Ibanez Başlığı

O zaman ikisini de alma derim. Floyd Rose senin istediğin tonları almanı engelleycektir. Sustainden kaybedeceksin, tonunda çatlaklık olacaktır sert tuşenden dolayı. LTD'lere bak istersen. Belki bütçene uygun birşeyler bulabilirsin. Ardından biraz daha para koyup EMG'nin uygun manyetiklerinden takabilirsin.
Ama illaki Ibanez diyorsan, S470 al bence. RG'nin altmodelleri pek de kaliteli değil açıkçası.

euphrates demiş ki:
O zaman ikisini de alma derim. Floyd Rose senin istediğin tonları almanı engelleycektir. Sustainden kaybedeceksin, tonunda çatlaklık olacaktır sert tuşenden dolayı.
euphrates, niçin böyle yazdığını anlayamadım. Benzer FR üniteleri LTD de varken ;)
Metallica çalacağım diyor eleman, Jimmy Page, Hendrix Mendrix değil ki?

Tabii ki Floyd Rose olmayan LTD'leri kastettim. Ibanez'in 700-800 YTL aralığındaki hard tail gitarlarını çaldım desem yalan olacak ama ben Ibanez ve Floyd Rose'u ayrı düşünemediğim için LTD önerdim.
Thrash ve heavy metalde ritm ağırlıklı performans için ben hep hardtailleri uygun bulmuşumdur.
Çünkü:
Metal türevlerinde (ritm söz konusu olduğunda) palm mute ve bas tellerde yoğunlaşma var. Yani köprü kısmında pena tutan elin bir ağırlığı ve baskısı söz konusu. Bu akord ve entonasyon için zararlı birşey. Özellikle kayıtlarda çok daha hassas çalmayı gerektiriyor. Yani metalci gibi değil de Petrucci gibi çalmak lazım geliyor :D
Ayrıca biraz daha sert tuşe var bu tarzda.
Bu sert tuşeye tellerin mekanik cevabı FR gitarlarda hard tail olanlara göre çok daha zayıf malum yaylardan dolayı. Yani dalga sayısı ve genliği daha düşük FR'larda.
Başka bir deyişle; tellerin pena vuruşlarına tepkisi düşünüldüğünde hard tailler FR'a göre daha kullanışlı. Sustain daha fazla. Sağ elin köprüye ve tellere baskısından ötürü akord ve entonasyon daha kararlı kalıyor. Zaten thrashçi ve diğer metalci adamlara bakarsak ritmciler çok yüksek bir yüzdeyle hard tail tercih ediyor.
Bir de, Metallica'daki elemanlar çoğunlukla ESP kullanıyordu diye hatırlıyorum. LTD de ESP'nin yan üretimiyse eğer (ucuz olsun, her bütçeye gitsin diye) arkadaşın amacı için uygundur diye düşündüm.
Son olarak,
Ben Ibanez ve FR hastasıyım ve ne çalarsam çalayım bu ikiliden vazgeçmem :D Bir şekilde kılıfına uydururum. Ama arkadaşa daha objektif bir tavsiyede bulunmak istemiştim.
Derdimi anlatabildim sanırım nienturi kardeş :D

Eyvallah. FR un bu hadiselerini biliyorum. Ama hele de yeni başlamış bir gitarcı için çok aşırı elzem gelmiyor bana. Bu konudaki diğer bir dayanak noktamsa tonla thrash adamının kullandığı FR üniteli gitarlar oluyor. Gerçi Les Paul, Explorer veya Flying V çalan da çok adam vardı.

Ama şu var tipik bir 2 hum gitar alıp (sabit köprülü) EMG81-85 lerle modifiye etmek, bu tür bol plam mute içeren türleri icra etmek için en uygunu olma konusunda makuldür diye düşünüyorum.

