo. Üstündeki emg hz lerde gayet yeterli manyetikler

anti-social demiş ki:
hayırlı olsun hmn kakala emgleri bas seymourları :D

Niye öyle dedin ya ben de DKMG'ye aynısını mı yapıyım şimdi :( ? Ne farkları var bu iki markanın ?? Ben EMG'lerin görünüşlerini çok seviyorum şahsen.. O Seymour Duncan lardaki noktalara uyuz oluyorum :D Ama bi' bildiğiniz vardır paylaşsanız benle ben de öğrensem :oops:

Bi' de SL2 ile SL1 arasındaki tek fark HSS / HH olayı mı ?

chatking dediğin gerçekten güzel durmamış :) (herşey görüntü deildir)eğer birisi gitarı görünüş hava için çalıyorsa yada kullanıyorsa yazık yani sakın böyle olma

SL1 ve SL2 arasında sanırım manyetikelr dışında fark yoktur sanırım ama SL2 nin gövde boyaları daha güzel çeşitli ve daha hoş duruyor 2 hum sempatik yani :) HSS yi ben sevmiyorum şahsen HH daha güzeldir(bence)

ChatKing demiş ki:
anti-social demiş ki:
hayırlı olsun hmn kakala emgleri bas seymourları :D

Niye öyle dedin ya ben de DKMG'ye aynısını mı yapıyım şimdi :( ? Ne farkları var bu iki markanın ?? Ben EMG'lerin görünüşlerini çok seviyorum şahsen.. O Seymour Duncan lardaki noktalara uyuz oluyorum :D Ama bi' bildiğiniz vardır paylaşsanız benle ben de öğrensem :oops:

Bi' de SL2 ile SL1 arasındaki tek fark HSS / HH olayı mı ?
kişisel zevk tamamen ;) ama görünüşü güzel harbiden :LOL: ben tb-4ü tercih ederim köprümde,başkası invader kullanır,başkası dimarzio...uzar gider :D mesela atalay abimiz ısrarla sh-4 der :mrgreen:

dkmg bence iyi bi gitar yapım olarak ama üstünde çok gereksiz şeyler var gain zımbırtısı fln gereksiz gürültü bence ;)

Sl1 ile SL2 arasındaki tek fark o evet :)

Knife-Party demiş ki:
chatking dediğin gerçekten güzel durmamış :) (herşey görüntü deildir)eğer birisi gitarı görünüş hava için çalıyorsa yada kullanıyorsa yazık yani sakın böyle olma

Ya ben bilmediğim için öyle arasındaki farkları kendimce söylemeye çalıştım :p Elbette tipi havası ikinci üçüncü planda :)

@anti-social ama ben o gain zımbırtısını çok seviyorum :p Açınca bence daha hoş bi' ses çıkıyo' :) Bi de prosesörüm yok o gain sanki sesi uzatıyor ( Belki gain in anlamı odur zaten bilmiyorum :p Gain ne demek harbiden :p ???

ChatKing demiş ki:
@anti-social ama ben o gain zımbırtısını çok seviyorum :p Açınca bence daha hoş bi' ses çıkıyo' :) Bi de prosesörüm yok o gain sanki sesi uzatıyor ( Belki gain in anlamı odur zaten bilmiyorum :p Gain ne demek harbiden :p ???
sevgili chatking :D

gain demek senin çaldığın distortionlı kirli ses varya onu sağlayan yaşantı :D sese fazla abanıyosun oda sesi deforme ediyo bir şekilde :p çok teknik anlatamadım,işin tekniğinden anlamam zaten.

O sesin uzamasına da sustain(sasteyn masteyn gibi :LOL: ) diyoruz.Fazladan gain,drive,dist vb artı bir yapay sustain sağlar,alt frekanstaki sesleri yükselttiği için.Compressor de kullanabilirsin fazla sustain almak için.Ama sustaini etkileyen en önemli şeyler manyetiklerin,çaldığın volume,gitarın ağacı yapımı vs dir

Yüksek seste çalarsan şöyle bi etkisi olur:Sen sesi ne kadar açarsan o ses amfiden senin gitarına o kadar çok güçlü döner ve dalgalar telleri bir daha titreştirir rezonans oluşur bu da sustain sağlar. 8)

Oldu mu Chatking :LOL:

sl1 le sl2 arasındaki farklar

sl1 de hss var sl2 de hh var

sl1 de originl floyd rose var sl2 de jackson jt580 tremolo var

sl1 alder,sl2 poplar

sl2 de japon malı hardware var.

sl1 sharkinf inlay,sl2 de inlay yok

sl1 beyaz binding,sl2 siyah binding.

