Abartı Ilanlar

Bir de ufak ek yapayım, başka yerde yazmıştım ama bence burası da yeri. Yukarıda yazdığım sebepler dolayısıyla çalgı yapımcılarının fiyatlarla rekabet etmesi çok zor. Böyle bir planınız varsa kimseye engel olmak istemem ama beklentinizi doğru ayarlayın, gerçekten detaya dikkat eden insanlarla çalışın ve standart bir istek listesiyle gidiyorsanız sonuçta elinize geçen gitarın sizi tatmin ederse ki etmeme ihtimali de var, piyasadaki gitarlardan belki marjinal olarak "daha iyi" olacağını unutmayın. Kısaca, özel yapım gitar yaptıran arkadaşlar özgün şeyler isterlerse belki ellerine satışı zor bir enstrüman geçer ama en azından "ulan bu kadar parayı şuna gömeceğime R9 alırdım" deme ihtimali azalır...

Şimdi şöyle: Ben amatör bir üretici olarak "paint grade" kızılağacı 100-150 tl civarına, akçaağacı da 150 tl civarına buluyorsam, bu metadan senede kim bilir kaç ton tüketen Fender gibi bir firmanın gitar başına ağaç maliyetinin 20-25 doları geçmesi hakikaten şaşırtır ki buyrun (100 bd. ft. ve üstünde birim fiyatı 6 dolarlara düşüyor, Fender'in alış fiyatı daha da düşüktür): Alder 6/4 Lumber

Gitar hammaddesini fetişleştirmek gitarcılara özgü bir durum. Üreticinin hiç öyle bir takıntısı yok (burada aslında müziğin tinselliği üzerinden enstrümanla kurulmak istenen bağa ilişkin parantez açılır da başım fena ağrıyor ve şu an aslında başka işler yapıyor olmam lazım, hahaha). Üretici artı değer yaratma ve bundan kar etme peşinde. Bu 1950'lerde de böyleydi, bugün de böyle (aşağıya Leo Fender'in kendi telecaster maliyet tablosunu iliştirdim). Artı değerin yekününü de epey uzun bir süredir el emeği değil pazarlama yaratıyor. Bunun en çarpıcı güncel örneklerinden biri Gibsonun kayıtsız gül ağacı alması, sonra bu ağaçlara bir baskınla el konması, gerekli cezalar ödenip ilgili kayıt kuyut işleri halledildikten sonra da geri alınan ağaçlarla gitar üretip, "federal ajans grisine" boyadıkları gitarları government edition mı ne adıyla abuk fiyatlara satmalarıydı. Hatırladığım kadarıyla Cumhuriyetçi ABD Orta Batısında kapış kapış gitti bu seri.

Bu arada büyük firmaların custom shop'ları da çok farklı değil. Orada, evet daha pahalı ağaçlar kullanıyorlar, misal Gibson tek parça ve hafif maun kullanıyor les paul'lerde, kapak ağaçları cancanlı vs. Fakat o maliyetleri de abartmayalım. Aşağıda yine iliştirdim, en bi cancanlı maple kapak kendi zulamdan (kötü ışıkta, ıslatmadan ve filtresiz çektim. Buna vernik atsam "private stock" oluverir). 80 dolara mı ne almıştım Amerika'dan. Bana 80 dolara gelen Gibson'a 40 dolardan fazlaya geliyorsa dişimi kırarım.

