Sizce bu gitar kaç para eder

Soru ekleri ayrı yazılır, noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakılmaz ve büyük harfle başlanır. Önce Türkçe konuşmasını yazmasını öğren sonra hesap kitap işine girersin. Ayrıca ben sana özelden sözelden öyle bir anlatırım ki ağzın açık kalır.

sende edebiyat forumuna git, sonrada git birisi sana haddini bildirsin.

sen anlamadım dedin ben anlatayım dedim niye dokundu sana ? gel anlat bana özelden bekliyorum ağzım açık kalsın bakalım klavye delikanlısı seni.

sen ne sanıyorsunki kendini ? bu forumda kuralları okudum yazım kuralları ile ilgili bir kısım göremedim. senin haddin değil söyle yazılır böyle yazılır demek. ayrıca benim nasıl Türkçe konuştuğumu nerden biliyorsun ?

Ağlamıyorum,sızlanmıyorum.

Müzisyenim, ihtiyacım var ki satıyorum.

Bu işin ticaretini yapmıyorum. Tutup aldığım fiyatı,şu anki fiyatını buraya yazacak değilim. Şaşkınlığım bu üslupları burada görmek. Gülü seven dikenine katlanıyor tabi,biz de katlanacağız.

Üslubunda sorunların var. Fazla ileri gidiyorsun. Karaktere atıflarda bulunmamanı tavsiye ederim. Ayıp,sızlanma,utan gibi yaftaları tanımadığın birine yapıştırma. Başkasının lafı canını acıttıysa,onun mesajına o şekilde cevap ver.

Ha sen tanımadığın birisine ayıp diyeceksin, utanmıyormusun diyeceksin başkası sana dediğinde hemen mazlum edebiyatı. bumudur ? ya sen tanımadığın birisinin telefonunu topluma açık bir yerde paylaşıp o kişiyi ne duruma sokabileceğini düşünmeyecek kadar sorumsuz bir insansın ne diyim ben sana..

bu arada o mesajı atan ben değilim birde öyle bir anlam çıkartma şimdi

Teklif vermek ayıp olmamalı bence. Absürt teklifleri hakaret gibi algılamayın arkadaşlar. Fakat şu da var, satıcı teklifi reddettikten sonra vıdı vıdı etmek ayıptır. Adam istediği kadar fiyat koyar, isteyen de fiyatı internetten araştırır. Beğenmediği fiyattan da ürün almaz. Ucuzunu buluyorsa ordan alır.

Ayrıca "300 dolara malediliyor, 3000 dolara satılıyor. Odun yahu bu, altın değil" şeklindeki ifade de çok yanlış. Daha önce gitar yaptın mı? Maliyet analizi yaptın mı? O gitar son halini alana kadar kaç işçinin elinden geçiyor biliyor musun? Üretilen fabrikanın kirası? Bina yapım ücreti ve makinaların sırf maliyetini çıkarmak için kaç tane ürün satılmalıdır? Bunları araştırman lazım. Sırf ham maddesinin maliyetini hesaplayıp bu işi küçümsemek akıl karı değil.

Ha sen tanımadığın birisine ayıp diyeceksin, utanmıyormusun diyeceksin başkası sana dediğinde hemen mazlum edebiyatı. bumudur ? ya sen tanımadığın birisinin telefonunu topluma açık bir yerde paylaşıp o kişiyi ne duruma sokabileceğini düşünmeyecek kadar sorumsuz bir insansın ne diyim ben sana..

bu arada o mesajı atan ben değilim birde öyle bir anlam çıkartma şimdi

Bu numara ifşa şikayetini sahibinden com a ilet. Aramızda telefon sapığı zaten yok.

Bana yapılan komik teklife karşı söylediğim sözlerle, kendi yaptığını bağdaşırıp sıyırmaya çalışmak da ayrı bir esnaf ayağı. Bana şikayetini iletenden özür dilemesini bilecek durumdayım. "Aaaa ama sen de ona öyle demişsin nooldu" diyecek durumda değilim çok şükür.

Başlık sahibinden de,okuyup rahatsız olandan da kendi namıma özür dilerim bu arada fazla olduk sanırım biraz.

Bu numara ifşa şikayetini sahibinden com a ilet. Aramızda telefon sapığı zaten yok.

Bana yapılan komik teklife karşı söylediğim sözlerle, kendi yaptığını bağdaşırıp sıyırmaya çalışmak da ayrı bir esnaf ayağı. Bana şikayetini iletenden özür dilemesini bilecek durumdayım. "Aaaa ama sen de ona öyle demişsin nooldu" diyecek durumda değilim çok şükür.

