Amplifikatörlerimiz

Bar konseri kaldırabilecek güçte, üzerindeki efekte ve drive a mümkün olduğunca az para ödeyeceğim, processorle kullanmak için, Clean kanalı iyi olan, ucuz yollu, metal müziğe uyacak bir amfi arıyorum. Marka model önerileriniz nelerdir?

30 watt az gelecek eminim :) en az 50 düşünüyorum. Bide mümkünse üzerinde efekt istemiyorum olursa bi reverb kullanırım o kadar. Zaten ne alacağıma karar veremediğim için buraya bi sorayım dedim daha sonra ilan vereceğim...

yeter 30 ya :D .köklersen yeter.ne kadar büyük bir bar bu.zaten sen 30 olduğuna bakma bunun sesi köklersem bütün bornova kapıya yığılır :D

Bi amfinin sesini 7/10 dan fazla açtığın zaman seste bariz bozulma oluyo ki köklemek çözüm değil :) Bi de kökleyince şişme durumu var. Bi ara düşündüm mg30dfx almayı ama hakikaten yetersiz kalacağını düşünüyorum. Çaldığım grupta 2 gitar var o yüzden gitar soundunu oturtmak için gerektiğinde yüklenebileceğim (sololarda) gerektiğinde kısabileceğim bi amfi lazım. mg30 u köklesem ritim gitar olarak yeter ama soloya geçtiğimde yarı yolda bırakabilir beni :) Hem ilerde stüdyo falan açma durumumuz olursa orda da davula ezilmiyecek bişey arıyorum. Zaten Çıkış Gücünden çok fikir almak istediğim konu üzerinde efekt olmayan yada en az olan drive kanalından çok clean kanalını kullancağım için ona göre az para ödetecek bi amfi... Anlatabilmişimdir umarım :9

Teklifin için saol. Belki Pod u düşünebilirim ilerde amfiden sonra ehehe

Re: hughes and kettner

strangewisitor demiş ki:
arkadaşlar... benim bir hughes and kettner silver edition 60watt amfim war. ikinci el aldım, çok memnunum (memnundum). aleti çalışmaya götürürken arabamızın bagajına koyduk we açtığımda aletin power ışığının yanmasına rağmen ses alamadım. sesi sonuna kadar açmama rağmen yine ses gelmedi,daha sonra gitarı line in girişine bağladım we ses geldi, sizinde düşündüğünüz gibi inputta bi sorun olduğunu düşündüm ama aleti açtım baktım (türk aklı bikaç üfledim felan) bi sorun yok gibi gözüktü. kapatmadan bidaha takayım bakayım dedim gitarı taktım inanılmaz ama gerçek çalıştı. gitarı çıkartıp tekrar bağladım yine çalışmadı. şimdide kafasına göre bi çalışıyo bi çalışmıyo sorunum ne olabilir????? lütfen fikirlerinizi benden esirgemeyin.... :D (inputta bi sorun olduğunu düşünmüyorum çünkü sesini sonuna kadar açmama rağmen en ufak bi cızırtı bile gelmiyo normalde amfiyi açtığımda (pulmp) die bas bi ses geliyo, fakat çalışmiica zaman o seste gelmiyo aleti açtığımda) bilgilerinize sunulur.... (plumpta nasıl bi sesse bende anlamadım :D)

Bence, pre-amp devresinde bir problem olmuş, lambalıysa amfin lambalar sarsıntıdan hasar görmüş olabilir. Tranzistörlüyse sarsıntıdan hasar görme olasılığı zayıf ama çok büyük ihtimalle pre-amp devresinde bir sorun var.

Line-in girişi, pre-amp katına hiç uğramadan, direk power-amp kısmına gider. Bu yüzden orda sorunsuz çalabilmişsin. Burdan power-amp'ının sağlam olduğunu kesin olarak söyleyebiliriz.

Cesaretin varsa bir elektronikçiye göster amfini. Onlar bu işte ne anlar deme, onların ilk öğrendiği şeydir amfi yapımı :D

solitude71 demiş ki:
Jeff_Loomis demiş ki:
Spider II'nin arka tarafta FXreturn'ü olmadığı için pre-amp katını bypass etmek mümkün değildir. Spider II'yi de prosesörle kullanmak zaten pek de mantıklı değil ayrıca amfinin zaten amacı prosesörlerin yaptığı modellemeleri yapmaktır.