şimdi diyeceksiniz sl2 böyle değil diye ama sizin dediğiniz sl2h.

sl2 90 larda usa le japonalr arasıdna orta seviye yaratmak için üretilmiş usa malı bi gitar.sizin bahsettiğiniz ve humbucker dışıdna sl1 le aynı olan gitar sl2h.

Nortın ben de bunu yazcaktım sonra neden bahsettikleri çok bariz olduğu için yazmıyim nasıl olsa nortın görünce direk yazar dedim. Yarım saat önce :LOL: Ayrıca bir yanlışın var sl2'lerin hepsi poplar değil ve ayrıca hepsi inlayless değil. Son dönem sl2lerde sharkfin var. Ayrıca manyetikler kent armstrong :)

merhaba arkadaşlar..bu soruyu buraya sorma ihtiyacı hissettim malum jackson tayfası burda...

şimdi bende ps4 japon jackson var...gitarın klavyesi çok rahat tipik jackson klavyesi..ton olarak sert bi gitar gerçekten..ama ben bu kadar sert olmasını beğenmiyorum çünkü drive kadar clean de önemli..tarz olarak heavy black death metal gibi bi şeyler de çalmıyorum..hatta blues bile yapmaya çalışıyorum gitarımla.. neyse kısaca bu gitara modifiye yapmaya değer mi...misal demir demirkan rg570(sanırım) ibanezine x2n-hs3 ve bilmediğim bi manyetik takmış..bunun gibi bi kombinasyona değecek malzeme varmı gitarımda :D araştırıyorum ama ağaç türlerinden hangisi iyidir hangisi değildir bilemediğim için karar veremiyorum..yardımcı olursanız sevinirim...

sevgiler....

BandRoll demiş ki:
merhaba arkadaşlar..bu soruyu buraya sorma ihtiyacı hissettim malum jackson tayfası burda...

şimdi bende ps4 japon jackson var...gitarın klavyesi çok rahat tipik jackson klavyesi..ton olarak sert bi gitar gerçekten..ama ben bu kadar sert olmasını beğenmiyorum çünkü drive kadar clean de önemli..tarz olarak heavy black death metal gibi bi şeyler de çalmıyorum..hatta blues bile yapmaya çalışıyorum gitarımla.. neyse kısaca bu gitara modifiye yapmaya değer mi...misal demir demirkan rg570(sanırım) ibanezine x2n-hs3 ve bilmediğim bi manyetik takmış..bunun gibi bi kombinasyona değecek malzeme varmı gitarımda :D araştırıyorum ama ağaç türlerinden hangisi iyidir hangisi değildir bilemediğim için karar veremiyorum..yardımcı olursanız sevinirim...

sevgiler....

Valla yazını görünce benim aklımdan ilk olarak köprüye Seymour Duncan JB neck'e SH2 geçti. ..

rastansaga demiş ki:
DaveMustaine_64 demiş ki:
hepsi inlayless değil.

Aşmıssın abi sen :LOL: inlayless

Aştığımdan değil de ingilizce ve Türkçeyi en azından kelime bazında karıştırmak istemediğimden. Mutlaka yapıyorumdur ama elimden geldiğince yapmamaya çalışıyorum. Inlay kelimesini bile kullanmamamız gerekirken "inlaysiz" demek hiç hoş olmuyor bence. Onun için inlayless dedim...

TheJester demiş ki:
BandRoll demiş ki:

sevgiler....

Valla yazını görünce benim aklımdan ilk olarak köprüye Seymour Duncan JB neck'e SH2 geçti. ..

iyi demişsinde değer mi bu gitar için.. onu bi netleştirsem süper olcak...ondan sonra bulurum takacağım manyetiği..arkadaşlar bilen birileri yardım edebilirse çok berhudar olacağım...

