Abartı Ilanlar

6 yaşında olmasını ve DoRe Müzik'te outlet olanının 7000 TL'ye satılmasını baz alırsak bu ilanı "abartı" kategorisine alabilir miyiz?
Bence hayır. Türkiye'de bu gitardan 99 tanesini 1000 dolardan satıp, 1 tanesini 500 dolardan satınca gitarın fiyatı 500 dolar olmaz. İsteyen gider senelerdir rafta duran, sağı solu vuruk çizik dolu gitarı alabilir tabii. Yaş konusu ise önemsiz, gitar temizse sorun yok.

Bunun dışında bu gitarı bu fiyata zor satar, neredeyse %80 istemiş. Bu model için ölecek birisinin denk gelmesi gerek.

arkadaşlar, başlık açıldığından beri olan tüm mesajları okuyamadım ama belli başlı mesajlar dikkatimi çekti.

Öncelikle uyarı amaçlı söylemek isterim, gerek sahibinden.com gibi sitelerden gerek ise whatsapp gibi mesajlaşma uygulamalarından atılan karşılıklı mesajlar iletişimin gizliliği gereği sadece iletişime geçenleri ilgilendirip, bu mesajların ifşa edilmesi suçtur. Şikayet halinde başınız ağrıyabilir. Sonuçta burası da aynı yip ürğnlerin satışının yapıldığı bir mecra. Elindekini satmak isteyen mutlak suretle buraya da uğrayacaktır. Görüp şikayet etme durumu olabilir. En kötü ihtimalle siciliniz bozulur ve sabıkanız olur. Ceza almazsanız bile. Bu konuda biraz daha dikkatli olmanızı öneririm.

İkinci durum, forumun başında da bir iki aklı başında üyenin mesajları dikkatimi çekti. Şimdi gün itibarı ile orijinal, açılmamış kutusunda veya kutusuyla çok güzel muhafaza edilmiş bir plak, kaset, konsol oyunu ve hatta teneke 1960ların oyuncakları falan gibi ürünler belki biliyorsunuzdur yüzbinlerce dolara satılıyor veya alıcı buluyor. Hakeza darphanede yanlış basılmış 50 TL gibi banknotlar 75.000 tl ve üzerine alıcı buluyor. Müzik/spor/otomotiv/elektronik/yazılım... Vb. endüstrisinde firmanın kendisi 1980lerde 100 dolara sattığı bir ürünü sırf o dönem çok tuttu diye çıkıp 2020 de 1000 dolara retro diye satmaya çalışıyor veya veya ürünün üretimi ile ilgili maliyet düşüren bir reform öncesi çıkan son ürünlerin fiyatları inanılmaz yükseliyor. Bunlar endüstrinin vazgeçilmesi olan olgular. 1990 öncesi üretilen otomotiv ürünlerinde planlı eskitme kavramı yoktu. Ve ürünler tamamen mekanikti. Doğal olarak araçlarda fazla yakıt tüketimi olsa bile metal ve mekanik aksamların restore edilmesi kolaydı. Bugün evinizde oturduğunuz koltukların tamamı 1960 larda evlerde bulunan oturma gruplarının iskeleti kadar değerli değil. İnsan nüfusu artınca doğal olarak ürün kalitesi de düşüyor gün geçtikçe. Doğal olarak eski üretim bir müzik aletini insanlar yüksek fiyatlara koyabilir sitelere.

Diğer yandan, serbest piyasa denilen bir durum var. Şu an Türkiye'de otomobil üreticilerinin kampanyalı araç teslim fiyatından daha yüksek fiyata garantisi başlamış 1000 km yol yapmış araçları satıyorlar. Enstrüman satan büyük şirketler, yurt dışından değerli ürünleri getirmeyi bıraktı. Bugün misal, yamaha cvp serisi dijital piyanolar distrübütörler tarafından bile getirilmiyor. Aynı fiyata kat be kat kalitesiz piyanolar satılıyor. Ülkenin ekonomik durumu belli, yavaş yavaş 2. El ürünlerin tavan yaptığı, sıcak paranın dönmediği, takas ve trampalarla işleri halledildiği bir piyasaya doğru dönüyoruz. Ekonomik olarak ilkelleşiyoruz.

