Abartı Ilanlar

Bu indirimli fiyatları nasıl değerlendirmek gerek bilemiyorum. Mesela geçtiğimiz gün bir gitar takası gerçekleştirdim. Jackson KVXT verdim SLXQ aldım. Normalde benim gitarımız 0ı 4800, aldığımın 5100 ancak Zuhal indirimiyle 0'ı 3900 Tlye geliyor. Gitarları yan yana koyunca da, ikisi de EMG Hz, biri Cherry Burst biri Quilted Top, benimki sabit köprü, SL'de floyd var. Tutup *Senin gitar 3900, aradaki farkı denkleyelim* demedim aksine kendi gitarımla SL arasındaki farkı denklemek adına sembolik de olsa bi sağlam gigbag verdim. Zaten normalde de benim için, alınan ve verilen eş kondüsyondaysa 0 fiyatları arasındaki farkın yarısını ödemek adetimdir.

Şimdi burada da aslında 0 fiyatı 4K civarında pedalın. Dore genelde stok bitirmek amacıyla yapıyor bunu, sonrasında da fiyat kalıyor öyle. Mesela bende Mackie Onyx Producer ses kartı var. Satışa koydum, kutulu, garantisi devam eder halde 1500 Tl'den. Dore'nin sitesinde 2300'den inmiş 1250'ye ancak stok tamamen bitmiş durumda.

Bulunabilir tek 0'ı da N11'de 3000 Tl.

Şimdi ben bu alete, az önceki pedala denk şekilde, 1500 takasta 2000 desem çok yadırganmamalı diye düşünüyorum ama diğer taraftan hesabını yapınca gayet abartı ilan kategorisine giriyor. Sıkıntı nerede biraz belirsiz bence.

Son düzenleme:
Neye dayanarak bu fiyatı veriyorsunuz?

Bilimum sitelerdeki ilanlardan bahsetmeden, direkt google'a yazarsanız bile bulabileceğiniz verilere bakarak bu modelin fiyat aralığı hakkında fikir edinebilirsiniz. Uzunca bir süredir üzerinde durduğum bir modeldir dk2s. Birçok içeriğini, kullanıcı yorumunu, bundan 5 yıl önceki süreçteki USD karşılığını DK2S ve DK2M ikileminde kalan, bu iki seçenek arasından yapılan önerilere kadar tamamını okudum.

Tüm bunlar bir yana, JACKSON'ın RESMİ Sitesinde hardcase hediyeli DK2 serilerinin sıfır kasaları için max 895 dolar tutar belirlenmiş. 895 dolarlık bir gitara her ne kadar üretimi olmasa da 7000 TL fiyat biçmek, abartıdır. Abartıdan da ötedir.

Teşekkürler :)
Letgodaki gitarın sapının arkasında çatlak var, 4. fotografta görülüyor. İzmirdeki de kötü kondüsyonda baya, yoksa 3000TL çok iyi fiyat.
Yurtdışı ilanları da dolar üzerinden olsa bile 3 ve 5 yıl öncenin ilanları.

2010 yıllarında dolar 1.5 civarıyken Duncan Designed manyetikli olan versiyonunu bile 1200-1500 gibi rakamlara alıp satmışlığım vardı. Yani Türkiye'de 10 yıl önce de diğer ülkelerde de 700-1000 dolar civarı gidiyor yıllardır benim gözlemlediğim kadarıyla. TL ile düşününce fazla geliyor bence durum bundan ibaret.

Bilimum sitelerdeki ilanlardan bahsetmeden, direkt google'a yazarsanız bile bulabileceğiniz verilere bakarak bu modelin fiyat aralığı hakkında fikir edinebilirsiniz. Uzunca bir süredir üzerinde durduğum bir modeldir dk2s. Birçok içeriğini, kullanıcı yorumunu, bundan 5 yıl önceki süreçteki USD karşılığını DK2S ve DK2M ikileminde kalan, bu iki seçenek arasından yapılan önerilere kadar tamamını okudum.

Tüm bunlar bir yana, JACKSON'ın RESMİ Sitesinde hardcase hediyeli DK2 serilerinin sıfır kasaları için max 895 dolar tutar belirlenmiş. 895 dolarlık bir gitara her ne kadar üretimi olmasa da 7000 TL fiyat biçmek, abartıdır. Abartıdan da ötedir.

