Kemper Profiling Amplifier Bilgi Ve Tartışma Başlığı

Bir kaç yıllık geçmişi olan yeni bir ürün .

kemper_black_b.jpg

21. yüzyılda neler olabileceğini gözler önüne seriyor .
Arzu edilen ses tonunu tamamı ile fotoğraf çeker gibi hafızasına kaydederek her an kullanıma hazır bir preset haline getiriyor ,
Ek olarak da EQ ve gain ile oynamanıza izin veriyor .
Aslında tam bir preamfi gibi çalışıyor , bir power amfisine ihtiyacı var ve lambalı yada SS kullanabiliyor .

Beraberinde yüzlerce dünyaca ünlü amfi profilleri ile birlikte geliyor ,
Bunun yanında da 2000'in üzerinde internet üzerinden ücretsiz , kullanıcıların paylaştıkları profiller var .

Hangi amfi isterseniz hepsi hazır , Bogner, Soldano , CAE , Mesa , Conford , Marsha , Marshall , Vintage amfiler , hatta Trainwreck , adını siz koyun , dileyin yeter .

Çok şanslıyız ki yurt dışı ile nerede ise aynı fiyata Pluton Müzik tarafından ülkemize ithal ediliyor .

http://www.plutonmusic.com/products.asp?M=19&C=166&P=541

Cem Köksal'da çok başarılı bir profil gerçekleştirmiş ve bu sayfadan izlemek mümkün .

Ben bir tane aldım ve daha öğrenme safhasındayım .
Çok çok iyi olduğunu söyleyebilirim , bir high gain cenneti .

Şimdilik bu kadar ,
Konuşmaya devam ederiz .

Linkler :

http://www.kemperampprofiles.com/

http://www.kemper-amps.com/page/render/lang/en/p/175/do/Rig_Exchange_Download.html

Bir eleştiri :

http://www.tonymckenzie.com/kemper-amps-review.htm

Hakan

:)

Önemli -ve genelde anlaşılamayan- bir konuya değinmek istiyorum:

Kemper, bir amfiyi komple capture eden, adeta fotokopisini çekip kullanımınıza sunan bir cihazdır. Stüdyolar için idealdir. Sahne için de düşünülebilir ama bence esas kullanım alanı profesyonel ya da amatör albüm demo vs kayıtlarıdır ve hatta bu iş için kullanılabilecek en iyi cihazdır.

Ama canlı çalarken, Kemper'a power amfi ve kabin takarak amfiymiş gibi çalmak çok da mantıklı değil. (en azından şimdilik) Kemper'a kaydedilen tonlarda zaten kabin efekti mevcut, bir kez daha kabinden geçerse...

Fractal Axe Fx ise bünyesinde bir amfinin simülasyonunu yaparak (dışarıdan kopya çekmeden :) ) taklit eden bir cihazdır ki, eğer bir power amfi ve kabinle birlikte kullanırsanız adeta taklidini yaptığı amfiye sahipmişcesine ton yakalayabilir, stüdyoda ya da konserde kullanabilirsiniz. Fractal Axe FX'te amfi, kabin ve power amfi efektlerini ayrı ayrı açıp kapamak mümkün. Şahsen bazen Axe FX'e gerçak preamfi bağlayıp, power amfi ve kabin efektlerini kullanarak kayıt da yapıyorum, bazen de Axe FX'in preamfi simülasyonlarını gerçek bir poweramfi ve kabine bağlayıp mikrofonlandırıp da kaydediyorum. Her türlü muhteşem sonuçlar veriyor...

Dolayısıyla Kemper ve Fractal Axe FX, biribirlerinin muadilleri değildir. İkisine de sahip olabilir, hatta Kemper'la Fractal Axe FX-PowerAmp-Cabinet sistemini capture etmek dahi mümkün olabilir.