Doğal olarak, gerek sahibinden de gerek ise diğer satış sitelerinde yani internet ortamında ürünlerini satmak isteyen ve bunun için fahiş fiyatlar yazan insanları kimsenin yargılama hakkı yok. Evet 1000 liralık bir gitarı 5000 e satan adam var ise bunu 5000e alan adam olduğu sürece kimsenin bir şey demeye hakkı yok. Satan adamın belki başka acil bir ihtiyacı var, belki kredi kartı borcunu ödeyecek, belki malı kıymetli. Belki hiç zarar etmek istemiyor.belki de yeni alacağı gitar son dönemde 5.000 den 10.000 e çıktı. Yani mutavva gibi insanların yaşam koşullarına mı karışacağız. Belki de kazıklamak istiyor. O da olabilir yani. Kimse ahlak bekçisi değil. Bugün bu adam 10.000 liralık gitarı tam açıklamayla 1000 liraya satsa, herkes koş koş kelepir ürün çıktı diye uçarak alır. Kimse kardeşim bunun piyasası 10.000 sabredersen birkaç aya alan çıkar diye uyarmaz. Ürün pahalıya satılmaya yüz tutsun herkesin konu ile ilgili bir fikri olur. Eleştirir.

Forum olarak düzenli fiyat takibi yapan veya almayı düşünen kişinin buraya "böyle bir ürün var sizce pahalı mı?" Diye sorması başka bir durum; "beyler, adam kazıklayan alarmı, sakın almayın" demek başka bir durum.

Herşey bir yana, kimsenin piyasa fiyatını düşük tutmak gibi bir gönüllülük mecburiyeti olamaz. Sonuçta bu mecralarda birden fazla aynı üründen satılabiliyor. Alıcı gayet kontrol edebilir, karşılaştırıp en uygununu alabilir hatta ve hatta gidip görüp deneyebilir de. Forum başlarında "arkadaşlar böyle ilan gördüğünüzde gidip, hakaret etmemek kaydıyla mesaj atın" gibi saçma sapan bir yazı gördüm. O zaman tavsiyem, gidip 2. el müzik aleti alım satımı ile ilgili bir meslek kuruluşu kurun veya meclise teklif gönderin taban ve tavan fiyatları belirlesin. Veya yapmanız gerekeni yapın hiç bunlarla uğraşmayın "ALMAYIN" . Bu kadar basit...

O ilan muhtemelen gelecekte açılacak olan tüm jl-7 fiyatlarını etkileyecek.
10 ilan açılıyorsa 1 tanesi ancak satılıyor. Aynı gitarın siyah olanı dolar 5.75 lira civarındayken 3500 liraya aylarca ilanda kaldı ki fiyat çok iyiydi.

Gitarı satmak isteyen makul bir fiyat belirliyor zaten, en azından satılmadığında makul bir fiyata çekiyor. Yoksa boş favoriye eklemelerle idare ediyor.

Sıfırının %75 civarına satmak normal ama dediğim gibi o gitar için yanıp tutuşan biri olmadığı sürece zor satılır bu ekonomide.

Yalnız üstteki mesajda bahsedilen 1000 liralık gitarı isterse 5000 liraya satar, belki de kazıklamak istiyor, size ne, ahlak bekçisi misiniz gibi düşünce ise bana ters.

İkinci durum, forumun başında da bir iki aklı başında üyenin mesajları dikkatimi çekti. Şimdi gün itibarı ile orijinal, açılmamış kutusunda veya kutusuyla çok güzel muhafaza edilmiş bir plak, kaset, konsol oyunu ve hatta teneke 1960ların oyuncakları falan gibi ürünler belki biliyorsunuzdur yüzbinlerce dolara satılıyor veya alıcı buluyor. Hakeza darphanede yanlış basılmış 50 TL gibi banknotlar 75.000 tl ve üzerine alıcı buluyor. Müzik/spor/otomotiv/elektronik/yazılım... Vb. endüstrisinde firmanın kendisi 1980lerde 100 dolara sattığı bir ürünü sırf o dönem çok tuttu diye çıkıp 2020 de 1000 dolara retro diye satmaya çalışıyor veya veya ürünün üretimi ile ilgili maliyet düşüren bir reform öncesi çıkan son ürünlerin fiyatları inanılmaz yükseliyor. Bunlar endüstrinin vazgeçilmesi olan olgular. 1990 öncesi üretilen otomotiv ürünlerinde planlı eskitme kavramı yoktu. Ve ürünler tamamen mekanikti. Doğal olarak araçlarda fazla yakıt tüketimi olsa bile metal ve mekanik aksamların restore edilmesi kolaydı. Bugün evinizde oturduğunuz koltukların tamamı 1960 larda evlerde bulunan oturma gruplarının iskeleti kadar değerli değil. İnsan nüfusu artınca doğal olarak ürün kalitesi de düşüyor gün geçtikçe. Doğal olarak eski üretim bir müzik aletini insanlar yüksek fiyatlara koyabilir sitelere.

