Harmonica Çalanlar...

SWAN 1040
svam kromatik ucuz 27 ytl
-------------
Hohner Chrometta Kromatik Mızıka
8 delik ve 14 delike kadar var.

A 8 hole Chromatic Harmonica.
A 10 hole Chromatic Harmonica.
A 12 hole Chromatic Harmonica.
A 14 hole Chromatic Harmonica
Hohner Chrometta Kromatik Mızıka uygunmu
uygunsa kaç delikli almak lazım

8 delik 108 ytl
14 delil 170 ytl

kaç delikli almak lazım. delik fazla olmasının avantaj veya dezantajı nedir?
10 yaşınadaki çoçuk için hangisi uygundur ?

swam mı hohner mi?
ve çoçuk için kaç delik uygun bilen var mı
teşekkur

merhabalar mehmet bey, şöyle yardımcı olayım diyatonik ve kromatik
mızıkaların üfleme zorlukları aynı, diyatonik mızıka, gitar
mantıklı bir mızıka notalarının birbirine uzaklığı gitar kadar,
kromatik ise daha klasik müzik veya daha herşeye yatkın bir mızıka
ben başlangıç olarak hohner silverstar bir diyatonik mızıka tercih
etmiştim hem fiyatı ucuz hem de hohner mızıkalar arasında saygın
bir yere sahip silverstar serisi de başlangıç serisi ama emin olun
sesi ve verimi yeterli düzeyde.. ben daha çok blues country rock
tarzında çalmayı sevdiğim ve gitarımla uyumlu olsun diye diaotnik do ve
sol mızıkalar kullanıyorum.. son eklemem gereken bişey var ki o da
üfleme delik sayısıdır delik sayısı arttıkça çalımı
zorlaşıyor benim mızıkalarım 10 delikli elimde bir tane de 20 delikli
kromatik bir mızıka var çocukluğumdan kalma onu hiç çalamıyorum
mesela tamamen farklı bir müzik enstrumanı gibi.

stevierayvaughan demiş ki:
moe joe var, istanbul blues kumpanyasi var, kısacası sarp keskiner var ikisinde de adam çok sağlam harmonika çalıyo.
blues için diatonic harmonica alacaksın.
aldığın anahtarın 5 lisinin gamında blues yapabilirsin misal C (do) mızıka alırsan G (sol) majör blues yapabilirsin yani ikinci pozisyon oluyo harmonikada.
john popper denen deli manyak eşşoğlubeşkulak herif var ayrıca blues traveller da çalıo onun eğitim videoları var harmonika tablarıyla birlikte.

Selamlar, çok güzel bir konu olmuş bu, süper...Birkaç gündür okuyorum ve hakikatten sarmaya başladı beni, sanırım alıcam bir mızıka :D

Yalnız şu yukarıdaki C mızıka - G major blues konusunu biraz açabilirmisiniz? Anlayamadım ben maalesef :( Yani demek istediğim, evde takılırken elim herzaman ilk olarak E, A, Bb blues gamlara gidiyor, sanırım ençok hoşlandığım diziler bunlar. Bunlara uydurabileceğim mızıka ne olmalı peki?

Edit: Yani, mızıka almaya gittiğimizde mağazada denettirmezler herhalde, sonuçta ağzına götürüyosun, tükrük, salya olayı, ığyh :D

Teşekkürler.

cihanyum demiş ki:

çok yararlı bir cevap teşekkur.
fayadalı oldu. delik sayısı oktavı artırıyor.
birisinden delik sayısı artıkça çalmak kolaylaşır ve oktav artar duydum.
20 delikli
kromatik bir mızıka var çocukluğumdan kalma olan eski model , yıllanmış veya daha kötü bir marka olmasından olabilirmi?

cihanyum demiş ki:

çok yararlı bir cevap teşekkur.
fayadalı oldu. delik sayısı oktavı artırıyor.
birisinden delik sayısı artıkça çalmak kolaylaşır ve oktav artar duydum.
20 delikli
kromatik bir mızıka var çocukluğumdan kalma olan eski model , yıllanmış veya daha kötü bir marka olmasından olabilirmi?

hayır markası gayet güzel ve pahalı bir model 20 delikli olmasının zorluğu teker teker notaları bulamamak ve notalara temiz şekilde erişememem birisiyle kolayca türlü atraksiyonlar yaparken, 20 deliklide notları bulmak için çok zaman kaybediyorum elbette daha çok zaman harcayarak onda da kendimi geiştirebilirm ama dediğim gibi daha çok zamanımı alır..

