schecter gitarlar hakkında

Reklam olay. Sırf reklam. Yani Schecter hemen tüm Nu-metal gruplarıyla endorsement anlaşması yapıyor. Bunu da fiyatlarına yansıtıyor. Şu gitarın herhangi bir Schecter'den ne eksiği var Allah aşkına:(Bence tam tersi üstünlüğü var ama neyse)

Reklam olay. Sırf reklam. Yani Schecter hemen tüm Nu-metal gruplarıyla endorsement anlaşması yapıyor. Bunu da fiyatlarına yansıtıyor. Şu gitarın herhangi bir Schecter'den ne eksiği var Allah aşkına(Bence tam tersi üstünlüğü var ama neyse)

Reklam olay. Sırf reklam. Yani Schecter hemen tüm Nu-metal gruplarıyla endorsement anlaşması yapıyor. Bunu da fiyatlarına yansıtıyor. Şu gitarın herhangi bir Schecter'den bir eksiği yok bence.(hatta tam tersi üstünlüğü var ama neyse)

Reklam olay. Sırf reklam. Yani Schecter hemen tüm Nu-metal gruplarıyla endorsement anlaşması yapıyor. Bunu da fiyatlarına yansıtıyor. Şu gitarın herhangi bir Schecter'den bir eksiği yok bence.(hatta tam tersi üstünlüğü var ama neyse)

rastansaga demiş ki:
Kızdırdınız beni sonunda :p

:D

Bu arada,Schecter gitarlarında(diamond serisi) orjinal floydrose ve tonepros kullanırken,Cort üst seviye gitarlarında kendi ürettiği(iyidir kötüdür demiyorum)floydrose ve lisanslı tonepros kullanıyor.Bence bu da önemli.

İnanıyorum ki Amerika'da da senin gibi yılmaz Schecterman'ler vardır :D

Bence Schecter'da amerika'nın Cort'u :LOL: (fiyat/performans açısından)

Ama çok severim kerataları yaza doğru alıcam inşallah 8)

deliturko demiş ki:
şu jacksor u öldürdük ama yandaşları bizi içten çökertmeye çalşıyor cortman başbuğ yine çıkarttıracaklar bana m600 ü özel yapım case inden sarı saçlı pislik luthiere olanlardan ders almamış bunlar :p :p :p

thunderhead demiş ki:
Alper tunga ol timini yenidenmi topluyoruz deliturko

deliturko demiş ki:
walla bana uyar cortman destur versin yeter kore halkı için savaşırız yine

muhahahahahhahahahahahaha :LOL:

deliturko demiş ki:
şu jacksor u öldürdük ama yandaşları bizi içten çökertmeye çalşıyor cortman başbuğ yine çıkarttıracaklar bana m600 ü özel yapım case inden sarı saçlı pislik luthiere olanlardan ders almamış bunlar :p :p :p

thunderhead demiş ki:

deliturko demiş ki:

Schecter c-1 FR modeli artık üretilmiyormuş. Çok aradım. Yani orjinal floyd kullanan modeli yok artık Schecter'ın. Ancak Hellraiser FR var, oda resmi sitesinde gözükmüyor.

anti-social demiş ki:
deliturko demiş ki:

thunderhead demiş ki:

deliturko demiş ki:

al sana malzeme cortman part 2 revenge of the jacksor (san dimastaki jacksor un jamaikadan yasadışı yollarla ülkeye soktuğu kaçak işçilerin(işçi dediysek hademe luthier muthier değil ha) voodoo büyüsü kullanarak jacksor u hayata döndürmeleri de konusu olsun :p :p :p )sonrası sana kalmış

Ben Jackson da kullandım, Ibanez de. Ve ikisinin tonları da bambaşka. Neden çoğu kişi bunu gözardı edipte, bu fiyata bu işiçilik cort süper alınası gitar deniyor. Ben 7-8 çeşit gitar denedim ibanezin basswood ağaçlı olanlarının sesini ne jacksonda duydum ne de fender de. Keza bir fender, jackson sesini de ibanez de duymadım .Bu durumda kaliteli ucuz gitar diye gitarmı alınır? Hangi gitarın tonunu beğeniyorsanız onu alırsınız. Cort bütün gitarların sesini simule edecek hali yok ya. Elbet onunda kendine has bir tonu vardır. Çünkü kullandığı floyd rose veya sabit tremolonun metalinden tutta finishine kadar bin tane şey tonu etkileyecektir. Aynı banttan çıkması aynı tonları verir anlamına gelmiyor diye düşünüyorum. Örneğin Shecter seven adama cort tavsiye ederken neyi ileri sürebiliriz düşününce bulmak zor. Sonuçta belki o adam shecter lardan çıkan tınlamaya bayılıyor.

