Moribund Oblivion

grubu başarılar ama bence daha çok yolları var
bunalra kadar bi çok eski grub var ve çok başarılar
burda yanlış anlamayın gruba kötü demiyorum
ama bu grub turkiyeninen buyuk black metalgrub değil olmasıda zor
sadece black metalı bunlar yapmıyor isim vermiyecem bilen biliyordur
son olarak başarılar
ve sevgiler saygılar yazdıkarlımdan polemik yaratmayın

forumda herkes aslan herkes kaplan kesilir. kimin ne olduğu seyirci karşısında, sahne ışıkları altında belli olur. er meydanı forum değil sahnedir 😉

smitd: yorumlarini saygiyla karsiliyorum ama sadece sunu hatirlatmak istedim; moribund oblivion'a kadar bicok eski grup var demissin ama moribund oblivion turkiye'de ki suanda ayakta kalabilmis en eski black metal grubudur.

borknagar: kesinlikle haklisin, sana katiliyorum.

wall arkdaş o kadar eski değil
yanlış anlamayın ve benim dediklerimde dağılmadı hala ayaktalar..isim felan vermiyecem çünkü başka grublarla atıştırma yada karşılatırma gibi bi düşüncem yok
ama eski bi grub değil
ayakta kalan sadece onlar değil yakında sesleri tekrar duyulcak daha fazla birşey söylemiyecem
moribund olbivion a başarılar sevgiler saygılar
bi önceki dediklerimin arkasındayım
size biraz z turk black metal tarihine bakmanızı öneririm
dağıldı diye bilgiğiniz grublar hala faal
sevgiler saygılar başarılar lutfen polemik yaratmayın

evet tabiki. keske en eski gruplarda devam ediyor olsa. piyasa hareketli bir hal alir bunu bizlerde isteriz ama smidt ben gercekten bahsettigin grup veya ruplar hangileri merak etmekteyim. moribund oblivion 1999 kuruluslu fakat belki biliyorsundur ki bahadir uludaglar infected ile 96-97 yilindan beridir piyasada. oncesinde bir grubu daha var. 94 yilindan beridir muzik yapiyor. diger gitarist ugur kececioglu 91 yilindan beridir sagu ile aktifti ve son 2-3 yildir moribund oblivion'da. davulcu fatih kanik 96 yilindan beridir discrepancy grubu ile aktifti ve 4 yildirda moribund oblivion'da. yani moribund oblivion onceside yine tam olarak faal bir bicimde bu muzigi yapan insanlardan olusan bir gruptan soz ediyoruz. bu verilere dayanarak zaten en eski ve en koklu deniliyor. 1999'dan once kurulupta suan aktif olan bask bir turk black metal grubu varmi ben bilmiyorum. polemik icin degil gercekten sadece meraktan soruyorum yani yanlis anlasilmasin.

şuan için bişey söylemem doğru olmaz ama dağıldığını sandığınız grublar aktif (hepsi olmasada)
zamanı geldiğinde görecekesiniz.ama şuan için bişey söylemem doğru olmaz benim dediğim grublarda 1999 dan öncekiler
sevgiler saygılar başarılar
polemik yaratdığını düşünmüyorum...

türkiyede de yapılan ilkler ve aktiflikler o grubun başarılı ve kaliteli müzik yaptığını göstermez. eğer bu anlayışla övünecekseniz boşa çırpınmayın. insanlar o şahsın yaptığı çelişkili ve desteksiz açıklamalarla kendisini nasıl gözlerde küçültüğünün farkındadır herhalde. artık değillerse kendi bilecekleri sorun bu....

kaliteli muzik yaptiklarini grup soyle gosteriyor:

MACHINE BRAIN CIKTI!!!