Bunlar bir yana, aslında pahalı gitar almanın potansiyel artıları arasında kalite kontrol, yenilikçilik (inovasyon?), özgünlük, orijinal tasarım gibi faktörler var. Fakat birçok gitarcının bunlarla ne kadar ilgilendiği tartışılır. Zaten o sebeple varsa yoksa Gibson/Fender. Geriye kalite kontrol kalıyor. Burada da birincisi günümüzde pahalı gitar alabilen gitarcıların hatırı sayılır kısmının kaliteye ilişkin sağlıklı yargıya varacak yetkinlikten yoksun olduğu gerçeği var. İkincisi, düzgün kalite kontrol aslında bir sistem meselesi ve sistem, takip edilecek checklist şeklinde verilirse tüm fason üreticilerin takip edebilecekleri bir şey. Bu sistemi senelerce ülkemizde Avrupalı tekstil üreticileri başarıyla uyguladı. Çin'de de yapılan tam olarak bu. Thomann gidiyor misal bir üreticiyle birim fiyatına anlaşıyor. Yaptığı anlaşmanın içinde belli bir kalite kontrol standardı ve toleransı da oluyor. Dönemsel olarak ne kadar fire verilmiş vs. bakıp anlaşmayı gözden geçiriyorlar. Belli bir miktara kadar ücreti birazcık artırarak kalite kontrol standardında üstel farklar yakalamak mümkün. Belli bir miktardan sonra ise fayda marjinal hale geliyor, üstü "custom shop" işi haline geliyor.

Çok uzattım. Yanisi, evet söğüşleniyoruz. Bilerek söğüşleniyorsak sorun yok (ya da o başka bir sorun da onun için terapiye vs. gitmem lazım tahminen) ama bilmeden söğüşlenip üstüne de internetlerde tonewood tartışmaları falan... ne bileyim biraz şey oluyor.

Tüm bunları custom shop'lı mop'lu, Gibson'lu mibson'lu biri olarak yazdım. Hani "full disclosure."

153844 eklentisini görüntüle
153845 eklentisini görüntüle
153847 eklentisini görüntüle
Son kısma ithafen: Ben bilerek söğüşlenen ve "terapiye para vereceğime buna para veririm" demeye getiren pek çok insan olduğu kanaatindeyim. Terapide bazı şeylerle yüzleşmek ve bir de üste para vermek lazım... Eh, o da işimize gelmez tabii🤣 Bence esas mesele bu kitlede; çünkü ikisini de alacak para var, ama tercih yanlış:)
Bilmeden söğüşlenenleri hiç ellemeyelim, ignorance is bliss. Bunların bir kısmı, şartlarını zorlayarak elindeki avucundakini o gitara veren garibanlar, ama derslerini alacaklardır illa ki.

Fatih'in yanında çalışan bir Volkan vardı, o olabilir.

Boya işçiliği de, manyetik yeri de kötü olmuş. Djent çalınıyor diye bas manyetik takmak ve bunu Luthier'in yapması, bilemiyorum Altan...
Yorum yapmayacağım. Sadece manyetik yuvalarının yaşadığı drama bir bakın, gerisini size bırakıyorum.

O zaman Luthier Volkan kimse gitmek isteyen bir kez daha düşünmeli. Yani yine dönüp dolaşıp luthiere geliyoruz :)
Ürün hakkında yazılanları yeni gördüm ve şimdi bu konu ile bilgilendirmek isterim ki evet ürün dediğim gibi o dükkandan çıktı ama Volkan abinin denemelik keyfi bi çalışmanın eseri olarak tamamlandı. O zamanlar 7 telli alacak bir maddi imkanım yoktu ve elimdeki daha önceden aldığım bir gitar ile takaslayarak bu ürünü bana hediye etmişti. Şuan üniversitede okuduğum bölümden dolayı alacaklarımın çıkması ile ilgili satma gereğim oldu ki takas teklif eden insanlara da daha ucuz 2 3k bir model ile üstüne para alabileceğim bir imkana baktım sadece. Volkan abi hakkında yazılanları gördüm ve açıkça kendimi çok suçlu hissettim böyle bir gitarı ilana koyduğum için. Onun bakım yaptığı ya da ürettiği modeller ile hiçbir bağlantısı olmayan bu keyfine yaptığı denemelik bir gitar ile yeteneklerinin hor görülmesini istemem. Herhangi bir insanı kazıklamaya veya ürünü tabiri caiz ise birine kitleme gibi bir amacım asla yoktu. Tekrar tekrar dediğim gibi bu Volkan abinin keyfi bir çalışmasının eseri olarak çıkan bir gitar. Asıl emekleri ile o dükkandan çıkan gitarları görmek isterseniz de Mile Guitars a gidip kendi çıkardıkları ürünleri görebilirsiniz.

