Star Wars

Cesur Yürekte Mel Gibsonu da o seslendirmiş. İzleyenler güzel diyorlar. Ama yukarıda da dendiği gibi dublajlı izleme zorunluluğum olmayacağı için benim için bir sorun yok.
Yine de şimdi çok merak ettim; en azından diğer filmlerin dublajlı halini bulup bir izleyeyim. Nasıl olmuş acaba?

Valla ben de episode 1'in dublajlı vcdsi var ama hiç tavsiye etmiyorum berbat.Zaten Star Wars'u tv ekranında izlemek de ayrı eziyet.Gelsin artık mayıs 19.

pin demiş ki:
Valla ben de episode 1'in dublajlı vcdsi var ama hiç tavsiye etmiyorum berbat.Zaten Star Wars'u tv ekranında izlemek de ayrı eziyet.Gelsin artık mayıs 19.

vcd'yi karıştırma onlar zaten kalitesiz oluyor.Ama sinemalarda gösterilen ep1'i ben dublajlı da izlemiştim, dublajı gayet iyiydi.

Ama yine de bir Star Wars filmi dublajsız izlenmeli.Palpatine "Lord Vader...Rise..!" demezse ne anlamı kalır filmin :)

Soulforged demiş ki:
jedi master sende bilirsin belki eski serilerde darth sidious her zaman force u savunmuştur ve lightsaber hiçbir zaman istememiştir. hatta "jedi's weapon" diye de lafı koymuştur. ama episode 3 te aç gibi kullanıyo.

Evet, doğru.Hatta son sahnede Luke'la ışın kılıcı düellosu yapmak yerine lightning falan atmıştı.Ama dikkat ettiyseniz yeni üçlemenin her bölümünde daha fazla ışın kılıcı görür olduk.Eski serilerde(özellikle A New Hope'da) çok az ışın kılıcı kullanılıyordu.Her yeni bölümde daha da fazla kullanılmaya başlandı.Bence bu bölümde bol bol ışın kılıçlı sahne/düello seyredeceğiz.Zaten görsellik açısından çok yerinde olur bence.

Ve süper-ötesi bir haber: Arka Bahçe Yayıncılık Klonların Saldırısı kitabını geçtiğimiz günlerde yayınladı!! :twisted: 2 senedir hasrettik,Dost'un çıkaracağı yoktu, Arka Bahçe çıkardı.Hem böylesi çok çok daha iyi oldu çünkü Dost o kadar önemsemiyordu.Gidin,bir Arka Bahçe'nin bir de Dost'un çıkardığı Star Wars'lara bakın farkı anlarsınız.Gerçi 10 YTL ama inanın değer..Ben bugün aldım, muhtemelen gece bitiririm :twisted: :twisted:

hmm istiklal caddesinde şu odakulenin karşısı civarı Robinson Crouse diye bir kitapçı var orda ne isterseniz bulabiliyorsunuz sw kitapları olarak; gerçi ingilizce ama napalım star wars a boynumuz kıldan ince ne kadar arada bir sözlüğe bakmak kitabın tüm zevkini bitiriyor olsada genede deniyorum ilgilenenlere duyrulur. Bu arada umarım tüm kitapları türkçeye çevirirler.

Star Wars'un esas üçlemesinin kitapları da mevcut, ve bence, pek çok yönden filmden daha iyiler. Anlatım daha serbest olduğundan, insanı esir edebilecek tanımlar yapmayı (bilhassa o meşhur son düelloda) bilmişler, beni yer yer ağlatan kitaplardır kendileri. Herkes okusun diyorum.

Ayrıca, A NEW HOPE, minimum aksiyon ve bolca edebiyat şeklinde gelişen bir filmdi. Bu yüzden çok severim kendilerini. Aslında 1-2 asla esas üçlemeye yaklaşamadı bence.

Star Wars, en başarılı kurgu-bilim filmlerinden biri. görüntü efektleri mükemmel. ama özellikle son yapımlarda bir senaryo eksikliği var. Uzay gemileri sağa sola uçuşup, birbirlerine ateş açıp duruyor.. ama ne için, davaları ne?

Halbuki çok anlamlı konular bulunabilir. İddia ediyorum, ben onlardan kat kat daha sürükleyici ve anlamlı senaryolar yazarım! sadece teknik olarak eksikliklerim olabilir.
Bu kadar harcanan zaman, emek ve paraya.. bu kadar yaratıcı efektlere layık, daha görkemli senaryolar yazılmalıydı bence.