Kemper'ınız var diye amfi almamak da olmaz. Hatta amfiniz varsa kesin bir kemper edinmeye bakın, tonlarınızı backuplayıp saklayın :)

Şahsi kanaatim böyle. Herkese tavsiye ederim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Kemper'de kabin simulasyonu kapatma şansımız var ve bu sayede ben en sevdiğim tonu Fryette 2502 ile ve Marshall Vinatge 412 ile , ne mutlu ki alabiliyorum .

Axe Fx ile Kemper kıyaslamasına ilişkin bir kaç şey ben de bir başka başlıkta yazmıştım.Kemper bence portatifliği ve kullanım kolaylığı ile öne çıkıyor. Ama efektler söz konusu olduğunda kıyaslama yapmak bile gereksiz. Axe Fx'i bu açıdan Eventide cihazları ile bile kıyaslayanlar var.
Yeni kuşak Fractal ürünü (Axe Fx II) bu konuda daha da üstün diye tahmin ediyorum. Hatta Axe Fx II'deki Tone Matching özelliği sanırım Kemper ile de kapışmak amacıyla tasarlanmış.
Benim görebildiğim kadarıyla Kemper'in en büyük handikapı kayıt meselesi. Sevdiğiniz bir amfinin sesinden örnek almanız için adam gibi bir kayıt ortamına ihtiyacınız var sonuçta. O nedenle hazır tonlar ile idare etmek durumundasınız. Edit şansınız var tabii, ama Axe Fx'deki opsiyonlar ile kıyaslandığında Kemper'in yapabilecekleri bu konuda oldukça sınırlı gözüküyor.

Şunu da söyleyeyim, ben şimdiye kadar Axe Fx ile kayıtta aldığım verimi amfimde alabilmiş değilim. Son derece mütevazi monitörler olan MAudio Bx5a ile aldığım sonuçlar müthiş, ama cihazı denediğim power amfi + kabin kombinasyonları ciddi hayal kırıklığı yaratıyor, çünkü cihazda kabin ve power amfi simülasyonunu kapatmak yetmiyor. Bu şekilde kullanmak için ayrıca ayar yapmak durumundasınız ve bu da hiç hoş değil...
Axe Fx'i en ideal bir FRFR monitör ile kullanmayı tavsiye ediyorlar ki, onlar da ateş pahası. Benim kaygım, Kemper'in de aynı hayal kırıklığını yaratma ihitimali olması. İyi sonuç alınmaz mı, alınır... ama ayrı ayrı ayar yapmanız lazım...

Bir Axe Fx Ultra kullanıcısı olarak ben aslında Kemper kadar kullanıcı dostu ve kolay taşınacak şekilde tasarlanmış, ama Axe Fx II kadar işlemci gücüne ve detaya sahip bir cihaz olmasını dilerdim:)

Evet maalesef hiç bir şey dört dörtlük olamıyor. Bu cihaz ileride olacakların da habercisi bana göre.
Eğer hayatımı müzikten kazansaydım, proje proje çok değişken soundlara ihtiyaç duyan bir gitarist olsaydım, böyle bir cihaz alırdım. Gece vakti farketmez, istediğim zaman aklıma gelen fikri projeye uygun amfi pedal seçeneği ile kaydederdim.
Ben aletin formatını sevemedim maalesef. Axe Fx gibi standard rack formatında olsa ne olurdu? 2U veya 3U rack biçiminde olmaması için sebep yok. Kullanan arkadaşlar power amp ve kabin ile kullanımda performansta hemfikir. Bunun altına power amp bağlayacaksın, üstüne power conditioner koyacaksın, profesyonel kullanımda nasıl sabitleyip emniyetle taşıyacaksınız?

kemper'ın sadece preamfi'yi 'profile' edip etmediği konusunda bir fikrim yok.
aslında mantıken edebiliyor olması lazım, ama ne denedim, gördüm, ne de duydum.
hatta stomp-box'ları bile 'profile' edebiliyor olmalı.
(üf ne çok ingilizce-türkçe karışık konuştum, kusura bakmayın :)