Bu yüzden en ucuz en kaliteli gitar en iyisidir mantığı yerine istediğimiz tonlara göre gitar almalıyız. Günümüzde her markanın kendi model gitarlarında yine kendine has tonlar vardır. Bir fender stratocaster ın
, bir IBanez RG serisinin. Bunların hiçbiri birbirinin yerini dolduramaz ikame edemez. O yüzden kalkıpta malmsten tonu isteyene jackson veya ibanez veya cort al demek abes olur veya abi cort un malmsten ile ilgili gitarı var onu al demek yanlış olur o adamın kullandığı markanın (fender)gitarlarında bir karakter var ve sadece o gitara has bir şey .

Yani her kim gitar alacaksa kaliteli işçilik ve ucuzluk gibi öğelerden çok gidip farklı farklı marka gitarları elden geldiğince sık sık deneyip seslerine kulak aşinası olsunlar ve hangi markanın gitarlarına elleri daha yatkın tonları daha sevecen geliyorsa onu alsınlar. Varsın paraları az ise sevdiği markanın ucuz modelini alsın üç aşağı beş yukarı yine o markanın sevidiği tonları alacaktır en azından. İnanın abartmıyorum ibanez grg170dx de gittim denedim ton neredeyse birebir rg370dx imle aynı güya çok ucuz bir model. Yani ibanez rg serisinde aynı ağaç hep aynı tonları veriyor genelde istediği kadar dandik olsun. Ama yine basswood bir jacksonda midler daha derinde ve karanlık güzel tonlar var bu da ibanez de yok. İkiside basswood halbuki örnek bir basswood gitar ele alacak olsak.

Bu yüzden her gitar markasının arkasında yine onun kullandığı ağaçlara ve kullandığı malzeme ve finish e göre kendine has tonlar gizli. Bir gitar asla diğer bir gitarla ikame olmaz. Bu anlamda cort un diyelim kendine has tonunu seven birine cort alma shecter al demek yanlış yönlendirme olabilir diye düşünüyorum.

Özetlemek gerekirse bence Cort: ibanez, jackson, fender ayarında gitarlar yapıyor ben buna yürekten inanıyorum. Ama zevkler tercih meselesi oldukça hiç bir gitar için o marka yerine bu marka daha iyidir demek mümkün değil. Steve Vai, Satriani seviyorsanız asla cort, fender, jacson almayın ibanez alın derim paranız azsa da dandikte olsa düşük model bir grg ibanez alın. Megadeth yapacaksanız gidin Jackson alın cort, ibanez almayın.

Bence yaptığınız müzik ile almanız gereken gitar markası çok da birbirine bağlı şeyler değil. Dark Tranquillity kayıda Fender ile giriyor. Death metal yapıyorlar. Testament Gibson Lespaul kullanıyor, thrash metal yapıyorlar. Tamamıyla zevk meselesi. Bir dolu nu-metal, metal-core, hard-core grubu schecter kullansa da Nevermore da schecter kullanıyor ve hiç bir ortak noktası yok diğer gruplarla.

Megadeth bile jackson kullanmıyorsa neden megadeth yapacaksanız jackson alın denir ki? Gitarların kayıtlardaki tonunu gitarın markasından çok daha fazla etkileyen unsurlar vardır manyetik, amp, mikrofon, arada kullanılan pedallar, kayıt stüdyosu, odanın büyüklüğü küçüklüğü, mikrofonun amfiye olan uzaklığı vs. Markalar sadece çalım ruhunuzu etkileyebilir gibi geliyor bana.

Bir şey daha söylemek istiyorum. Metallica'nın load'dan sonraki albümlerinde sağ taraftaki gitar james hatfield'ın, soldaki da kirk hammett'ın. Gitarları tamamen farklı bu iki adamın. Ağaçlarından tut markalarına kadar. Ama albümü dinlerken çok da farklı bir sound duyulmuyor haksız mıyım?

Bence fazla takılmayın gitar markasına. Ses çıkaran marka değil, gitar gövdesinin ta kendisidir. Bu yüzden hiçbir gitar, aynı marka aynı model de olsa aynı tınlamaz zaten.