Başlık sahibinden de,okuyup rahatsız olandan da kendi namıma özür dilerim bu arada fazla olduk sanırım biraz.

Arkadaş sahibinden tamamda sen buraya yapıştırırken silemezmiydin o numarayı ya sen çok pişkinsin ve o kadar komik bahaneler söylüyorsunki. sonuçta bir gitarın var aylardır satılmıyor ve insanlar senin istediğinden çok daha az para teklif ediyorlar ve sen bu sebeple bu insanları ayıplıyorsun başkası sana çok fiyat istediğini söyleyerek seni ayıplarsa onuda uyarıyorsun. ha ben ayıplarım başkası ayıplayamaz istediğim adamında telefon numarasını böyle cayır cuyur internetten paylaşırım nasılsa bir bahanem var bir o kadarda pişkinim diyorsun.

Sağdan git cüzdan bulursun...

Arkadaş sahibinden tamamda sen buraya yapıştırırken silemezmiydin o numarayı ya sen çok pişkinsin ve o kadar komik bahaneler söylüyorsunki. sonuçta bir gitarın var aylardır satılmıyor ve insanlar senin istediğinden çok daha az para teklif ediyorlar ve sen bu sebeple bu insanları ayıplıyorsun başkası sana çok fiyat istediğini söyleyerek seni ayıplarsa onuda uyarıyorsun. ha ben ayıplarım başkası ayıplayamaz istediğim adamında telefon numarasını böyle cayır cuyur internetten paylaşırım nasılsa bir bahanem var bir o kadarda pişkinim diyorsun.

Sağdan git cüzdan bulursun...

Cennet Mahallesi'ne bi dönüş sezdim. 7 numara iyiydi.

Teklif vermek ayıp olmamalı bence. Absürt teklifleri hakaret gibi algılamayın arkadaşlar. Fakat şu da var, satıcı teklifi reddettikten sonra vıdı vıdı etmek ayıptır. Adam istediği kadar fiyat koyar, isteyen de fiyatı internetten araştırır. Beğenmediği fiyattan da ürün almaz. Ucuzunu buluyorsa ordan alır.

Ayrıca "300 dolara malediliyor, 3000 dolara satılıyor. Odun yahu bu, altın değil" şeklindeki ifade de çok yanlış. Daha önce gitar yaptın mı? Maliyet analizi yaptın mı? O gitar son halini alana kadar kaç işçinin elinden geçiyor biliyor musun? Üretilen fabrikanın kirası? Bina yapım ücreti ve makinaların sırf maliyetini çıkarmak için kaç tane ürün satılmalıdır? Bunları araştırman lazım. Sırf ham maddesinin maliyetini hesaplayıp bu işi küçümsemek akıl karı değil.

doğru söylüyor olabilirsin ben biraz fazla düz mantık düşünüyor olabilirim bu konuda belkide 300 değilde 500 dür ama bunlar arz talep bazı taşınmazlar var fix olan mesela fabrika binası gibi fakat asıl olay ilk cümlende '' teklif vermek ayıp değildir '' sadece bu teklifin sonunda satıcı da alıcıda haddini bilmeli.

basit şeyler bunlar teklif edersin düşünmüyorum der biter gider, alıcı hoşuna gitmeyen bir şekilde konuşursa engellersin yoluna devam edersin.

ama işte satıcı şöyle bir malım var deyip kendi kafasından fiyatı belirliyorsa yada alıcı şu kadar param var deyip bir mal ı paranın ederi kabul ediyorsa ve eşitliğin iki tarafı birbirini tutmuyorsa o zaman hiç kimse sinirlenmeyecek arkadaş durumu değerlendirip ona göre hareket edecek.

sende edebiyat forumuna git, sonrada git birisi sana haddini bildirsin.

sen anlamadım dedin ben anlatayım dedim niye dokundu sana ? gel anlat bana özelden bekliyorum ağzım açık kalsın bakalım klavye delikanlısı seni.

sen ne sanıyorsunki kendini ? bu forumda kuralları okudum yazım kuralları ile ilgili bir kısım göremedim. senin haddin değil söyle yazılır böyle yazılır demek. ayrıca benim nasıl Türkçe konuştuğumu nerden biliyorsun ?