DK2M ve yeni nesil DK2 lerle kıyaslamışsınız. DK2S modelinin esas özelliği üzerindeki sustainer zaten. Bundan doğan epeyce fiyat farkı var(Aşağıdaki 2011 fiyatlarında 277 dolar fark görünüyor mesela). Belirttiğiniz bantta zaten diğer DK2 varyasyonları oluyor 2. elde.
Yanlış anlaşılmasın 7000TL lik fiyat uygun demiyorum. Ben alıcı olsam almazdım.

12.jpg

Son düzenleme:
DK2M ve yeni nesil DK2 lerle kıyaslamışsınız. Bu gitarın esas özelliği üzerindeki sustainer zaten. Bundan doğan epeyce fiyat farkı var. Belirttiğiniz bantta zaten o gitarlar oluyor 2. elde.

İki gitarı da denedim ancak durum bundan ibarettir. Arkadaşım uzunca bir zamandır DK2M modelini kullanıyor, o'nun da önerisiyle dk2s modeline yönelmiştim. 4 aylık bir süreçte elimden geldiğince sık eleyip ince dokudum. Dediğim gibi, yeni aşina olduğum modeller olduğu için internetteki veriler dışında kıyaslamak haddime değil. DK2 serisinde (sustanier dahil) sadece tasarımında ufak farklılıklar olanlar dışında fiyat farklılığı göremedim. Eğer DK2s gerçekten bu seride farklı bir liste fiyatı ile sunulduysa, ilan sahibinden özür dileyip yorumumu silmeye hazırım. Ancak ben karşılaşmadım ve hali hazırda 2.000 TL daha avantajlı örneklerde bulunuyor zaten.

DK2M ve yeni nesil DK2 lerle kıyaslamışsınız. DK2S modelinin esas özelliği üzerindeki sustainer zaten. Bundan doğan epeyce fiyat farkı var(Aşağıdaki 2011 fiyatlarında 277 dolar fark görünüyor mesela). Belirttiğiniz bantta zaten diğer DK2 varyasyonları oluyor 2. elde.

139278 eklentisini görüntüle
Bu fiyatlar görselde belirtildiği üzere MSRP. Hiçbir gitar bu MSRP üzerinden satılmaz sitelerde. Gitarın fiyatı 2012'de 1000 dolar gözüküyor, hardcase dahil. İlgili ilanda sanırım hardcase de yok.

Bu fiyatlar görselde belirtildiği üzere MSRP. Hiçbir gitar bu MSRP üzerinden satılmaz sitelerde. Gitarın fiyatı 2012'de 1000 dolar gözüküyor, hardcase dahil. İlgili ilanda sanırım hardcase de yok.

Görseli fiyat farkına dikkat çekmek için yüklemiştim belirttiğim gibi, ki o tarihte DK2 de 750 dolar görünüyor gönderdiğiniz linkteki sitede, yani orda da 250 dolarlık, %30'dan fazla bir fiyat farkı sözkonusu.
Söylediğim gibi 7000 TL abartı ya da abartı değil gibi bir fikir beyan etmedim. DK2 fiyatlarıyla bakarak "DK2S maksimum 4500TL eder o da hardcase varsa" argümanına karşılık veriyorum.

Görseli fiyat farkına dikkat çekmek için yüklemiştim belirttiğim gibi, ki o tarihte DK2 de 750 dolar görünüyor gönderdiğiniz linkteki sitede, yani orda da 250 dolarlık, %30'dan fazla bir fiyat farkı sözkonusu.
Söylediğim gibi 7000 TL abartı ya da abartı değil gibi bir fikir beyan etmedim. DK2 fiyatlarıyla bakarak "DK2S maksimum 4500TL eder o da hardcase varsa" argümanına karşılık veriyorum.

Yazılanları çok detaylı okumadım. Bir gitar üzerinden diğer gitarı kıyaslamak çok doğru değil dediğiniz gibi. Sustainiac pahalı bir şey zaten. :)

Son olarak bence gitarın fiyatı eğer gitar sağlam ve hardcase varsa max 700 dolar eder.

