Ekipman ve Kayıt

Arkadaşlar size elimdeki ekipmanı yazarsam bana en iyi kayıt performansını nasıl alabileceğim konusunda yardım edermisiniz elime yeni bir kaç alet geçtiği için şu an afallamış durumdayım

fender squier stratocaster mexico
fender champion 110, 35 w
boss-me 30 prosessor
2 tane beyer dynamic mikrofon
8 kanal studio master mixer
live drive2 ses kartı
cubase sx
davul yazmak için reason ve fruity loops

not: mixer ve dynamic mikrofonlar elime geçtikten sonra biraz afalladım doğrusu çünkü daha önce amfiden head phonesdan direk ses kartına giriş yapıp kendi çapımda başarılı bir ton elde ederken şimdi amfi mikrofonlayıp onuda mixer aracılığıyla ses kartına girmeye çalışıyorum ama başaramadım. Normalde prosessor aracılığı ile amfiden elde ettiğim tonu bilgisayar kayıdında az çok yakalarken şimdi tamamen nerdeyse alakasız tonlar geliyor.bunun için eminim mixer ve mikrofon kullanımıyla ilgili ince ayrıntılar vardır " bunları merak ediyorum gerçekten" ... neyse eğer cevap verirseniz daha ayrıntılıda konuşuruz. teşekkürler herkeze

mikrofonu öyle haydee diye line gibi girersen hoş olmaz tabi, mütevazi de olsa bir pre-amp kullan (behringer tube ultragain 1953 gibi bişi mesela).
ve gitarı da bilgisayara direk bağlamamanı öneririm (yani processor olsa bile); bir şekilde bi amplification uygula gitara da, ha bu gitar pre-amp ıyla olur, veya amfiyi mikrofonlamakla olur onu sen bilirsin (ki amfiyi mikrofonlamak eğer yalıtımlı yerin varsa veya sesin problem olmayacağı bir yer, bence ton bakımından çok daha iyi)

kanal kayıt falan yaparken mixer hakkaten çok gerekli bişiden daha çok bi lüks aslında, sonuçta software olarak bir mixer ı olmalı ses kartının falan. ama mixer ı satıp yerine bir kontrol masası alsan cubase veya dengi programların mixerleriyle real-time çalışabileceğin tadından yenmez valla o zaman :)

Ha bu arada eğer sadece evde kayıt amaçlı kullanacaksan 2 dinamik mikrofonunu satıp bi condenser mikrofon almanı öneririm, çok daha kaymak gibi kayıtlar yapabilirsin.

ve son olarak cubase, reason gibi programlardan bahsederken fruity loops a fln elini bile sürme derim :) kolay gelsin..

• Konu Sahibi Konu Sahibi
tesekkurler tavsiyelerin icin, ben eskiden dedigin gibi direk ses kartina girioyrudm ama simd zaten mixerin icinde pre-amp. ide mevcut ama hala anfiden normal durumda aldığım tonu bilgisayara aktaramıyorum,mixer gene biraz daha ton cekmeme yardım ediyor ama genede olmuyor,yakında burdan yaptıgım sarkı kayıtlarını yollarım

Geri