Boşuna dememiş atalarımız. Alimle sohbet et, alırsın mertebe. Cahille sohbet etme dönersin merkebe. Sen haklısın arkadaş. 57 Fender'de 1.000 dolar eder ya da 500 dolar neyse.
Meksika ya da Kore alırken de üste para istenir :)

10 $'a mal edilen Versace marka gömleği 500 TL'den almak kimine göre mantıksızdır, kimine göre çok mantıklıdır.

Mağazacı bir arkadaşım hurdacıda Fender Twin Reverb gördüğünü ve cebinde 200 TL parası olsa hemen alabileceğini söyledi.Hatta bir arkadaşım 8 yıl önce arkadaşım kendi Silverface Twin Reverb amfisini T. Ağırtan'a 500$'a sattı. O sene sıfır bir Blackface Twin Reverb Trigon'da 2250$'a satılıyordu. Şimdi hiçbir yerde 500$'a Twin Reverb göremezsin ve 10 yıldır görmüyorum.

Unutmayın ki hiçbir firma maliyetine ürün satmak veya zarar etmek amacıyla kurulmaz. Siz bir malın üreticisi olsanız maliyetine satar mısınız? Nasıl geçineceksiniz? Eğer aileniz varsa nasıl geçindireceksiniz? Kapitalist ortamda herkes zenginleşmeye çalışırken, neden bile bile fakirleşeceksiniz? Olumsuz sebepler yüzünden ölü fiyata satılan bir ürünün fiyatı kesinlikle piyasa fiyatı değildir. Zaten ölücülerin elinde de bir sürü malzeme oldu, piyasa şişik durumda, kimse bir şey alıp satamaz oldu. Hatta aynı mallar dönüp dolaşıyor. Takas bile yapılmaz oldu. Şimdi sadece değişiklik amacıyla ekipman değiştirecek herkes, mutlu mesut elindeki ekipmanla yaşasın. Kriz yolda, dikkatli olun.

piyasanın sartlarında piyasanın ederi aletlerisıralayım hepsni kullanmıs satmıs olarak soluyorum.Ole bn bu fiyata aldım degeri var zartıvarzurtu var olmuyor.

jackson sl2h:2600
jackson:sl1:2800
fender std:1800
fender:deluxe:2000
esp m2:2000
esp sv:1800
gibson lp std:2800
gibson lp studio:1800
gibson custom:3500

isterseniz orneklerı cogaltırım bu fiyatların ustunde aletler satılmaz satan bekler alan olmaz hayırsahibindene bakın en basitinden aynı jackson 3 senedir duruyor dolu ole gitar degeri varsa satmıyacaksın
sl2h 2600 tl gibson custom 3500 he ? elindeki charvele 2 sl2h isteyende sendin 2500 liraya aldığın gitar senin mantığınla 5200 lira

artık şark kurnazları ile daha fazla muhatap olmak istemiyorum nasılsa tereyağı zihniyeti var, ama yazmadan geçemeyecem, sonuçta forum kuralları gereği alım satım kısmında fiyat yorumu yapmak yasak fakat burada zaten fiyat yorumu istendiği için '' bağ bağalım amerikadaki fender satış sitesine bilmemneyine kaç paraymış o gitar orda 57 reissue bu boru mu hebele hübele cübele '' diyenler için;

http://www.ebay.com/itm/Fender-Amer...ue-in-2-Tone-Sunburst-Brand-NEW-/230673721258

Sıfır, kullanılmamış, free shipping.. amerikadaki asgari ücretide bir zahmet siz söyleyin...

sl2h 2600 tl gibson custom 3500 he ? elindeki charvele 2 sl2h isteyende sendin 2500 liraya aldığın gitar senin mantığınla 5200 lira

Ben o gitarı 2500 almıs olabilirim ama satmak veya takaslamak gibi bir dusuncem yok ali o gitarı 4500 lerden 2500 indirdi elemanın paraya ihtiyacı vardıve o boslugu kullanıp aldım. Ben aldıktan sonra millet sulandıysa bnm sucummu aleti elden cıkarmak istesem zaten forumda fln gorursunuz. Elimdeki charvela 2 slh isterim durduk yere takasteklifederse birileri 4 tane gibson r7 de isterim.oraya yazıdgım gitar fiyatları bnm gordugum veya sattıgım gitarların fiyatları forumdan arkadsın tekine bndeki acapulco gold sl2h 2600 sattım mesela neden bunları bilmeden konusyorsun hatta o 2600 ile gittim koa charveli aldım hayır bukadar zorunuza gidiyorsa siz alsaydınız. Hala isteyen var ne gitarmıs arkadasanlamadım gitti cok sitiyorsanız koa charveli 20 bin verin vereyim. Kıcı kırık pointy headstock charvellara faiş fiya cekerler bn bn koyarımaynı gitarı birader bu 2000 etmez derler siz cok iyi biliyorsunuzelinzealmısınız bi tane alet konusyorsunuz.... Komik