şu anda kayıtlarına devam ettiğimiz albümümüzde, Axe FX'i bir lambalı power amfiye, oradan da 2x12 kabin'e gönderip, mikrofonla kaydediyoruz ve çok iyi sonuçlar alıyoruz. Axe FX'i bu şekilde kullanıp sonuç alamayanlar varsa kesin bir yerde hata yapıyordur.
olası hatalar:
1. Kabin simülasyonu açık olmamalıdır. (global ayarlardan kapat)
2. Power Amfi simülasyonu açık olmamalıdır. (global ayarlardan kapat)
3. Daha önceden yaptığınız ton üzerinden değil, yepyeni (sıfırdan) bir ton'la başlanmalıdır. (sadece bir preamfi koyup ton yakalanmalı, sonra üstüne gerekirse eq, drive vs eklenmeli)
4. Axe FX'in output sonda olmalı (En az %80 açık olmalı)
5. Axe FX'in çıkışında bulunan grafik EQ 'Flat' olmalıdır.
6. Edit ekleme: Eğer kafa amfiye giriliyorsa, return girişinden girilmelidir.
7. İsteyen bu yazdıklarımı Türkçe'ye çevirsin. :dead:

kemper konusuyla alakasız ama aşağıdaki videomda, bir Axe FX ile gerçek lambalı preamfi karşılaştırması, amatör olarak evde hazırlanmıştır, axe fx'in power amp ve kabinle nasıl sonuç verdiğine basitçe bir fikir verebilir.

Bana bir kemper verin ona da demo hazırlayayım (hop pluton müzik duy sesimi, illa satın mı almamız lazım :)

sevgiler sunuyorum

Bu cihazlar elde taşınabilecek şekilde tsarlanmış. O nedenle de şekli "sefer tası" ("lunch box") gibi yapılmış. Zaten bence bu cihazları bildiğimiz anlamda lambalı power amfilere filan bağlamak çok da anlamlı değil, çünkü o zaman aletin çok anlamı kalmıyor. Amfisi de kendi içinde olan şeffaf soundlu FRFR monitörlere veya Matrix vs gibi şeffaf soundlu solid state poweramfilere bağlamayı öneriyorlar ki, onlarda da pek ısınma sorunu olmuyor anladığım kadarıyla.
Ama halen pek çok gitarist bu cihazı standart bir preamfi gibi kullanmayı tercih ediyor. Bu da bana biraz tuhaf geliyor doğrusu. Adam VHT power amfiye giriyor Axe Fx'i mesela... İyi de ben ne anladım o zaman bu cihazın power amfi simülasyonundan ?

aslında mantıken edebiliyor olması lazım, ama ne gördüm, ne duydum, ne de denedim.
(üf ne çok ingilizce-türkçe karışık konuştum, kusura bakmayın :)

şu anda kayıtlarına devam ettiğimiz albümümüzde, Axe FX'i bir lambalı power amfiye, oradan da 2x12 kabin'e gönderip, mikrofonla kaydediyoruz ve çok iyi sonuçlar alıyoruz. Axe FX'i bu şekilde kullanıp sonuç alamayanlar varsa kesin bir yerde hata yapıyordur.
olası hatalar:
1. Kabin simülasyonu açık olmamalıdır. (global ayarlardan kapat)
2. Power Amfi simülasyonu açık olmamalıdır. (global ayarlardan kapat)
3. Daha önceden yaptığınız ton üzerinden değil, yepyeni (sıfırdan) bir ton'la başlanmalıdır. (sadece bir preamfi koyup ton yakalanmalı, sonra üstüne gerekirse eq, drive vs eklenmeli)
4. Axe FX'in output sonda olmalı (En az %80 açık olmalı)
5. Axe FX'in çıkışında bulunan grafik EQ 'Flat' olmalıdır.
6. İsteyen bu yazdıklarımı Türkçe'ye çevirsin. :dead:

kemper konusuyla alakasız ama aşağıdaki videomda, bir Axe FX ile gerçek lambalı preamfi karşılaştırması, amatör olarak evde hazırlanmıştır, axe fx'in power amp ve kabinle nasıl sonuç verdiğine basitçe bir fikir verebilir.