Ürün hakkında yazılanları yeni gördüm ve şimdi bu konu ile bilgilendirmek isterim ki evet ürün dediğim gibi o dükkandan çıktı ama Volkan abinin denemelik keyfi bi çalışmanın eseri olarak tamamlandı. O zamanlar 7 telli alacak bir maddi imkanım yoktu ve elimdeki daha önceden aldığım bir gitar ile takaslayarak bu ürünü bana hediye etmişti. Şuan üniversitede okuduğum bölümden dolayı alacaklarımın çıkması ile ilgili satma gereğim oldu ki takas teklif eden insanlara da daha ucuz 2 3k bir model ile üstüne para alabileceğim bir imkana baktım sadece. Volkan abi hakkında yazılanları gördüm ve açıkça kendimi çok suçlu hissettim böyle bir gitarı ilana koyduğum için. Onun bakım yaptığı ya da ürettiği modeller ile hiçbir bağlantısı olmayan bu keyfine yaptığı denemelik bir gitar ile yeteneklerinin hor görülmesini istemem. Herhangi bir insanı kazıklamaya veya ürünü tabiri caiz ise birine kitleme gibi bir amacım asla yoktu. Tekrar tekrar dediğim gibi bu Volkan abinin keyfi bir çalışmasının eseri olarak çıkan bir gitar. Asıl emekleri ile o dükkandan çıkan gitarları görmek isterseniz de Mile Guitars a gidip kendi çıkardıkları ürünleri görebilirsiniz.
Bir cevap hakkım varsa ve illa bir cevap vermem gerekiyorsa.

Luthier hakkında yazdıklarımı tekrar ederim.

Her ne kadar keyfe keder de olsa bir zanaatkar işinde gereken hassasiyeti ve önemi göstermek zorundadır. İster ücretli yapsın ister ücretsiz. Niye mi ?

İşte en güzel cevap senin ilanın karşısında o Luthierin düştüğü pozisyon. Evet belki işinin ehli birisidir. Ama benim için uğranmaması gereken bir yer olarak hafıza alınmıştır.

Instagram üzerinden tarafıma attığınız mesaja ve burada yazdıklarınıza yine buradan cevap vereyim; başlık abartı ilanlar başlığı, gitarınızın ne sorunu olduğunu anlamadığınızı söylemişsiniz bana o mesajda. Manyetik yuvaları ve gövde boyası çok kötü bir işçiliğe sahipti, gitar için seçilen manyetik türü de model bakımından doğru bir tercih değildi. İlanı kaldırdığınız için tam hatırlayamasam da emg-hz serisi bas gitar manyetiği idi sanıyorum, yanlışsam düzeltin. Tonu güzeldir değildir bilemem, bu bir bas manyetiği idi. Fakat hepsinden ayrı olarak gitar için belirlediğiniz fiyat "abartı" bir fiyattı. Yine ilanı kaldırmış olduğunuz için hatırlayamıyorum, dilerseniz kendiniz belirtirsiniz rakamı.

Kimsenin maddi imkansızlığıyla dalga geçerek eğlenecek kadar düşmedim, olayı buraya çekmeyin kalbinizi kırmayayım.

Volkan kimdir bilmiyorum, olağan işçiliği buysa kendi markası, farklı tasarımları vb. çalışmaları ile ilgilenmiyorum.

başka diyeceğim yok.