Dediğim gibi, bu argüman ikinci el piyasasında standart satış verilerine göre yazıldı. Yani bu fiyatı belirleyen kişi ben değilim. İlan sahibi oraya 10.000 TL'de yazabilir, kendi hür iradesine kalmış bir durum. Topluluğun belirlediği ortalama fiyat oranı üzerine yazılmış bir argümandır. Alışveriş yapmak isteyen insanların karar verme sürecini hızlandırmaktır amaç. Ben bu gitarı yaklaşık 45 dakika tecrübe edindim. Sizin daha uzun tecrübeler yaşadığınıza şüphem yok. Eğer siz de karşı argümanınızı söylerseniz, fikir karmaşası yaşayanlar için yardımcı olmuş oluruz belki. Sonuçta bu başlık 'abartılan ilanlar' başlığı. Oradaki ücret 5.500 TL Olsaydı ben bu ilanı sadece es geçer, burada değinmezdim bile...​

7 milyara abartı dememek için çok uğraşmışsınız gibi gözüküyor dışardan okuyunca yazıları.
Tekrar söyleyim o zaman 7000TL abartıdır söylemine karşılık yazmadım :) Yukarıda @blackfriday666 'in emsal olarak da paylaştığı 5250TL lik ilanlardan biri bana ait, maksimum 4500TL eder argümanı dikkatimi çekti, söylenme sebebini merak ettim sadece. Makul bir sebep olsa ben de fiyatı revize edecektim belki :) Durum bundan ibaret.

https://www.sahibinden.com/ilan/iki...ender-hss-cin-yapimi-degildir-833817089/detay

Arkadaşlar öncelikle Mydukkan'dan 1300 liraya aldığımız ÇİN YAPIMI OLMAYAN bir adet Squier Bullet Strat alıyoruz. Ardından elden düşme bir adet Fender Noiseless N3 sap manyetiğini alıp gitarımıza ekliyoruz. Nalburdan alınan zımparayla yaptığımız göz kamaştırıcı relic çalışmasının ardından, genelde saz satan müzik evlerinin sattığı sinek vızıltısı pardon distortion efektli ne idüğü belirsiz amfimizi de yanına ekleyerek 2000 lirayı geçmeyen bir bütçeyle 3200 liralık bir kombinasyonumuz oluyor. İşte gerçek deha budur. Bu güne kadar bunu hiçbirimiz akıl edememiştik, Clapton bu seti görse Bullet Strattan başka gitara dokunmaz namussuzum. Ha unutmadan, fiyat performans(!) için ideal bu gitarımızı satarken asla amfiden ayrı satmıyoruz ve tabii ki kelepir bir fiyattan verdiğimiz için fiyatta indirim de yapamıyoruz. Hayırlı işler.

Şu aralar sarı sitede ve forumda satışta olan çoğu Laney Cub 12 ilanları bu kategoriye giriyor bence. Garip bir şekilde çoğu kişi bu amfilere ikinci elde yüksek fiyat çekiyor. Eğer bu amfiden alacak olsaydım yaklaşık 3000₺ civarı ve bolca kullanılmış olanları yerine distribütörden sıfır-kapalı kutu olanlarını 3800₺ civarına alırımdım şahsen.

https://www.sahibinden.com/ilan/iki...ender-hss-cin-yapimi-degildir-833817089/detay

Arkadaşlar öncelikle Mydukkan'dan 1300 liraya aldığımız ÇİN YAPIMI OLMAYAN bir adet Squier Bullet Strat alıyoruz. Ardından elden düşme bir adet Fender Noiseless N3 sap manyetiğini alıp gitarımıza ekliyoruz. Nalburdan alınan zımparayla yaptığımız göz kamaştırıcı relic çalışmasının ardından, genelde saz satan müzik evlerinin sattığı sinek vızıltısı pardon distortion efektli ne idüğü belirsiz amfimizi de yanına ekleyerek 2000 lirayı geçmeyen bir bütçeyle 3200 liralık bir kombinasyonumuz oluyor. İşte gerçek deha budur. Bu güne kadar bunu hiçbirimiz akıl edememiştik, Clapton bu seti görse Bullet Strattan başka gitara dokunmaz namussuzum. Ha unutmadan, fiyat performans(!) için ideal bu gitarımızı satarken asla amfiden ayrı satmıyoruz ve tabii ki kelepir bir fiyattan verdiğimiz için fiyatta indirim de yapamıyoruz. Hayırlı işler.
Gitara yapılan şey (relic demeye dilim varmıyor) aşırı kötü duruyor cidden.

Geri