Bana bir kemper verin ona da demo hazırlayayım (hop pluton müzik duy sesimi, illa satın mı almamız lazım :)

sevgiler sunuyorum

Yazdıkların gayet anlaşılır aslında, teşekkür ederim. Bilmediğim bir şey söylememişsin:) ama gayet net ve anlaşılır yazmışsın.

Bence ne kadar iyi bir set up ile çalmakta olduğunu gözden kaçırıyorsun. Ben bahsettiğin ayarların tümünü yapıyorum, ama eğer bu sonucu almak için senin videondaki gibi Mesa power amfi artı kabin almam gerekiyorsa, bu durumda Axe Fx'in çok anlamı kalmıyor benim açımdan. Elimdeki gayet mütevazi home studio monitörleri ile senin bu set up ile aldığın sonuca yakın sonuçlar alıyorum. Ama yine gayet mütevazi olan amfime geçince iş değişiyor (2x12 Jet City kabin, Taurus Head Stomp hibrid pre-power amfi) ve bence bu büyük bir sorun. Bu, sadece evinde çalan adam için (veya sürekli aynı ekipmanla çalma ya da onu taşıma lüksü olan) insanlar için çok sorun değil. Ama eğer ben her farklı amfi için yeni ayar yapmak zorundaysam, o zaman Axe Fx'i stüdyoya taşıyıp onunla amfiden çalmanın bir anlamı kalmıyor. Çünkü bu durumda "evimde aldığım soundu acaba (stüdyodaki) o amfide çıkartabilecek miyim ?" gibi bir soru işareti oluşuyor. O zaman ben de diyorum ki, "3-5 pedallık bir analog set kurar stüdyoya onu taşırım". Bu çelişkiyi başkalarının da yaşadığını tahmin ediyorum.
Kemper bu konuda daha avantajlı olabilir, çünkü geniş ön paneli çok daha kullanıcı dostu gözüküyor. Hiç olmazsa anında müdahale ile yerinde ayar yapmak daha kolay olur. Yeni Axe FxII'nin ön paneline fonksiyonu programlanabilir bir kaç ek düğme koymuşlar, belki bu da preamfi katına müdahaleyi kolaylaştırır. Ama ben olsam eski Digitech 2112-2120 paneli gibi doğrudan preamfi ve temel global EQ ayarlarına erişim sağlayan bir kaç pot eklerdim panele.

Şunu da söylemeden geçemeyeceğim: Eğer ben lambalı bir amfiyi mikrofonlayıp kaydedebileceğim imkanlara sahip olsam, Axe Fx benim için pek de tercih edilebilecek bir cihaz olmazdı. Cihazı sadece pahalı bir dijital preamfiye indirgeyen bu tip yaklaşımlar bana enteresan geliyor:) Burada tek avantaj, olsa olsa lambalı analog bir preamfinin arıza-sorun çıkarma riskini elimine etmek olur gibi geliyor bana. Axe Fx'in böyle bir sorun çıkarma riski yok:)

Elbette herkesin kendi tercihi, ama Axe Fx gibi cihazların aslında doğrudan ses kartına kayıt yapabilmek için tasarlandığı düşünülünce...:)

aslında mantıken edebiliyor olması lazım, ama ne denedim, gördüm, ne de duydum.

Evet ,
Sadece bir preamp , preamp + Power amp , pedal + amfi , Sadece pedal , bunların hepsi tek tek yada bir arada profillenebiliyor .

Lambalı power + Gitar kabini olayı hakkındaki düşüncelerine de katılıyorum . Asıl o şekilde çok başarılı oluyor .

Yazdıkların gayet anlaşılır aslında, teşekkür ederim. Bilmediğim bir şey söylememişsin:) ama gayet net ve anlaşılır yazmışsın.