Arkadaşlar bende yeni RG 320 FM gitar aldım akort tutması iyi bayaa yeni almama ve hiç ayar görmemesine göre ama bir iki sorum olacak kalın mi teli biraz pesleşio özellikle kalın mi teli diğerleri sağlam özellikle ince mi,si,sol telleri nerdeyse hiç atmıyor.Re teli çok az pesleşio sesi bozmuyacak kadar bide kalın mi teli pesleşiyor biraz ama dediğim gibi hiçbir ayar yapılmadı gitara bide akort tam gözüküo sonra bakıorum hafif pes olmuş bir iki tel ama seste problem yok kuılaktan akor bozukluğu anlaşılmıo yani sonra bakıorum akort yerinde floyd rose'lu gitarı ilk defa kullandığım için huyunu suyunu bilmiorum sanırım bu floyd rose'lu gitarlarda herzaman dört dörtlük akort olurmu yani ne kadar çalarsınız çalın bütün notlar tunerda tam ortada dururmu yoksa floyd'un huyundan hafif öne arkaya oynayıp tekrar düzelirmi?ya anlatamamış yada saçma sapan yazmışta olabilirim ama sadece floyd rose'a bi türlü tam alışamadımda kullananlardan bir iki bilgi istiyorum işte bi akort tutmuo diyen arkadaşlar sizde akort tutmazken bütün tellermi kaçıo yada kaçan teller ne kadar kaçıo yani benim şu anda gitarımda kulaktan anlatabileceğin bi akor kaçması yok kulaktan herşey normal ama tunerdan bakınca hafif kaçık gibi gözüküo biras çalıorum akor tekrar tunerda doğru gözüküo
Bide İbanez RG 350,RG 370,RG 320 kullanıcıları yani Edge III köprü kullananlar da soruma yanıt verirsede çok sewinirim floyd'larından memnuniyetleri,akort kaçırma durumları ve nasıl bi ayar yaptıklarını yada yaptırdıklarını yazabilirlerse sewinirim
şimdiden teşekkürler

Tuşenin sertliğine göre telin esnekliğini yani boyunu değiştirirsin. Boyu değişen telden çıkan sesin belli bir perdedeki frekansı, yani notası da değişir. Arada bir tizleşme olur öyle. Köprün pek kaliteli bir köprü olmadığından çok küçük çaplarda da olsa pena vuruşundan sonra köprün dive da yapar kendi kendine. Yani akort aletine baktığında pena vuruşundan hemen sonra dalgalanmalar görmen mümkündür. Sana tavsiyem bu tür bir köprüde eğer ciddi akort problemleri yaşıyorsan 10 numara tel kullanıp köprüye bir yay daha eklemen. Daha stabil bir gitarın olur. Parmakların güçlenir, sustain artar. Çalmak biraz zorlaşsa da.

Bir de noktalama işaretleri kullan istersen. Yazdıklarını okumak ve anlamak zor oluyor :D

rastansaga demiş ki:
Ben arkadaşa Cort Katana kx1 veya kx1f tavsiye ediyorum.

dayanamıyacagım yazacam :D

yaa abicim jackson ibanez adı altında acilan basklıklara bi göz attımda bu nedir yaa bir insan bu kadar mı cort kolik olur her mesajında yaa herr mesajjinda cort lafıda gecmezki yapma gozunu seviyim boyle giderse sıyıracaksın yazık gunah kendine yaniii bu nedir boyle su ana kadar bişey yazmamıştım yazmaya gerek gormuyordum yazdıklarina gülüp geciyodum ama artık inan herkes gibi benimde sinirlerime dokunmaya baslıyo bu cort...

sana sataşmak değildi amacim fikirlerimi yazdım :p

rastansaga demiş ki:
Haha :) :) Sırf gıcıklık olsun diye yazdım bakalım önce kim kızacak diye.

Yaw sen milleti soguttun corttan :D cortta cort diye diye millet lanet okumaya başladı cortlara yaziktir günahtir etme iyi kötü bi gitar markasi işte abartma bu kadar ters tepmeye başladı :)

kolay gelsin...

