Hardcase imalatı..

Öncelikle selamlar arkadaşlar..

Kendim bir hardcase yapmak istiyorum gitarıma ölçüler elimde mevcut..Dikdörtgen şeklinde düşünüyorum ancak kafma takılanlar var..

Hafif olması gerekli çünki gitar LesPaul olduğu için gayet ağır :) Bunun için hangi malzeme uygundur?(MDF,sunta vs..) Dış yüzey ve iç yüzey hangi malzemelerle kaplanacak? İç yüzeyde kumaş ve ağaç arasına bir madde gerekli mi?

Saygılar..

ExE demiş ki:

Kendim bir hardcase yapmak istiyorum gitarıma ölçüler elimde mevcut..Dikdörtgen şeklinde düşünüyorum ancak kafma takılanlar var..

Hafif olması gerekli çünki gitar LesPaul olduğu için gayet ağır :) Bunun için hangi malzeme uygundur?(MDF,sunta vs..) Dış yüzey ve iç yüzey hangi malzemelerle kaplanacak? İç yüzeyde kumaş ve ağaç arasına bir madde gerekli mi?

Saygılar..

fjallstorm demiş ki:
Ayrıca bu harcase'leri yapan yerler varsa bilen arkadaşlar mesaj atsın çok faydalı olur...
Saygılar...

:?:

ExE demiş ki:

Saygılar..

Tek birşey söyleyebilirim bir arkadaşın case'inde kumaş ve tahtanın arasında strofor denen malzemeden olduğunu görmüştüm, gayet mantıklı gelmişti :)

tamam ya ismini unutmuşum bi saattir allah razı olsun dave baba benim casein içi strafordan yapılma hem inanılmaz hafif hemde taş gibi sağlam ama gel görki straforun kalıp halinde olanı nerden bulunacak bu büyük bir sorun olabilir

cihanyum demiş ki:
tamam ya ismini unutmuşum bi saattir allah razı olsun dave baba benim casein içi strafordan yapılma hem inanılmaz hafif hemde taş gibi sağlam ama gel görki straforun kalıp halinde olanı nerden bulunacak bu büyük bir sorun olabilir

Geçen gün internetten baktığımda 2x50x100 cm stroforun (strafor mu yoksa?) 1 metreküpü yani 100 tanesi 100 milyondu. Gayet ucuz bir malzeme yani ve kanaatimce birçok yerde satılıyordur. Ankara'da sitelerde bulunması lazım yani mobilyacılar diyarında :LOL: İstanbulda'da ona denk bir yer vardır herhalde hehe

Aslında kullanılan malzeme pvc pencerelerin aralarını doldururken kullanılan köpükten.Bu malzeme sprey kutu halinde bulunuyor sıkarak boşlukları dolduruyorsunuz.Sonra traş edebiliyorsunuz.Baya sert ve hafif bir malzemedir.Uygun kalıp boşluğu ayarlanırsa sağlam ve hafif bir yapı oluşur.

rastansaga demiş ki:
ExE demiş ki:

Saygılar..

fjallstorm demiş ki:
Ayrıca bu harcase'leri yapan yerler varsa bilen arkadaşlar mesaj atsın çok faydalı olur...
Saygılar...

:?:

Dostum merak etme yazan arkadaş soruya ek olsun diye eklemiş.. saygılar yazmasından benzettin heralde :)

iç kısım için verdiğiniz tavsiyeler çok mantıklı teşekkür ederim... fakat dış malzemeyi nasıl temin edeceğiz o da ayrı bir sorun mesajlarınızı bekliyoruz EXE ile beraber :)

Saygılar...

Abi benim aklımdan geçen şekil ölçüler dahilinde kesip birleştirilmiş iki adet tahta kapak (malzeme hangisi olcaksa) dışı vinil(amfilerin dış kısmında kullanılan plastik madde) ile kaplanacak ardından içine strafor döşenip üzerine yumuşak yüzeyli bir kumaş ile kaplanacak.. Sanırım benim yapmak istediğim olay hardcase'e benzemiyecek galiba daha çok flightcase'i andıracak.. bir kaç örnek bulursam resmini koyacağım..