Bence ne kadar iyi bir set up ile çalmakta olduğunu gözden kaçırıyorsun. Ben bahsettiğin ayarların tümünü yapıyorum, ama eğer bu sonucu almak için senin videondaki gibi Mesa power amfi artı kabin almam gerekiyorsa, bu durumda Axe Fx'in çok anlamı kalmıyor benim açımdan. Elimdeki gayet mütevazi home studio monitörleri ile senin bu set up ile aldığın sonuca yakın sonuçlar alıyorum. Ama yine gayet mütevazi olan amfime geçince iş değişiyor (2x12 Jet City kabin, Taurus Head Stomp hibrid pre-power amfi) ve bence bu büyük bir sorun. Bu, sadece evinde çalan adam için (veya sürekli aynı ekipmanla çalma ya da onu taşıma lüksü olan) insanlar için çok sorun değil. Ama eğer ben her farklı amfi için yeni ayar yapmak zorundaysam, o zaman Axe Fx'i stüdyoya taşıyıp onunla amfiden çalmanın bir anlamı kalmıyor. Çünkü bu durumda "evimde aldığım soundu acaba (stüdyodaki) o amfide çıkartabilecek miyim ?" gibi bir soru işareti oluşuyor. O zaman ben de diyorum ki, "3-5 pedallık bir analog set kurar stüdyoya onu taşırım". Bu çelişkiyi başkalarının da yaşadığını tahmin ediyorum.
Kemper bu konuda daha avantajlı olabilir, çünkü geniş ön paneli çok daha kullanıcı dostu gözüküyor. Hiç olmazsa anında müdahale ile yerinde ayar yapmak daha kolay olur. Yeni Axe FxII'nin ön paneline fonksiyonu programlanabilir bir kaç ek düğme koymuşlar, belki bu da preamfi katına müdahaleyi kolaylaştırır. Ama ben olsam eski Digitech 2112-2120 paneli gibi doğrudan preamfi ve temel global EQ ayarlarına erişim sağlayan bir kaç pot eklerdim panele.

Şunu da söylemeden geçemeyeceğim: Eğer ben lambalı bir amfiyi mikrofonlayıp kaydedebileceğim imkanlara sahip olsam, Axe Fx benim için pek de tercih edilebilecek bir cihaz olmazdı. Cihazı sadece pahalı bir dijital preamfiye indirgeyen bu tip yaklaşımlar bana enteresan geliyor:) Burada tek avantaj, olsa olsa lambalı analog bir preamfinin arıza-sorun çıkarma riskini elimine etmek olur gibi geliyor bana. Axe Fx'in böyle bir sorun çıkarma riski yok:)

Elbette herkesin kendi tercihi, ama Axe Fx gibi cihazların aslında doğrudan ses kartına kayıt yapabilmek için tasarlandığı düşünülünce...:)

Konu iyice Axe Fx'e kaydı ama, Kemper'a da respec gönderiyoruz arada, idare edin. :)

Axe Fx'i power amfiye ve bilimum kabinlere girerek, mevcut setup'ımdan çıkan tonları esnetmek için kullanıyorum. Evet, biraz iyi imkanlarımız var; bunlarla birlikte Engl Fireball, Marshall TSL 100 kafa ve bilimum marshal, mesa, engl kabinler grubumuzun stüdyosunda mevcut. Ama bir VH4 ya da Rectifier soundları Axe Fx'ten 'bi acaaiip' geliyor. Yaptığımız albümde, mevcut gerçek amfilerle birlikte belli yerlerde, recto, vh4 ya da jazz chorus tonlarını karıştırmak (kabinli ya da söylediğin gibi direkt kaydederek) şahane oluyor.

Ama, söylediklerine katılıyorum, Axe FX'ten direkt kayıtta zaten tatminkar bir sonuç alıyorken, hele ki iyi ekipmanlar yoksa maceradan maceraya koşmanın pek bir manası yok. Ama şahsi kanaatim, transparan ya da karakterli bir power amfi (şöyle 100-150 watt temiz) üstüne nefis bir recto ya da engl kabin, Axe FX'i uçuruyor, bambaşka soundlar geliyor. Kabin basıncı donuk impulse'lara nazaran çok daha organik ve hareketli geliyor. Özellikle high gain'de.

