SX gitarlar hakkında

evetttttt Graphtech Tusq ile üst eşik olayını da halletmiş olduk.Ufak bir zımpara istiyor, birde bu eşiğin radiusu, amerikan ash stratın radiusundan daha küçük gibi geldi, belli ayarlama yöntemleri varmış, onlara göre zımpara yaptım oturttum fakat bahsettiğim radius meselesi 3-4 tellerin çok çok hafif yukarda durmasına neden oluyor.Yinede rahatsız edici değili ben aşırı takıntı yapıp mikrometrik ölçtüğüm için karşılaştım, çekinmeden alıp takabilirsiniz.Zımpara yapmayı bilmeniz ve elinizde bir tane pense yetecek(eski eşiği çıkarmak için).

45104 eklentisini görüntüle

Nasıl oldu abi Black Tusq, çok iyi değil mi?

Nasıl oldu abi Black Tusq, çok iyi değil mi?
abi eski eşik o kadar dandik idi ki, tonu etkilemesini bırak, çıkarmaya çalışırken bile ortadan ikiye ayrıldı :)
bunu taktıktan sonra tonda bariz iyileşmeler gördüm, sustain kesilikle arttı, akort problemleri fazlasıyla azaldı.eşikten kaynaklı akort problemi amerikan stratlarda bile oluyor diye okudum, onlar bile değiştiriyormuş eşiği.Zira kemik yada grafit olmazsa bendden sonra eski yerine dönmüyor tel.Esasında saddle larıda kombinlemek lazım graphtech ile ama çok pahalı meret.

Kesinlikle çok doğru, bir de ek olarak Presence artışı oluyor çalımda, ben de ona hastayım.

Ben sattığım USA Standard'lara da taktım valla, akord sıkıntısı oluyordu dersem yalan olur ama bunu takınca bambaşka oluyor :)

Kesinlikle çok doğru, bir de ek olarak Presence artışı oluyor çalımda, ben de ona hastayım.

Ben sattığım USA Standard'lara da taktım valla, akord sıkıntısı oluyordu dersem yalan olur ama bunu takınca bambaşka oluyor :)
Meksikaymış benim dediğim şimdi baktım youtube da vidyosu vardı :D Çok güzel bir eşik kesinlikle.Bunun alternatifi gerçek kemik veya metal (bakır veya pirinç) olur sadece, diğer her türlü eşiği solluyor.

Kaburgadan gerçek kemik eşik kesiliiir :D

hakan abi youtube da ciddi ciddi kemikten eşik kesen bir adam var :D Testersi var otomatik makina, alıyor gerçek kemiği, muhtemelen baya cüsseliymiş mefta, kemiği 6-7 cm çapında, içi boşaltılmış, ordan takır takır kesti adam eşikleri sonra,taktı gitara,sizin kesim olayı geldi aklıma :D hakkaten girelim böyle bi işe :D

Dediğiniz konuya katılıyorum, ton görecelidir.Benim parlak bulduğumu başkası bulmayabilir veya yetmeyebilir o kişiye.Arkadaş noiseless N3 manyetikler için konuşmuş, alnico 5 olması lazım N3 lerin.samaryum kobaltlar Fender SCN Stratocaster pickup set adıyla satılıyor.Bu bahsi geçenler Fender Noiseless N3 Stratocaster Pickup Set adıyla.Eğer Noiseless N3 manyetiğinde samaryum kobalt, Al2 ,Al3 ,Al5 versiyonları varsa bilemem.O kadar tecrübem yok.

Fakat ton göreceli diye yorum yapmayacaksak eğer, hiç bir manyetik,amfi,prosesör,pedal, gitar için yorum yapamayız.Buradaki bilgi paylaşımları tamamen çöp olur.Koca forumda, amerikan fender iyi dir diyen de vardır, kötüdür diyende.Fakat bu amerikan fenderin iyi olduğu gerçeğini değiştirmiyor.Zaten burada soran kişide göreceli olduğunu biliyor sadece yorum merak ediyordur.Yoksa zaten kimseden yorum almadan gidip mağazaya deneyip, "manyetikler üç olsun usta" diyebilir.

Amacımız burada yaşadığımız deneyimleri paylaşmak ve aktarmak.O yüzden yorum yapmakta sakınca görmüyorum.

