Ibanez Başlığı

ibanez in 2008 yılı üretimi SV-5470 modelini deneyen arkadaş varsa, görüşlerini buraya yazabilirse çok hayra geçer.
ibanez sitesindeki tanıtım videosundan açıkçası hiç tatmin olmadım.
yeni köprü sistemi faklı gibi geldi bana.
duruma göre bu gitarı almayı düşüneceğim.

Güzel o video nesi tatmin etmedi seni? Yani video'yu mu beğenmedin (çekim, anlatım, ışık vs) yoksa gitarı mı?

Köprü SynchoniZR. Kısaca, float etmeyen ve non-locking bir kilitli köprü sistemi. Höö dedin muhtemelen, şöyle anlatayım:

S Prestige'lerdeki Zero köprüye benziyor. Telleri kesmeden arkadan geçirerek takıyorsun, kafada ise aynı Sperzel'e benzeyen sarmak gerektirmeyen kilitli burgular var, hatta çevirdikçe akort için telin fazlasını da kesiyor. Köprünün en güzel yanı floyd rose gibi tel=yay mantığı yok yani tel de kopsa hatta 6 teli de çıkarsan köprü aynen yerinde duruyor. Arkadaki bir vida yardımıyla istersen köprüyü sabitleyebiliyorsun ve dive-only oluyor (tamamen sabitlemek yok). Tellerin ayrı entonasyon ayarı var ama her floating köprü gibi bağımsız aksiyon ayarlayamıyorsun.

Manyetikler Ibanez ama eski INF'ler gibi değil epey farklı, sitesinde filan okursun ya da Ibanez forumlarında. Sonuçta Telecaster country sound'u da alamazsın EMG'li Cannibal Corpse sound'u da ama aradaki herşeyi çalabilirsin bunlarla.

Çok zarif ve şık bir gitar. İncecik ama dolgun bir sound'u var. Hafif olması süper, işçilik vs zaten Team J Craft made in Japan desem yeterli herhalde. Dediğim gibi çok yönlü bir gitar ama herhangi bir yöne çok uç takılacaksan seni kesmez yani black metal grubun filan varsa başka şey bak derim.

Bak güzel bi inceleme:
http://www.musicradar.com/gear/all/...ing-solid-body/sv5470f-prestige-152725/review

Açıklamaya devam edecek olursak, linkini verdiğim incelemede de yazıyor sanırım (Guitarist derigisinde çıkmıştı o yazı) SynchroniZR tremolo tam olarak floyd rose numaraları yapmak isteyip de o mekanizmayla uğraşmak istemeyenler için yapılmış. Bir kere tellerin direk takılması toplam 3-4 dakikada 6 teli birden hem de köprü yerinden kıpırdamadan değiştirebilmenizi sağlıyor (en baba floyd kullanıcısı bile bana 10-15 dakikadan az uğraştığını iddia etmesin, üstelik bir iki saat de teller otursun hassas akort yapayım vs vs var akabinde). Ayrıca mekanizma tellerden bağımsız, yani dediğim gibi tel bile kopsa köprü mıh gibi sıfır noktasında duruyor. Köprüyü oynatan sadece kolun yukarı aşağı hareketi, yaylar veya tel değil. Arka tarafın resmi Ibanez sitesinde var, oradaki büyük vida yay gerginliğini ayarlıyor, yani eskiden iki büyük vidayla yapılan iş, açıkçası bu köprü mekanizmasında ne işe yarıyor tam emin değilim, nasılsa yay=tel klasik floyd dengesinden farklı olay. Diğer küçük vida ise çevirdikçe köprüye yaklaşıyor ve ucu değdiği zaman köprüyü tek yönlü kilitlemiş oluyor yani Strat tipi köprünüz olmuş oluyor. Palm mute yaparken köprüye uyguladığınız baskı da floyd'daki gibi tüm seslerin bozulmasına sebep olmuyor çünkü köprü sağ elin altında aşağı batmıyor. Denemedim ama tahminimce bend'lerde bend ettiğiniz nota hariç diğerleri bozulmamalı floyd gibi çünkü …. ne dedik… köprü sabit.