Bence illa ki prosesör giricem diyorsan, FXreturn'ü olan bir amfi bulup, prosesörünü return'den gir. Tecrübeyle sabittir.

Boss DR-880 (aslında drum&bass machine ama içinde GT-6'dan alınma 40 tane gitar için preset var) ve ayrıca MT-2 kullanıyorum. Yeni bir amfi alacam, 15w veya 30w seviyelerinde (yani ev tipi giriş modeller diyelim) alabileceğim amfi ne olabilir. Fxreturn var mı yok mu nasıl anlayacaz, internet sayfalarında spesifikasyonlarda yazar mı, hiç görmedim, illa elimize alıp arkasını filan mı çevirmek lazım? Spider II gibi kendinden efektli amfilere zaten uzak duruyorum ama fxreturn konusunu nasıl halledebilirim?

Eğer mt-2'ni bağlıycaksan amfine return'e ihtiyacın yok zaten. Boss DR-880'i bilmiyorum ama dediğin gibi bir aletse eğer onu return'den girebilirsin.

Spesifikasyonlar kısmında mutlaka olur send/return varsa. Yoksa da yok demektir. Öyle çok bilinmeyen sır gibi saklanan bişey değil yani.

Jeff_Loomis demiş ki:
strangewisitor demiş ki:
arkadaşlar... benim bir hughes and kettner silver edition 60watt amfim war. ikinci el aldım, çok memnunum (memnundum). aleti çalışmaya götürürken arabamızın bagajına koyduk we açtığımda aletin power ışığının yanmasına rağmen ses alamadım. sesi sonuna kadar açmama rağmen yine ses gelmedi,daha sonra gitarı line in girişine bağladım we ses geldi, sizinde düşündüğünüz gibi inputta bi sorun olduğunu düşündüm ama aleti açtım baktım (türk aklı bikaç üfledim felan) bi sorun yok gibi gözüktü. kapatmadan bidaha takayım bakayım dedim gitarı taktım inanılmaz ama gerçek çalıştı. gitarı çıkartıp tekrar bağladım yine çalışmadı. şimdide kafasına göre bi çalışıyo bi çalışmıyo sorunum ne olabilir????? lütfen fikirlerinizi benden esirgemeyin.... :D (inputta bi sorun olduğunu düşünmüyorum çünkü sesini sonuna kadar açmama rağmen en ufak bi cızırtı bile gelmiyo normalde amfiyi açtığımda (pulmp) die bas bi ses geliyo, fakat çalışmiica zaman o seste gelmiyo aleti açtığımda) bilgilerinize sunulur.... (plumpta nasıl bi sesse bende anlamadım :D)

Bence, pre-amp devresinde bir problem olmuş, lambalıysa amfin lambalar sarsıntıdan hasar görmüş olabilir. Tranzistörlüyse sarsıntıdan hasar görme olasılığı zayıf ama çok büyük ihtimalle pre-amp devresinde bir sorun var.

Line-in girişi, pre-amp katına hiç uğramadan, direk power-amp kısmına gider. Bu yüzden orda sorunsuz çalabilmişsin. Burdan power-amp'ının sağlam olduğunu kesin olarak söyleyebiliriz.

Cesaretin varsa bir elektronikçiye göster amfini. Onlar bu işte ne anlar deme, onların ilk öğrendiği şeydir amfi yapımı :D

çok saolasın aga... da bu pre-amp olayında öyle hemen hadi lehim yapalım geçsin gibi bi durum mu wardır acaba yok önemli bi olaysa ben kasaba gibi bi yerdeyim (okul yüzünden) halledebiliceklerini sanmıyorum çünkü amfiyi açmak için bile tornavida bulamadım adam sanayiye gidicen orda war dedi :D. bide çok sorun warmıdır acaba bana masrafı ne olur eğer bu pre-amp olayında bi sorun warsa??? şimdiden tşkkrlr

Ev kullanımı için ikisinden birini tavsiye edebilecek var mı?

Behringer V-Tone GM110 30W veya Marshall MG15CDR 15W.

