Ultra-g Nin 4x12 Kabin Simulasyonu-ses Örneği Eklendi

CnC demiş ki:
Bu konularda yeni olduğum için anlamadığım bir nokta var: Bu başlıkta ultra g kullanılan bi setupta gdi21 nin de bulunmasının tavsiye edildiğini okudum, bir yazıda da başka bir analog setup ı olan birine de gdi21 e ihtiyacı olmadığı söyleniyor. Bu ihtiyaca neye göre karar verildiğini anlayamadım? setupta overdrive bulununca mı gerek kalmıyor?

gitar -> marsh.bb2 -> ultraG -> mixer
örneğin burda bi sorun var mı yoksa bi gdi21 tavsiyesi gelir mi?

İkinci sorum: ses kartında xlr girişi olmayanlar için 100ytl civarı ucuz sayılabilcek behringer mixerler tavsiye edilmiş. Peki biz xlr girişli sıfır ya da 2. el ses kartı bulamazmıyız daha ucuz fiyata? Sonuçta ses kartının benim için işlevi müzik dinlemek ve basit bikaç kayıttan öteye gitmeyeceğinden xlr girişli en uyduruk ses kartı bile bana uygun olur.
şart değil tabiki mikser kullanman. xlr herhangi bir giriş uydurabiliyorsan bilgisayarına işin çözülür. mikserin avantajı 1 ve sıfırlara dönmeden önceki son analog şekillendirmelerini yapıp öyle postalaman olur sinyali. yinede cok şart değil bunu kendi içindeki yazılımlarla yapan bir çok program var. mikserdeki eq yerine bilgisayardan parametrik eq kullanarakta tatmin olursun.

Bende rp 200 var.Dı box almayı düşünüyorum.Ama ultra g ye pek güvenemiyorum.Çabuk bozulduğunu bazı sistemlerde pek işe yaramadığı ve midleri öldürdüğü söyleniyor.
1.Bunun başka bir alternatifi yok mudur?(marka olarak)Boss .....
2.Dı box ın asıl olayı xlr midir?Xlr olmayan dı boxlardan aynı verim alınmaz mı?

Benim merak ettiğim gdi21 veya gt2 de alt tellerden üstlere çıkarken bass hacminin değişmemesi sorunu halledebilir miyiz?Bence bu çok büyük bir eksiklik.Beraber bir od/dist pedal kullansak olmaz mı?..Simülatör değilmi, illa bi bokluk çıkarıyor. :evil: Oysa preamp özelliği falan olması çok iyi idi ama.

Arkadaşlar, Ultra-G alıp preampime bağlıycam. Asıl amacım kabin simulatorunden faydalanmak. Fakat bir ucu XLR diğer ucu standart stereo jack olarak kullanmak istiyorum var mı aranızda böyle kullanan ? Yorumlarınızı duymak isterim...

Arkadaşlar belki yazılmıştır ama ben göremedim,2sorum olacak:
1.Gdi21 de xlr ve normal olmak üzere 2 çıkış var benim anladığım normal çıkışı kullanınca kabin similasyonu yapmıyor xlr da yapıyor.Doğru anlamış mıyım?
2.İçinde pre amp bulunmayan bir setupı UltraG ye bağlayabilirmiyim.
Ayrıca xlr çıkışı normal çıkışa çevirebilirsiniz.Bulabilirsem resmini eklemeye çalışırım.

Perfectionist demiş ki:
Arkadaşlar, Ultra-G alıp preampime bağlıycam. Asıl amacım kabin simulatorunden faydalanmak. Fakat bir ucu XLR diğer ucu standart stereo jack olarak kullanmak istiyorum var mı aranızda böyle kullanan ? Yorumlarınızı duymak isterim...

Ben böyle kullanıyorum. Kabin hissini oldukça iyi veriyor ama ton çok traşlanıyor. Simulatörü kapatınca sivrisinek gibi geliyor drivelar...

maresal demiş ki:
Arkadaşlar belki yazılmıştır ama ben göremedim,2sorum olacak:
1.Gdi21 de xlr ve normal olmak üzere 2 çıkış var benim anladığım normal çıkışı kullanınca kabin similasyonu yapmıyor xlr da yapıyor.Doğru anlamış mıyım?
2.İçinde pre amp bulunmayan bir setupı UltraG ye bağlayabilirmiyim.
Ayrıca xlr çıkışı normal çıkışa çevirebilirsiniz.Bulabilirsem resmini eklemeye çalışırım.
GDI21'de kabin simulasyonu yok... Böyle biliyorum...

Preampsız da Ultra-G'ye girersin ama sonu tatmin etmeyebilir. Zevk-renk meselesi olur...

http://www.mediacollege.com/audio/connection/xlr-jack-mono.html
Burada oldukça güzel şematize edilmiş. İlkinde 3 uçlu kablo, ikinci de 2 uçlu kablo var. İkisinde de olay 1. ve 3. uçları birleştirmek. Yani - ve GND (toprak) beraber bağlanıyor...