Misery demiş ki:
Arkadaşlar bende yeni RG 320 FM gitar aldım akort tutması iyi bayaa yeni almama ve hiç ayar görmemesine göre ama bir iki sorum olacak kalın mi teli biraz pesleşio özellikle kalın mi teli diğerleri sağlam özellikle ince mi,si,sol telleri nerdeyse hiç atmıyor.Re teli çok az pesleşio sesi bozmuyacak kadar bide kalın mi teli pesleşiyor biraz ama dediğim gibi hiçbir ayar yapılmadı gitara bide akort tam gözüküo sonra bakıorum hafif pes olmuş bir iki tel ama seste problem yok kuılaktan akor bozukluğu anlaşılmıo yani sonra bakıorum akort yerinde floyd rose'lu gitarı ilk defa kullandığım için huyunu suyunu bilmiorum sanırım bu floyd rose'lu gitarlarda herzaman dört dörtlük akort olurmu yani ne kadar çalarsınız çalın bütün notlar tunerda tam ortada dururmu yoksa floyd'un huyundan hafif öne arkaya oynayıp tekrar düzelirmi?ya anlatamamış yada saçma sapan yazmışta olabilirim ama sadece floyd rose'a bi türlü tam alışamadımda kullananlardan bir iki bilgi istiyorum işte bi akort tutmuo diyen arkadaşlar sizde akort tutmazken bütün tellermi kaçıo yada kaçan teller ne kadar kaçıo yani benim şu anda gitarımda kulaktan anlatabileceğin bi akor kaçması yok kulaktan herşey normal ama tunerdan bakınca hafif kaçık gibi gözüküo biras çalıorum akor tekrar tunerda doğru gözüküo
Bide İbanez RG 350,RG 370,RG 320 kullanıcıları yani Edge III köprü kullananlar da soruma yanıt verirsede çok sewinirim floyd'larından memnuniyetleri,akort kaçırma durumları ve nasıl bi ayar yaptıklarını yada yaptırdıklarını yazabilirlerse sewinirim
şimdiden teşekkürler

slm misery gitarın hayırlı olsun , ben de de bir adet rg 270 var...gitarı hiç çalamıyorum dersem yeridir, sebebi ise hem karafatma gibi siyah olması, hem de ince mi telinin ne yaparsam yapayım bir türlü akort tutmaması, (d'markley 9 numara) lockin nutdamı sorun var floyd damı anlayamadım kağıt sıkıştırdım olmadı, vidaları köküne kadar sıktım olmadı...gerçi benim floyd rose eski lo pro lardan heralde ama olsun,floyd daki teli yatağını ileri -geri kaydırdım olmadı....bu yüzden ibanez floydundan pek hazzetmiyorum, buna rağmen sadece ucuz olduğu için ibanez alma vaziyetlerimde var bu aralar(rgt42dxfm olcak heralde)

Teşekkür ederim dostum daha iyileri sizlerin olsun :)
Benim gitarım o kadar akort kaçırmıo ya aslında hiç kaçırmıo desem yeridir ve şu anda gitar sıfır daha gitar oturmadı,hiçbir ayar yapılmadı,köprüsü biraz yukarda duruo ona rağmen şu anda 3gündür çalıorum gitar akort kaçırmadı dediğim gibi ufak pesleşme oluo kalın mi'de sonra düzelio,benim ince mi,si,sol hiç kaymıo özellikle
Karafatma olayı konusunda sana sonuna kadar katılıyorum bende siyah ibanezi pek sewmiorum onun için RG 320FM'i tercih ettim çok tatlı Transparent Lavender Blue flamed body'e sahip,bence gitarın tipide çok önemli mesela RG320FM,RG370DX,RG350DX arasında,3üde yaklaşık aynı özelliklere sahip gitarlar,370'i kafadan simsiyah olduğu için eledim 350DX'dede çok aklım kaldı aslında ööle beyaz beyaz o da çok güseldi ama son kararım 320FM ( http://www.ibanez.co.jp/world/country/frame_turkey.html ) oldu :) ayrıca köprüsüde kötü değil yani hele tonlarını çok beğendim gerçekten :)

arkadaşlar rg2550 alıcam da bilmiorum yaw ullanan arkadaşlar fln varmı deneme şansım olmadan alıcamda batmandayım o açıdan.. yardımcı olur, fikir verirseniz mutlu olurum :) eyw..