@captainblues c veya g mızıka olmasının mantığı gamlarıyla ilgili nette ikisininde notlarını bulabilirsin genelde gitarla takılırken hangi notalardan yararlanıyorsan o doğrultuda bir mızıka seçebilirsin.

cihanyum demiş ki:
hayır markası gayet güzel ve pahalı bir model 20 delikli olmasının zorluğu teker teker notaları bulamamak ve notalara temiz şekilde erişememem birisiyle kolayca türlü atraksiyonlar yaparken, 20 deliklide notları bulmak için çok zaman kaybediyorum elbette daha çok zaman harcayarak onda da kendimi geiştirebilirm ama dediğim gibi daha çok zamanımı alır..

@captainblues c veya g mızıka olmasının mantığı gamlarıyla ilgili nette ikisininde notlarını bulabilirsin genelde gitarla takılırken hangi notalardan yararlanıyorsan o doğrultuda bir mızıka seçebilirsin.

o zaman 8 delikte delikte hohner kromatik olsa 10 yaşındaki çoçuk için uygun olurmu. çünkü hocada olacak.
kromatik te sürgüyü kullanmadığın zaman bile olumsuzluk yaratıyor mu.

işin içinde hoca varsa onun önerisi ve yol göstermesi daha sağlıklı olur ben hoca değilim ne yazıkki yanlış bir yönlendirme yapmak istemem teşekkürler.

zerrinmehmet demiş ki:
tüm parçaları mızıka ile çalabiliyormsun?
gitar çalarken , omuz sehpasıyla aynı zamanda mızıka çalabiliyormusun ?.

tüm parçaları mızıka ile çalamam belli başlı mızıkaya uygun şarkılar var öte yandan mızıka kendi dalında daha solo bir alet notaların dizilimi klavye org ya da fülüt yada gitar gibi değil arka arkaya dizilmiyor üfleme ve çekme yöntemiyle erişilebiliyor..

ayrıca evet gitar çalarken aynı anda mızıka çalabiliyorum omuz sehbasının bir diğer adı piyasada harmonica holder diye geçiyor

arkadaşlarrr lütfen biri bana yardımcı olsunn...mızıka çalmak istiyorum ama bana öğretebilcek hiç kimse yok:(hiç bir şey bilmiyorum.internetten araştırdım yeni başlayanlar için belki bişiler vardır diye ama yok. hiç bişi bulamadım.belki sizn bildiğiniz bi site flan vardır yada biri bana yardımcı olabilir...

pera müzkte 10ytl ye kitabı var.

10 delikli blues harp veya silver star datiyonik mızıka

üfle do mi sol do mi sol do mi sol do
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
çek re sol si re fa la si re la la

captainblues demiş ki:
Selamlar, çok güzel bir konu olmuş bu, süper...Birkaç gündür okuyorum ve hakikatten sarmaya başladı beni, sanırım alıcam bir mızıka :D

Yalnız şu yukarıdaki C mızıka - G major blues konusunu biraz açabilirmisiniz? Anlayamadım ben maalesef :( Yani demek istediğim, evde takılırken elim herzaman ilk olarak E, A, Bb blues gamlara gidiyor, sanırım ençok hoşlandığım diziler bunlar. Bunlara uydurabileceğim mızıka ne olmalı peki?

Edit: Yani, mızıka almaya gittiğimizde mağazada denettirmezler herhalde, sonuçta ağzına götürüyosun, tükrük, salya olayı, ığyh :D

Teşekkürler.

Mızıkada bazı pozisyonlar söz konusu. Bunu tam idrak edebilmek için basit müzik teorisi bilgisine ihtiyacınız var. Mızıkanızın tonu (yani 1,4,7 ve 10. delikteki verdiği ses) ne ise o tonda çalmaya birinci pozisyon denir. Örneğin C mızıkada C çalmak. İkinci pozisyon ise mızıkanın tondan bir önceki yani 3. delikteki notadan çalmaya deniyor. Örneğin C mızıkada G çalmak. Üçüncü pozisyon ise tonun iki öncesi delikten çalmak oluyor. Yani C mızıkada E çalmak. Burada çaldığınız E minör oluyor. Yani C altyapısı üzerine E min çalıyorsunuz. Aslına bakarsanız farklı pozisyonlarda tonun modlarını çalmış oluyorsunuz. İkini pozisyon mixolydian üçüncü pozisyon ise phrygian modu oluyor. Mixolydian blues'da hayli kullanılan bir moddur. Mızıkada bend yapılabilen delikler de göze alındığında bu pozisyonda çalmak blues mızıka için oldukça elverişli.
Biraz karışık gelmiş olabilir. Bunlar çok da önemli değil. Önemli olan enstrüman hakimiyetini geliştirmek. Bu yolla istediğiniz altyapıda istediğiniz şeyi çalabilirsiniz.

mr_mojo demiş ki:
captainblues demiş ki:

Teşekkürler.