Bende gdi 21 var yazayım bari :) gdi 21 de çeşitli amfi tonları var. Gdi21 de mikrofon similasyonu var center ve klasik olmak üzere xlr çıkışından mikrofon similasyonunu açıp giriyosunuz miksere veya bilgisayara. Gelelim benim sevmediğim tarafına Gdi21 xlr çıkışından kullanıldığında bir çeşit noise gate görevi görüyor ve gereksiz gürültüleri engelleyebiliyor ancak bunu yaparkende sustainden baya bir taviz veriyor. Ben Gdi21 ile birlikte boss ds1 boss cs3 ve crybaby kullanıyorum. Boss ds1 ile kombine kullanıldığında boss ds1 den çok sert tonlar alınabiliyor. Gdi21 eğer kayıt için kullanılacaksa yanına mutlaka bir ekolayzır istiyor.

Arkadaşlar bu arada mucize falan diyoruz ama söyliyim eğer siz bunu amfide kullanacaksanız bir fark hissetmezsiniz zaten çünki amfi sizin gönderdiğiniz bütün frekansları algılayabilecek yapıda..

Ama ben normal pc'den ultra-g ile aldığım sesi amfiden alamadığım için amfiyi sattım ve ilerde amfi değil aktif kabin alıcam.

DreamofStyks demiş ki:
Arkadaşlar bu arada mucize falan diyoruz ama söyliyim eğer siz bunu amfide kullanacaksanız bir fark hissetmezsiniz zaten çünki amfi sizin gönderdiğiniz bütün frekansları algılayabilecek yapıda..

Ama ben normal pc'den ultra-g ile aldığım sesi amfiden alamadığım için amfiyi sattım ve ilerde amfi değil aktif kabin alıcam.

Amfide de fark hissediliyor... Benim 10" hoparlörlü amfimin karakteri çok fazla değişiyor... 6,5" hoparlörlü amfim kafayı yiyor, olgunlaşıyor...

Amfi frekansı algılayabiliyor ama hoparlör yani kabin aynı tepkiyi veremiyor.

gogostar demiş ki:
DreamofStyks demiş ki:

Amfide de fark hissediliyor... Benim 10" hoparlörlü amfimin karakteri çok fazla değişiyor... 6,5" hoparlörlü amfim kafayı yiyor, olgunlaşıyor...

Amfi frekansı algılayabiliyor ama hoparlör yani kabin aynı tepkiyi veremiyor.

Yok ben en düşük 60W 12" speaker'ı olan kabinlerden bahsediyorum.

Birisi de bu direct box ların kullanım alanlarını yazsa. Ne işe yaradıklarını hala tam olarak anlamış değilim. Sadece kabin simulatoru mu bunlar.

Mesela ben jmp-1 ve vf-1 kullanıyorum. Canli perf. da da jmp-1 in speaker emulated çıkışını vf-1 e giriyorum. Ordan da direk miksere. Bu setup da direct box ı kullanmamın ne faydası olura geleceğim. Jmp-1 deki emulated çıkış çok kral olmasa da işimi görüyor.

Di-box ların başka kullanım alanları var mı?

Meraklandım...

Cagan

cagancebe demiş ki:
Birisi de bu direct box ların kullanım alanlarını yazsa. Ne işe yaradıklarını hala tam olarak anlamış değilim. Sadece kabin simulatoru mu bunlar.

Mesela ben jmp-1 ve vf-1 kullanıyorum. Canli perf. da da jmp-1 in speaker emulated çıkışını vf-1 e giriyorum. Ordan da direk miksere. Bu setup da direct box ı kullanmamın ne faydası olura geleceğim. Jmp-1 deki emulated çıkış çok kral olmasa da işimi görüyor.

Di-box ların başka kullanım alanları var mı?

Meraklandım...

Cagan

Di-Box lar, mixerlerde canlı performanslarda ve kayıtlarda kullanılır daha çok ama ultra-g daha çok kendi tonunuda oluşturmakta kullanılıyor 4x12 cabinet özelliği sayesinde fakat bu sizin pedallarda kullandığınız 4x12ye benzemiyor bu özellik ultra-g de bu forumun 2.sayfasında verilen test solosunun 20.saniyesinde duyduğunuz ses değişimine yol açıyor o ses değişiminide nerede kullanmak isterseniz sizin için kullanım alanı orası oluyor.Ben mesala iki tane aldım processorumdan left ve right çıkışınada ayrı ayrı bağlayacağım.

bu başlıkta birçok kez alın pişman olmazsınız denmişti, güzel demişler.

mikserle 10 dakika denemem yetti karar vermek için (ki zaten enine boyuna denenecek bir şeyi yok). elbette ki hiçbir şey amfi mikrofonlamanın yerini tutmaz ama benim gibi barlara amfi taşıma hamallığından bıktıysanız çok kullanışlı bir alet, illa ki preamp şart değil kanımca, ama boss gt8, pod xt live, xt ya da 2.0 gibi aletlerle kullanırsanız da (gerçi podların kendi kabin simülatörleri var ama) tadından yenmez kanımca, ben boss cs3, ds1 ve ns2 ile kullanıyorum (özellikle sonuncusu hayat kurtarıyor) bir de eq edineceğim.

aleti almayı düşünenler fikir edinmek isterlerse kabin simulatörü açık ve kapalı olarak bir şeyler kaydedip yollayabilirim, ne demek istediğimi anlarsınız zaten :)

Geri