zaz demiş ki:
arkadaşlar rg2550 alıcam da bilmiorum yaw ullanan arkadaşlar fln varmı deneme şansım olmadan alıcamda batmandayım o açıdan.. yardımcı olur, fikir verirseniz mutlu olurum :) eyw..

yaw allah rızası için 3. msjım yardım eden yok mu :) şimdi bekle zaten yardım eden olursa yazar diiceksinizde benim iş biraz acil kusuruma bakmayın ısrarım bunun üzerine..

zaz demiş ki:
zaz demiş ki:

yaw allah rızası için 3. msjım yardım eden yok mu :) şimdi bekle zaten yardım eden olursa yazar diiceksinizde benim iş biraz acil kusuruma bakmayın ısrarım bunun üzerine..
abi imkanın varsa al tabi. niye almıyasın ki. ben bi kere nedemiştim gayet güel rahat. rengi hoşuma gitmedi birazcık o kadar yani:D

rengi hoşuma gitmedi derken pickguard rengimi yoksa ağacın rengimi? pick. in iki rengi varda bordomsu olan rengi benimde pek hoşuam gitmedi ama metalik bişi vardı o güsel gözüküodu

İbanez grg 270

arkadaşlar bu gitarı almayı düşünüyorum.ank zuhal müzikde 360$ civarı fiyatı var.fakat bu gitarı nette araştırdım basswood kasa olduğu yazıyo fakat zuhaldeki elemanlar bana alder kasa dediler.Neyse sizinde bu gitar hakkındaki yorumlarınızı bekliyorum.(Modeli gio olarakda geçiyo yanlış anlaşılmasın:D)

zaz demiş ki:
zaz demiş ki:

Ben kullanıyorum. Memnunum güzel gitar. Ama bi yerlerini vurunca içiniz gidiyor çünkü galaxy black rengi çok garip bi şey boya mı desem neyse artık. Siyah üzerinde uzaydaki yıldızlar gibi beyaz noktacıklar var. Hiç bi şekilde kapatılıp boyanmıyor boyansa da eskisi gibi olmuyor. Pickguard benimki de bordo gibi olandan. Pickguard'ı değiştirmek sorun değil istediğin renk takarsın ama inlayler fabrika çıkışı pickguard rengi neyse onunla aynı renk oluyor o yüzden pickguard değiştirirsen inlayler ile aynı renkte olmayacağı için daha kötü görünür. Orjinalliğini hiç bozmama taraftarıyım. Alırken ben de tereddüt ettim "acaba bu morumsu bordomsu renk beni bozarmı" falan diye, şimdi görünüş olarak da çok seviyorum gitarımı. Özel hissettiriyor kendini bi nebze. Tavsiye ederim...

Şu an kullandığım washburn de tremoloyu kullanırken akord bozuldu ben de köprüyü sabitledim.Forumda bi çok arkadaşın hareketli köprülerle sorun yaşadığını okuyunca iyice soğudum.Zaten pek aramıyorum,bu yüzden sabit köprülü olduğu için SZ serisini düşünüyorum. Web sitesinde bu gitarın uzun sustain verdiği yazıyor. Bana sustain palm mute yaparken sertliği öldürüyor gibi geliyor. Kısacası palm mute yapmayı çok seven biri olarak SZ serisi heavy ve numetal e uyar mı?

Bir çok nu metal gitarcısında ben S Classic, SZ kullandığını görüyorum yabancı forumlarda vs.
Ibz%20SZ2020F%20TKF.50.jpg

Geri