Soulforged demiş ki:
jedi master sende bilirsin belki eski serilerde darth sidious her zaman force u savunmuştur ve lightsaber hiçbir zaman istememiştir. hatta "jedi's weapon" diye de lafı koymuştur. ama episode 3 te aç gibi kullanıyo.

Pardon bana dedin sanırım görmemişim.

Şimdi eski serileri izleyenler bilirler, orada vurgulanan "force" tu.Önemli olan buydu.Hatta eski Sith Lord'ları lightsaber kullanmazdı.Kotor oynayanlar bilir, Sith Lordlarının mezarlarına girdiğinizde silahları da olur ve bunlar güçlü kılıçlardır.Neyse önemli olan force'tu dediğim gibi.Hatta burada gerektiği kadar açıklayamam ama; bildiğimiz gibi şimdi ki Sith Lordları sadece bir düşünceyi temsil eder.Oysa çok eskiden Korriban'da bir Sith ırkı yaşardı, bunlar doğal güç kullanıcısıydı.Ama eğitilmemiş olduklarından basit seviyeden fazla kullanamıyorlardı.Bu arada karanlık tarafı tattıkları için Jedi Order'dan kovulan Naga Sadow ve saz ekibi Korriban'a gittiler ve oradan "tanrı" gibi görüldüler.Işın kılıçları yoktu, bunu sağlayan forcetu.Işın kılıcı daha sonraları keşfedilmiştir.

Oysa Star Wars yayıldıkça George Lucas birşey farketti.İnsanlar lightsaber'dan çok etkilenmişe benziyordu.Ve giderek kullanımı arttı.

A New Hope izlenirse; orada senaryoya ağırlık verildiği, olayın force etrafında döndüğü ve lightsaber sahnelerinin sadece süs olarak kullanıldığı, pek de önem verilmediği görülebilir.Nitekim ben daha güzel sallardım orada kılıcı :) Oysa ki mesela ep1'de dünyaca ünlü bir dövüş sanatçısı Darth Maul'u oynamış ve ağzımızı açık bırakmıştı.

Bundandır ki Sidious aç gibi saber kullanıyor.

A NEW HOPE zamanında "dövüş kareografisi" gibi bir şey olmadığını düşündüğümden, ben o kılıç dövüşlerini ona vermişimdir. Yoksa kitapta anlatıldığı şekle bakılırsa gayet usta işi şeyler bekleyen ben, kardeşimle eskiden girdiğim askı (elbise askısı... plastik kılıçları harcamak kolaydı o zamanlar) düellolarını hatırlatan bir sahneyle karşılaşıp dumur olmuştum.

Aklıma gelmişken de, Episode II'de ve Episode VI'da düello sahnelerinde hem de, birer açık var.

Episode II'de, Anakin ve Duku'nun yaptığı düelloyu biliyoruz. Anakin'in çift kılıç olayından sonra teke inmesini ve ışıkları söndürüp öyle dalmalarını da hatırlıyoruz. Anakin'in, Duku kolunu kesmeden önce, yaklaşık bir-iki saniye kadar, kolları açık bir şekilde, kolu kesilsin diye beklediği çarptı gözüme.

Episode VI'da ise, Luke'un Vader'ı sürdüğü (şu ünlü "ASLAAAAAEA" bağırışyla karanlıktan çıktıktan sonraki sahne) o köprüde, Vader'ın kendini Luke'a resmen "teslim ettiği" görülebilir.

Kount unutma ki, o zamanlar şu an için bile estetik olan Bruce Lee filmleri vardı.(belki biraz absürd bir örnek ama) İstense iyi şeyler yapılabilirdi.

Ona bakarsan yine A New Hope'ta düelloda Obi Wan'ın bir dönüş sahnesi var, yarım saate dönüyor Sir Alex Guinnes; gülmekten yerlere yatarsın.