Daha detaylı araştırmak isteyen ve ingilizcesi yeterli olan arkadaşlar;
fender, seymour duncan ve strat-talk forumlarında araştırmaları yapar, onunla da yetinmesin bence youtube da milyon tane vidyo var aynı gitarla 3-4 manyetik setini karşılaştıran, onları izler.Daha da yetinmezse gidip mağazada o manyetikli bir gitarı dener.En son nihayi kararını verir.Sanıyorum kimse benim buradaki "abi yeaaa süper manyetikler bunlar kaçırma yeahhh" dememle 300 liralık manyetiği hiç araştırmadan almaz :D

Yorum yapmanda bir sikinti yok neden olsun canim? Ne kadar cok mesaj, ne kadar cok katilimci olursa o kadar iyi. Ben onaylamadigim mesajlari dahi okumaktan keyif aliyorum kaldi ki goreceli olan kisimlara zaten diyecegim bir sey yok. Bilhassa bu baslik sessizce ve hayranlikla izledigim bir baslik. Arada teknik hata gorursem ve bilgi/ilgi alanimdaysa duzeltirim o ayri, o da benim Asil topugum. 1000 mesaji coktan gectim o kadar hakkimiz olsun.

Teker teker ama ozel bir sira gozetmeden gidersek:

1- Kendi sistemini taniyorsan aslinda manyetikler uc olsun usta diyebilirsin bence. Onlarin bir suru olculebilir ozelligi var, dc rezistansi, sarim malzemesi, sarim sayisi ve nihayetinde manyetik malzemenin tipi ve ozelligi, bunlar zaten daha rahat secebilelim diye oradalar. Ceteris paribus, deneye deneye neyin sana dogru neyin yanlis geldigini de anlarsin bu da bazi parametrelerle ortusur, sen de onlari kovalarsin. Bunlari takip edip etmemek sana kalmis. Ekipmanin kalani degisirse (gavurca deyim burayla alakali idi) o zaman isler karisiyor, genelleme yapmak bundan dolayi yanlis.

2- N3 setindeki tum Al-Ni-Co alasimlar birbirinden farkli (onerildikleri poziyona gore 3-2-5(kopru)). Samaryum-Kobalt yok.

3- Ilk mesajin sadece duyduklarini/okuduklarini aktardiktan sonra "Ama denemedim.." diye bitmisken ikinci mesajin (editle bir paragraf koymadan once) "Amacımız burada yaşadığımız deneyimleri paylaşmak ve aktarmak.O yüzden yorum yapmakta sakınca görmüyorum." diye bitmisti. Senin mantigina gore yorum yapman biraz sakincali olmus ama bence sorun yok. ;)

4- "Noiseless manyetikler fendercilerin pek hazettiği manyetikler değildir bildiğimce" Burada sadece N3`ten bahsettigini anlamadim ben, benim acimdan hala da boyle okumak zor ama burada ayni fikirde olmamiza gerek yok sevgili @Clamper. Ama sahi bu Fendercilerin neden haz ettigini Fenderciler biliyor mu yahu? Hele ki konu manyetiklerse. Mesela ben bir tanim yapayim. Netlik sayet baz frekans ve harmoniklerin duzgun bir sekilde elektrik sinyaline cevirilmesi olarak tanimlaniyorsa N3 bence gayet basarili, bunu bizzat olcebiliriz zaten gerisi de spekulasyon olur. Tekrar soyluyorum A-B testinde ben mutlak olarak noiseless konvansiyonel single-coil ayiririm diyen adam beri gelsin, ben sahit olmadim, bu denemiyorsa bosuna tartismamizin bir hukmu yok, N3 ile ilgili tum onyargilar kendi kendini gomer zaten. Benim sahsi kanaatim cok basarili manyetikler oldugu yonunde.

5- Sen her kosulda her turlu yaz asla sakinca falan gorme hele hele bu baslikta... Bana da SX aldiracaksiniz el birligi ile...

Yorum yapmanda bir sikinti yok neden olsun canim? Ne kadar cok mesaj, ne kadar cok katilimci olursa o kadar iyi. Ben onaylamadigim mesajlari dahi okumaktan keyif aliyorum kaldi ki goreceli olan kisimlara zaten diyecegim bir sey yok. Bilhassa bu baslik sessizce ve hayranlikla izledigim bir baslik. Arada teknik hata gorursem ve bilgi/ilgi alanimdaysa duzeltirim o ayri, o da benim Asil topugum. 1000 mesaji coktan gectim o kadar hakkimiz olsun.

Teker teker ama ozel bir sira gozetmeden gidersek:

1- Kendi sistemini taniyorsan aslinda manyetikler uc olsun usta diyebilirsin bence. Onlarin bir suru olculebilir ozelligi var, dc rezistansi, sarim malzemesi, sarim sayisi ve nihayetinde manyetik malzemenin tipi ve ozelligi, bunlar zaten daha rahat secebilelim diye oradalar. Ceteris paribus, deneye deneye neyin sana dogru neyin yanlis geldigini de anlarsin bu da bazi parametrelerle ortusur, sen de onlari kovalarsin. Bunlari takip edip etmemek sana kalmis. Ekipmanin kalani degisirse (gavurca deyim burayla alakali idi) o zaman isler karisiyor, genelleme yapmak bundan dolayi yanlis.