BandRoll demiş ki:
TheJester demiş ki:
BandRoll demiş ki:

sevgiler....

iyi demişsinde değer mi bu gitar için.. onu bi netleştirsem süper olcak...ondan sonra bulurum takacağım manyetiği..arkadaşlar bilen birileri yardım edebilirse çok berhudar olacağım...

Şimdi çok büyük ihtimalle senin gitarının ağacı alder. Alder iyi bir ağaçtır diyebiliriz , fender stratocaster'larda ve jackson'ın en üst modelleri dahil bir çok gitarında kullanılır. "AMA" önemli olan ağacın türü değil sadece, hatta daha da önemli olanı ağacın kalitesi. Ağaç kalitesiyle ilgili de o işten sağlam anlayan birisi o gitarı çalmadan tek yorum yapabiliriz;

Jackson firması gitarlarında seviyelerine veya başka bir tabirle fiyatlarına, fiyat aralıklarına göre kullandığı malzemeyi seçiyor. Şöyle bir örnek vermek gerekirse, belirli bir özellikteki 2000 dolarlık gitarını malzemelerinin kalitesini düşürerek 1500 dolarlık başka bir model olarak satıyor. Bunun için en iyi örnek yukarıda bahsettiğimiz "sl2" ( sl2h değil ;) )

Senin gitarın 94-95 yıllarında prefossional ve standart olarak 2ye ayrılan japon jacksonların "standart" kolundan geliyor. Professionallar standartlardan daha iyiymiş. Ama bir de şu var, senin gitarın 96 sonrası bilmemkaça ayrılan standart serinin bir "alt" kolu. Jslerle birlikte amerikan olmayan ve "standart" serisinden olan jacksonların düşük seviye kolunu oluşturuyorlar. Baktığımız zaman senin gitarında kullanılan manyetikler ve köprü jackson'ın kullandığı en düşük modellerden. Onun için gitarında kullanılan ağaç da "maliyeti düşük" bir alder olmalı. Ama burda manyetik veya köprüdeki gibi maliyet düşüklüğü = kalite düşüklüğü gibi bir bağlantıyı direk kuramayız. Sonuç olarak bahsettiğimiz şey ağaç :) Toplu olarak alınıyor, bazı kısımları daha iyi bazı kısımları daha kötü oluyor :)

Bütün bunları söyledikten sonra olayın bence en önemli noktasına değinmek istiyorum. Bence neyin ne olduğunu bilmeden gitarının modifiye edilmiş haliyle verdiği sonuca bakarak da kararını verebilirsin. Tabii ki aleti modifiye edip beğenmedikten sonra olayın bir anlamı kalmayacak ama insanlar sana denedikleri modifiye edilmiş ps-4lerle ilgili fikir verebilirler :)

Ben 2 tane modifiye edilmiş Jackson Ps-4 denedim. Birisinde Dimarzio Steve's special (köprü ve umarım adını yanlış hatırlamıyorumdur :LOL: ) ve modelini hatırlayamadığım bir Dimarzio humbucker daha vardı. Tonlar genel olarak iyiydi. Metal müzik çalmak için ideal olmasa da iyiydi. Clean tonlarını çok iyi hatırlayamıyorum ama eksisi olsaydı hatırlardım diye düşünüyorum. Bir de emg 81-85 manyetikli bir ps-4 çaldım. O gitarın tonları bence metal müzik için baya iyiydi, hem ritm hem solo açısından. Sadece yeteri kadar hacimli değildi bence.Bir de klasik emg ve clean ton problemi yine de olacaktır bu durumda :)

Kolay gelsin umarım yardımı olmuştur ve umarım istediğin sonuca ulaşırsın...

öncelikle açıklaman için teşekkür ederim..zaten çok iyi bir gitar olmadığını biliyorum ama elime aldığım bir çok gitardan da daha iyi olduğunu savunabilirim..asıl amacım metal yapmak değil zaten..hard rock diyebiliriz örnek gerekirse ama metal gibi cayır cayır bir tarzım yok...o sebeple sanırım emgler bana biraz ters gerçi cleanleri iyiydi diyorsun..aslında ben bu emg81-85 olayını bi araştırayım...

Geri