arkadaşlar gereksiz yere uzadı bu
ben alacağım cevabı aldım
öncelikle söyleyeyim, amerika fiyatına göre fiyatımı belirlemem.
yukarıda gönderdiğiniz linklerin bazılarında türkiye'ye shiping bile yok,
üstelik denemeden çalmadan etmeden nasıl gitar alınır benim aklım almıyor kusura bakmayın.
ben burada evimde gözüm canım gibi baktığım bir gitarı satıyorum, almak isteyen gelir istediği kadar dener,
ister mesa boogie, ister marshall'a bağlar sesini sonuna kadar açar (yalıtım var)
hatta isterse axe fx ultra'ya bağlar, çalar, hatta kayıt yapar, beğenirse alır gider, pazarlık yapılır, takas yapılır vs...
sattıktan sonra da sattığım kişiyle ilişkimi kesmem, her konuda yardımcı olurum, hatta arkadaş olurum. bugüne kadar sattığım bir kaç müzik aletinde de böyle oldu.
bu işin ticaretini de yapmıyordum, paraya da ihtiyacım yok çok şükür,
satılmaması pek umrumda değil. parada pulda malda mülkte gözü olan biri değilim, olsaydı elimdeki imkanlarla çok daha paralı zengin bir kodoman olabilirdim, tercih etmedim sadece.
umarım bu söylediklerim mevzunun uzamasını engeller.
benim kafamda biçtiğim fiyat 1500 dolardır. haydi geçmiş olsun herkese.
sevgilerimle

türkiyede satılan bir alet için yurt dışını baz almak çok saçma hatta ölücülükten başka şey değil. internet aleminde çok türedi bu tipler ne satsan zaten usada şu kadar dayımın oğlu bu kadara getiriyor , ziktir git oradan all o zaman diye cevap veresi geliyr insanın. arkadaş zamanında senkoptan almış temizliğine göre şu anki sıfır fiyatının %30-40 aşağısı normaldir ama yine de satıcı istediği fiyatı söyleyebilir.

Buna katılmıyorum, en başta zaten arada dağlar kadar fark varsa, o gitarı/ekipmanı almayın, yani amazon'da 399 dolar değer biçilmiş bir ekipman burada 899 dolarsa o maldan uzak durmak lazım, kimse enayi değil, kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz? Neyiz biz 5. sınıf ülke mi? Böyle bir uygulama varsa ya satan kendini çok akıllı sanıyordur ya da üretici firmanın politikası yüzünden bu kadar pahalıya ülkemize giriyordur, 2 durumda da o üründen uzak durulmalıdır. Gerekirse para biriktirin yine yurt dışından gümrüklü getirtin, herşey mümkün bu çağda.

Bir de en uyuz olduğum durum şu ki satan arkadaş çok değerli güzel bir gitarı (ki genelde böyle oluyor) ABD'den getirtmiş oluyor, verdiği fiyat 900 dolar, sonra gelip 2000 dolar fiyat koyuyor. Bir de ardından "eee burası Türkiye diyor". Biz buna Kayseri kurnazlığı deriz. Tabii herkes istediği fiyatı koyar, ben sadece rahatsız olduğumu belirttim. Bir diğer durum daha var, gitarı Türkiye'den alırsın, o zaman dersin ki kusura bakmayın ben de bu fiyata aldım, ondan şu fiyata kadar inebilirim. Ona beyler adam haklı derim ama diğer durumlar için kesinlikle olumlu düşünmüyorum.

Burada yanlış anlaşılmasın asıl eleştirim de 2. el satışlarına değil veya kullanıcılara değil, müzik firmalarınadır, bunu da son söz olarak ekleyeyim.

Buna katılmıyorum, en başta zaten arada dağlar kadar fark varsa, o gitarı/ekipmanı almayın, yani amazon'da 399 dolar değer biçilmiş bir ekipman burada 899 dolarsa o maldan uzak durmak lazım, kimse enayi değil, kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz? Neyiz biz 5. sınıf ülke mi? Böyle bir uygulama varsa ya satan kendini çok akıllı sanıyordur ya da üretici firmanın politikası yüzünden bu kadar pahalıya ülkemize giriyordur, 2 durumda da o üründen uzak durulmalıdır. Gerekirse para biriktirin yine yurt dışından gümrüklü getirtin, herşey mümkün bu çağda.