Schecter iyidir, c-7 blackjack farz oldu artık. Umarım çok yakında alacağım...

Jeff_Loomis demiş ki:
Bence yaptığınız müzik ile almanız gereken gitar markası çok da birbirine bağlı şeyler değil. Dark Tranquillity kayıda Fender ile giriyor. Death metal yapıyorlar. Testament Gibson Lespaul kullanıyor, thrash metal yapıyorlar. Tamamıyla zevk meselesi. Bir dolu nu-metal, metal-core, hard-core grubu schecter kullansa da Nevermore da schecter kullanıyor ve hiç bir ortak noktası yok diğer gruplarla.

Megadeth bile jackson kullanmıyorsa neden megadeth yapacaksanız jackson alın denir ki? Gitarların kayıtlardaki tonunu gitarın markasından çok daha fazla etkileyen unsurlar vardır manyetik, amp, mikrofon, arada kullanılan pedallar, kayıt stüdyosu, odanın büyüklüğü küçüklüğü, mikrofonun amfiye olan uzaklığı vs. Markalar sadece çalım ruhunuzu etkileyebilir gibi geliyor bana.

Bir şey daha söylemek istiyorum. Metallica'nın load'dan sonraki albümlerinde sağ taraftaki gitar james hatfield'ın, soldaki da kirk hammett'ın. Gitarları tamamen farklı bu iki adamın. Ağaçlarından tut markalarına kadar. Ama albümü dinlerken çok da farklı bir sound duyulmuyor haksız mıyım?

Bence fazla takılmayın gitar markasına. Ses çıkaran marka değil, gitar gövdesinin ta kendisidir. Bu yüzden hiçbir gitar, aynı marka aynı model de olsa aynı tınlamaz zaten.

altına elektronik imzamı atarım.

Jeff_Loomis demiş ki:

Iki bakis acisininda dogruluk yanlari var. Yukaridaki yorumdan ben ne gitar kullanirsaniz kullanin iyi bir ekipmanlan gitardan her sesi cikartisiniz gibi bir sonuc cikartiyorumki, kismen dogru olsada her markanin kendine ait bir ses karakteristiginde oldugunu kisme inkar edemez.

Evet aslında bende yapılan müzik tarzına göre belirli bir marka olduğuna inanmıyorum. Ancak her gitarın kendine has bir tonu var ve bunu başka gitarla ikame edemeyiz düşüncesine sahibim. Bu sebeple şu gitarı seviyorsan pahalıysa onu alma çok daha ucuz fiyata şu marka gitar var birebir aynı ses hatta daha kaliteli hemde ucuz gibi bir durumun gerçeği fazla yansıtmayacağına inanıyorum.

Gitardır al işte bir tane metal, rock blues herşeyi yaparsın bunla bunların hepsi birbirinin aynı ses gibi bir yaklaşımda yanlış olur. Bayağı bir gitar denemişliğim var hala power chord bastığımda duyduğum en harika seslerin jackson gitardan çıktığına inanıyorum demekki jackson a has bir şeyler var. Bunun gibi her gitar markasının kendine has özellik ve karakterleri farklı. Bir gitar alıp onu farklı farklı tremolo sistemlerinde denediğinizde, ona farklı finish uyguladığınızda, onda farklı gövde ağacı kullandığınızda, hatta kullanılan klavyenin inceliği kalınlığı herşeyi tona bir sürü etki yapıyorsa bu gitarların da insan parmak izi gibi kopyalanmasının zor olduğuna inanıyorum.

Yani gitar markalarının her birinin tonu farklı. Üstelik bir de her markanın kendi içinde her modelinin tonu da birbirinden farklı.

'Her markanın kendine has karakteri var' yorumuna katılmıyorum. Ton karakteri sapta yazan yazıyla belirlenmez ki, muska değil ya bu :) Adam aynı fabrikada aynı işçilerin aynı ağaç ve hardware ile yaptığı, aynı telleri ve manyetikleri koyduğu iki gitarın birine Cort birine Zort birine Schecter yazsa ne farkeder Şaban yazsa ne farkeder. Sesleri %100 aynı olur tabii ki. Gitar fani bir varlıktır arkadaşlar, ruhu falan yok. :)

Bu arada Megadeth çalmak için Jackson almak lazım şeklinde bir yorum gelmiş. Mustaine ESP ye geçtiğine göre napçaz şimdi, ESP mi alalım yoksa Dave artık Megadeth çalamıyor mu :D

Geri