Son düzenleme:
:) .... yine de kafasında ESP hatta E-II yazan her gitarı görücü usülü bile alırım kendim görmeden.
Eh, hepimizde bir miktar dürtüsellik var. Zaten dürtüler olmadan da hiç bir şey olmuyor.
Evi-barkı ipotek edip gitar almadığımız müddetçe de herhalde sıkıntı olmaz🤣
Ama tabii keşke bu dürtüleri daha yaratıcı işlere kanalize edebilsek diyor insan ister istemez.
NOT: Ben de forumda "butik gitarını satan bilge" tadında gezici vaiz gibi bağrınır oldum sanki. Son butik gitarımı da satmadım henüz, o da ayrı mesele.
Bendeki dürtüler de gevezelik şeklinde kendini gösteriyor olabilir mesela...

Dürtüsellik ya da GAS için demedim... büyük marka olan ESP'de bugüne kadar bir tek kusur görmedim, dolayısıyla markadan olan beklentim "kusursuz" olması ise aynen devam... ESP gözü kapalı alırım demek istedim. Ha öte yandan kusurlu da çıksa ESP candır ... minnak kozmetik takıntı seviyesi tabi ciddi üretim kusuru değil dediğim.

Instagram üzerinden tarafıma attığınız mesaja ve burada yazdıklarınıza yine buradan cevap vereyim; başlık abartı ilanlar başlığı, gitarınızın ne sorunu olduğunu anlamadığınızı söylemişsiniz bana o mesajda. Manyetik yuvaları ve gövde boyası çok kötü bir işçiliğe sahipti, gitar için seçilen manyetik türü de model bakımından doğru bir tercih değildi. İlanı kaldırdığınız için tam hatırlayamasam da emg-hz serisi bas gitar manyetiği idi sanıyorum, yanlışsam düzeltin. Tonu güzeldir değildir bilemem, bu bir bas manyetiği idi. Fakat hepsinden ayrı olarak gitar için belirlediğiniz fiyat "abartı" bir fiyattı. Yine ilanı kaldırmış olduğunuz için hatırlayamıyorum, dilerseniz kendiniz belirtirsiniz rakamı.

Kimsenin maddi imkansızlığıyla dalga geçerek eğlenecek kadar düşmedim, olayı buraya çekmeyin kalbinizi kırmayayım.

Volkan kimdir bilmiyorum, olağan işçiliği buysa kendi markası, farklı tasarımları vb. çalışmaları ile ilgilenmiyorum.

başka diyeceğim yok.
Öncelikle mesajlarıma yanıt verdiğiniz için teşekkür ederim. Bu konularda daha öncesinde yeterince bilgim olmadığından dolayı size teknik olarak sormuştum. Aradığım yanıtları da aldım çok teşekkür ederim. Evet üzerinde emg 40hz takılmış. Fiyat olarak da 8k olarak belirlemiştim ve bu işe hakim insanlar ile konuşma fırsatı elde edince nelere göre değerlendirmem gerektiğini ve belirlemem gerektiğini bana anlattıklarında ürünün o fiyat etmeyeceğini anladım ve satmamaya karar verdiğim için kaldırdım.

Maddi imkanlar ile ilgili dalga geçtiğinizi bundan eğlendiğinizi kattiyen düşünmedim. Olayı asla oraya çekmeye de çalışmadım. Bir yanlış yaptı isem oradaki söylediğimde kusuruma bakmayın. Orada gösterdiğiniz olayın benim ile ilgili değil gitar ile ilgili olduğunu idrak etmem biraz geç oldu.

Teknik açıdan gerekli bilgileriniz ve yardımlarınızı paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum. Bir hatam oldu ise kusuruma bakmayın tekrardan.

Öncelikle mesajlarıma yanıt verdiğiniz için teşekkür ederim. Bu konularda daha öncesinde yeterince bilgim olmadığından dolayı size teknik olarak sormuştum. Aradığım yanıtları da aldım çok teşekkür ederim. Evet üzerinde emg 40hz takılmış. Fiyat olarak da 8k olarak belirlemiştim ve bu işe hakim insanlar ile konuşma fırsatı elde edince nelere göre değerlendirmem gerektiğini ve belirlemem gerektiğini bana anlattıklarında ürünün o fiyat etmeyeceğini anladım ve satmamaya karar verdiğim için kaldırdım.