Çok iyi bilmiyorum ama sanki Kahler mekanizmasına benziyor desem, bilen varsa düzeltsin, naçizane yorumum budur.

solitude71 demiş ki:
Açıklamaya devam edecek olursak, linkini verdiğim incelemede de yazıyor sanırım (Guitarist derigisinde çıkmıştı o yazı) SynchroniZR tremolo tam olarak floyd rose numaraları yapmak isteyip de o mekanizmayla uğraşmak istemeyenler için yapılmış. Bir kere tellerin direk takılması toplam 3-4 dakikada 6 teli birden hem de köprü yerinden kıpırdamadan değiştirebilmenizi sağlıyor (en baba floyd kullanıcısı bile bana 10-15 dakikadan az uğraştığını iddia etmesin, üstelik bir iki saat de teller otursun hassas akort yapayım vs vs var akabinde). Ayrıca mekanizma tellerden bağımsız, yani dediğim gibi tel bile kopsa köprü mıh gibi sıfır noktasında duruyor. Köprüyü oynatan sadece kolun yukarı aşağı hareketi, yaylar veya tel değil. Arka tarafın resmi Ibanez sitesinde var, oradaki büyük vida yay gerginliğini ayarlıyor, yani eskiden iki büyük vidayla yapılan iş, açıkçası bu köprü mekanizmasında ne işe yarıyor tam emin değilim, nasılsa yay=tel klasik floyd dengesinden farklı olay. Diğer küçük vida ise çevirdikçe köprüye yaklaşıyor ve ucu değdiği zaman köprüyü tek yönlü kilitlemiş oluyor yani Strat tipi köprünüz olmuş oluyor. Palm mute yaparken köprüye uyguladığınız baskı da floyd'daki gibi tüm seslerin bozulmasına sebep olmuyor çünkü köprü sağ elin altında aşağı batmıyor. Denemedim ama tahminimce bend'lerde bend ettiğiniz nota hariç diğerleri bozulmamalı floyd gibi çünkü …. ne dedik… köprü sabit.

Çok iyi bilmiyorum ama sanki Kahler mekanizmasına benziyor desem, bilen varsa düzeltsin, naçizane yorumum budur.
bu yazıyı okuyunca sahnede teli kopan floydlu fenderin bana döktürdüğü soğuk terleri hatırladım :D güzel bir sisteme benziyor.

Bu arada alet inanılmaz ince, incelediysen biliyorsundur. Tam Türkçesini bilmiyorum ama "sleek" denilecek bir tasarım. Eğer tok ve dolu dolu ton istiyorsan Les Paul filan gibi hayal kırıklığına uğrarsın. Tam bu model olmasa da S serilerini Frank Gambale çalıyordu bir ara sanırım. Bir de yine S yenilerden Dragonforce Herman Li çalıyor ama şimdilik SV meşhur birilerinde yok. Neyse demem o ki yukarıda da yazdığım gibi çok yönlü bir gitar ama bir noktaya kadar. Yani iyi bir Ibanez Prestige modeli ama bir Schecter ya da ESP Eclipse ya da LP sound'u beklemeyeceksin - adı üstünde Ibanez S Prestige ne sound ise bu da o. Neyse alacaksan zaten incelemişsindir bu kadarını sanırım.

yok zaten o tonlar için bir stratım var.
daha önce pgm301 im vardı ancak sabit köprü olayı bana ters geldi. daha sonra jem555 i sevdim ancak onunda floydu canımı sıktı. yaptığım incelemelere göre, gövde hariç her şeyiyle pgm301 in tremololusu gibi görünüyor sv 5470.
eh gövdeden dolayı baktık ki sound yetersiz kaldı, o zaman manyetik takviyesine gideriz ;)
zaten büyük olasılık köprüyü evo bridge ile değiştiririm.

uzun zamandır ibanez almayacağım diye inat etsemde geçen gün müzik markette aktif seymour duncan manyetikli sabit köprülü rgr 08 ltd görünce birikmiş öğrenci fonumdaki parayı düşünmeden yatırdım ilk görüşte aşk bu olmalı artık bende ibanezci kardeşlerim arasına katıldım tüm ibanez başlığı ailesini selamlıyorum

evet stage müzikten aldım nedendir bilmem ama sapı bana epey rahat geldi işçiliğinde de pek bi kusur bulamadım ama zamanla ne olur bilemem şimdilik isteklerimi karşılıyor belki ilerde emg ile değiştirebilirim manyetiği burgularıda kilitli yapabilirim ve switch yerine de push pull buton tababilirim modifiye işte

rg 1570 denedim ancak rahat edemedim sanırım o klavyede rahat edemeyen bir ben varımdır :D ayrıca bu gitarın fiyatı bütçeme uygun geldi ve modifiye etmeden üzerinde aktif manyetik vardı bu yüzden seçtim bunu almasaydım büyük bir ihtimal mtm2 alıp ilerde ona emg set takıcaktım ya da cort alıcaktım ama bu gitarı görüp deneyince çok beğendim fazla da artısını eksisini düşünmeden aldım ama pişman değilim yine de dediğinde haklılık payı var modifiye için 1570 tarzı bir gitar daha uygun olur hem ton yelpazesi geniş hemde daha kaliteli aksam ve işçilik var ayrıca hiç floyd rose'lu gitar kullanmadım epiphone ve cort gitarım var cort zaten tremolo'lu açıkcası floyd'a yabancı olduğum içinde tırstım biraz

Geri