Amfi ile düşük seste distortion almak

çok ayrıntılı denemedim ama marshall 15watt ile distortion sonda çalarken sesi kıstığımda distortion kayboluyordu gain sonda olmasına rağmen volume düşükken ses clean e dönüyordu bende ev için amfi almayı düşünüyordum ama bu olaydan sonra kararsız kaldım benim şimdi distortionlu çalmak için illa sesini çok açmam mı gerekecek (ki çok fazla açamam)
eğer öyleyse pedal veya processorle kısık seste sağlam distortion almak mümkün mü?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
idare eder bi prosesör almak en mantıklısı galiba iyi bişey almam için henüz erken
bu arada prosesörlerde stereo çıkış oluyormu (hoparlöre bağlamak için)

Knife-Party demiş ki:
Anfinin danadikliğile alakası olmadığını düşünüyorum çünkü avt20 gibi avt serisinde volume baya bir açıldıktan sonra lamba çalışmıyor mu ;)

Benim bahsettiğim olay transistörlü amfiler için bildiğin gibi arkadaşın bahsettiği amfi de transistörlü. Ayrıca benim amfi de transistörlü ve çok zor duyulacak kadar açsan dahi sesini, distortion un kalitesi değişmiyor. ;)

rastansaga demiş ki:
Knife-Party demiş ki:
Anfinin danadikliğile alakası olmadığını düşünüyorum çünkü avt20 gibi avt serisinde volume baya bir açıldıktan sonra lamba çalışmıyor mu ;)

Benim bahsettiğim olay transistörlü amfiler için bildiğin gibi arkadaşın bahsettiği amfi de transistörlü. Ayrıca benim amfi de transistörlü ve çok zor duyulacak kadar açsan dahi sesini, distortion un kalitesi değişmiyor. ;)

senin amfi ne ayıptır sorması

abi bu olay bana kalırsa amfi kalitesiyle alakalı değil. çünkü bildiğimiz üzere amfiler preamp ve power amp olmak üzere iki kattan oluşuyor. bu ikisinin en iyi sonucuda yalnızca son seste alınabiliyor. yani sesin fazla olması yada odada dağılmasıyla falanda pek alakalı değil. gitarın tonunu preamp katı sağlar power amp ise sesi bizim duyabileceğimiz seviyeye getirir. zannediyorum ki volume açıp kısmak preamp veriminide etkiliyor. bu sorunun 2 çözümü var. birinci olan bir prosesör ile idare etmek. diğeri ise kullanacağımız mekana göre amfi almak. mesela evde gitar çalacak bi adam 100watt amfi alırsa sesini yarısına kadar dahi açamaz ve hiç bir şekilde amfinin gerçek tonuna yaklaşamaz ama 15watt bi amfi ise onu mutlu edebilir. mesela ben evde 12watt amfimin sesini yarıya kadar açabiliyorum. hatta analoglarımıda bağlıyorum ve o kadarda kötü olmuyor. umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir. bu arada bu olay sadece dist. tonunu etkilemez clean ton içinde geçerlidir.....

Tüplü amplilerde volume arttıkça ses hem clean tonda hem de drive tonlarda daha güzel çıkar. Abartılmadığı sürece kullanım süresinin artması da ses kalitesini arttırır. Ama transistörlü amplilerde durum "tam" olarak ters. Eğer clean-drive aynı kanalda değilse, yani en az iki kanallı bir ampliyse sesi kıstıkça ses güzelleşir açtıkça da kötüleşir. Hem drive hem clean tonlarda... Ama bu iyileşme-kötüleşme o kadar küçük bir farktır ki anlaşılamaz çoğu zaman. Ayrıca transistörlü amplilerin kullanım süresi ve ses kalitesi de ters orantılıdır.
Gelelim sorun sahibine, amplin çok yüksek bir ihtimalle tek kanallı. Volume ve Gain kontrollerinin etkileri birbirine çok yakın olacaktır bu durumda. Böylece sesi kıstığında gain kısılmış gibi hissetmen doğal. Az biraz para biriktir 250$ civarına Marshall'ın 30W'lık iki kanallı amplilerinden alabilirsin. Böylece düşük seslerde bile güzel distortion elde edebilirsin.

euphrates demiş ki:
Tüplü amplilerde volume arttıkça ses hem clean tonda hem de drive tonlarda daha güzel çıkar. Abartılmadığı sürece kullanım süresinin artması da ses kalitesini arttırır. Ama transistörlü amplilerde durum "tam" olarak ters. Eğer clean-drive aynı kanalda değilse, yani en az iki kanallı bir ampliyse sesi kıstıkça ses güzelleşir açtıkça da kötüleşir. Hem drive hem clean tonlarda... Ama bu iyileşme-kötüleşme o kadar küçük bir farktır ki anlaşılamaz çoğu zaman. Ayrıca transistörlü amplilerin kullanım süresi ve ses kalitesi de ters orantılıdır.
Gelelim sorun sahibine, amplin çok yüksek bir ihtimalle tek kanallı. Volume ve Gain kontrollerinin etkileri birbirine çok yakın olacaktır bu durumda. Böylece sesi kıstığında gain kısılmış gibi hissetmen doğal. Az biraz para biriktir 250$ civarına Marshall'ın 30W'lık iki kanallı amplilerinden alabilirsin. Böylece düşük seslerde bile güzel distortion elde edebilirsin.

bahsettiğim amfi marshall mg15cdr idi ve gain sondayken sesi kısınca distortion da azalıyordu

merhabalar

malumunuz, apartman dairesinde sesi belli bir seviyenin altında tutma zorunluluğumuz var. birçok amfikilatörün ancak belli bir ses seviyesinden sonra gerçek tonlarını verdikleri bilinen bir gerçektir.

acaba nasıl bir kombinasyona gidilmelidir ki, apartman ahalisi rahatsız edilmeden bu kalitede tonlara erişilebilsin.
tartışma pod xt live, boss gt8 gibi prossesorlerden ziyade marshall, mesa boogie, crate, randall ve benzeri markaların preamfi, head, cabin cihazları üzerine olursa daha faydalı olacağı kanısındayım.

Geri