Bir de en uyuz olduğum durum şu ki satan arkadaş çok değerli güzel bir gitarı (ki genelde böyle oluyor) ABD'den getirtmiş oluyor, verdiği fiyat 900 dolar, sonra gelip 2000 dolar fiyat koyuyor. Bir de ardından "eee burası Türkiye diyor". Biz buna Kayseri kurnazlığı deriz. Tabii herkes istediği fiyatı koyar, ben sadece rahatsız olduğumu belirttim. Bir diğer durum daha var, gitarı Türkiye'den alırsın, o zaman dersin ki kusura bakmayın ben de bu fiyata aldım, ondan şu fiyata kadar inebilirim. Ona beyler adam haklı derim ama diğer durumlar için kesinlikle olumlu düşünmüyorum.

Burada yanlış anlaşılmasın asıl eleştirim de 2. el satışlarına değil veya kullanıcılara değil, müzik firmalarınadır, bunu da son söz olarak ekleyeyim.

İsyanınıza katılıyorum. Ama haketmesek de ülke olarak, ithal ürünlerde 'üçüncü dünya ülkesi olma' sendromunu yaşıyoruz. Sebebi ise çok derin mevzular, buzdağı gibi. Buzdağı'nın görünen kısmı, 'distribütörlük' kavramının tam karşılığı olan ticaret şeklinin uygulanmamasıdır.

Distribütörlük: Dağıtımcılık, yani belli bir teminat karşılığında imzalanacak sözleşmeyle elde edilebilecek statü sayesinde üretcinin malını dağıtma hakkıdır (çok mu teknik konuştum, bu arada bu tanımı şu anda kafadan yazdım, yanlış ya da yetersiz olabilir.)

Örnekle: Ben X firması olarak, Fender'a belli bir para öderim (atıyorum, mesela 25 bin dolar,buna teminat denir), bunun karşılığında dağıtımcılık hakkı kazanırım. Fender bana satış fiyatı 50 bin dolar eden malı karşılıksız gönderir, vitrine koyar satarım, altı ayın ya da 1 yılın sonunda satılmayanları geri gönderirim, hesap çıkar ve ödememi yaparım, üstü kar kalır, ayrıca bir sonraki partinin gönderilmesini hak etmiş olurum. Bu koşulda satış fiyatını ve karı Fender firması belirler. Batarsam, dükkan yanarsa, gitarları çalıp kaçarsam, teminatım yanar, distribütörlüğü kaybederim, bir ton da dava açarlar. Fender'a komaz, o maliyetini kurtarır, üstünü koparmaya bakar vs... (bu koşulda dükkanımın ismi atıyorum 'Fender Store' olur)

Türkiye'deki anlayış ise bildiğim kadarıyla şöyle: Tünel esnafı birleşir, hep birlikte bir ithalatçı firmayla anlaşır ve hali hazırda parayı gömüp toptan satın alım indirimiyle aldıkları malları tek kanaldan ithal ederler (ki ithalat maliyeti biraz düşsün). Para peşin ödenir, İthalatçı kar koyar, esnaf kar koyar, üstüne her türlü ıvır zıvır vergileri gümrüğü taşıma maliyetleri, bir de en son cila niyetine ötv'si derken fiyat üç katına çıkar, bu gayet normaldir. Tabi parayı peşin ödedikleri için, mal satılmadığı sürece para erir. Yani siz gitar almayıp o parayı bankaya yatırsaydınız en basitinden, enflasyona karşı direnirdi. Dolayısıyla duran malın zamanla kar marjı yavaş yavaş erir, bu erimenin acısını satılan maldan çıkartırlar, yani satılmayan mal diğer malların fiyatını yükseltir. (bu koşulda dükkanımın ismi atıyorum 'Müzikçi Sinan Paşa' olur)

Neden distribütörlük yok? Ben de çok net bilmiyorum. Apple'ın da distribütörü yok; Apple ürünlerini de aynen müzik aletlerinde olduğu gibi fahiş fiyata almak zorunda kalıyoruz. Ama şimdi Apple Türkiye açılacak fiyatlar düşecek deniyor, hayırlısı.