Mızıkada bazı pozisyonlar söz konusu. Bunu tam idrak edebilmek için basit müzik teorisi bilgisine ihtiyacınız var. Mızıkanızın tonu (yani 1,4,7 ve 10. delikteki verdiği ses) ne ise o tonda çalmaya birinci pozisyon denir. Örneğin C mızıkada C çalmak. İkinci pozisyon ise mızıkanın tondan bir önceki yani 3. delikteki notadan çalmaya deniyor. Örneğin C mızıkada G çalmak. Üçüncü pozisyon ise tonun iki öncesi delikten çalmak oluyor. Yani C mızıkada E çalmak. Burada çaldığınız E minör oluyor. Yani C altyapısı üzerine E min çalıyorsunuz. Aslına bakarsanız farklı pozisyonlarda tonun modlarını çalmış oluyorsunuz. İkini pozisyon mixolydian üçüncü pozisyon ise phrygian modu oluyor. Mixolydian blues'da hayli kullanılan bir moddur. Mızıkada bend yapılabilen delikler de göze alındığında bu pozisyonda çalmak blues mızıka için oldukça elverişli.
Biraz karışık gelmiş olabilir. Bunlar çok da önemli değil. Önemli olan enstrüman hakimiyetini geliştirmek. Bu yolla istediğiniz altyapıda istediğiniz şeyi çalabilirsiniz.

Yazdıklarınızda biraz karışıklık var sanırım. Müzik teorisine pek hakim değilim ancak, mızıkadaki pozisyonlar circle of fifths (beşliler çemberi) e göre oluşuyor.

1. pozisyon, mızıka hangi tondaysa o tonun major ü için kullanılıyor ve 1. ya da 4.deliğin üflemesi ile başlıyor.

2. pozisyon, circle of fifths'de mızıka hangi tondaysa saat yönünde bir sonraki tondan ya da mızıkanın üzerinde yazan tonun 5 yarım ses kalınınn major tonu için kullanılıyor. Bu pozisyonun temel notası 2. deliğin çekmesi. Blues için en çok kullanılan pozisyon bu pzoisyon.

3. pozisyon, aynı şekilde ikinci pozisyondan saat yönünde bir sonraki ton ile çalımı sağlıyor. Mızıkanın kendi tonundan 10 yarım ses kalın tondaki şarkılara eşlik etmek için kullanılıyor. Bu pozisyonun temel notası 1. ya da 4. deliğin çekmesi.

Bluesda bundan başka kullanılan pozisyonlar 5. ve 7. pozisyon. bu pozisyonlar, 2 ve 3'e göre çalması biraz daha zor pozisyonlar.

http://www.angelfire.com/tx/myquill/ Bu sitede posizyonlar hakkında detaylı bilgi ve bu pozisyonlarda ilgili tondaki blues scale'in hangi deliklerlerden nasıl çıkacağı ile ilgili detaylı bilgi var.

Basit bir circle of fiths (pek çembere benzemedi ama olsun :)) parantez dışındakiler major, parantez içindekiler ilgili minör:

adszcy2.jpg

Örnek: Elimizde C mızıka var. Mızıkayı 1. pozisyonda C (Am), ikinci pozisyonda G (Em), üçüncü pozisyonda D(Bm), 5. pozisyonda E(Dbm) tonlu parçaları çalmakta kullanıyoruz.

Onursal hocam,

Bak burada çok iyi anlatmışsın, ya da benim anlayacağım şekilde dile getirmişsin olayı, sanırım kavradım olayın mantığını, C = Am, G = Em işte benim takıldığım buydu, hatırlarsın minör mızıkaları sormuştum ya, şimdi neden C mızıka gerekliymiş anladım.

Ama bu yazdığının aynısını istanblues'a da eklersen süper olur...

Circle of fifth olayı gitarda da çok önemli.

Sevgiler

@ Onursal:

Evet bahsettiğiniz sistem daha mantıklıdır. Ben zaman geçtikçe pozisyonların isimlerini unutmuş, önümde asılı duran beşliler tablosunu da es geçmişim.

Yalnız daha önce de belirttiğim gibi isimleri ezberlemek, aman burada dorian burada phrygian çalayım diye kasmak inanın ruhu öldürür. Önemli olan iyi egzersiz yapıp enstrümana hakim olmak. Ondan sonra zaten içinizden geliyor.

Misal (arkadaş C mızıka ile Dmin blues çalmakta) :

http://www.youtube.com/watch?v=f9698wRglzs

Ronnie Shellist'in diğer videolarını tavsiye ederim, muhteşem bir müzisyen.

Geri