Yurtdışından kargoyla gitar gelirken...

yurtdışındaki bi arkadaşım yanında getiremez de gitarı usps'le gönderirse gitara herhangibir ayar yapmak lazım mı yollamadan önce?Hani uçakta düşük sıcaklık derecelerinde falan tel kopmamasına karşın..Yoksa direk ayarsız falan teller kopmadan gelir mi?

Abi tel sorun değil nolcak değiştir gitsin asıl önemli sapı ama bir guitar case içinde yollarsa bir şey olacağını sanmam soğuktan o kadar etkilenmez sanırım teller biraz gerilir sadece Yoksa arkadaşın Alaskada mı oturyor :D

Telleri gevşetmekte yarar var,herhangi bir telin kopmasıyla sap atmaz,sapa zarar vermesi için tellrin topyekün baskı uygulaması lazım,yani hepsinin birden kopması lazım :)

Ben yilda 7-8 ucus yapiyorum gitarla turkiyeye. Arkadasin eger ucacak ve gitari yaninda getirecekse sadece yanina el bagaji olarak alsin. Ucagin en arkasindaki koltugun arkasina koysun ben her seferinde ayni seyi yapiyorum hem gitarin agirligi bagaj agirligina eklenmemis oluyor hemde kendin tasiyorsun ne oldugunu biliyorsun. O durumda bile ben yine de telleri biraz gevsetiyorum.

Hacım telleri çıkaracak arkadaşın kesinlikle,bide hardcase olmadan olmaz kargo bölümünde tahmin ettiğiniz hassasiyet bulunmamakta malesef.Uçak fiyuuv diye giderken ani hareketlerle yükseklik-dolayısı ile ısı- sık sık değişiverir.Bu ani değişimlerde, allah muhafaza gitarının canına okur.üzülürsün...

Öncelikle UPS case siz gitarlara garanti vermiyor. Yani uçuş sırasında oluşabilecek herhangi bir zararda tazminat talep edemezsin. UPS ile normal bir hava yolu şirketinin davranış biçimleri aynı olmaz. UPS in daha özen göstereceğini düşünüyorum. Aksi taktirde katlanabilir bir gitar sahibi olabilirsin. Benzer bir durumda ben case ile getirtmiştim, çünkü UPS garanti veremeyeceğini söyledi. Sana da tavsiyem tabi eğer bütçen müsaitse, 50$ fazla verip case almandır. En azından için rahat olur. Case ile bir şey olacağını sanmıyorum çünkü sigorta ücretleri gerçekten yüksek, bu nedenle firma kargona özen gösteriyor.

Bir de flight case konusuna değinmek istiyorum. Flight case gerçekten ciddi bir koruma sağlıyor ancak sadece flight case in ağırlığı bile limite yaklaşmanıza yetiyor. Eğer sürekli seyehat eden biri değilseniz, flight case yerine sırtınızda gigbag ile görevliye biraz güler yüz göstermeniz daha etkili olacaktır.

serkann demiş ki:
Hacım telleri çıkaracak arkadaşın kesinlikle,bide hardcase olmadan olmaz kargo bölümünde tahmin ettiğiniz hassasiyet bulunmamakta malesef.Uçak fiyuuv diye giderken ani hareketlerle yükseklik-dolayısı ile ısı- sık sık değişiverir.Bu ani değişimlerde, allah muhafaza gitarının canına okur.üzülürsün...

Sorun orda zaten, teller çıkmamalı, eğer gitar floyd-rose'lu ise basıncın aynı kalması imkansız zaten onu geçtim. Eğer gitar sabit eşikse teller biraz gevşetilebilir, böylece sıcaklık düştüğünde teller eski basıncına geri dönebilir sap-teller basınç bileşkesi sabit kalabilir.

Bunları bu kadar kafaya takmaya gerek yok bence, sap ayarını gitar eline geldiğinde yapıverirsin ya da yaptırıverirsin olur biter...

Benim ibanez muhtemelen kargo şirketiyle değil de uçaktaki bagajların arasında, ibanez karton kutusunun içinde geldi, miami-washington-londra-istanbul-ankara güzergahını izledi uçak içinde :D

Gitar elime ulaştğında herhangi bir problem yoktu. Akordu çok az bozuktu o kadar...

Bencede bu kadar sorun olmamalı yani bu gitarlar müzik mağazalarına karton kutular içinde gelmiyormu yani yurt dışından sapı atık falan gelmiyordur herhalde bunlar. Hepsini gitar case lerin içine mi koyup yolluyorlar :D heheh

Millet, dikkatinizi çekerim, adam UPS demiyor, USPS diyor. Arkadaşım, bence bu kadar büyük, kırılgan ve pahalı bir şey için standart posta sistemine güvenme, heleki "case"i yok diyorsan, hiç güvenme. Ya ona bir case al öyle yollat. Ya da bi kargo firması ile yollat. Benden tavsiye.

Geri