Çin'den (dealextreme-aliexpress) Alışveriş

Yanlış hatırlamıyorsam 3 adet (5 de olabilir şu an emin değilim vallahi) paket sonrasında gümrüğe tabi oluyor, yani gelecek 4. paketiniz 75 eurodan daha ucuz olsa bile vergisi ödenmesi gerekiyor. Almazlar, gözden kaçar, onu bilemem. Ama hepsi gelir, gerçi çevirme diye bir şey olmaz, vergi kısmı değişir sadece.

Anladım teşekkürler, gerçi alacağım ürünler 2-10 $ arasında seyrettiğinden vergi çok koymaz diye tahmin ediyorum, geri çevirme olmasın da. Tabi mümkün mertebe ürünleri aynı satıcıdan denk getirmek lazım, konuşur tek pakette hallettiririz o şekilde kotayı aşmamış oluruz.

ali expressten korkmadan 5 diil daha fazla parça ürün alabilirsin. hepsinin satıcısı ayrı olduğu için farklı zamanlarda geliyo ve hiç bir sorun çııkmıyo. yıllardır çokfazla alış veriş yaptım. Kesin bilgi :)

Sorun parça değil, sorun kaç defa ürün getirtilebileceği. Bir defada pakette gelecek ürün adedi (ticari öneme haiz değilse) mühim değil. Bu işlerin kaydı düzenli tutuluyor. Beşinci gönderimden sonra sorun çıkarabilirler. Ha, şansına gözlerine çarpmazsa ala. Ama çarparsa da ticari vergi ödemek durumunda kalacak.

arakdaşımben ve etrafımda akıl verdiğim bi kaç arkadaşım sürkli ürün getiriyoruz. aramızda ticaretiniyapan bile oldu. ürünler çok ucuz olduğu için hiç bi yere de takılmıyo. 5 diil 15 diil çok daha fazlasını getirttik getiriyoruz. Rahat olun yahu, illa muhalefet olmaya çalışmayın. Bu ülkede bürokrasi sandığınız kadar düzgünçalışmıyo!!!

Ha oldu, nasılsa bürokrasi çalışmıyor diye insanlara olan yasalardan prosedürlerden bahsetmeyelim. Bahsedersek sonra "illa muhalif" takımından olurmuşusuz. Tabii yahu! Manyak mısın?

Arkadaşım! Senin gönderilerin takılmamış diye başkalarının da mı gönderileri takılmıyor ve takılmayacak sanıyorsun? Senin yaptığın akıl vermek değil, üçkağıda yönlendirmeye çalışmak! Ya farkedilirse? Adamın zararını sen mi ödeyeceksin de bık bık ediyorsun?

Abi sakin ya :) Hallettim zaten mevzuyu, alacağım parçaları 3 ayrı satıcıdan buldum, toplamda 3 paket geleceği için her şey kitabına uymuş oldu.

Benim kızdığım, işin prosedüründen bahsetmeyip insanların açık açık şark kurnazlığına, üçkağıt kokan hem de riskli hareketlere yönlendirilmeye çalışılması. Bürokrasi düzgün işlemiyor olabilir, doğrudur. Şansa yılda 15 gönderin gelir, farkedilmeyebilir, tamam. Ama her zaman şans yaver gitmez, işin tehlikesinden de bahsetmek gerek. Vergi ve ceza ülkesi burası. Milyar vergi borcu sudan sebepten affediliyor, ama üç dört yıl önce ödediğin halde kayda geçirilmesi unutulmuş 50 liralık borcun sana 400 lira olarak dönüyor, bir de devlet yakana yapışıyor "Niye ödemiyorsun?" diye. Onlar varsa bunlar da var.

Son düzenleme:
Gittigidiyor ve sahibinden.com sitelerinde çok beğendiğim ve (%150 gibi) abartı karlarla satılan olan kol düğmelerinin, aliexpress'den tedarik edildiğini öğrenince ben de sipariş vereyim dedim. Paket sınırı ve gümrük konusuna yukarıda belirsizlik hakim ancak içerisinde 10 parça olan yaklaşık 130 dolar olan paketcik sorun çıkarmaz sanırım?

aliexpressten tablet telefon sedef ayakkabı mont kahve makinası bellek mouse klavye esp replika ( taş gibi geldi ) ve aklıma gelmeyen bir sürü şey aldım.:vamp: Alacağın satıcının linkin atarsan bu adam dolandırııc değil vs bi yorum yapabilirim.

Hiç birinde de gümrük ödemedim sadece gitarda ödedim o da malum boyutlar:yuck:

Gittigidiyor ve sahibinden.com sitelerinde çok beğendiğim ve (%150 gibi) abartı karlarla satılan olan kol düğmelerinin, aliexpress'den tedarik edildiğini öğrenince ben de sipariş vereyim dedim. Paket sınırı ve gümrük konusuna yukarıda belirsizlik hakim ancak içerisinde 10 parça olan yaklaşık 130 dolar olan paketcik sorun çıkarmaz sanırım?
fiyata 130 dolar yazdılarsa %25 gümrük olur yoksa geçer gelir.

aliexpressten tablet telefon sedef ayakkabı mont kahve makinası bellek mouse klavye esp replika ( taş gibi geldi ) ve aklıma gelmeyen bir sürü şey aldım.:vamp: Alacağın satıcının linkin atarsan bu adam dolandırııc değil vs bi yorum yapabilirim.

Hiç birinde de gümrük ödemedim sadece gitarda ödedim o da malum boyutlar:yuck:
http://www.aliexpress.com/w/wholesa...puId=5039799&shipCountry=tr&filterCat=5090301

buradan en uygun ve en temiz hangisiyse almayı düşünüyorum :D birde bunalra çakma imei atabılıyor muyuz

Aliexpress vb gibi sitelerden telefonda dahil olmak üzere 100 den fazla siparişim oldu. Alacağınız cep telefonu %90 oranında takılacaktır. Ürünler xray den geçiyor ve telefona benzer paketler açılıp kontrol ediliyor. Takılan paketler 2-3 hafta türkiyede oyalandıktan sonra geri gönderiliyor ücret iadesi içinde yaklaşık 2 ay kadar beklemiş oluyorsunuz bilginize.

telefon malesef 3 yıl öncesine göre çok sıkı denetimde. Sokmak şansa kalıyor gümrükten. Evet imei atılır ancak engineer code u bilmeniz gerekir. Her modelde bu kod farklıdır. Ayrıca MTK işlemciyse değişebilir. Snapdragonlarda bu imkansız gibi. Telefonu aldığınız satıcı siz aldıktan sonra genelde sizinle bu bilgiyi paylaşır.

telefon malesef 3 yıl öncesine göre çok sıkı denetimde. Sokmak şansa kalıyor gümrükten. Evet imei atılır ancak engineer code u bilmeniz gerekir. Her modelde bu kod farklıdır. Ayrıca MTK işlemiyse değişebilir. Snapdragonlarda bu imkansız gibi. Telefonu aldığınız satıcı siz aldıktan sonra genelde sizinle bu bilgiyi paylaşır.
sanırım bi kaç cevaptan sonra vazcayacağım telefon almaktan... bi arkadaş aliminyum folyoya sarsın belli olmuyo onda dedi ama ne derece doğrudur bilmiyorum öyle yapaılabilir aslnda ama içini kurcalarlar mı bilmem. ayriyetten bu telefon çakma değil orijinal o yüzden imeiyi sormuştum ama o da halledilebiliyormuş :)

Geri