:)
Alex Guinnes cidden 15.dk da kendi etrafında dönüyor ki tam olarak gereksiz de bir hareket ordaki. Artı bir kusur da ışın kılıçlarında...Arada kılıçlar yandan değil de üstten göründüğünde ışığının kesildiği görülüyor.
Ancak işin gerçeği o sahneler daha gerçeketir (dönme haricinde ;) ) Yani bir insanın yapabileceği hareketlerdir. Bölüm I'de Maul'a ve Obi'ye baktığımızda ise insanüstü bir hareket söz konusu. Muazam ve koreografı+senkronizasyon mükemmel. Bunun ardında yatan şey Lucas'ın etkilenimleri oldu bana göre. Kılıç kullanma tekniğinde ilk yıllarda geleneksel "Kendo" tekniğini kullanan (ki dikkat ederseniz kılıç kullanma yöntemleri, tutuş, keske ve dengeleri, rakibe yaklaşma yöntemleri çok yüksek oranda kendodur.) Lucas, teknoloji elverdiği andan itibaren "şaolin kung-fusu" etkilenimli tekniklerden yararlanmıştır.

Şimdi eski serileri izleyenler bilirler, orada vurgulanan "force" tu.Önemli olan buydu.Hatta eski Sith Lord'ları lightsaber kullanmazdı.Kotor oynayanlar bilir, Sith Lordlarının mezarlarına girdiğinizde silahları da olur ve bunlar güçlü kılıçlardır.
Bence bu biraz kişsel bir şey. Yani bir Sith'in kılıç kullanması...Sonuçta Vader seviyordu Palpatine sevmese de...
Sonuçta eskiden metalik "sith kılıçlarını" da yapanlar sithlerdi, sonradan kendi sentetik kristalli kırmızı kılıçları yapanlar da...Exar Khundan, Marka Ragnos'a bir çok büyük Sith de kılıç kullanırlardı ki Exar bilindiği üzere çift uçlu kılıcı ilk kullanandı...

...Oysa Star Wars yayıldıkça George Lucas birşey farketti.İnsanlar lightsaber'dan çok etkilenmişe benziyordu.Ve giderek kullanımı arttı.
Katıldığım bir tespit.

CorvusTheHeretic demiş ki:
hmm istiklal caddesinde şu odakulenin karşısı civarı Robinson Crouse diye bir kitapçı var orda ne isterseniz bulabiliyorsunuz sw kitapları olarak; gerçi ingilizce ama napalım star wars a boynumuz kıldan ince ne kadar arada bir sözlüğe bakmak kitabın tüm zevkini bitiriyor olsada genede deniyorum ilgilenenlere duyrulur. Bu arada umarım tüm kitapları türkçeye çevirirler.

Ya özür dilerim alakasız kaçıcak ama söylmezsem çatlıycam artık :)
Birader avatarının hastasıyım :p , hayatımın demosundan Grom Hellscream. Gerçi Thrall olsaydı daha makbule geçerdi ama.. :)

Öhöm neyse özür dilerim tekrar :)

Darkseed demiş ki:
CorvusTheHeretic demiş ki:

Ya özür dilerim alakasız kaçıcak ama söylmezsem çatlıycam artık :)
Birader avatarının hastasıyım :p , hayatımın demosundan Grom Hellscream. Gerçi Thrall olsaydı daha makbule geçerdi ama.. :)

Öhöm neyse özür dilerim tekrar :)
çok sağol darkseed. Grom hellscream'a kim hasta değilki star wars'da darth maul neyse warcraft tada Grom odur.

Bana Darth Maul gayet silik bir tip olarak görünmüştü. Aslında, düşününce, Darth Sidious'un sadece milleti oyalamak, mümkünse de bir-ki Jedi'dan kurtulmak için ortaya attığı bir çözüm gibiydi. Bir yerde, bu, Duku, Vader ya da Sidious gibi entrikaları çevirmek yerine entrikanın içinde, söyleneni yapan piyon rolünde olmasından kaynaklanıyor. Ha, adamın Qui-Gon Jinn gibi bir şahsiyeti yemesi, en azından dövüş yeteneğine saygı duymayı gerektiriyor diye düşünesim gelse de, Obi-Wan ve Qui-Gon bir olsalardı, böyle bir şey olmayabilirdi diye de düşünmüyor değilim.

bende mesala siyasi entirika olaylarına kıl kaparım oysa darth maul two bladed lightsaber ile herşeyi çözümleyen bir tip tam benim adamım güce gelince bence saberla şu ana kadar en iyi olan (palpatine(daha tam görmedik ama) yoda vader(bu kapışmanın sonunu tahmin etmek imkansız nerdeyse) hariç( belki gerekli olgunluğa erişebilse onlarla da kapışabilirdi)) keza aynı anda qui-gon ve obi-van kenobi' yi alıyordu nerdeyse böbürlenmesinin kurbanı oldu.

Geri