Behringer hem 30w, hem fxreturn var, hem amp modelling var hem de daha ucuz. Sırf Marshall diye marka tuzağına düşülür mü, yoksa Behringer'ın da ucuz olmasının bir sebebi var mı?

Marshall genelde daha sert müziğe yakışan bir marka diye Fender amfilere tercih ettim ama Behringer dinlemedim hiç, tavsiyeleriniz için tşk.

50-60 watt'ın altındaki hiç bir marshall'da marshall markasının getirdiği ekstra hiçbişi olmaz.

Behringer hem 30 watt diyosun, hem de daha ucuz diyosun, ne duruyosun? :D

strangewisitor demiş ki:
Jeff_Loomis demiş ki:
strangewisitor demiş ki:

çok saolasın aga... da bu pre-amp olayında öyle hemen hadi lehim yapalım geçsin gibi bi durum mu wardır acaba yok önemli bi olaysa ben kasaba gibi bi yerdeyim (okul yüzünden) halledebiliceklerini sanmıyorum çünkü amfiyi açmak için bile tornavida bulamadım adam sanayiye gidicen orda war dedi :D. bide çok sorun warmıdır acaba bana masrafı ne olur eğer bu pre-amp olayında bi sorun warsa??? şimdiden tşkkrlr

Abi sorun nerde bilmem taa burdan. Lehim de gerekebilir, toptan çöpe de gidebilir pre-amp kısmı. Yani hiç bişey diyemem. Ama amfin lambalı (tube-tüp-vakum tüp-vacum tube) ise lambalardan biri veya birkaçı yanmış olabilir. Onların değişmesi kolaydır nispeten.

Dizinin tamamını inceleyemedim o yüzden daha önce bu ampli hakkında birşeyler yazan arkadaşlar varsa kusura bakmayın. En azından kendi görüşlerimi yazmış olurum.

Evde Tech 21 TM-10 kullanmaktayım bir süredir. Lambalı ampli kullananlar genelde sesi ev ortamında optimum düzeyde açamamaktan yakınırlar (evde jcm 601 ile neler çektiğimi ben bilirim) . Transistörlüler ise genelde ruhsuz oarak ( en azından bana göre :D Gücenmek yok) nitelendiriyorlar. Bu tip tonal sorunlar için bu ampli gerçekten piyasadaki birkaç lambalı istisnayı saymazsak (fender ve peavey'in küçük boyutlu lambalılarından bahsediyorum-ki onların da TM-10'da bulunan birçok özellikleri yok) en iyi çözümlerden biri.

Ampli 10 watt ancak sesi gerçekten gümbür gümbür (açarsanız tabii). genel mantık itibariyle TECH 21 GT2'nin bir kasa üzerine yerleştirilerek hoparlör bağlanmış hali diyebiliriz. Amp (california-mesa, british-vox/marshall, tweed-fender), Mod (hot,hi gain,clean) ve speaker (speaker-u.s/u.k/flat) switchleri ile çeşitli kombinasyonlar yapılabiliyor. Buna aktif ( yani normal potlardaki gibi sadece boost değil cut/boost çalışan,diğer bir anlatımla 0-10 arası değil -5/+5 arası değişen) eq eklenince oldukça geniş bir ton aralığı elde edilebiliyor. Sansamp pedallarının tonal özelliklerine burada girmeyeceğim. Kullanan arkadaşlar zaten bilirler. Aynıları burada da mevcut :)

Firma bu ampliyi "direct recording amp" olarak lanse ediyor ve asıl kullanım amacı bu. Üzerindeki XLR çıkış ile canlı kullanımlarda tesisata kolayca girebilir, stüdyoda ve özellikle evde yapacağınız kayıtlarda ayrıca mikrofon satın almak zahmetinden kurtuluyorsunuz (illa mic ile kaydedecem derseniz o ayrı).

Özellikle zaman bazlı efektleri veya prosesörleri bağlamak için effects send/return bağlantıları mevcut, hatta send çıkışından direkt kayıt için de yararlanabilirsiniz. Diğer güzelliği ise kulaklık çıkışının olması. Kaliteli bir kulaklık ile güzel sonuç (ben evde orta karar bir philips ile denedim gayet güzel sonuç aldım)

Birçok kaliteli ampli üreticisinin kullandığı Accutronics reverb'ü (3 yaylı) mevcut.Onun da ses aralığı gayet geniş. Kontrolü kolay.