MORIBUND OBLIVION “MACHINE BRAIN” ILE GERI DONDU!
Turkiye’nin en eski ve en koklu black metal grubu Moribund Oblivion 2.albumleri “Machine Brain” ile geri dondu. 2004 yilinda cikan Khanjar albumunden sonra yogun bir konser trafiginin ardindan yeni album calismalari hizlandirilmis ve Atlantis Muzik ile anlasilmisti. Dusunulen tarihten fazlaca bi sarkmalar olsada Machine Brain 2006 mart ayinda raflardaki yerini aldi.
Machine Brain Turk ve genel dunya black metal’i adina orjinallik anlaminda iddiali bir album. Yuksek sound kalitesiyle birlikte black metal adi altinda farkli denemelerin yapildigi, standart black metal kaliplarindan uzak duruldugu yeni bir soundu temsil etmekte. Grubun Endüstriyel Black Metal olarak adlandirdigi bu yeni tarz ritmik, keskin riffler, melodik bir duzen ve klavye sample’larinin altyapiyi olusturmasiyla ortaya cikan bir tarz.
Atlantis Muzik etiketiyle piyasaya cikan bu albumun dagitimini ise yurticinde Atlantis Muzik ve EMI, yurtdisinda ise buyuk Alman firmasi Twillight Productions yapiyor. Yurtdisi genelinde Khanjar ile iyi bir satis grafigi yakalayan ve taninmayi basaran Moribund Oblivion Machine Brain ile de gayet ilgi gormekte. Yillardir Turk black metal’i icin emek harcayan Moribund Oblivion yeni albumuyle her zamankinden daha iddiali!

turkishblack demiş ki:
kaliteli muzik yaptiklarini grup soyle gosteriyor:

MACHINE BRAIN CIKTI!!!

MORIBUND OBLIVION “MACHINE BRAIN” ILE GERI DONDU!
Turkiye’nin en eski ve en koklu black metal grubu Moribund Oblivion
polemik yaratmak istemem,en eski ve en köklü grubu olduğuna katılmıyorum.sanırım birçok kişide benimle aynı görüşte neyse konu saptırmayalım.
başarılar dileğiyle...

immortall demiş ki:
türkiyede de yapılan ilkler ve aktiflikler o grubun başarılı ve kaliteli müzik yaptığını göstermez. eğer bu anlayışla övünecekseniz boşa çırpınmayın. insanlar o şahsın yaptığı çelişkili ve desteksiz açıklamalarla kendisini nasıl gözlerde küçültüğünün farkındadır herhalde. artık değillerse kendi bilecekleri sorun bu....

tarihi gerçekler saptırılamaz. adamın biri laf eder -hem de, şimdilerde savunduğu tarzı hakkında ulusal bir tv kanalında ipsiz sapsız şeyler- ve bu laf sonsuza kadar zihinlerdeki yerini korur. buna lafım yok kesinlikle ama bu ne başarıdır, ne başarısızlıktır. eğer bu ülkede başarılı olmanın tek kuralı tutarlık olsaydı takip ettiğimiz, sevdiğimiz, saydığımız kimselerin birçoğu, sınıfta kalmıştı :!:

bu yuxexes de okudum grubu Turkish Black Metal olarak degerlendiriyorlar kendilerini(tabi yanlis anlmadiysam 😀) albumlerini alip bir dinleyeyim nasillarmis ama Avrupa da da sanirim belirli bir kitleleri varmis sanirim iyidirler herhalde

alman iron pages dergisinin groza-moribund oblivion kritikleri ve yorumlari:
(ceviri aslina uygundur, almanca bilenler official web sitesinden girip yaziyi kontrol edebilirler🙂)