Buz dağının görünmeyen kısmını biraz görmeye çalışırsak; ben bu işlerin temelinde uygulanan para politikasının yattığına inanıyorum: Tamamen şahsi kanaatim, uydurma da olabilir.

Şimdi, bir dolar 1.95 lira deniyor ya. Bence bu yalan. Aslında TL çok daha değersiz. Bunu değerliymiş gibi gösteren bir yöntem uygulanıyor ki, enflasyon patlamasın (sabit kur politikası, aksi durumda yabancı yatırımcı kaçar, global sermayeyi tutmak gerekiyor). Bu yöntem de çok basit; faizi ve piyasa dengelerini doları sabitlemek üstüne kurulu bir ekonomi politikasıyla yönetiyorlar. Ekonomi kendi akışına bırakılmış değil, sürekli serumlar takılıyor, iğneler yapılıyor, arada bir ameliyata sokuyorlar, kalp masajı yapıyorlar, yetmezse organlarını satıyorlar! Ama değersiz olan paranın değerini arttırmak için lazım olan şey yine 'para'dır, politikalar bir yere kadar idare ediyor, sonuçta sistem 'para' istiyor. İşte bu parayı da dolaylı yollardan piyasadan emerek elde ediyorlar. Mesela, eskiden IMF'den borç alarak sorunu çözmeye çalışıyorlardı, şimdi devlet aradan çekildi, borcu direkt insanlara dağıtıyorlar, 70 milyona dağıtılınca borçlu gibi durmuyoruz. Borcun 70 milyona dağıtılması ise, bankalara yabancı ortaklar almanın önünü açarak oluyor. Yani kredi kartı borcunuzun yarısından çoğunu global sermayeye borçlusunuz, devlet borçlu değil, bizzat siz borçlusunuz, devlet sizi bu konuda umursamıyor. Fazla derine indim, yalan yanlış şeyler de yazıyor olabilirim, akademisyen, uzman vs değilim, basit bir müzisyen olarak anlayabildiğim budur. Tutarlı tutarsız yanları olabilir söylediklerimin. Ama enflasyon artmasın diye ekmeğin fiyatını değil yükseltmek yerine, gramajını düşüren anlayış söz konusu. Minik minik, halk olarak biz kısıyoruz, cebimizden ufak ufak emiyorlar, 70 milyonla çarpınca sağlam bir meblağ çıkıyor elbet...

Sonuçta, sürekli cari açık veren bütçeyi, satılan devlet mallarıyla, hes'lerle, devlet kaynaklarını, madenlerini, limanlarını vs'lerini yabancılara satarak karşılamaya çalışıyorlar. Ve insanların ceplerinden sürekli, o vergisi bu ödeneği şu harcı diye paralar emiliyor da emiliyor. En basit örneği, aç elektrik faturasını oku, nelere para ödüyoruz gör...

Bu sisteme devletin aradan çekildiği, global sermayenin direk 70 milyona kene gibi yapıştığı farklı bir 'kapitülasyon' diyebiliriz. Daha bir ton yazarım da, bayarsınız. Sonuna kadar okuyan var mı, varsa teşekkür ederim.

Distribütörlük meselesine geri döne(bili)rsem, sanırım bu şekilde belirsiz, riskli bir ekonomik ortamda kimse distribütörlük vermek ya da almak istemiyor (olabilir) İşin içinde mevcut sistemin daha rantabıl olması da var (bence) Bu şekilde dengeye oturmuş bir sistemi şimdi durup dururken distribütörlük alarak ya da vererek neden değiştirmek istesinler. Malların ucuzlaması dışında bir getirisi olmayacaksa kimse o işe girmez.

Zaten ortalık kore endonezya gitardan geçilmiyor, aşağılamak için söylemiyorum, ama araya da iki tane orjinal attırıverin gayri, merak ediyoruz, bi elimize alıp çalmak istiyoruz, bu da tünel esnafına çağrımdır. (Not: hele o bas gitarlar nedir kardeşim ya)

Dışardan almak yerine mümkün olduğunca içeriden 2. el alın arkadaşlar. Destekleyin birbirinizi paramız mümkün olduğunca içeride kalsın işin bu yönü de var. Satıcı da iyi niyetli olsun ki başkaları o aletlere uygun fiyatlara ulaşabilsin. Yani bir gitar elinde ise hergün 2 saat çalmışsan 5 senedir de sendeyse o keyif marjını satarken düş fiyattan.

Geri