Diğer yandan, serbest piyasa denilen bir durum var. Şu an Türkiye'de otomobil üreticilerinin kampanyalı araç teslim fiyatından daha yüksek fiyata garantisi başlamış 1000 km yol yapmış araçları satıyorlar. Enstrüman satan büyük şirketler, yurt dışından değerli ürünleri getirmeyi bıraktı. Bugün misal, yamaha cvp serisi dijital piyanolar distrübütörler tarafından bile getirilmiyor. Aynı fiyata kat be kat kalitesiz piyanolar satılıyor. Ülkenin ekonomik durumu belli, yavaş yavaş 2. El ürünlerin tavan yaptığı, sıcak paranın dönmediği, takas ve trampalarla işleri halledildiği bir piyasaya doğru dönüyoruz. Ekonomik olarak ilkelleşiyoruz.

Doğal olarak, gerek sahibinden de gerek ise diğer satış sitelerinde yani internet ortamında ürünlerini satmak isteyen ve bunun için fahiş fiyatlar yazan insanları kimsenin yargılama hakkı yok. Evet 1000 liralık bir gitarı 5000 e satan adam var ise bunu 5000e alan adam olduğu sürece kimsenin bir şey demeye hakkı yok. Satan adamın belki başka acil bir ihtiyacı var, belki kredi kartı borcunu ödeyecek, belki malı kıymetli. Belki hiç zarar etmek istemiyor.belki de yeni alacağı gitar son dönemde 5.000 den 10.000 e çıktı. Yani mutavva gibi insanların yaşam koşullarına mı karışacağız. Belki de kazıklamak istiyor. O da olabilir yani. Kimse ahlak bekçisi değil. Bugün bu adam 10.000 liralık gitarı tam açıklamayla 1000 liraya satsa, herkes koş koş kelepir ürün çıktı diye uçarak alır. Kimse kardeşim bunun piyasası 10.000 sabredersen birkaç aya alan çıkar diye uyarmaz. Ürün pahalıya satılmaya yüz tutsun herkesin konu ile ilgili bir fikri olur. Eleştirir.

Forum olarak düzenli fiyat takibi yapan veya almayı düşünen kişinin buraya "böyle bir ürün var sizce pahalı mı?" Diye sorması başka bir durum; "beyler, adam kazıklayan alarmı, sakın almayın" demek başka bir durum.

Herşey bir yana, kimsenin piyasa fiyatını düşük tutmak gibi bir gönüllülük mecburiyeti olamaz. Sonuçta bu mecralarda birden fazla aynı üründen satılabiliyor. Alıcı gayet kontrol edebilir, karşılaştırıp en uygununu alabilir hatta ve hatta gidip görüp deneyebilir de. Forum başlarında "arkadaşlar böyle ilan gördüğünüzde gidip, hakaret etmemek kaydıyla mesaj atın" gibi saçma sapan bir yazı gördüm. O zaman tavsiyem, gidip 2. el müzik aleti alım satımı ile ilgili bir meslek kuruluşu kurun veya meclise teklif gönderin taban ve tavan fiyatları belirlesin. Veya yapmanız gerekeni yapın hiç bunlarla uğraşmayın "ALMAYIN" . Bu kadar basit...

Ekonomi ile ilgili olarak yazdıklarınıza herkes mutabık zaten. Ben bu başlıkta kimsenin 'beyler bu adam kazıklıyor, sakın almayın' yazdığını görmedim. Fiyat üzerine yorum getirmekten farklı bir şey bu söylediğiniz. Bir de, ''belki kazıklamak istiyor'' gibi bir yaklaşım olabiliyorsa buradaki kullanıcılar en azından sizin deyiminizle ''kazıklanma'' riski olan kişiler için bir uyarı mesajı bırakabilir, bunu da kimse sorgulayamaz bence. İki durumda da konunun ''ahlak'' ile alakası olduğunu zannetmiyorum. Eğer konuyu ahlak ile bağdaştıracaksak, sizin teziniz bence daha ters.

Ayrıca bu konu başlığında üzerine tartışılan gitarların bir nevi piyasa değerleri hakkında fikir yaratılıyor. İkinci el bir gitar satılıyorsa reverb gibi yaygın siteler ve yurtdışı sıfır fiyatı üzerinden yorum getiriliyor. Daha önce kullananlar, fiyat aralığı ve enstrümanın performansına hakim olanlar 'ortalama şu kadar olmalı' diye bilgi vermesi satıcının yaşam koşullarına nasıl bir müdahale olabilir ki? Bu söylediklerim yine piyasa değerinin altına satılan ilanlar için de geçerli. Bunun satıcıyı yargılamakla farklı şeyler olduğunu düşünüyorum. Bu başlıktaki herkesi potansiyel bir alıcı olarak değerlendirirseniz, gayet etik.