Maddi imkanlar ile ilgili dalga geçtiğinizi bundan eğlendiğinizi kattiyen düşünmedim. Olayı asla oraya çekmeye de çalışmadım. Bir yanlış yaptı isem oradaki söylediğimde kusuruma bakmayın. Orada gösterdiğiniz olayın benim ile ilgili değil gitar ile ilgili olduğunu idrak etmem biraz geç oldu.

Teknik açıdan gerekli bilgileriniz ve yardımlarınızı paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum. Bir hatam oldu ise kusuruma bakmayın tekrardan.
Rica ederim, tutumunuz ve yaklaşımınız için ayrıca teşekkür ederim.

İyi akşamlar.

20 euro'luk pedal neden bu fiyata..

dan.JPG

Reverb fiyatı:

Defalarca demode olmuş (üzerine 2-3 kuşak ayrı cihaz çıktı...), kabin simülasyonları çok çok zayıf (ve IR yükleme devrinde tamamen anlamını yitirmiş) bir dijital preamfi-prosesör.
Bu fiyata yeni kuşak cihaz alınır.

Günün amerikan tokatlayan meksikalısı.

2550 olduğundan yüzde yüz emin değilim. Şayet 2550 ise yorum yapmama gerek yok zaten.

Günün amerikan tokatlayan meksikalısı.

2550 olduğundan yüzde yüz emin değilim. Şayet 2550 ise yorum yapmama gerek yok zaten.

Ibanez abartının abartısı olmuş artık öeh yani

Bu ilan şu yönden abartı herhalde 4 yıldır filan hep sarı sitede devamlı satılma durumunda guiness'e girer bu gitar. Ve satılmadıkça da fiyatı artıyor :D

Fiyat öyle abartı denecek kadar yüksek değil aslında, 2000 dolar gibi bir para yapıyor.

Bu ilan şu yönden abartı herhalde 4 yıldır filan hep sarı sitede devamlı satılma durumunda guiness'e girer bu gitar. Ve satılmadıkça da fiyatı artıyor :D

Satılmadıkça dolar mı düşüyor?

Şahsen tanırım ilan sahibini, hayatını bu işten kazandığı için (eskiden müzik dükkanı vardı, teker teker kapandı o küçük dükkanlar...), muhtemelen indirim yapmak gibi bir lüksü yok. Yani adamın derdi enstrümanını elden çıkarıp yerine başka bir şey almak değil. Ama uygun fiyatlı başka enstrümanlar da vardır aslında ilanlarında. Zaten ilan sayısına bakarsanız (18 sayfa...) da profesyonel olarak bu işi yaptığı anlaşılır. Muhtemelen ciddi alıcı olsa pazarlık filan da yapar, ama ne yazık ki o fiyatlara gitar alacak ciddi alıcı pek bulunmaz buralarda.
3000 TL fiyat koyduğum bir cihaz için (sıfırı 5000-5500 TL filan sanırım) genç bir arkadaş arayıp "1800 TL olur mu ?" dedi. Çok fazla Hollywood-Disney filmi izleyince gerçeklikle bağı bozuluyor çocukların herhalde; sanırım "siz yeter ki isteyin, rüyalarınız gerçek olur..." tadında saçmalıklara çok maruz kalıyorlar. "İyi günler" dedim ve kapattım suratına tabii.
O yüzden de gerçekten elindeki değeri yüksek enstrüman satmaya çalışanın işi çok zor, yerinde olmak istemezdim. O gitarın fiyatı insin, onun 5-10.000 TL altına fiyat teklifi gelir yine adama. Böyle yüzsüzler var ne yazık ki. O yüzden işi pazarlığa bırakıyor, vitrin fiyatını bozmuyordur diye düşünüyorum. Hatta sırf bu yüzden elindeki Vigier gitarların ilanını buraya koymuyordu diye aklımda kalmış, gülünç taleplerle uğraşmaktan bıktığı için muhtemelen.

Son düzenleme:
Geri