2- N3 setindeki tum Al-Ni-Co alasimlar birbirinden farkli (onerildikleri poziyona gore 3-2-5(kopru)). Samaryum-Kobalt yok.

3- Ilk mesajin sadece duyduklarini/okuduklarini aktardiktan sonra "Ama denemedim.." diye bitmisken ikinci mesajin (editle bir paragraf koymadan once) "Amacımız burada yaşadığımız deneyimleri paylaşmak ve aktarmak.O yüzden yorum yapmakta sakınca görmüyorum." diye bitmisti. Senin mantigina gore yorum yapman biraz sakincali olmus ama bence sorun yok. ;)

4- "Noiseless manyetikler fendercilerin pek hazettiği manyetikler değildir bildiğimce" Burada sadece N3`ten bahsettigini anlamadim ben, benim acimdan hala da boyle okumak zor ama burada ayni fikirde olmamiza gerek yok sevgili @Clamper. Ama sahi bu Fendercilerin neden haz ettigini Fenderciler biliyor mu yahu? Hele ki konu manyetiklerse. Mesela ben bir tanim yapayim. Netlik sayet baz frekans ve harmoniklerin duzgun bir sekilde elektrik sinyaline cevirilmesi olarak tanimlaniyorsa N3 bence gayet basarili, bunu bizzat olcebiliriz zaten gerisi de spekulasyon olur. Tekrar soyluyorum A-B testinde ben mutlak olarak noiseless konvansiyonel single-coil ayiririm diyen adam beri gelsin, ben sahit olmadim, bu denemiyorsa bosuna tartismamizin bir hukmu yok, N3 ile ilgili tum onyargilar kendi kendini gomer zaten. Benim sahsi kanaatim cok basarili manyetikler oldugu yonunde.

5- Sen her kosulda her turlu yaz asla sakinca falan gorme hele hele bu baslikta... Bana da SX aldiracaksiniz el birligi ile...

Yok aman demek istediklerim yanlış anlaşılmasın.Ben hiç bir fender manyetiğini denemedim hiç bir şekilde fakat, deneyimlerimizi paylaşmak ve "aktarmak" olarak yazmak istedim.Yani bize ait olmayan deneyimleri aktarmak anlamında.Direk N3 demişti arkadaş ilk mesajında.Bende ne zamandır Ebayde N3 kovalıyordum açık artırmada fakat düşüremedim, o sırada okuduğum şeylerden edindiğim şeyler, sonrasında rotayı CS54 veya 57-62 ye çevirdim.Eminim beğeneni de çoktur bu N3 lerin.Ama hani Fender CS manyetiklerin spekleri üç aşağı beş yukarı aynıdır, genelde alnico 5 ve 5-6kohm mertebesinde, vintage speklerdir.Ve hepsinin seveni sevmeyeni, çamur bulanı, net bulanı var.Görecelilik burda devreye giriyor.Bende düz mantıkla, ee bunlar aynı ses vermeli diyorum fakat youtube da bin kat sıkıştırılmış vidyoda bile farklı tınlıyorlar.Hani ben XX manyetiğini seviyosam, kimsenin sevip sevmemesini önemsemem.

hakan abi youtube da ciddi ciddi kemikten eşik kesen bir adam var :D Testersi var otomatik makina, alıyor gerçek kemiği, muhtemelen baya cüsseliymiş mefta, kemiği 6-7 cm çapında, içi boşaltılmış, ordan takır takır kesti adam eşikleri sonra,taktı gitara,sizin kesim olayı geldi aklıma :D hakkaten girelim böyle bi işe :D

Var mı sizin oralarda mezbaha, öküz, deve mezarlığı neyin :D

Peki bu EMG nin DG20 gibi pro serisi Active setleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Düşününce direk Gilmour tonu geliyor aklıma da, hiç kullanmadım.Gilmour Adbi'den duyduğun kadarı ile standart Fender tonunun çok dışına çıkıyorlar.

Valla bende bi tane Tıp fakültesi zamanından kalma hakiki kuru kelle var...
Temporalden çıkartırız..

o_Oo_Oo_Oo_Oo_O

Abi kelle yaramıyor. Bize kol, bacak, leğen, omuz kemiği falan gerek. Kelle, omur, barnak işimizi görmez :ROFLMAO::ROFLMAO:

Yukarıda fotoğrafını paylaştığım, modifiye edilmiş Sx Strat ile yaptığım bir kayıt. Yorumlarınızı bekliyorum. Metronomsuz tek seferde çaldım arada aksamalar var.

Son halimiz :Dü

IMG_20150116_111937.jpg

Geri