Turkiye?den edindigim tamamen exotik, degeri bicilemeyen ve bugüne
kadar böyle bir yapimi elerimde tutmamis olmadigim bir black metal albumuydu Groza-Life, After Life. Türk cd press i olagan üstü iyi ve hos bicimde desinlenmis,
sound kalitesinde ve besteleme ustaliginda bircok baska avrupali gurublarin
cd lerini yüksek derece de kesin gecer!
Groza nin arkasinda duran kisi Bahadir Uludaglar, sergiledigi life after
life isimli konsept albüm ü bosna savasinda hayatlarini kaybeden insanlara
adamis ve hitab etmis. kendisi de bir bosnali olarak memleketini uzun
zamanlar önce ailesiyle birakip göc etmek ve türkiyeye yerlesmek
mecbruiyetinde kalmis, simdi de türkiyede underground metal bransinda en
önde gelen,dergi, yapim, müzik ve parmakla gösterilecek bir kisi olarak
hayatini sürdürüyor.
7 tane sarki, 24 dakika lik bir sürede bahadir "one man proje" sinle türkce
ve bosna dark black metal, genel olarak simdiye kadar bilinmeyen ve
tamamen benim icin yeni olan, bir taninmis tarza benzeyen ama benzetemediyim
bir tarz sergiliyor. bütün gitarlari, bass gitari, keyboardlar ve vokaleri
kendisinin ustlendigi sadece drum kayidi icin professionel yardim aldigini
belirteyim. drumsoundu nun organic ve gercekci bir yapisi oldugunu belirteyim. ve kesinlikle
konserve kutusuna andirmayan bir drum soundu var. genelde sentetik drumsound kulanma tehlikeli oldugundan iyi bir yapiya sahip! Dark ve Black Metal parcalari yüksek
derecede kaliteli! yüksek calis kültürü gösteriyor ve hafif keyborad arangereliyle sahane
ve heyecanlandirici atmosfer yaratip bu cd yi terkar ve tekrar dinlemeye
adeta sürgülüyor ve kaptirtiyor insani. stil olarak life after life i hic bir
kaliba sigdiramiyorum ama arada sirada tabi parareller olarak
eski samael veya immortal stiline benzeyen riffler giderek death metal
alanina ve hypocrisy yakinlarina deyiniyor. son olarak agir bicimde
pathetic pagan black metal bicimi ve hafif primordial makamiyla yumusak summoning veya belmez andiran ilhamlari bulunuyor ve black metale hic tipik olmayan bir groove ile donanmis bir stil. dimmu borgiri in eski girislerine hic de benzemeyen abartilmis olmayan girisler
bulunuyor. ne kadar basit anlatiyorum ama kulagi müzige cevirince müthis
bir sey! hatta ara da sirada hatun vocaler de kulagima yansiyor ve bu müthis
mini albüme en son olarak haketigi tac ini giydiriyor. Poem productionsu
burada kimse tanimadigi icin www.bahadiruludaglar.com a girerek kendiniz bu
kisi ve müzik hakinda bir fikir edinin mutlaka, e mail yazin ve bu adamin mutlaka albumunu,
t-shirtlerini alin!!!
burada moribund oblivion daha taninmis olmasi ve bahadirin moribund oblivion
un frontman ve bestecisi oldugunu önemle belirtmek isterim. hatta moribund
oblivion un 2 sene önce cikarttigi khanjar-ruins of khara shehr?i önemle duyurmak
ve tavsiye etmek istiyorum.ama bu yapilmis müzik stili daha cok norvec black
metalcilerin sevdigi, eski dark throne, emperor ve satyricon metalcilerine
hitab edeceginden dolayi kesin tavsiye ediyorum. bu gurubun türkiyeden
gelmesi hemen hemen inanilmayacak bir durum, albümleri dinlendiginde bir Turk
gurubun nordic gurublardan daha da nordic bir sound a sahib olmalari
inanilmaz bir olay. yakinlarda yeni bir albümün cikacagini duydum, ama
simdiki albümler icin, bu iki benden review yapilmis olan ve bati veya kuzey
gurublarini darmadagan edecek cd leri bu adresse basvurmaniz gerekli
www.moribundoblivion.com.bence benim fikrim su ki türkiyenin metaliyle patlamasina cok az zaman kaldi.....

www.iron-pages.de

MORIBUND OBLIVION HURRIYET'TE!!!

moribund oblivion yeni albumu"machine brain" ile gectigimiz pazar gunu hurriyet'te yer aldi. oldukca pozitif yorumlar alan albume 5/4 yildiz verildi. kritik-haber'i kaciranlar icin en kisa surede scanleyip ekleyecegim.

Kendisini fiziksel olarak hiç tanımadığım halde,black metal denince Bahadır Uludağlar'dan daha eski ve bu türe ciddi emekler vermiş başka bir isim ne yazıkki gelmiyor aklıma. Hemen her yaptığı işte döneminin en iyileri arasındadır mutlaka. Biraz saygı göstermek lazım,nasıl didinildiğini görmek lazım. Üstelik bunların hemen hemen tamamı müzik harici bir getirisi olmayan işler olduğundan karşılıklı anlayış ve töleransın tavana vurması gerek.. Heleki "benim bildiğim daha eski,şimdi isim vermiyeyim,yakında patlayacaklar" gibi abzürt cümleler kurup sonra polemik olmasın demek hakikaten gülünç bir durum. Zira kafadan bir anti tezle olaya giriş yapmış ve zaten polemiği kendi elinle servis etmişsin..

Geri