SX gitarlar hakkında

Benim Fıtratocasterda bu :) Sapa dikkatinizi çekerim. Çok güzel görünüyor gerçekten...

N98DVX.jpg

Yj86PZ.jpg

89Wzn7.jpg

ay8YqQ.jpg
hocam sap harbiden çok tatlı gözüküyor:)

Arkadaşlar dün akşam Sx ash strat köprü ile fender meksika köprüyü karşılaştırdım. Bir kaç fotoğraf çektim sizinle paylaşayım istedim.

ffcmip.jpg
10wlf68.jpg

Tahmin edebileceğiniz üzere ilk resim Fender Meksika' nın bloğu. Tek parça solid çelikten Cnc de işlenmiş. Sx den çıkan blok ise döküm. Tam malzemesini kestiremedim. Alüminyum olabileceğini düşündüm çünkü mıknatıslanmıyor. Gayet ince ve dandik. Sadece şu blok farkı bile köprüyü değiştirme nedenidir bence :D
Daha takıp denemesem de teknik olarak sustaini ciddi miktarda arttıracağını düşünüyorum.

wir8xv.jpg

ezpg5z.jpg

Baseplateler hemen hemen aynı. Tek tek ölçtüm aralarında bir fark var o da tremolo kolu için açılan delik Sx inkinde biraz daha yukarıda. (İlk resim Sx)

2h6yt0i.jpg

Saddlelarda belirgin bir işçilik farkı var.

Kendimce çıkarttığım sonuç olarak; saddle ve baseplate idare etse de, o elimle sıksam yamulacak gibi duran blok kesinlikle değişmelidir. Adamlar da haklı hem sağlam ağaç kullanıp hem sağlam köprü-eşik-burgu vs kullansalar zaten 300 liraya satamazlar gitarı :D Sadece sustain bloğu değiştirmek isterseniz baseplate üzerinde küçük bir delik delme operasyonu yapmanız gerekir.

Burada yazılanları okuduktan sonra gitar çalmaya yeni başlayacak arkadaşlarıma sx sst alder aldım. Tabi deneyerek(aynı model olmasına rağmen birbirinden farklı gitarlarla karşılaştım) . Tabi amfisiz de olmaz marshall ms2 aldık. İş çıkışları takılıyoruz. İlk izlenimlerim çok olumlu. Aşağıdaki video da kullandığım gitarın akort problemi yok (ki benim tuşem çok serttir) Evimde ki gitar fazlalığı nedeniyle almayı düşünmüyorum fakat modifiye sonrası çatır çatır kullanılabilecek gitarlar. Video kaydı cep telefonuyla patronların ofisten ayrılması fırsat bilinerek kaydedilmiştir :D Amfi yukarıda da yazdığım gibi Marshall MS2 dir. Almayı düşünenlere referans olması için sizlerle paylaşıyorum. Buyrunuz;

Sendeki pelham blue mu yoksa lake placid blue mu LPB diye geçiyor..
Ben dün dore de laci metalik ile Dakota red gördüm parlak.. Çok güzeldiler..
Allahtan vitrindeki gitarların hepsi çok güzeldi de aklım başka şeylere gitti.. (Mesela epiphone un jazz kasası vardı.. ohş) Şeytanın sesini duyamadım..

Sendeki pelham blue mu yoksa lake placid blue mu LPB diye geçiyor..
Ben dün dore de laci metalik ile Dakota red gördüm parlak.. Çok güzeldiler..
Allahtan vitrindeki gitarların hepsi çok güzeldi de aklım başka şeylere gitti.. (Mesela epiphone un jazz kasası vardı.. ohş) Şeytanın sesini duyamadım..

Evet abi Lake Placid. Düzeltme için sağol :)
Moda müzik tehlikeli bir yer oluyor zaman zaman. Olmadık gitarlar, iyi hizmet. Gitar alıyorsun adam entonasyon ayarını yapıyorlar senin için.

Arkadaşlar dün akşam Sx ash strat köprü ile fender meksika köprüyü karşılaştırdım. Bir kaç fotoğraf çektim sizinle paylaşayım istedim.

ffcmip.jpg
10wlf68.jpg

Tahmin edebileceğiniz üzere ilk resim Fender Meksika' nın bloğu. Tek parça solid çelikten Cnc de işlenmiş. Sx den çıkan blok ise döküm. Tam malzemesini kestiremedim. Alüminyum olabileceğini düşündüm çünkü mıknatıslanmıyor. Gayet ince ve dandik. Sadece şu blok farkı bile köprüyü değiştirme nedenidir bence :D
Daha takıp denemesem de teknik olarak sustaini ciddi miktarda arttıracağını düşünüyorum.

wir8xv.jpg

ezpg5z.jpg

Baseplateler hemen hemen aynı. Tek tek ölçtüm aralarında bir fark var o da tremolo kolu için açılan delik Sx inkinde biraz daha yukarıda. (İlk resim Sx)

2h6yt0i.jpg

Saddlelarda belirgin bir işçilik farkı var.

Kendimce çıkarttığım sonuç olarak; saddle ve baseplate idare etse de, o elimle sıksam yamulacak gibi duran blok kesinlikle değişmelidir. Adamlar da haklı hem sağlam ağaç kullanıp hem sağlam köprü-eşik-burgu vs kullansalar zaten 300 liraya satamazlar gitarı :D Sadece sustain bloğu değiştirmek isterseniz baseplate üzerinde küçük bir delik delme operasyonu yapmanız gerekir.

Üstte yazdığım gibi @Clamper sayesinde değişikliği yaptım. Tonal açıdan da sustain açısından da biraz farketti. Atla deve değil belki ama Fender köprü daha rahat ayarlanıyor, hassasiyeti daha iyi, tonda birazcık tiz gitti, birazcık mid geldi ve netleşti.

Benim çinden siparişler yola çıktı gelmesi 1 ayı bulur :) Geldiği zaman tam teşekküllü relic işine girişiyorum :) Belki duruma göre aşama aşama video çekebilirim.

Geri