Evet bir örnek buldum galiba..

9489072.jpg

Bu tarz birşey olacak yani..

babacım valla sipariş verecem bak yaparsan bu işi ona göre :D bide böyle bişe olacaksa ve gitar için olacaksa içini yumuşak bi maddeyle (pamuk,sünger..) tam olarak doldurursan daha rahat olur yatakta gibi yatar gitar

hocam sana tavsiyem sakın tahta ve benzeri şeyler kullanma.çünkü ben gt-8 im için bi case yapmıştım.en hafif tahta olan kavak plakadan yaptım.bütün siteleri dolaştım bundan hafifi yoktur dediler.bende onu aldım ve yaptım.şelik şemal güzel oldu fakat gel görki 6 kg oldu.5 kg da gt-8 etti 11 kg.taşınmaz ib ağırlık oldu ve öylece evde yatıyo şimdi.kullanmıyorum.

sana önerim şu olur yularda bi arkadaşın dediği pvc köpüğünü kullanabilirsin.mesela case in dışını kontplak yada en güzeli kalın mukavvadan yaparsın.gitarın gireceği kısım harici yerleri bu pvc köpüğü ile doldurusun.sonra sertleşince bu köpüğe şekil verirsin.ulusta satılan ince süngerler var yada çanta malzemecilerinde pad denen malzemeler var.içini bu süngerler ile kaplarsın.sonra dışınıda su geçirmez bir enstruman çantası kumaşı il kaplarsın.hem hafif hemde cillop giib olur.bence en mantıklı yol bu şimdilik.aklıma bişey gelirse eklerim.elde edeceğin sonuçta yaklaşık olarak aşağıdaki case gibi olcak.bu bneim eski gitarımın casesi.bu yöntemle yapılmıştı.fakat fabrikasyon olduğu için gitar seçtinde kıvrımlı.sen rahat yapmak açısından kutu seçlinde yapabilirisin.kib.kolay gelisin.müzikle kalın.:D

p10007669cm.jpg
[/URL][/img]

ExE demiş ki:
Abi benim aklımdan geçen şekil ölçüler dahilinde kesip birleştirilmiş iki adet tahta kapak (malzeme hangisi olcaksa) dışı vinil(amfilerin dış kısmında kullanılan plastik madde) ile kaplanacak ardından içine strafor döşenip üzerine yumuşak yüzeyli bir kumaş ile kaplanacak.. Sanırım benim yapmak istediğim olay hardcase'e benzemiyecek galiba daha çok flightcase'i andıracak.. bir kaç örnek bulursam resmini koyacağım..

dostum senin bu düşündüğünün aynısını düşünmüştüm ben yukardada yazdım.tahta dış. yüzey kaplaması strafor ve yumuşak iç kaplama.ama gel görki bu böyle olmuyo.yaptım denedim.çok ağır oluyo.ben gt-8 için yapmıştım o bile 6 kg geldi.bi arkadaş gitar çin yapmış 7.5 kg olduğunu söylüyodu.yani tahta ile olcak iş değil bu.:D kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

Selam, ben kendime hardcase yapmıştım, hatta bir arkadaşımla birlikte 2 tane yapmıştık, melihbozkurt84'un bahsettiği kişi benim bu arada, case 7,5 kg civarı olmuştu ama tank gibi oldu :D
2 hardcase tecrübeme dayanarak söylüyorum ağaç ile hafif yapmak zor olur, melihbozkurt84'un bahsettiği şekilde yapmak mantıklı geldi bana. Benim case'in resimlerini kişisel resim albümüme koydum bakabilirsiniz.

@Melih;

Abicim cidden resimdeki case çok hoş gözüküyor.. Sen kendin mi yaptırdın bu case'i? Ya aslında temel mantığı anladım fazla kasacak malzemelerde değil ama kalın mukavva değişik geldi:) Bu çalışma için gereken kumaşları çantacılardan temin edebilirz umarım?

Geri