Kullanım kolaylığı konusuna gelince, aynı dertten ben de muzdariptim, ta ki Axe Edit'i notebook'a kurup Axe FX'e bağlayana kadar. Ayarları mouse'la yapıyorum, nispeten daha hızlı ve kolay oluyor, tavsiye ederim.

Kemper'ın amfi profile'lama olayı nefismiş, şu dakikada -önce tabi ki biraz deneyip- Axe FX'e alternatif olarak düşünmeye başlayabilirim. Piyasadaki bir çok pahalı amfiyi / preamfiyi profile edip sonra power amfi ve kabinle kullanabilirim.

Dediğim gibi, bir kemper gönderin yahu, deneyelim, demo yapalım, ciddiyim :)

(Bu arada yeni bir demo kaydettim, sadece Axe FX kullanarak, yakında youtube'a koyarım, belki orada daha detaylı tartışırız. Axe FX'te kullandığım Impulse Response'ları da kendim hazırlıyorum)

Bu başlığı açma amacım ,

Kemper'mi daha üstün , Axe FX'mi değil .

Elbette birbirlerine karşı üstünlükleri vardır , bunu konuşuruz fakat asıl amaç Kemper odaklı , kullanım ve kabiliyetleri .

Bu dünyada her ikisine de bol bol yer var .
Bakarmısınız , yüzlerce pedal hala satış yapabilmekte , hem de bu derece iyileri , diğerleri üzerine üstünlük kurabildiği durumlarda dahi ,

Bunlar daha yalnızca 2 adetler .

Başlığı amacından saptırdıysam kusuruma bakmayın. Ama Axe Fx çok daha bilinen bir ürün olduğu için aslında biraz onu kullanarak da Kemper'i anlamaya
çalışıyorum/çalışıyoruz sanki. Bence benzer handikapları var iki cihazın da, en azından ben öyle düşünüyorum.

Ama kesinlikle biri diğerinden üstündür iddiasında değilim. Bence farklı noktalarda üstünlükleri var her ikisinin de ve birinin diğerinin muadili olmadığı çok açık. Hatta ikisi birden bile kullanılabilir... Ve ayrıca ikisinin de handikapları var

Başlığı amacından saptırdıysam kusuruma bakmayın. Ama Axe Fx çok daha bilinen bir ürün olduğu için aslında biraz onu kullanarak da Kemper'i anlamaya
çalışıyorum/çalışıyoruz sanki. Bence benzer handikapları var iki cihazın da, en azından ben öyle düşünüyorum.

Ama kesinlikle biri diğerinden üstündür iddiasında değilim. Bence farklı noktalarda üstünlükleri var her ikisinin de ve birinin diğerinin muadili olmadığı çok açık. Hatta ikisi birden bile kullanılabilir... Ve ayrıca ikisinin de handikapları var

Amacından falan saptırmıyorsun , karşılaştırmalar elbette konuşulsun .
Dikkat çekmemin sebebi , sadece Fractal olayına dönüşmesini arzu etmemem .

Yurt dışı forumlarda , ikisini karşılaştırma imkanı bulanlar ,
Fractal'ın efektlerdeki başarısını , Kemper'in amfi tonlamasında ki üstünlüğünden sık sık bahsediyorlar .

Her ikisini kullanan yurt dışı profesyoneller var fakat benim evde ikisine birden yer açmam ufukta görünmüyor henüz .

Parasını sonuna kadar hakeden bir ürün bu Kemper Profiling Amp. İlk çıktığından beri takip ediyorum, ilerde bir gün kesin edinmeyi planlıyorum.

Başlık için de Hakan abi, teşekkürler. :)

Bu arada, bu videoların tamamında "Profiling" aşamasında bir gürültü oluyor, o gerçekte olan bir ses değil. Kameralar bu sesi alıyor ama siz bir ses duymuyorsunuz normalde sanıyorum.

Geri