Ben Tünel'de Senkop Müzik'ten almıştım. Fiyatı 375 USD idi, ancak peşin ödemede indirim alabiliyorsunuz. Fiyatı da USD fiyatları civarında yani 1'e al 5'e sat mantığı bu amplide işlememiş.

Ben klasik olarak Kinman Av-n Blues seti yüklü 62 reissue Strat'ım ile kullanıyorum (tweed,clean,U.S). Çalarken iyi bir lambalı ampliymiş gibi, pena ataklarına çok duyarlı, çabuk tepkiler veriyor ve ses sert dokunuşlarda tam istediğim gibi hafif kırılıyor. Bende deneyen bir arkadaşım (malmsteen hastasıdır kendisi) hemen bir tane edindi (Seymour Duncan yüklü bir Jackson çalar). o da çok memnun. Daha da ampli filan alamam diyor. Üzücü haber ise Senkop'ta bu ampliden kalmamış duyduğum kadarıyla. Onun yerine TM-30 var. Fiyatı 475 USD civarı sanırım. Onu deneyebilirsiniz. 60 ve 120 watt'lık modelleri de mevcut.

Bu arada amplinin dış görünümü de çok yakışıklı ve bu ebattaki diğer ampliler gibi uzakdoğu değil Amerikan yapımı.

Aklıma bu kadarı geliyor. Merak edenlerin sorularını da yanıtlayabilrim her zaman olduğu gibi.

Üretici firma linki: http://www.tech21nyc.com/
TM-10 için: http://www.tech21nyc.com/tm10.html

arkadaşlar haftasonu line 6 spider 2 210 amfi aldım.bilen ve kullanan arkadaşlara iki sorum var

distortion boost olayı nasıl oluyor.kullanmaklavuzunda dedikleri gibi yaptım kanal a da yeşil ışıkta yandı.fakat pek bir fark göremedim.laf olsun diyemi koymuşlar?
ikinci sorum ise bu alete pedal veya procosser bağlayıp kullanan varmı.gerektiğinden değil ama iyi sonuçlar alınabiliyormu merak ediyorum.
teşekürler...

baba zaten pedal yada prosesor baglayacaksan (drive amacli) clean de bagliyosun.. drive da baglarsan acaip sesler elde ediyosun :D pod xt live ile oldukca basariliydi.. tabi amfinin modeli seninkindenmiydi hatirlamiyorum ama spider di..

bendede spider II 212 var.. distortion boost kendini bariz sekilde farkettiriyor aslında.. laf olsun gibi bir durum yok bence ama bide volume boost ile beraber kullanırsan o zaman belki daha iyi hissedersin olayı.. diger bir kanala volume ve distortion boostlanmıs tonu yukle, ritmden soloya gecerken ritm kanalından o yukledigin kanala degistirirsin cok guzel olur..
pedal ve processor isine gelince ben bitek compressor ve wah kullanıyorum onun dısında bisey yok.. cunku amfinin kendi distortionu ozellikle yesil crunch uzerinde biraz oynama yaparsan super oluyor hicbir pedal o tonu veremez bence.. uzerinde kendi efektleri var zaten ama stomp box seklinde olan efektleri aratmıyo degil yani ozellikle phaser, chorus, flanger hic hosuma gitmedi ama yapacakta fazla bisey yok cunku amfinin efekt loopu yok.. cok buyuk bir eksik..
2. buyuk eksik ise amfinin birde speaker out'u yok.. bunlarla pek isim olmaz diyosan senin icin ideal amfidir bu..
not: bu arada benim ve yabancı forumlarda gordugum kadarıyla birkac kısının basına gelmis seninde gelebilecek bir olay var.. efect loop bir sure sonra kafayı yiyiyor yani chorusu seciyorsun phasera falan geciyor... bide metal kanalı zamanla bir sekılde bozuluyor ama bozulan ton degil, yanı channel volume'u yavasca acarken ses birden bir sıcrama noktasından geciyor sankı ve ses 3-4 katına cıkıyor ve o andan sonra sesi bidaha ayarlamak mumkun olmuyo bilgisayar mantıgıyla amfıyı tekrar kapatıp acıyorsun ...

Geri