Synyster Gates sarıldı, öptü, okşadı diye Schecter Synyster Gates Custom-S 9500 tl ye satılıyor arkadaşlar. Başka bir tane Schecter 11500 tl sıfırı ve rengi limon diye 8900 TL'ye satılıyor böyle saçma sapan fiyat yükseltmelerinden dolayı her yeni ilan koyan kişi mecburen aynı kulvardaki gitarını yüksek fiyata koyuyor zaten serbest piyasanın çıkmazı bu manipülasyon ortamı.
Belki JL-7 yi satan arkadaşın gitarına Jeff Loomis öpücük attı, göz kırptı, mıncırdı? Ayrıca ilanı keyfi olarak koyduğunu belirtmiş o yüzden satan arkadaşı suçlayamıyorum, almazsınız olur biter. Ortada yargılanacak ahlaki bir durum varsa toplumun genelindeki ahlaki sorunun ve fırsatçı yaklaşımların yargılanması gerekli bence.

Bu arada stüdyo monitörü ilanlarını gördükten sonra gitar fiyatları yine iyi kalıyor. %75-80 fiyat minimum sektör standardı olmuş. Neredeyse hepsinin garantisi de yok. Almış minimum 3-4 sene önce, şu an sıfırı 3750 lira ama 3000 liradan aşağı satmam diyor. Gitarın en azından akarı kokarı yok, neredeyse tamamen mekanik bir alet. Stüdyo monitöründe yanında elektrik elektronik mühendisi bile götürsen ne yapacak, içini açacak tüm kapasitörlere ölçüm mü yapacak? Kulaklığım mesela dün akşam bıraktığımda düzgün çalışıyordu, şimdi sol tarafı gidip geliyor. Bakıyorsun Thomann'dan buradaki fiyatı 3500 ise 2750 lira civarına alınabiliyor. 2. el alsam da garanti yok, sıfır alsam da garanti yok diyip oradan alıyorsun.

Bu ilan abartı mıdır
Sıfırı thomandan (şu an stokta yok gerçi) 380+vergi gibi bir euroya geliyor. İlan sahibi de ilginç biri gibi.
Müzik aletlerine nasıl bir vergi uygulanıyor bilmiyorum. Diğer ürünlere ana para artı yüzde 50 gümrük vergisi artı kdv ekleniyor. Ötv ve benzeri bir vergi alıyor mu bilmiyorum. Yani (380 +190)x 1.18 =672,60 Euro. X 9,38= 6.308,88 TL. Sıfır ellemedim diyor. Yani uğraşamam gidip aramakla diyen için (eğer vergi hesaplaması doğru kalemlerse) kabul edilebilir

Ya ben prs mt15 aldım o zamanki euroyla 3500 tl gibi birşey tomana ödedim 400 küsür de ptt ye verdim. Hey gidi euro hey. Bu dediğim geçen sene falan. Yine headrush frfr ye de yüzde 18 ödedim sadece. Bu hesapla 420 euro artı kdv 500 euro falan yapıyor. O da 4500 tl falan yapar yanlışım yoksa.

Ben de 13.000 TL'ye Gibson Les Paul Studio Worn Cherry USA 2012 ilanı verdim. Yüksek koydum ilana ama pazarlıkla öldürenlerden bıktığım için öyle koydum. Bi kesim troll, almayacaksa da sırf bezdirmek için pazarlığa giriyor. Bedava veriyorum rahatladın mı desem, gönderi ücretini de sen karşıla diyecek. Gerçekten öyle bir gitar arıyorum diyen insan zaten usturuplu konuşuyor. Onla da iki tarafı da memnun edecek şekilde anlaşma sağlanıyor zaten...

Ya ben prs mt15 aldım o zamanki euroyla 3500 tl gibi birşey tomana ödedim 400 küsür de ptt ye verdim. Hey gidi euro hey. Bu dediğim geçen sene falan. Yine headrush frfr ye de yüzde 18 ödedim sadece. Bu hesapla 420 euro artı kdv 500 euro falan yapıyor. O da 4500 tl falan yapar yanlışım yoksa.
Haklısın öyle de olabilir, dediğim gibi yurtdışı işleri nasıl işliyor tam bilemiyorum. Distribütör muhtemelen dediğim mantıkla getiriyordur. Ama şahsi alımlarda zaten tecrübe edinmişsiniz.

Arkadaşlar malum gitarımızın, haftalık olarak arttığı fiyatı yine arttı ve açıklama sadeleşti :) Yeni fiyatımız 245.000 tl

Veya alet çalınmadığı zamanlarda 2017 passata dönüşüyor. Bumblebee hesabı...

Arkadaşlar malum gitarımızın, haftalık olarak arttığı fiyatı yine arttı ve açıklama sadeleşti :) Yeni fiyatımız 245.000 tl

Şu aleti bu konuyu meşgul ederken görmekten sıkılmadınız mı artık siz de ? Sahibi belli ki sürekli bu konuya bakıyor ve "şu züürtlerin çenesini yoralım" diyerekten fiyatla oynuyor. İlanının bu kadar fazla konuşulması durumu meşrulaştırıyor bence.

Geri